Zimnica v tehotenstve?

Zimnica v tehotenstve?

Publikované: 11.10.2024
Aktualizované: 11.10.2024

Zimnica ako taká zvyčajne nepatrí medzi tehotenské symptómy, avšak u mnohých žien sa tento telesný stav ukazuje práve v počiatočnom štádiu tehotenstva, keď v mnohých ohľadoch vplýva na organizmus zmena hormonálnych hladín. Prirodzené výkyvy hormónov totiž spôsobujú zmenu termoregulačnej funkcie organizmu, čo znamená, že tehotné ženy začnú vnímať teplotu inak ako predtým. Typické sú najmä návaly tepla, ktoré sa následne striedajú so zimnicou a triaškou.

Ako sme už vyššie naznačili, zimnica nie je tak úplne prejavom tehotenstva, ako skôr reakciou organizmu na atypické návaly horúčav, ktoré sú príznačné pre prvé mesiace tehotenstva. Zvýšenie telesnej teploty v dôsledku hormonálnych zmien sa organizmus snaží dorovnať za pomoci prirodzenej termoregulácie, presnejšie ochladením. K tejto reakcii prispieva tiež potenie, zrýchlené dýchanie, vyhľadávanie chladnejších priestorov a postupné vyzliekanie jednotlivých vrstiev oblečenia. Telo takto začína pociťovať chlad, čo však môže otvoriť „bránu“ zimnici.

Tehotenská zimnica je sprevádzaná krátkodobými, no vysoko frekventovanými a intenzívnymi triaškami. Keďže triaška predstavuje svojvoľnú prácu svalov, dá sa povedať, že je to spôsob, ako telo produkuje teplo, aby zmiernilo príznaky zimnice. Triaška teda dopomáha k opätovnému zvýšeniu telesnej teploty. Ak zimnica trvá dlhšie ako zopár desiatok minút, telo sa evidentne nedokáže samo zahriať, čo znamená, že mu treba dopomôcť teplým oblečením, dekou alebo inými účinnými prostriedkami.

Zimnica patrí k prejavom tehotenstva, ktoré je potrebné čím skôr prekonzultovať s lekárom, pretože takáto triaška a pociťovanie neprimeraného chladu môže vzísť aj z výkyvov hormónov štítnej žľazy. Niektoré ženy dokonca trpia zdravotným stavom menom hypotyreóza, ktorý môže potenciálne vyžadovať užívanie liekov podporujúcich správnu funkciu štítnej žľazy. Neustála zimnica sprevádzaná intenzívnou triaškou môže byť výsledkom zníženého krvného tlaku, chudokrvnosti alebo nejakého druhu infekcie. V prípade, že je zimnica sprevádzaná nielen triaškou, ale i zvýšenou telesnou teplotou nad hranicu 37,5 °C, na vine rozhodne nie sú len hormonálne zmeny.

Na základe skúseností zverejnených na diskusných fórach je možné skonštatovať, že zimnica v tehotenstve nie je typickým tehotenským príznakom. Existuje totiž mnoho žien, ktoré viac-menej zažili len návaly horúčav, ktoré nijakým spôsobom nezapríčinili vznik zimnice. Niektoré ženy však, samozrejme, zimnicou trpeli po celú dobu prvého trimestra, pričom mnohokrát boli nútené spať zababušené v dvoch hrubých dekách a paplóne. V prípade, že je zimnica naozaj intenzívna a nedokáže sa s ňou tehotná žena vyrovnať, je vhodné navštíviť lekára, ktorý pristúpi ku kontrole štítnej žľazy alebo iných vyššie menovaných príčin vzniku zimnice.

Zimnica v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)