Spánková poradkyňa Zuzana: Riešenia, ale aj príčiny spánkových problémov sú iné v novorodeneckom období a iné napríklad v 2 rokoch
Spánok je jednou zo základných biologických potrieb, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné. Týka sa to nielen dospelých, ale aj detí. Aby bolo dieťa spokojné a schopné optimálne fungovať, je kvalitný spánok nesmierne dôležitý. Spánok je zdrojom energie, dieťa bude vďaka nemu v bdelom stave dostatočne aktívne a ospalosť sa následne dostaví v požadovanom čase. Požiadavky na dĺžku spánku sa s pribúdajúcim vekom u detí menia, avšak stále je dôležitá kvalita spánku, teda nepretržitý a nerušený spánkový cyklus.
- So spánkom môžu mať problém novorodenci i 2-ročné deti. Riešia sa spánkové problémy u starších detí inak ako problémy so spánkom u mladších detí?
- Súvisí so zdravým spánkom predspánková rutina? V čom by mala spočívať?
- Zdravý spánok má priaznivý vplyv na deti i rodičov. Pomáhate so zlepšením spánku aj dospelým?
- Čo najviac vplýva na spánok dieťaťa?
- Aké chyby robia rodičia v honbe za lepším spánkom najčastejšie?
- Spánok s dieťaťom vs spánok v detskej postieľke. Kedy je najvhodnejší čas nechať dieťa spať osamote?
- Čo to je spánkový tréning? Aké metódy sa pri ňom používajú?
- Čo v prípade, ak je dieťa na jedného z rodičov fixované viac a s druhým jednoducho zaspávať nechce?
- Pomáha pri problémoch so spánkom zmena prostredia?
- Diskusia
Zuzana Guzmická, certifikovaná spánková poradkyňa pre bábätká a deti, nám v rozhovore prezradila, v čom by mala spočívať spánková rutina, čo najviac vplýva na spánok dieťaťa, ale aj to, aké chyby robia rodičia ohľadom lepšieho spánku detí najčastejšie.
So spánkom môžu mať problém novorodenci i 2-ročné deti. Riešia sa spánkové problémy u starších detí inak ako problémy so spánkom u mladších detí?
Žiaľ v dnešnej dobe trápia problémy so spánkom dokonca aj staršie 4- – 8-ročné deti. Riešenia, ale aj príčiny spánkových problémov sú iné v novorodeneckom období a iné napríklad v dvoch rokoch. Aj výsledky a ciele, ktoré by sme ako rodičia mali mať, sú iné. Novorodenec sa len adaptuje na príchod na svet, jeho mozog je nevyvinutý a to významne vplýva aj na spánok. 2-ročne dieťa a jeho mozog majú tiež pred sebou velké výzvy, ale so spánkom už vieme pracovať inak. V každom veku však vieme pomôcť veku primerane spánok dieťatku a jeho rodičom zlepšiť.
Súvisí so zdravým spánkom predspánková rutina? V čom by mala spočívať?
Predspánková rutina dáva detičkám signál, že idú spať. Počas dňa býva zvyčajne kratšia a večer dlhšia. Večer môže pozostávať napríklad z kúpania, masáže, čítania, spievania. V každom veku je iná a my ju prispôsobujeme obdobiu života dieťatka. Neexistuje jedna ideálna predspánková rutina, pretože deti sú rôzne a hlavne ako rastú, vyhovuje im stále niečo iné. Stále tá istá uspávanka však vie byť skvelý spojovací bod predspánkovej rutiny v rôznom veku dieťatka.
Zdravý spánok má priaznivý vplyv na deti i rodičov. Pomáhate so zlepšením spánku aj dospelým?
Áno, prostredníctvom CBT-I terapie pomáham aj dospelým riešiť ich problémy s chronickou, resp. dlhodobou nespavosťou. Výhodou tejto terapie je, že je vysoko efektívna a nepozostáva z podávania liekov ani výživových doplnkov. Práve naopak, ľudom v rámci terapie pomáham aj zbaviť sa liekov na spanie, pokiaľ na ne boli nútení naskočiť v čase krízy.
Čo najviac vplýva na spánok dieťaťa?
Najviac je to spánkové prostredie, miesto, kde dieťatko spí, ako aj spánkové návyky a režim spánku. Spánok je veľmi komplexný a neexistuje jedna čarovná rada, ktorá ho zvyčajne zlepší. Vždy je potrebné pozerať sa naň ako na puzzle, ktoré skladáme a v ktorom nám potrebuje všetko zapadnúť tak, aby to vyhovovalo rodine, ale aj dieťatku.
Aké chyby robia rodičia v honbe za lepším spánkom najčastejšie?
Najčastejšie majú detičky na spánok príliš veľa svetla, prípadne nevhodne prerozdelený spánok počas dňa. Rodičia často volia najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenia, ktoré sú im „jednoduchšie“ v konkrétnom momente, ale ktoré z dlhodobého hľadiska podporujú napríklad časté nočné budenie alebo krátke denné spánky.
Spánok s dieťaťom vs spánok v detskej postieľke. Kedy je najvhodnejší čas nechať dieťa spať osamote?
Neexistuje jeden všeobecný moment. Niekto prekladá do postieľky dieťatko od narodenia, niekto v 6. mesiaci, niekto v 3 či 5 rokoch. Z mnohých výskumov však vieme, že malé bábätká majú tendenciu sa pri spoločnom spaní v noci budiť častejšie. Je dobré, aby to rodičia vedeli a brali do úvahy pri nastavovaní spánku ich rodiny.
Čo to je spánkový tréning? Aké metódy sa pri ňom používajú?
Toto je extrémne kontroverzná otázka, ktorá by mala odpoveď na 4 A4. Chystám komplexný článok na mojom webe.
Čo v prípade, ak je dieťa na jedného z rodičov fixované viac a s druhým jednoducho zaspávať nechce?
Je to veľmi normálny a prirodzený jav. Deti väčšinou preferujú maminku a to najmä na uspávanie. To však neznamemá, že ocko by nemal uspávať. Čo by maminy určite nemali robiť je, že prídu dieťatko počas uspávania od ocka zachraňovať. Dáva to dieťaťu veľmi zlý signál, že uspávanie ockom nie je bezpečné.
Pomáha pri problémoch so spánkom zmena prostredia?
Niektoré deti môžu spať lepšie na dovolenke, pretože si nové miesto neasociujú s určitými návykmi, ktoré majú doma. Taktiež im može robiť dobre zvýšená senzorická stimulácia a únava, čo môže znamenať, že doma jej majú nedostatok. Problémy je dobré riešiť a neodkladať. Sú však aj detičky, ktoré zmeny zvládajú veľmi zle a na dovolenkách spia horšie.
Ďakujeme za rozhovor Zuzane Guzmickej, certifikovanej spánkovej poradkyni pre bábätká a deti. Ak vás téma spánku bábätiek zaujala, prostredníctvom webu www.lepsispanokbabatiek.sk môžete Zuzanu kontaktovať a dozvedieť sa viac o tomto probléme.
Pridať komentár