Zakázané potraviny v tehotenstve – čo nesmiem jesť?

Zakázané potraviny v tehotenstve – čo nesmiem jesť?

Publikované: 16.10.2024
Aktualizované: 16.10.2024

V priebehu tehotenstva je potrebné prihliadať na svoj jedálniček, ktorý by sa mal skladať najmä z prospešných a výživných potravín. Zdravý spôsob stravovania je totiž jedna z vecí, ktorou dokáže žena prispieť k čo možno najideálnejšiemu priebehu tehotenstva. V čase gravidity by sa rozhodne nemali nastoľovať extrémne diéty, ktoré mnohokrát ľudské telo okrádajú o potrebné látky a zložky potravín. V tehotenstve existujú aj potraviny, ktorým sa treba vyhýbať veľkým oblúkom, prípadne ich príjem obmedziť na optimálne minimum.

Primárne ide o surové potraviny s nedostatočnou tepelnou úpravou. Do tejto kategórie zaraďujeme mäsové výrobky, ktorých riziko tkvie v parazitoch spôsobujúcich toxoplazmózu, listériu či salmonelózu. Neodporúča sa preto konzumácia tataráku či neprepečeného steaku. Vysoký príjem jedál zhotovených zo zvieracej pečene či iných vnútorností môže taktiež uškodiť, a preto by sa malo v období tehotenstva úplne vyradiť z jedálnička. Platí to aj pre paštéty a iné konzervované mäsové výrobky. Tento zvierací orgán totiž obsahuje veľa železa a vitamínu A, čo môže pôsobiť škodlivo na plod.

Spomínanú salmonelózu môžu spôsobiť, samozrejme, aj surové vajíčka. Vajcia však obsahujú prospešné látky pre ľudský organizmus, a preto je dôležité prihliadať na dostatočnú tepelnú úpravu tejto suroviny. Spomedzi potravín zhotovených z vajíčok sa neodporúča najmä majonéza. Tepelná úprava je základom aj v prípade mliečnych výrobkov. Z tehotenského jedálnička by mali byť vyradené všetky nepasterizované mliečne produkty, ktoré sú rizikové z hľadiska patogénov spôsobujúcich poškodenie plodu. To znamená, že mäkkým či plesnivým syrom, ako Camembert, Niva, Feta či Brie, treba v čase tehotenstva povedať rozhodné „nie!“.

Ryby sa síce v období tehotenstva považujú za prospešné a výživné, no aj v tomto prípade záleží na spôsobe prípravy. Rozhodne sú vylúčené surové ryby a morské plody. Na sushi, ustrice a mušle teda určite zabudnite. Taktiež sa neodporúča konzumácia makrely, žraloka, mečúňa či väčšie množstvo tuniaka. Mnohokrát sa totiž v tele týchto živočíchov nachádzajú toxické látky, ako ortuť či dioxíny. Morské plody sa neodporúčajú ani v upravenej podobe, pretože sa zaraďujú medzi najväčšie alergény. Čo sa týka rýb, nemali by v tehotenskom jedálničku figurovať v údenej či kyslej forme. Disponujú totiž vysokým obsahom octu, soli a umelých konzervantov. Ak predsa len tehotná žena dostane chuť na kúsok údenej ryby, je potrebné prihliadať na to, aby šlo o ryby údené teplým dymom.

Zakázané je však konzumovanie neumytého ovocia a zeleniny. Hygiena by mala byť základným pravidlom aj v prípade balených potravín. Parazity a baktérie, ktoré prirodzene žijú na povrchu ovocných či zeleninových plodov, môžu vyvolať rad nebezpečných ochorení, ako je listéria či toxoplazmóza. V tehotenstve by mali byť vylúčené aj potraviny pochádzajúce z fastfoodových reťazcov, instantné jedlá či polotovary. Dôvodom je vysoký podiel umelých konzervantov a farbív obsiahnutý v týchto obľúbených potravinách.

Síce je opatrnosť z hľadiska stravy v tehotenstve veľmi dôležitá, netreba sa priveľmi stresovať a obmedzovať. Väčšina zakázaných potravín je naozaj škodlivá až v prípade konzumácie nadmerného množstva. Ako viacero diskutujúcich zdôraznilo, omnoho väčšmi škodí bábätku stres, ktorý matka prežíva pre obmedzovanie konzumácie niektorých potravín ako samotné jedlo. Čokoľvek sa tehotná žena rozhodne skonzumovať, je podstatné pozorovať reakciu tela na danú stravu.


Zakázané potraviny v tehotenstve – čo nesmiem jesť skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)