Zápcha u bábätka

Zápcha u bábätka. Tvrdá stolica po umelom mlieku

Zápcha je jedným z nepríjemných prejavov tráviacich problémov, s ktorými bojujú nielen dospelí, ale aj bábätká. Zápcha u detí je zväčša z mlieka, pričom platí, že dojčatá prijímajúce stravu vo forme materského mlieka sú menej náchylné na takéto črevné ťažkosti ako bábätká odchované na umelej mliečnej formule. Tento rozdiel spôsobuje najmä ľahšia stráviteľnosť materského mlieka.

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 29.11.2023
Obsah článku:

V nasledujúcich odsekoch vás prevedieme možnými príčinami a symptómami zápchy, pričom nakoniec zhrnieme aj niekoľko praktických rád a spôsobov, ako uvoľniť zápchu. Nájdete tu však aj odpoveď na veľmi často rozoberanú otázku, ako často má kakať bábätko na umelom mlieku, dieťatko odchovávané na materskom mlieku, ale tiež dieťa zvykajúce si na prvé príkrmy.

Rozličná frekvencia stolice u novorodenca na umelom mlieku a materskom mlieku

Prvá stolica u novorodenca sa objavuje do 36 hodín od narodenia, pričom u väčšiny novonarodených detí dôjde k primárnemu vyprázdneniu už v priebehu prvého dňa po narodení. Prvotné týždne sa nesú u  detí dojčených materským mliekom v znamení priemerne troch stolíc denne. Slovíčko „priemerne“ je v tomto kontexte veľmi dôležité, pretože to môže znamenať, že niekedy nastane obdobie, keď bábätko kaká po každom jedle, no inokedy vyprodukuje stolicu v priebehu dvoch či troch dní len raz.

V súvislosti s týmto faktom je potrebné uviesť, že tvrdá stolica u čerstvého novorodenca je veľmi nepravdepodobná, keďže frekvencia vylučovania stolice je veľmi diskutabilná a individuálna, pričom vo veľkej miere závisí od dostatočného príjmu materského mlieka. Ak sa váš novorodenec teda nevykaká aspoň jedenkrát denne, môže to znamenať, že mu nepodávate dostatočné množstvo mlieka, čo spôsobuje, že všetky živiny z neho spotrebuje, a teda nemá čo z tela vylúčiť.

Ako často má však kakať bábätko na umelom mlieku? Tento aspekt je taktiež veľmi individuálny, keďže každé dieťa je iné, no zväčša by to malo byť priemerne dvakrát za deň. Avšak každá mliečna formula je odlišná, a preto je možné, že sa stolica objaví zriedkavejšie a z hľadiska konzistencie bude tiež tuhšia. To nemusí hneď znamenať, že dieťatko trpí zápchou.

Pravidelnosť stolice by sa mala zrovnať a ustáliť v 4. až 6. mesiaci, keď dieťa začína prijímať prvé príkrmy. Frekvencia vylučovania stolice sa postupom času u batoliat zredukuje na dve posedenia na záchode, prípadne nočníku, pričom u detí od 4 rokov sa táto potreba pri zdravej životospráve objavuje už len jedenkrát denne. Treba si zapamätať, že v prípade zápchy je v porovnaní s frekvenciou oveľa dôležitejší konzistenčný a veľkostný aspekt stolice, pričom všetky tieto faktory si treba neustále všímať a dôkladne ich sledovať.

Frekvencia stolice novorodenca

Prečo sa bábätko nemôže vykakať?

U 90 % detí nie je možné upresniť príčinu zápchy, pretože ide skôr o funkčnú zápchu ako o chorobnú. Diagnostiku treba nechať v najhoršom prípade na lekára, ktorý pomocou riadneho vyšetrenia dokáže rozlíšiť, o aký typ zápchy u vášho dieťaťa ide. Za zápchou sa totiž môže skrývať aj veľmi jednoduché odôvodnenie vo forme dehydratácie. Nové príkrmy, ktoré do jedálnička postupne zavádzate, môžu tiež spôsobiť zápchu u vášho 5-mesačného dieťaťa. Ide totiž o obdobie v živote dieťaťa, v ktorom si zvyká na nové chute a zdroje živín, ktoré predtým dostávalo len v podobe materského alebo umelého mlieka.

Zápchu môže zapríčiniť aj prechod z materského mlieka na umelé, čiže postupné odstavenie bábätka od prsníka. Spôsobuje to fakt, že mlieko od matky je pre dieťa ľahšie stráviteľné, čo sa o tom umelom nedá povedať. Práve preto je dobré, ak je to, samozrejme, možné, vytrvať pri podávaní materského mlieka čo najdlhšie. Správnej funkcii čriev a celého tráviaceho traktu pomáha aj dostatočný prísun vlákniny a zdravý pohyb, resp. dostatočná fyzická aktivita dieťaťa v priebehu dňa. Preventívne sa teda môžete zápche u bábätka vyhnúť zaradením potravín s vyšším obsahom vlákniny do jeho jedálnička, ale tiež naplánovaním akéhokoľvek typu fyzického pohybu na každý deň.

U detí sa môže vyskytnúť aj tzv. chronická zápcha, ktorú môže spôsobovať napríklad alergia na lepok či laktózu, ale tiež ochorenia štítnej žľazy či cystická fibróza. Presná príčina sa ťažko určuje, keďže sa imunita bábätiek ich postupným vývinom stále buduje, čo v podstate znamená, že ich tráviaci systém je veľmi citlivý na akúkoľvek zmenu, ktorá sa môže prejaviť práve formou zápchy. Neznačí to, že treba nad takýmto problémom mávnuť rukou so slovami „to je u detí normálne“. Rozhodne je najlepšie sledovať vylučovacie procesy dieťaťa, aby ste v prípade väčších ťažkostí mohli doktorovi predložiť všetky informácie potrebné na stanovenie správnej diagnózy.

Prečo sa bábätko nemôže vykakať?

Psychologické príčiny zápchy

Niekedy sa príčina zápchy u detí skrýva za ťažkou stresovou situáciou. V tomto prípade je reč skôr o polročných a starších deťoch, ktoré už začínajú vnímať okolitý svet, a teda na ne môžu rôzne udalosti vplývať práve psychologicky. Ak sa teda u dieťaťa objaví zápcha vplyvom stresovej situácie, môže sa v budúcnosti stať, že dôjde k totožnej reakcii (k zápche) pri každej ďalšej stresovo zaťažujúcej chvíli v jeho živote. Funguje to tak aj v prípade stresu a nervozity u dospelých, ktorá sa často prejavuje symptómami, ako je hnačka alebo zvracanie, no niekedy aj práve formou tvrdej stolice.

Zápchu u mesačného bábätka, ale aj u starších detí môže spôsobiť strach dieťaťa z bolesti, ktorou je niekedy tuhšia stolica sprevádzaná. Intuícia im vtedy naznačuje, aby sa silou mocou vylučovaniu úplne vyhli, čo však kladie extrémnu záťaž na črevá a celý tráviaci systém, čoho výsledkom je práve zápcha. Strach dieťaťa a následnú zápchu môže zapríčiniť aj skoré posádzanie na nočník, pričom tento návyk odporúčajú odborníci upevňovať až u 18-mesačných detí. Ako pri iných zavádzaných návykoch, tak aj v prípade vyprázdňovania do nočníka je dôležité, aby ste na dieťa nikdy netlačili, a k tomuto úkonu ho za žiadnych okolností nenútili.

Ako sa prejavuje zápcha u dojčiat

Z emočných prejavov je to najmä uplakanosť a nespokojnosť, pričom z fyziologických sa zápcha odzrkadľuje najmä na suchosti a neprimeranej veľkosti stolice. Niekedy sa stáva, že je príliš malá, zatiaľ čo v iných prípadoch môže byť nadmerne veľká. Práve veľkosť a suchosť stolice sťažuje bábätku jej bezproblémové vytlačenie a často je preň dokonca bolestivé, čo spôsobuje, že túto potrebu v sebe potláča. Tak sa obdobie zápchy zhoršuje a predlžuje. Vo svojej podstate má zápcha u dojčiat rovnaké symptómy ako u dospelých. Nechuť do jedla, zapáchajúca stolica a horší spánok zapríčinený tým, že bábätko prdí, ale nekaká.

Ako sme už vyššie spomenuli, platí, že by mal každý rodič sledovať vylučovacie procesy svojho bábätka, aby tak mohol zachytiť aj tú najmenšiu zmenu, ktorá by mohla naznačovať akýsi problém. Navyše, pri diagnostikovaní tráviacich ťažkostí lekárovi určite pomôže, ak má rodič podrobný prehľad o konzistencii, veľkosti a frekvencii stolice dieťaťa.

Ako sa prejavuje zápcha u dojčiat

Čo pomáha na zápchu?

Prevencia je pri zápche lepšou voľbou ako následné vyplakávanie nad následkami, ktoré sa skôr či neskôr pravdepodobne dostavia. Preventívnym opatrením je najmä úprava jedálnička hneď od začiatku, čiže ešte predtým, ako dôjde k nejakým tráviacim ťažkostiam u bábätka. Regulovať by ste mali najmä množstvo kravského mlieka, čerstvého bieleho pečiva, ale aj sladkastých džúsov, sladkostí, čierneho čaju či korenistých jedál. Všetky tieto jedlá zaťažujú tráviaci trakt, čo sa môže odraziť na problémoch s vyprázdňovaním. Existujú aj praktické opatrenia, ktoré pomôžu s bolesťou a s privolaním vyprázdnenia u bábätiek trpiacich zápchou.

Nastolenie zmeny v jedálničku dieťaťa trpiaceho zápchou

Pri tvrdej stolici po umelom mlieku je ideálne obmeniť používaný produkt za umelé mlieko s obsahom prospešných probiotík podporujúcich trávenie a obnovujúcich črevnú mikroflóru dieťaťa. V súvislosti s probiotikami je u ročných detí možné eliminovať zápchu podávaním jogurtov a rozličných mliečnych nápojov, ktoré obsahujú práve pre trávenie nápomocnú látku. Dobrým zdrojom probiotík je aj lyžička šťavy z kyslej kapusty, pričom túto ingredienciu je vhodné podávať len deťom starším ako jeden rok.

Pri zápche je najlepšie do jedálnička zaradiť niekoľko veľmi prospešných ingrediencií, resp. potravín, ktoré môžu vo veľkej miere pozitívne ovplyvniť vylučovací systém dieťaťa. Pre bábätka prijímajúce už aj príkrmy sú najvhodnejšie ovocné šťavy pripravené z jabĺk, sliviek či hrušiek, pričom do zeleninových príkrmov je možné zamiešať lyžičku olivového oleja, ktorý uľahčuje prechod jedla tráviacim traktom. Nastolenie komplexnej diéty je tiež spôsob, ako u dieťaťa vyvolať stolicu. Na spriechodnenie čriev je vhodné eliminovanie banánov, varenej ryže či mrkvy, ale aj maku, kakaa, čokolády a tvrdých syrov z denného menu vášho bábätka.

Takisto ako u dospelých, aj u detí môže zápchu odohnať práve dostatočný prísun tekutín, medzi ktoré u bábätiek zaraďujeme najmä vodu či riedenú ovocnú šťavu. U bábätiek kŕmených umelým mliekom je pravidelný prísun tekutín o to dôležitejší, takže nikdy nezabúdajte na dojčenskú vodu, ktorú treba najprv, samozrejme, prevariť a následne nechať vychladnúť.

Zmena jedálnička pri zápche

Ako pomôcť dieťaťu sa vykakať v domácom prostredí?

Pýtate sa, čo na zápchu u detí zaberie rýchlym a účinným spôsobom? V domácom prostredí dokážete najmä eliminovať alebo zjemniť bolesti, ktorými dieťa trpí, čo však v kombinácii s úpravou jedálnička môže postupne viesť k vyvolaniu stolice. Podobne ako u dospelých aj u detí na nepríjemné bolesti brucha môže pozitívne zapôsobiť priloženie teplej látky, napríklad plienky, priamo na bruško. Tento spôsob funguje na princípe terapie teplom, pričom obdobným spôsobom je teplý kúpeľ, ktorý môže pomôcť pri podpore správnej funkcie čriev dieťaťa. Po ňom je dobré bábätku natrieť bruško a zadoček krémom na zmiernenie bolestí.

Najmä na zmiernenie bolestí bruška môže pomôcť aj sprostredkovaný pohyb dieťatka tak, že si ho vezmete na ruky sediac na fit lopte alebo ho na chvíľu vložíte do šatky a poprechádzate sa s ním po domácnosti. Nápomocný je aj hojdavý pohyb na rukách v pozícii na brušku s podopretou hlavičkou. Účinným faktorom v tejto uvoľňovacej technike je práve ľudské teplo, hojdavý pohyb a bezpečie, ktoré bábätko počas týchto aktivít vo vašej blízkosti pociťuje.

Zmierňovací a uvoľňovací efekt majú však aj jemné masáže na báze detského olejčeka a ladných krúživých pohybov rukami v smere hodinových ručičiek od pupku bábätka smerom von. V mnohých prípadoch na uvoľnenie vyskytnutých črevných blokád zaberá aj cvičenie nôžkami bábätka na štýl bicykla alebo jemného kopania. Pozor si treba dávať na jemnosť, ktorá zohráva dôležitú rolu pri týchto spôsoboch zbavovania sa zápchy, pretože dieťatku sa to musí v prvom rade páčiť. Rýchle, náhle a silné pohyby môžu mať opačný efekt odzrkadľujúci sa na nepríjemnej nálade a zintenzívnení bolestí bruška.

Liečivá nemusia vždy pomôcť

K aplikácii rektálnych čípkov na vyvolanie stolice je vhodné pristupovať len v prípade zápchy u starších dojčiat, čo z hľadiska vekového horizontu predstavuje 5. až 6. mesiac veku dieťaťa. Je jasné, že liečivá, ako sirup na zmäkčenie stolice pre deti a spomínané čípky, prípadne lekárom predpísané antibiotiká, bábätku pomôžu, no dôvod zápchy nevyriešia. Je veľmi dôležité, aby sa naň prišlo čím skôr, aby ste mohli na základe zistených príčin zaviesť v každodennej rutine dieťaťa potrebné a prospešné zmeny.

Skúsenosti

Podľa mamičiek je zápcha najčastejšie výsledkom prechodu z materského mlieka na umelé, resp. používania materského mlieka, ktoré dieťaťu nesadlo. Odporúčajú zmenu mlieka, probiotiká, dostatok vody i cvičenie na bruško. Zápchu môžu spôsobovať aj príkrmy obsahujúce mrkvu, ryžu či banány. Nápomocné boli jablká, hrušky a slivky, u väčších detí kyslomliečne jogurty.

Zápcha u bábätka skúsenosti Modrykonik

Zápcha u bábätka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás aj iné aspekty súvisiace s problematikou žalúdočných a črevných ťažkostí, medzi ktoré patrí zápcha u bábätiek? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť na ne odpovedať čo najskôr.

Dojčené deti majú v porovnaní s bábätkami prijímajúcimi živiny prostredníctvom umelého mlieka stolicu oveľa mäkšiu, takže je dosť pravdepodobné, že si postupným prechodom na umelé mlieko všimnete isté zmeny v konzistencii výlučkov tráviacej sústavy dieťaťa.

Áno, dojčenské, resp. umelé mlieko je potrebné dieťaťu vždy pripravovať na základe predpísaného návodu. Zvyčajne je to jedna odmerka na 30 mililitrov vody, pričom viac prášku spôsobuje, že sa z mliečka stáva nadmerne koncentrovaná strava. Taká by neulahodila ani dospelému, takže nespokojnosť bruška malého bábätka sa rozhodne nejakým spôsobom prejaví.

Ak vaše dieťa trpí nechuťou do jedla, prípadne sa k primárnej zápche pripojí aj horúčka, zvracanie, krv v stolici, pochudnutie či bolesti v priebehu črevných pohybov, je dobré vyhľadať lekársku pomoc. Najpodstatnejšia je však návšteva doktora v prípade, že zápcha u dojčaťa pretrváva už niekoľko mesiacov. Dlhotrvajúca zápcha totiž môže prameniť v chronických ťažkostiach, ako je celiakia či iné vrodené poruchy tráviaceho traktu.


Komentáre
Kamila 06.Jul.2023
Nám pomohol pri zápche v 4. mesiacoch feniklový bio čajík z lekárne. Takže odporúčam vyskúšať, môžu ho novorodenci už od 1. týždňa, ak je treba. Samozrejme, ak nie je dôvod stačí mliečko od mamičky. :-)

Odpovedať

Judita 11.Jul.2023
Malý mal 8 týždňov a začalo ho zapekať z umelého mlieka. Kvôli chorobe a nutným ATB som musela prejsť na umelé mlieko. Nič sa nedalo robiť, mala som silný zápal v črevách. Začali sme kŕmiť nutrilonom a malý mal problém s vyprázdňovaním. Bolelo bruško, snažil sa tlačiť a plakal, nie a nie ani rektálna rúrka nepomáhala. Zmenili sme Nutrilon na Bebu, dávala som mu k tomu teiž trocha feniklového čaju, dávali sme aj teplé kúpele a nakoniec sa podarilo. Tá zmena umelého mlieka asi bola kľúčová. Nevravím, že Nutrilon je zlý, ale nemusí asi vyhovovať každému.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(90.4%)