Zuzana Woleková rozhovor

Fyzioterapeutka Zuzana Woleková: Panvové dno môžeme považovať za barometer ženy; veľmi citlivo reaguje na psychosomatické a emočné zmeny

Tehotenstvo a pôrod dávajú žene zabrať nielen po psychickej, ale aj po fyzickej stránke. Po pôrode (či už išlo o prirodzený pôrod, vaginálny, medikamentózny pôrod alebo pôrod cisárskym rezom) je často nutné podstúpiť gynekologickú fyzioterapiu. Fyziotréning začína už pred pôrodom, žena by mala posilňovať panvové dno a dbať o svoju telesnú schránku.

Publikované: 30.09.2024
Aktualizované: 30.09.2024
Obsah článku:

Fyzioterapeutka Zuzana Woleková nám v rozhovore prezradila, ako sa líši fyzioterapie v prípade prirodzeného, medikamentózneho a pôrodu cisárskym rezom, čo je podstatou fyzioterapie a ako vlastne dokáže takéto cvičenie žene pomôcť.

Kedy je najvhodnejší čas začať s gynekologickou fyzioterapiou po pôrode?

Pôrod ako taký má obrovský vplyv na popôrodné hojenie. Ak žena vstúpila do tehotenstva integrovaná, mala bezproblémové tehotenstvo, plynulý prirodzený pôrod a dostatočnú podporu a starostlivosť po pôrode, je vhodné prísť na popôrodné skríningové vyšetrenie po 6 – 8 týždňoch od pôrodu. V prípade, že šlo o pôrod s komplikáciami, popôrodným poranením, avulziou (odtrhnutím úponu svalu panvového dna), neschopnosťou svaly ovládať, vyprázdniť sa, inkontinenciou moču, sekciou či bolesťami panvy (symfyzeolýza), problémami s dojčením (naliate bolestivé prsia), o diastázu s herniou, povolenú brušnú stenu, „skrepovatenú“ pokožku či iné špecifické problémy, je dobré kontaktovať fyzioterapeutku špecializujúcu sa na popôrodnú fyzioterapiu ihneď, prípadne si s ňou dohodnúť návštevu domov.

Gynekologická fyzioterapia po pôrode

Ako sa líši fyzioterapia v prípade, že išlo o prirodzený pôrod a v prípade pôrodu cisárskym rezom?

Najskôr si vysvetlime, čo si predstavujeme pod „prirodzeným pôrodom“, pretože mnohé ženy v tom majú zmätok a za prirodzený považujú akýkoľvek vaginálny pôrod. V prípade vaginálneho pôrodu rozlišujeme pôrod prirodzený, pri ktorom sa pomocou hormónov a faktora zvaného „ČAS“ povolia všetky 3 spojenia na panve (dve sakroiliakálne, symfýza), zmäknú spojenia kostrče, mäkké tkanivá (svaly, väzy, fascie, krčok maternice), dieťatko pomocou kontrakcií, dychu a gravitácie klesne do panvy a v nej sa vytvorí preň dostatočne veľký priechod. Za predpokladu, že je dieťatko správne otočené, nič mu nebráni v plynulom priechode (na fyzickej, ale i psychickej úrovni), dochádza k jeho pôrodu pomocou prirodzených kontrakcií tela. Žena je v procese pozorovateľom a podporovateľom. V prípade, že sa do pôrodu zasiahne podaním liekov, hovoríme o pôrode vaginálnom, medikamentóznom. V prípade, že sa zasahuje medikamentózne, vykoná sa Hamiltonov hmat, nástrih a následne sa použijú kliešte či vákuumextraktor, ide o pôrod vaginálny medicínsky, medikamentózny, asistovaný.

Cisársky rez je medicínska záležitosť a môže byť plánovaný alebo akútny. V tom sa líši aj fyzioterapia. Pri plánovanom nedôjde k takému povoleniu štruktúr panvy ako pri vaginálnom alebo akútnom, ktorý začal procesmi typickými pre pôrod vaginálny, avšak nedošlo k samotnému priechodu dieťatka pôrodnými cestami. Fyzioterapia sa môže (mala by sa) aplikovať bezprostredne po pôrode pri všetkých spomínaných typoch. Vhodné je zviazať panvu špeciálnou fyziošatkou, na „zatvorenie“ spojení panvy a získanie podpory v zmysle stability. Existujú nohavičky so spevnenou prednou časťou na podporu bruška po cisárskom reze. Tiež je vhodné zavinúť celý trupový korzet. Tak ako je to pri zlomeninách, aj tu potrebuje telo dočasnú oporu zvonku pre „scelenie“ a podporu hojenia. Vhodné je dýchanie v ľahu na brušku na podporu lepšieho rozvoja bránice (bránica bola počas tehotenstva vyššie a nemohla sa dostatočne rozvinúť pre gravidnú maternicu a orgány vystúpené vyššie), hlboké vedomé 360-stupňové dýchanie. Poloha na bruchu je vhodná aj na podporu zavinovania maternice. Po cisárskom reze sa na bruchu môže ležať na 5. – 7. deň. Tu je vhodný dotyk s jazvou, masáž jej okolia, tejpovanie, zaťaženie jazvy vrecúškom s pieskom alebo ryžou, dýchanie. Všeobecne učia ženy vstávať cez bok, avšak tento spôsob je veľmi bolestivý. Maternica a ostatné štruktúry boli poranené, chýba jej opora, brušné svaly sú málo aktívne a pri pretočení na bok dochádza vplyvom gravitácie k necitlivej manipulácii s touto oblasťou a veľkému ťahu v oblasti jaziev. Preto je oveľa vhodnejšie v prvé dni vstávať priamo, ideálne pomocou hrazdičky, aby bola táto oblasť čo najmenej zaťažená. Áno, koluje mýtus, že priame vstávanie podporuje vznik diastázy, ale to je v prípade, že by sme takto vstávali dlhodobo. V prvé dni po pôrode je to v poriadku. Pri prirodzenom pôrode môžeme vstávať cez bok, v prípade vaginálneho poranenia venujeme väčšiu pozornosť tejto oblasti. Môžeme použiť kruhy na sedenie, močíme v sprche, vetráme ranu, masírujeme si uzliny v oblasti vnútorných stehien. „Zvedomujeme“ si postupne svaly panvového dna, bruško si môžeme štipkať alebo hladkať pre obnovu citlivosti. Pri dojčení sa snažíme vzpriamiť a dopriať si dobrú oporu nôh, chrbtice a tiež dobrú oporu pre bábätko. Platí, že dieťatko treba dávať smerom k prsníku, nie zohýbať sa k dieťatku. Počas stoja a chôdze sa snažíme o napriamenie chrbtice. Tieto všetky malé návyky môžu veľmi pozitívne podporiť hojenie v prvých dňoch po pôrode. Dôležité je dopriať si naozaj dostatočný čas na regeneráciu a ideálne je zabezpečiť si osobu, ktorá sa postará aj o nás!

Fyzioterapia po pôrode

Čo je podstatou fyzioterapie po pôrode? S čím všetkým dokáže ženám pomôcť?

V prvých dňoch po prirodzenom vaginálnom pôrode má fyzioterapia skôr podporný charakter. Telo má obrovskú regeneračnú schopnosť a dokáže reagovať na podnety prichádzajúce z jeho vnútra i zvonku. Poskytuje oporu na scelenie, získanie späť stability a sily! Fyzioterapia je aplikácia fyzikálnych podnetov a tým sa radí medzi prirodzenú časť medicíny. Ak telu došli prirodzené schopnosti regenerácie, fyzioterapia mu poskytne podnet na jeho reštart (facilitáciu). Môže pomôcť pri popôrodných poranenia panvového dna, prolapsoch orgánov, inkontinencii moču a/alebo stolice, avulzii svalu, bolestivom pohlavnom styku, aktívnej jazve, bolestivej panve, kostrči, bolestiach krížov a chrbtice, dysfunkcii svalov panvového dna v zmysle oslabenia alebo stiahnutia, bolestivej alebo zle hojacej sa jazve po cisárskom reze, povolenej brušnej stene, diastáze brušných svalov, diastáze s herniou v oblasti linea alba, pocite celkovej vyčerpanosti, strate sily a životnej energie spojenej tiež s popôrodnou traumou, depresiou či baby blues často sa prejavujúcej aj ako telesný problém.

Ako môže fyzioterapia pomôcť s diastázou brušných svalov?

Počas tehotenstva je normálne, že sa linea alba stenčí a svalstvo brušnej steny sa rozostúpi, aby telo získalo väčší priestor pre dieťatko vyvíjajúce sa v maternici. V prípade, že nedošlo k extrémnemu stenčeniu alebo až pretrhnutiu linea alba, pri vyššie spomínanej starostlivosti dôjde k jej zhojeniu prirodzene. V prípade, že je telo zaťažené prirýchlo alebo veľmi (dvíhanie ťažkých bremien) a telu chýba schopnosť reflexnej stability v oblasti pelvicore (spevnenie v oblasti panvového dna a spodného bruška), čo je po pôrode časté, dochádza k neustálemu zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku, ktorý sa prenesie do najjemnejšej štruktúry (linea alba) a tá sa nemôže sceliť, ale naopak, rozťahuje sa. Preto je vhodné podporovať hojenie tela už od pôrodu, prípadne už v tehotenstve. Ak je diastáza vo veľkosti 2 a viac prstov prítomná šesť až osem týždňov po pôrode, je to dôvod na návštevu fyzioterapeutky, ktorá ženu vyšetrí a ošetrí jazvy, fascie, svaly, nastimuluje svaly (preberie ich k činnosti) alebo pouvoľňuje stiahnuté tkanivá, podporí dychové funkcie, držanie tela, naučí ženu pár cvikov a integruje nové pohybové vzorce do denného života, môže dôjsť veľmi rýchlo k jej dohojeniu. V prípade, že je diastáza väčšia alebo je prítomná aj hernia, celý proces trvá dlhšie a vyžaduje si intenzívnejšiu pozornosť. Samozrejme, keď je linea alba pretrhnutá, nedôjde k jej úplnému sceleniu, avšak cieľom terapie je zaistiť kvalitnú stabilitu a získať funkčné svaly schopné reagovať na podnety.

Diastáza brušných svalov fyzioterapia

Ktoré cviky sú najideálnejšie na posilnenie panvového dna a ako často by ich žena mala robiť?

Záleží na tom, z akého východiskového stavu začína cvičiť. Ak sú svaly nulové, čo znamená, že pri snahe svaly vtiahnuť nedochádza k žiadnemu sťahu, začína sa stimuláciou a reflexným cvičením či cvičením cez dýchanie. Na elektrostimuláciu sa používajú vaginálne elektrostimulátory. Ich sonda sa zavedie do pošvy a na základe zadaného programu vyšle do svalov elektrický stimul, čo má za následok zlepšenie vnímania. Tiež je vhodné elektromagnetické kreslo, do ktorého si žena sadne (oblečená), a to vyšle svalom elektromagnetický stimul, čo vyvolá sťah. Ak už žena dokáže svaly ovládať, ale sú ešte slabé (stupeň 1 až 2), začína cvičiť dychové cvičenia s vedomým vťahovaním. Môže jej poslúžiť biofeedback. Ide o sondu, ktorá sa zavedie do pošvy, tá je spárovaná s aplikáciou v mobilnom telefóne a žena vidí, či pri vťahu dochádza naozaj ku kontrakcii. Neskôr jej aplikácia ponúka rôzne hry a žena vťahuje svaly na základe vizuálneho alebo akustického podnetu a cvičí tak rôzne typy vťahov. Postupne cvičí cviky, kde zapája svaly panvového dna vôľou pri pohybe, cvičí takzvaný zámok – vtiahne svaly panvového dna a následne vykoná pohyb (napr. drep) a zodvihne bremeno. Keď je svalová sila na 3-4, môže začať využívať rôzne závažia a cvičiť s nimi proti gravitácii rôzne typy kontrakcií (napr. najsilnejší vťah, výdrž 10 sekúnd, 10x výdrž 5 sekúnd, vťah a zakašlanie, vťah a poskok, vťah a drep...). Najvyšší stupeň dosiahnutej svalovej sily je 5, vtedy ich žena dokáže vtiahnúť proti odporu. Nezabúdajme však ani na relaxáciu svalov panvového dna. Funkčné panvové dno je vtedy, keď dokážeme svaly silno vtiahnúť rôznou silou, povoliť postupne alebo aj náhle, keď sa dokážu samy vtiahnuť v situáciách, keď sa náhle zmení vnútrobrušný tlak (kýchnutie, kašlanie), keď sa dokážu vtiahnúť pri pohybe, udržať vťah, keď je to potrebné, ale relaxovať, keď už akcia skončí a silný vťah už potrebný nie je.

Aké sú dlhodobé prínosy pravidelného cvičenia panvového dna a ďalších rehabilitačných cvičení?

Panvové dno môžeme považovať za barometer ženy. Veľmi citlivo reaguje na psychosomatické a emočné zmeny. Tiež ich sila súvisí s menštruačným cyklom. Počas dňa je fajn si uvedomiť, ako na tom je, dýchať, mať dobrý kontakt so Zemou a napriamiť sa. Už napriamenie pomáha ich lepšej aktivácii. Pravidelným cvičením dochádza k ich vťahu a uvoľneniu, čo pôsobí ako pumpa a pomáha lymfatickému systému, cievnemu systému a vyprázdňovaniu. V prepojení s dychom má ich cvičenie integračný charakter a pomáha regulácii nervového systému. Cvičenie rôznych typov vťahov má význam pre aktívny bežný život, keď svaly reagujú na náhle zmeny a zmeny vnútrobrušného tlaku. Cvičenie pomáha predchádzať vzniku stresovej inkontinencie, zápcham, zápalom, prolapsom orgánov, endometrióze, podporuje tiež sexuálne prežívanie a vnímanie seba samej.

Fyzioterapia po pôrode cviky

Panvové dno je vhodné posilňovať už pred pôrodom. Pomáhate ženám aj v tomto prípade?

Veľmi záleží na tom, v akom má žena stave panvové dno pri vstupe do tehotenstva a ako sa menia jej biomechanické pomery tela, a či nenastali komplikácie. Deväť mesiacov je veľmi dlhé obdobie. Svaly dokážu reagovať na vnútorné a vonkajšie podnety v priebehu niekoľkých sekúnd. Určite je vhodné pracovať s panvovým dnom už počas tehotenstva. Minimálne byť orientovaná v tejto problematike, cítiť, ako na tom svaly sú, vedieť ich vtiahnúť, povoliť, navnímať počas pôrodu a tiež po pôrode.

Ako vyzerá fyziotréning žien po pôrode? Ako dlho trvá, aké cviky žena cvičí a pod.

My pracujeme systémom popôrodnej rehabilitácie POSTNATAL. Ide o komplexný prístup, pri ktorom sa snažíme žene poskytnúť podporu bezprostredne po pôrode minimálne telefonickou konzultáciou alebo, ak je to nutné, osobnou návštevou. Na individuálnej návšteve (u nás v centre alebo u nej doma) ju vyšetríme, aby sme vedeli my a aj ona, kde sa nachádza a čo telo dokázalo už zregenerovať samo a čo potrebuje podporu. Ošetríme jazvy, fascie, svaly. Niekedy použijeme elektrostimuláciu alebo iné podnety, alebo techniky, o ktorých som hovorila vyššie. Radi kombinujeme individuálny prístup a skupinový fyziotréning – žena cvičí 1x týždenne live online cez zoom z pohodlia domova. Každá predtým absolvuje individuálne sedenie aj v prípade, že neboli výrazné komplikácie. Vyšetríme ju a skontrolujeme, prípadne skorigujeme základné princípy cvičení. Program trvá 8 týždňov a každá lekcia je na niečo zameraná. Tréning je systematický, čiže postupne sa pridávajú ťažšie cviky a v ponuke sú vždy 2 až 3 varianty v závislosti od individuálneho stavu ženy a jej funkčného maxima. Ženy vždy dostanú úlohu týždňa, keď si v bežnom živote všímajú rôzne aspekty (napr. panvové dno) a vedome sa snažia integrovať naučené v tréningových lekciách do bežného života. Ak žena potrebuje (má vážnejší problém), súbežne chodí na individuálne sedenia. Tento systém je výsledkom 15-ročnej práce so ženami po pôrode a zhromažďovania medziodborových vedomostí o žene. Pracuje na viacerých úrovniach od orientácie (diagnostika) cez liečbu, edukáciu, tréning až po integráciu do bežného života, ktorý je po pôrode úplne iný ako v období pred dieťatkom.

Ďakujeme za rozhovor fyzioterapeutke v odbore gynekológie a pôrodníctva Zuzane Wolekovej. Ak chcete vedieť viac o tejto téme, môžete Zuzanu kontaktovať na webovej stránke gynfyzio.sk.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Rozhovory

Vaše hodnotenie:
(91.6%)