Zmizne mykóza sama?

Zmizne mykóza sama?

Publikované: 29.07.2024
Aktualizované: 29.07.2024

Vaginálnej mykóze, ktorá aspoň raz za život potrápi až 70 % ženskej populácie, patrí druhá priečka v rebríčku najčastejších gynekologických ochorení. Jej vznik spôsobuje kvasinková infekcia, ktorú má na svedomí premnožená kvasinka rodu Candida. Všeobecnou príčinou mykózy je narušenie rovnováhy zdravých a škodlivých mikroorganizmov v genitáliách. Takýto stav vzniká nedostatočnou alebo nadmernou hygienou pohlavných partií, avšak často to môže spôsobiť aj užívanie antibiotík, zlá strava, prílišný stres či hormonálne zmeny. Hormonálne hladiny sa do nerovnomerného stavu dostávajú ako v puberte, tak i počas tehotenstva či menopauzy.

Náchylnými na toto gynekologické ochorenie sa stávajú aj osoby vo veku nad 45 rokov, no tiež tie skupiny ľudí, ktoré trpia inými zdravotnými ťažkosťami či užívajú množstvo rozličných liekov. Slabosťou, ktorú vaginálna mykóza obľubuje, je tá pre sladkosti. Takáto forma nezdravého stravovania taktiež môže prispieť k vzniku kvasinkovej infekcie, pričom obmedzenie sladkých dobrôt funguje ako účinné preventívne opatrenie voči vaginálnej mykóze.

Symptómy vaginálnej mykózy majú v prípade mnohých žien tendenciu vplývať na činnosti každodenného života. Ochorenie je sprevádzané nepríjemnými pocitmi svrbenia, opuchmi a začervenaním vonkajších častí genitálií, pálením pri močení či bolesťami pri pohlavnom styku. Jedným z najevidentnejších príznakov je výtok belavého zafarbenia a tvarohovitej konzistencie. Typická je tiež vaginálna suchosť, ktorá je jednou z hlavných príčin, prečo sa ženy počas kvasinkovej infekcie vzdávajú a vyhýbajú sexu. Väčšina žien zažije vaginálnu mykózu prejavujúcu sa kombináciou viacerých menovaných príznakov.

Približne štvrtina žien po domácej diagnostike vaginálnej kvasinkovej infekcie čaká, kým problém sám zmizne. Mykóza s miernymi symptómami môže po niekoľkých dňoch pominúť aj bez liečby, no väčšina žien už pri prvých náznakoch tohto ochorenia volí samoliečbu. Tú je možné podstúpiť pomocou voľne predajných liekov dostupných v každej lekárni. Existujú vo forme vaginálnych krémov, ale tiež guľôčok, čapíkov či tabliet. V prípade, že sú príznaky intenzívnejšie, mnohé ženy sa uchyľujú ku kombinácii tabliet na zavedenie do pošvy a krému na vonkajšie časti genitálií. Len veľmi malý zlomok žien postihnutých kvasinkovou infekciou navštívi lekára.

Kvasinková infekcia v pošve by mala vplyvom domácej liečby zmiznúť do niekoľkých dní. Kým u niektorých žien zaúčinkujú liečebné prostriedky z lekárne, iné sú odkázané na návštevu gynekológa, ktorý pacientke po vyšetrení a kontrole pošvového steru predpíše lieky účinnejšieho charakteru. Vaginálna mykóza sa však môže vytratiť aj v dôsledku menzesu, no niekedy sa po uplynutí menštruačných dní opäť objaví. Aplikácia vaginálnych prípravkov na liečenie kvasinkovej infekcie do pošvy počas menzesu nie je odporúčaná. Rovnako sa neodporúča ani skúšanie rozličných babských rád, ako je natieranie vagíny bylinkovými olejčekmi či zavádzanie cesnaku do pošvy. Takéto postupy môžu totiž aktuálny stav podstatne zhoršiť.

V rámci kvasinkovej infekcie je veľmi dôležitá prevencia. Zo skúseností žien vyplýva, že je vhodné sa vyhýbať noseniu tesnej spodnej bielizne a nohavíc, pričom prospešný je aj spánok v odeve, ktorý umožňuje intímnym partiám „dýchať“. Uprednostňuje sa spánok vo voľnej nočnej košeli bez akejkoľvek spodnej bielizne. Keďže sa kvasinky omnoho viac šíria vďaka množstvu cukru obsiahnutého v tele, odporúča sa obmedziť príjem tejto zložky potravy. K premnoženiu kvasiniek spôsobujúcich vaginálnu mykózu môžu prispieť aj používanie parfumovaných hygienických produktov, ako sú vložky, sprchové gély, či prípravky na intímne použitie. Ak sa však vaginálna mykóza predsa len ozve, je podstatné jej liečbu započať čím skôr.

Zmizne mykóza sama? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.2%)