Zležaná hlavička bábätka. Ako vyzerá preležaná hlavička?
Opatrné zaobchádzanie s novorodencom je prvá a základná schopnosť, ktorú si musia osvojiť nielen rodičia, ale aj priatelia a známi túžiaci po istom kontakte s bábätkom. Príčinou je najmä krehkosť a pružnosť kostí dieťaťa, ktoré sa postupným vývojom spevňujú. Poddajná štruktúra je príznačná najmä pre lebku novorodenca. Táto časť detskej kostry chráni najdôležitejší ľudský orgán – mozog. Niekedy však vplyvom rozličných externých faktorov dochádza k preťaženiu istých lebečných častí, a tak vzniká problém zležanej hlavičky bábätka.
Ako rozličné typy preležania detskej hlavičky vyzerajú? Čo ich zapríčiňuje? Aké kroky je možné implementovať v záujme prevencie zležania hlavičky bábätka? Odpovede na tieto otázky, ale aj to, ako postupovať v prípade, že už k takejto deformácii lebky novorodenca došlo, sa dočítate v nasledujúcom článku.
Vývoj a rast lebky novorodenca
V počiatočných štádiách novorodeneckého života je pre lebku príznačná poddajnosť a mäkkosť, ktorá vo veľkej miere súvisí s jej neustálym vývojom. Jednotlivé lebečné kosti sú v rámci ľudskej kostry pospájané tzv. lebečnými švami.
Do istého veku sa medzi týmito väzivovými spojmi, a teda aj medzi jednotlivými kosťami lebky, nachádzajú prázdne priestory. Tie poskytujú kostiam lebky dostatok miesta na to, aby mohli priebežne rásť a vyvíjať sa, čo koniec koncov vedie k rastu lebky ako komplexného celku. Poskytujú však aj priestor na rast ľudského mozgu.
Lebka v priebehu prvého pol roka života dieťaťa nadobúda dvojnásobok svojej pôvodnej veľkosti, pričom do dvoch rokov sa jej veľkosť strojnásobí. Rýchlosť rastu sa po siedmom roku dieťaťa znižuje, pričom medzi 16. až 18. rokom života dochádza k finalizácii rastového procesu lebky.
Kraniostenóza alebo preležaná hlavička?
Švy sú príznačné svojou elastickosťou, ktorá sa postupne mení v tvrdšiu kosťovú štruktúru vzájomne spájajúcu konkrétne lebečné kosti. V prípade, že k tomuto zrastu kostí lebky dôjde predčasne, dochádza k negatívnemu vplyvu na vývoj dieťaťa zástavou rastu lebky v danej časti.
Spôsobuje to fakt, že sa dieťatku nedostatočne vyvinie lebka, čo vedie k eliminácii priestoru určeného na rast mozgu. Takýto jav sa v odbornej terminológii nazýva kraniostenózou. Ide o špecifickú deformáciu hlavičky bábätka. Tú vie lekár na pohľad spoznať, pričom následne dokáže určiť aj konkrétny lebečný šev, ku ktorého predčasnému zrastu u dieťatka došlo.
Ak zrast lebečných švov prebieha správnym spôsobom, no predsa dôjde k istej hmatateľnej, často i viditeľnej deformácii lebky novorodenca, hovoríme o preležanej hlavičke bábätka. K tomuto javu dochádza pôsobením externých a ovplyvniteľných faktorov, ako nesprávne polohovanie dieťatka počas spánku či bdenia alebo tvrdý matrac.
Preležaná hlavička – príčiny
Z interného hľadiska môže zležanie hlavičky spôsobiť i nedostatok vitamínu D, ktorý prispieva k pevnosti kostí. Absencia tohto vitamínu má opačný efekt, čím dochádza k zvýšeniu pravdepodobnosti výskytu preležanín v oblasti hlavičky.
Dávkovanie vitamínu D je potrebné prispôsobiť rýchlosti rastu bábätka. Predčasne narodené deti totiž rastú a priberajú rýchlejšie ako donosené deti, čo znamená, že pre správny rast kostí potrebujú viac vitamínu D. S nastavením optimálnej dávky pomôže pediater.
Vzniknúť môže ešte v tehotenstve, keď došlo k vyvinutiu väčšieho tlaku na hlavičku plodu, čo zväčša zapríčiňuje nižšia miera plodovej vody obklopujúcej bábätko. K zležaniu hlavičky môže dôjsť aj vznikom pôrodných komplikácií, ktoré vedú k použitiu gynekologických kliešťov.
Kraniostenóza vs preležaná hlavička
Zatiaľ čo kraniostenóza sa v mnohých ohľadoch považuje za deformáciu lebky s možnými vážnymi následkami vo forme poškodenia mozgovej kôry či slepoty, zležaná hlavička je pre ľudí skôr známa ako estetický nedostatok, ktorý sa môže (no nemusí) po čase zlepšiť aj bez výraznejších lekárskych zásahov.
Rozdiel medzi týmito dvomi druhmi lebečnej deformácie dieťatka možno badať aj z aspektu obdobia, kedy sa rozvinie. Kým kraniostenóza sa veľakrát prejaví už po narodení, resp. do jedného mesiaca od pôrodu, k zležanej hlavičke často dochádza s odstupom času preťažením konkrétnej strany hlávky.
Obe deformity lebky novorodenca je potrebné skonzultovať a riešiť s odborníkom, ktorý vie najlepšie posúdiť, aký spôsob liečby je pre bábätko najvhodnejšie. Každopádne platí, že tieto deformácie detskej hlávky na seba nadväzujú, a to v zmysle potreby vylúčenia jednej diagnózy, aby sa mohla riešiť druhá.
Keďže kraniostenóza je považovaná za vážnejšiu deformitu lebky dieťaťa, primárne sa z lekárskeho hľadiska hľadajú náznaky tohto druhu deformácie. V prípade, že sa vylúči, je možné pristúpiť k určeniu typu preležanej hlavičky dieťaťa na základe nedostatočne vyvinutej oblasti lebky.
Ako vyzerá zležaná hlavička?
Keďže má človek na výber niekoľko strán, spomedzi ktorých si môže zvoliť tú obľúbenú počas spánku či všeobecne v polohe ľahu, existuje aj niekoľko typov zležanej hlavičky. Rozdiely medzi nimi robí práve preferovaná strana, na ktorú dieťa bežne počas dňa, no najčastejšie počas spánku, hlávku pokladá.
Odlišnosti medzi jednotlivými typmi zležanej hlavičky dieťaťa je možné pozorovať i voľným okom. Mnohokrát sa pri stanovení diagnózy, resp. deformity lebky pristupuje k premeraniu rozmerov hlavičky. U rôznych detí môže totiž dochádzať k rozličnej závažnosti zležanej hlavičky.
Brachycefália ako druhá najčastejšia lebečná deformita
Pri brachycefálii je možné hovoriť o symetrickej deformite lebky bábätka s tvarom výraznejším z hľadiska šírky. Ide o situáciu, keď je hlavička dieťaťa preležaná v zadnej oblasti, k čomu vo veľkej miere prispieva časté ležanie na chrbte a minimálny pohyb hlavičky do strán.
Zležaná hlavička vzadu, resp. v oblasti záhlavia vytvára viditeľnú disproporciu hlavičky v strede tejto časti detskej hlávky. Brachycefáliu je možné u bábätiek identifikovať aj na základe výraznejšieho čela, ktoré je v niektorých prípadoch posunuté viac dopredu.
Plagiocefália prichádza s istou asymetriou
V prípade plagiocefálie ide o asymetrické preležanie hlavičky bábätka v oblasti záhlavia. Tento typ deformácie mnohokrát spôsobuje postihnutie krčnej chrbtice, ktoré do istej miery obmedzuje pohyb dieťatka, čo vedie k nadmernému zaťažovaniu jednej strany hlavičky.
Sploštenie hlavičky je prominentné len na jednej strane, čo vedie k výraznému rozdielu medzi stranou, ktorá pokračuje v správnom vývoji, a tou zležanou časťou detskej hlávky. Disproporcia je viditeľná i voľným okom.
Výraznými poznávacími znakmi asymetricky zležanej hlavičky bábätka sú nerovnosti tváre v podobe posunutých očí, čela a celej tváre smerom dopredu. Nerovnomerná je aj poloha uší, ktorú zapríčiňuje rovnobežníkovo pôsobiaci tvar hlavy, čo je identifikovateľné najmä z vtáčej perspektívy (resp. z pohľadu vyššieho dospelého človeka).
Asymetrická brachycefália
Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu lebečnú deformáciu, pričom sa v jej tesnom závese nachádza vyššie uvedená symetrická brachycefália. Práve kombináciou takto do šírky stlačenej hlavičky a plagiocefálie je asymetrická brachycefália, pre ktorú je charakteristická nielen stlačenie hlávky do šírky, ale aj jej celková nesúmernosť.
Časť hlavičky bábätka, ktorej sploštenie je prominentnejšie, má určité črty tváre posunuté viac dopredu. Týka sa to najmä čela, ucha a oka. Keďže hovoríme o asymetrii, smerom dopredu sa touto deformitou vytláča stále len jeden z páru orgánov zraku a sluchu.
Dolichocefália, známa aj ako skafocefália
Kým v prípade brachycefálie ide o preležanie hlavičky bábätka vytvárajúce stlačenie do šírky, dolichocefália, tiež známa ako skafocefália, je príznačná úzkym a dlhým tvarom hlavičky. K tomuto typu lebečnej deformácie dochádza zaťažením hlávky z bokov, čo prirodzene predlžuje lebku vzad a vpred.
Dolichocefália je charakteristická pre bábätká, ktoré si z dôvodu predčasného narodenia vyžadujú špeciálnu starostlivosť v podobe inkubátorov, kde sú spravidla polohované výhradne na bok. Nejde o bežný typ deformity lebky novorodenca.
Turicefália alebo jediná vertikálna deformácia lebky novorodenca
Špecifickým typom deformácie lebky je turicefália, ku ktorej dochádza najmä v dôsledku vákuovej extrakcie plodu v priebehu pôrodu. Vákuová extrakcia spočíva vo vyvinutí ťahavého tlaku na hlavičku dieťaťa za pomoci gynekologického zvonu, ktorý sa plodu na hlávku doslova prisaje.
Výsledkom takéhoto lekárskeho zákroku je výrazne vyduté temeno bábätka a hlavička pripomínajúca trojuholník s miernym zaoblením vo vrchnej časti. Ide o jediné zležanie hlavičky, ktoré hlávku deformuje do výšky, resp. vertikálne.
Na rozdiel od ostatných typov preležanej hlavičky bábätka však turicefália vzniká vplyvom krátkodobého vyvíjania tlaku na temeno, čo zapríčiňuje, že táto deformita po niekoľkých dňoch po pôrode zmizne a bábätko nadobudne správny tvar hlavičky.
Polohovanie bábätka slúži ako prevencia
Aby sa rodičia vyhli akejkoľvek potenciálnej deformite lebky, je potrebné, aby sa naučili čím skôr s dieťatkom zaobchádzať. Opatrnosť je na prvom mieste, no rovnako dôležité sú aj polohy, v ktorých sa dieťatko nosí na rukách, ukladá do postieľky či preváža z miesta na miesto.
Ako v spánku, tak i v stave bdenia je podstatné, aby dieťatko striedalo strany. Slúži to ako prevencia voči preležaniu istej strany hlavičky bábätka. Keďže deformita záhlavnej časti lebky je najčastejšia, odporúča sa dieťa polohovať mierne na bok.
Slovíčko „mierne“ je podstatné preto, aby nedošlo k prevráteniu dieťatka na bruško, čo môže mať veľmi vážne následky. Novorodenci ešte nie sú schopní ovládať svoje svalstvo natoľko, aby vedeli obracať hlávku zo strany na stranu. Preto majú podstatnú rolu vo vzniku i prevencii preležanín práve rodičia.
Správne polohovanie bábätka spočíva v pravidelnom striedaní strán, na ktoré hlavičku dieťaťa rodič otočí. Niektoré detičky majú preferenciu v stranách, čiže je len na rodičovi, ako namotivuje bábätko k polohovaniu hlavičky aj na menej obľúbenú stranu.
Zväčša sa používajú techniky pritiahnutia pozornosti bábätka do konkrétnej strany prostredníctvom zvuku (spievaním, hračkami vydávajúcimi rôzne zvuky a pod.) alebo obľúbenou hračkou, ktorú je potrebné umiestniť na stranu, na ktorú sa rodič snaží svoje dieťa „zvábiť“.
Podstatné je taktiež polohovanie v rámci nosenia dieťatka na rukách. K zležanej hlavičke totiž môže dochádzať aj počas dojčenia, uspávania či hrania. Pri kojení, ako i uspávaní na rukách sa odporúča pravidelná výmena strán. Takto rodič zamedzí nielen potenciálnemu preležaniu hlávky dieťaťa, ale i preťaženiu svojej dominantnej hornej končatiny.
Čo pomôže na zležanú hlavičku?
Niekedy dochádza k zležanej hlavičke u bábätiek aj napriek implementácii rozličných preventívnych techník, čo je úplne bežné a normálne. Rodič predsa len nemôže nonstop sledovať svoje dieťa počas spánku a napravovať jeho polohu.
Keď už k takejto deformite lebky dôjde, je podstatné, aby sa potenciálna liečba a náprava ihneď riešila s odborníkom. Rodič tak zamedzí tomu, aby jeho potomstvo zležanú hlavičku v dospelosti vnímalo ako estetický nedostatok vplývajúci na jeho každodenný život.
Kým v niektorých miernych prípadoch zležanej hlavičky bábätka zaberie dôslednejšie polohovanie bábätka na vyrovnanie zležanej hlavičky, v iných je nutné pristúpiť k iným nápravným metódam.
Vankúš na zležanú hlavičku
Vankúš proti preležaniu hlavičky pôsobí jednak preventívne, jednak je možné jeho funkcie využiť aj pri liečení mierne zležanej hlavičky dieťaťa. Vankúš má špecifickú anatómiu, ktorá napomáha k stabilizácii detskej hlávky, čím je možné predísť alebo liečiť preležaniny hlavičky bábätka.
Špeciálne vankúše disponujú priehlbinou ako stvorenou na komfortný a stabilizovaný spánok bábätka, čím sa zamedzuje zatláčaniu hlavičky do pevnej podložky celou váhou detského tela.
Takéto vankúše na zležanú hlavičku je dnes možné zakúpiť v rôznych farbách a tvaroch zapadajúcich do akéhokoľvek konceptu detského hniezdočka či postieľky, ktorú si rodičia vysnívali. Bonusom je profilovaná tkanina perfektne odvádzajúca vlhkosť a teplo.
Náprava deformít lebky pomocou helmy na zležanú hlavičku
Ak polohovanie a ani vankúš na zležanú hlavičku nepomohli, alebo je typ preležanej hlavičky bábätka považovaný za vážnejší prípad, odborný lekár odporučí rodičom tzv. kraniálnu ortézu. Ide o špeciálnu, na mieru ušitú helmu, ktorá vytvára dostatočný priestor pre dorast preležanej časti lebky dieťaťa, kým zadržiava rast tých častí novorodeneckej hlávky, ktoré majú pred preležaninou značný náskok.
Prilbička na zležanú hlavičku má najvyššiu pravdepodobnosť účinku v období medzi 4. a 18. mesiacom života dieťatka. Helma na zležanú hlavičku je zhotovená z tvrdého materiálu, ktorý z vonkajšej strany vyvíja stabilný tlak na lebku bábätka, pričom zvnútra je vystlaná mäkkou tkaninou pre pohodlie dieťatka.
Na prilbu je v počiatočných štádiách nutné bábätko navyknúť, pričom s odstupom času je nevyhnutné, aby helmu na zležanú hlavičku nosilo aspoň 23 hodín denne. Jej zloženie z detskej hlávky sa odporúča len v čase vyhradenom pre kúpeľ, keď treba dôkladne očistiť a osušiť nielen dieťa, ale i samotnú remodelačnú ortézu.
Liečba sa implementuje väčšinou pri stredných až ťažkých prípadoch preležania hlavičky, no ide o účinnú metódu. Efektívnosť a náročnosť liečebnej techniky sa však navzájom nevylučujú, takže z perspektívy rodičov je vhodné sa obrniť dostatkom trpezlivosti a odhodlania.
Zležaná hlavička bábätka – skúsenosti
Každý prípad zležanej hlavičky bábätka je individuálny, a preto si vyžaduje špecifický prístup odporučený lekárom. Niektoré diskutujúce mamičky potvrdili, že ich dieťatku po nejakom čase (zväčša do jedného roka) preležaniny zmizli vplyvom správneho a dôslednejšieho polohovania.
Iné sa však podelili o svoju skúsenosť, ktorá zahŕňala absolvovanie liečby pomocou kraniálnej ortézy. Našli sa aj diskutujúce, ktoré vnímajú následky zležanej hlavičky v dospelosti, čo vnímajú ako mierny estetický nedostatok. S humorom vyzdvihli najmä fakt, že si rozhodne nemôžu úplne oholiť hlavu, pretože by bola nerovnomernosť ich hlavy o to viac dominantná.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Nenašli ste v našom článku o zležanej hlavičke bábätka informácie, ktoré ste hľadali? Neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí, v ktorej sme zhrnuli niekoľko ďalších zaujímavostí súvisiacich s danou problematikou. V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky, pre našich čitateľov máme vytvorenú sekciu komentárov, ktorú priebežne kontrolujeme a na všetky pripomienky odpovedáme čo najskôr.
Kedy sa začínajú uzatvárať lebečné švy dieťaťa?
Má stavba novorodeneckej lebky nejaký vplyv na pôrod?
Ako sa zisťuje, či u bábätka ide o zležanú hlavičku alebo kraniostenózu?
Aký je proces v prípade podozrenia na kraniostenózu?
Galéria obrázkov
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať