Zvýšená teplota u detí

Zvýšená teplota u detí bez príznakov? Dlhodobo pretrvávajúca teplota u bábätka je nebezpečná

Imunita človeka sa v priebehu života neustále tvorí a posilňuje, čím umožňuje účinný boj s choroboplodnými zárodkami, ktoré sa snažia z času na čas organizmu ublížiť. Kým dospelí ľudia si už v priebehu rokov zvyknú na akúsi formu liečenia zvýšenej teploty či horúčky, u detí je táto problematika trošku zložitejšia. Veľkú rolu hrá najmä stres rodičov a obavy o zdravie dieťatka, ktoré však v prípade zvýšenej teploty nemusí byť nutne ohrozené.

Publikované: 29.03.2024
Aktualizované: 29.03.2024
Obsah článku:

Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby mali čerství rodičia prehľad o normálnej telesnej teplote, význame zmien v teplote dieťaťa či rozmedziach, v rámci ktorých je teplota považovaná za bezpečne liečiteľnú bez lekárskeho zásahu. Poukážeme však aj na to, aký prístup k meraniu teploty je v závislosti od veku dieťaťa najideálnejší, pričom tiež osvetlíme, prečo je u bábätiek v prvých mesiacoch života podstatná rýchla reakcia ihneď, ako dôjde k zvýšeniu teploty.

Normálna teplota u detí verzus zvýšená teplota

V súvislosti s ľudskou telesnou teplotou možno hovoriť o dvoch rôznych pojmoch, a to o ideálnej telesnej teplote a individuálnej. Ideálna teplota ľudského organizmu predstavuje hodnotu 37 °C, avšak existuje aj individuálna, a teda pre každého jedinečná, telesná teplota, ktorá sa môže od človeka k človeku líšiť. Čo sa týka normálnej telesnej teploty novorodenca, bežne sa pohybuje v rozmedzí 35,6 až 37,3 °C, pričom tieto výsledky meraní sú príznačné pre podpazušnú oblasť. Meranie v konečníku, ktoré je u detí odporúčané, môže priniesť o niečo vyššie hodnoty, a to od 36,6 až do 38 °C. Tieto telesné teploty sú typické najmä pre novorodencov a deti vo veku do dvoch rokov.

Telesná teplota bábätka má v priebehu dňa kolísavý charakter, no tieto výkyvy sú vyjadrované zväčša len v desatinách stupňov. Kedy teda možno hovoriť o zvýšenej teplote? Vo všeobecnosti sa už teplota od 37 do 38 °C považuje za mierne zvýšenú teplotu u detí. Ak ide o staršie deti, do liečebného plánu ešte netreba zaraďovať lieky na zníženie teploty, pretože organizmus už má optimálnu imunitu na to, aby bojoval s choroboplodnými zárodkami bez syntetickej pomoci. Avšak pozor si treba dávať v prípade teploty u novorodenca, resp. bábätiek v prvých šiestich mesiacoch. Nedostatočne vybudovaná imunita v kombinácii s mierne zvýšenou teplotou môže pre takéto detičky znamenať väčšie nebezpečenstvo, ako sa na prvý pohľad zdá. Odporúča sa preto okamžitá návšteva lekára.

Teplomer zobrazujúci hodnotu vo výške 38 až 38,8 °C značí, že u dieťaťa dochádza k miernej horúčke. Pri takomto vývoji situácie je už aj u starších detí (a dospelých) vhodné pristúpiť k liečebnému procesu, ktorý si neskôr opíšeme. Horúčka sa môže s odstupom času komplikovať. Pre prvé dva až tri dni boja s chorobou je typické, ak dôjde k nárastu telesnej teploty na úroveň 38,9 až 40,6 °C, čo už možno nazvať vysokou horúčkou. Akákoľvek hodnota nad poslednou zmienenou (40,6 °C) je už považovaná za veľmi vysokú horúčku, ktorú je potrebné okamžite riešiť prostredníctvom lekárskej pomoci.

Normálna teplota u detí verzus zvýšená teplota

Faktory vplývajúce na zvýšenú teplotu

Čo sa týka telesnej teploty, je potrebné si vopred uvedomiť, že je ovplyvňovaná mnohými faktormi. To znamená, že zvýšená teplota nemusí nevyhnutne značiť prítomnosť nejakého ochorenia v ľudskom organizme. V prvom rade ide o samotný vek osoby. Keďže novorodenci majú vzhľadom na svoju nižšiu fyzickú váhu väčší telesný povrch ako staršie deti a dospelí, je prirodzené, že ich normálna telesná teplota bude o niečo vyššia. Veľkú rolu v normálnej telesnej teplote novorodenca hrá aj rýchlejšia funkcia metabolizmu, ktorá tvorí v organizme teplo, v dôsledku čoho sa namerané hodnoty môžu zdať vysoké.

Isté diferencie vo výsledkoch meraní teploty vytvára tiež konkrétny čas, kedy kontrola telesnej teploty prebehne. Telo má nižšiu teplotu nadránom, keď sa prebúdza z odpočinku, pričom najvyššiu je možné namerať v podvečerných hodinách. V priebehu dňa môže teplota kolísať v rozmedzí plus-mínus dvoch stupňov, na čo nadväzuje ďalší faktor v podobe množstva fyzického pohybu danej osoby. Ak dieťa behá po ihrisku či vykonáva akúkoľvek pohybovú aktivitu, je prirodzené, že jeho teplota bude ešte určitý čas vyššia, ako keby ležalo pred televíziou a oddychovalo.

Úplne normálna je aj zvýšená teplota u detí v lete, keď sa vonkajšie teploty štverajú do nevídaných výšin a priamo vplývajú na stav ľudského organizmu. Hlavne, ak ešte deti nedokážu obsedieť na mieste a naháňajú sa na priamom slnku. V letných mesiacoch je preto veľmi dôležité dohliadnuť na to, aby dieťa dodržiavalo pitný režim v podobe čistej vody, ktorá dokáže organizmus schladiť podľa potreby. Telesnú teplotu dokonca ovplyvňuje aj príjem potravy. Kým zmrzlina dokáže telo podstatne schladiť, teplý pokrm ho naopak zahrieva.

Meranie teploty u detí

Pri meraní teploty u dieťatka je potrebné poznať fakt, že najpresnejšie hodnoty je možné získať z rektálneho merania. Práve táto oblasť tela má najbližšie k skutočnému stavu teploty organizmu. Za žiadnych okolností by sa už v dnešnej dobe nemali používať ortuťové teplomery. Tie sa vyradili z trhu ešte v roku 2009, no niektoré domácnosti ešte takýmto teplomerovým druhom môžu disponovať. Ich použitie sa neodporúča pri meraní teploty u detí, a to už vôbec nie v oblasti konečníka. Spomedzi digitálnych teplomerov je tiež vhodnejšie uprednostniť flexibilné typy miesto tých tvrdých. Ide najmä o zabezpečenie čo najmenej bolestivého variantu pre bábätko.

Pri rektálnom meraní telesnej teploty dieťaťa je najprv potrebné na špičku teplomera aplikovať krém, aby šlo zavedenie o niečo jednoduchšie. Hĺbka zavedenia by určite nemala prekročiť 1,5 centimetra. Po každom použití treba teplomer poriadne umyť mydlovou vodou. Avšak aj napriek dodržiavaniu tohto hygienického opatrenia je veľmi dôležité, aby sa tento teplomer využíval výhradne na meranie teploty v konečníku.

Meranie teploty u detí

Odlišnosti podľa oblasti merania teploty u detí

V súvislosti so spôsobom merania teploty existujú isté odporúčania, na základe ktorých sa oblasť merania telesnej teploty prispôsobuje veku danej osoby. Rektálna kontrola teploty, a teda meranie telesnej teploty v konečníku, sa odporúča najmä mladším osobám, a to od novorodencom až po deti do troch rokov. Moderný spôsob merania teploty priložením špeciálneho digitálneho teplomera k čelu je vhodný už od tretieho mesiaca života dieťaťa.

Orálne meranie telesnej teploty je vhodné aplikovať u detí starších ako štyri roky, pričom metódu kontroly teploty meraním v uchu možno využiť už u polročných detí. Klasický spôsob merania teploty v podpazuší je využiteľný hlavne u väčších detí, ktoré dokážu ostať v pokoji bez mrvenia sa, čo predstavuje vekové kategórie zhruba od štyroch rokov. Ako sme si už spomenuli, telesná teplota je v konečníku vyššia, a teda pri rektálnom meraní teploty sa odporúča od výsledku odčítať 0,5 °C, aby bolo možné dopracovať sa k pravému výsledku. To isté platí aj pre meranie v uchu a ústach.

Liečba zvýšenej teploty u detí

V momente, keď je zaregistrovaná zvýšená teplota u bábätka či dieťaťa, je potrebné hľadať príčinu. Tá môže prameniť v bolestiach bruška, resp. v zažívacích ťažkostiach, pričom problémy so zvýšenou teplotou u detí spôsobujú aj rastúce zuby. V niektorých prípadoch zvýšená teplota nastane bez akýchkoľvek príznakov, ktoré by signalizovali výskyt nejakého ochorenia. Vtedy je potrebné aspoň každú pol hodinu kontrolovať teplotu dieťaťa, pričom treba zabezpečiť, aby dieťa oddychovalo a nezaťažovalo svoj organizmus zbytočne prehnanou fyzickou aktivitou. Domáca liečba by mala byť tiež zameraná na príjem tekutín.

Teplota presahujúca úroveň 38 °C si už vyžaduje liečbu v podobe voľnopredajných liekov na zníženie teploty, pričom v rámci domáceho liečenia je potrebné zabezpečiť, aby dieťa vyvíjalo minimálnu aktivitu, a teda oddychovalo. V posteli by malo ležať vo vzdušnom oblečení a pod ľahkou perinou, pričom nemenej dôležitým je dostatočný príjem tekutín. Ide najmä o čistú vodu. Pretrvávajúca zvýšená teplota u detí, presahujúca typické dva až tri dni, volá po lekárskej pomoci. Je preto potrebné čo najskôr navštíviť pediatra, ktorý na základe ďalších, pre rodičov neviditeľných, symptómov predpíše patričnú liečebnú metódu.

Liečba zvýšenej teploty u detí

Teplota u detí bez príznakov – skúsenosti

Z niektorých diskusných fór vyplýva, že mnohokrát mamičky nie sú dostatočne informované o príznakoch bežných detských chorôb, a teda považujú zvýšenú teplotu u svojho dieťatka za bezpríznakovú. Kým u niektorých diskutujúcich naozaj šlo o bezdôvodné zvýšenie teploty u detí, keďže sa u nich nevyskytol žiaden kašeľ či soplíky, u iných prerástla mierne zvýšená teplota do ovčích kiahní alebo zápalu močových ciest. Niektoré mamičky poznamenali, že bezpríznakovosť môže signalizovať prítomnosť šiestej choroby typickej pre dojčatá a deti do troch rokov, ktorá sa okrem zvýšenej teploty prejavuje aj červenými vyrážkami.

Teplota u detí bez príznakov skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Starostlivosť o dieťa v akomkoľvek veku môže byť pre rodiča veľmi stresujúce. Kým dospelí ľudia dokážu fungovať s mierne zvýšenou teplotou bez toho, aby ju nejak extrémne riešili, dieťa so zvýšenou teplotou má na rodičov úplne iný vplyv v podobe stresu a obáv o zdravie potomka. Aby sa predišlo zbytočnej nervozite a panike, je veľmi dôležité, aby rodičia poznali základné informácie týkajúce sa zvýšenej teploty, ktorú na pohľad nesprevádza akýkoľvek iný príznak. Taktiež je vhodné, ak má rodič prehľad o odlišnostiach v norme telesnej teploty medzi deťmi a dospelými, pričom netreba zabúdať ani na aspekty domácej liečby. Všetky zmienené informácie sme zhrnuli v našom článku, no zopár zaujímavých informácií sme vtesnali aj do našej sekcie otázok a odpovedí. Akékoľvek skúsenosti, pripomienky či ďalšie otázky smerujte do sekcie komentárov.

Áno, ide o typický a veľmi prirodzený jav, ktorým organizmus reaguje na podanú vakcínu. Zvýšená teplota sa v súvislosti s očkovaním zaraďuje medzi bežné prejavy a reakcie imunitného systému na látky obsiahnuté v očkovacej dávke. Tento symptóm je normálny nielen v prípade detí, ale i dospelých.

Pri horúčke je nevyhnutným riešením lekárska pomoc v prípade, ak ide o dieťatko do troch mesiacov. Odôvodnením je nedostatočne vybudovaná imunita, ktorá ešte nedokáže bojovať s čímkoľvek, čo by mohlo napadnúť detský organizmus. Lekára treba vyhľadať aj v prípade troch- až šesťmesačných detí, ktorých horúčka prevýši úroveň 39 °C. Ak dieťatko prejavuje náznaky dehydratácie, trpí kŕčmi, nemiznúcimi vyrážkami a horúčka nepoľavuje ani po piatich dňoch, je lepšie obrátiť sa na pohotovosť, resp. na príslušného pediatra. Signálom pre potrebu lekára je aj neprestávajúci plač, ktorý sprevádza vysoká teplota.

Je potrebné si uvedomiť, že kým detská telesná teplota nepresiahne 38 °C, liečenie liekmi na zníženie teploty nie je nutné. Dokáže totiž viac uškodiť ako pomôcť, pretože organizmus dieťaťa vo chvíľach zvýšenej teploty bojuje s patogénom vlastnými „zbraňami“, ktoré sú podporované silne vybudovanou imunitou. Ak však teplota neustupuje, pričom presahuje danú hranicu, je vhodné aplikovať liečivá s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. Je veľmi dôležité, aby sa prihliadalo na predpísané dávkovanie uvedené v príbalovom letáku.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.2%)