Zavinovanie maternice – ako dlho trvá?

Zavinovanie maternice – ako dlho trvá?

Publikované: 10.06.2024
Aktualizované: 10.06.2024

Maternica sa ako základný orgán pohlavného ústrojenstva výrazne podieľa na tvorbe nového života. Bábätko v tejto časti tela matky prežíva celé obdobie tehotenstva, čo znamená, že spolu s rastúcim plodom sa patrične zväčšuje aj maternica. Po odrodení dieťaťa žene ostáva prirodzene zväčšené bruško, čoho príčinou je nezavinutá maternica. Ženské telo sa však postupne mení a prispôsobuje sa aktuálnej situácii, a teda životu bábätka mimo tela matky. Tieto zmeny, a teda i zmenšenie maternice, sú zväčša vtesnané do obdobia menom šestonedelie.

Zavinovanie maternice má na starosti prirodzený hormón oxytocín, ktorý je u čerstvých mamičiek ešte väčšmi produkovaný pri dojčení. Proces, v priebehu ktorého sa maternica zmenšuje a klesá na pôvodné miesto, je sprevádzaný intenzívnou bolesťou v oblasti podbrušia. Najvýraznejšia bolesť je príznačná pre priebeh prvého popôrodného týždňa. Bolesť je podobná kontrakciám alebo silnejším menštruačným kŕčom. Vnímanie tejto bolesti je veľmi individuálne, no spravidla ich horšie znášajú matky, ktoré majú za sebou viacpočetné tehotenstvo. Maternica je totiž väčšia, pretože sa musela rozmerovo prispôsobiť rastu a vývinu viacerých plodov. Silné bolesti sú príznačné aj pre ženy, ktoré rodili cisárskym rezom. Príčinou je jazva v oblasti podbrušia.

Keďže sa maternica z jedného kilogramu musí zavinúť na orgán s pôvodnou hmotnosťou 60 gramov, proces zavinovania trvá približne šesť až osem týždňov. V ideálnom prípade by nemal byť vrchol maternice hmatateľný do 10 dní od pôrodu. V tomto čase by mal orgán poklesnúť na pôvodné miesto. V priebehu prvých dní, keď je mnoho rodičiek ešte v nemocnici, sa proces zavinutia maternice pravidelne kontroluje. Prihliada sa hlavne na to, či nedochádza k silnému krvácaniu, ktoré by mohlo signalizovať vznik infekcie v dôsledku nevypudených zvyškov placenty v maternici. Kontrola správneho zavinutia maternice sa následne vykonáva prostredníctvom ultrazvuku na gynekologickom vyšetrení vykonávanom po ukončení obdobia šestonedelia.

Rýchlejšiemu stiahnutiu maternice sa dá dopomôcť pomocou dojčenia, pričom účinné je aj časté vykonávanie malej potreby. Plnosť močového mechúra totiž zabraňuje sťahovaniu maternice, čím sa komplikuje proces zavinovania. Skúsené mamičky z diskusných fór však najčastejšie odporúčajú množstvo trpezlivosti. Zavinovanie maternice je proces, ktorý vyžaduje viac času. Nemožno od maternice, ktorá 40 týždňov rástla spolu s bábätkom, čakať, že sa len tak zo dňa na deň scvrkne do pôvodnej podoby.

Zavinovanie maternice – ako dlho trvá? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)