- Úvod
- Deti
- Vývoj dieťaťa
Vývoj dieťaťa
Každá mamička pozorne sleduje vývoj svojho dieťaťa po týždňoch a mesiacoch. Zaujíma sa, či dieťatko v 1 mesiaci, 2, 6 mesiacoch alebo 1 roku dokáže to, čo predpisujú tabuľky, alebo v niečom mierne zaostáva. Ide o prirodzený jav, každý malý pokrok je úspechom. Po 9 mesiacoch tehotenstva je úžasné pozorovať malého človiečika, ktorý dosahuje vývojové miľníky v stanovenom veku. Psychomotorický vývoj treba, samozrejme, sledovať, avšak netreba zabúdať, že každé dieťa je individuálne a v jednej fáze vývoja môže napredovať, zatiaľ čo v inej mierne zaostávať, prípadne sa začať rozvíjať neskôr. Niektoré charakteristiky sú pre dieťa v istom veku typické, ale nemusia byť určujúce. Čo by malo dieťa dokázať v 4 týždňoch, 6 či 18 mesiacoch? Kedy začne bábätko „pásť koníky“, kedy by malo dôjsť k druhému vzpriameniu a kedy by sa malo dieťa postaviť a urobiť prvé kroky?
12-mesačné bábätko však už je dieťaťom, ktorého vývoj bude napredovať z týždňa na týždeň. Aktívne sedenie, džavotanie, prvé slová a prvé kroky po dvoch nohách. Zdokonaľuje to, čo sa doteraz naučilo.
Smerujúc k míľniku 1 roka sa rodičia u 11-mesačného dieťaťa môžu dočkať významných pokrokov. Dieťa má potrebu všade loziť, začína poznať časti svojho tela a napodobňovať určité úkony.
Ak sa niečo dieťa pred mesiacom naučilo a bola to novinka, v 10. mesiaci to už bude o level lepšie. Dieťa sa bude zdokonaľovať vo všetkom, čo doteraz vie.
Deti sú od 9. mesiaca komunikatívnejšie, hravejšie a menej sa boja iných dospelých. Stále však môže byť prítomná separačná úzkosť. Dieťa aktívnejšie chápe účel predmetov.
8-mesačné dieťa už lozí po štyroch a nemá problém sa dostať z miesta na miesto. Ak ste si doteraz vraveli, že vaše dieťa je neposed, na štyroch bude loziť úplne všade a pár očí navyše sa určite hodí.
Pre 7. mesiac je charakteristický progres v pohybe dieťatka. Dieťatko je sociálne aktívnejšie, prvé zúbky sú už zvyčajne viditeľné a dieťa tiež reaguje na zvolanie svojho mena. Čo ešte dokáže?
Hoci sa často každý mesiac vo vývoji bábätka označuje za „zlomový“, v prípade 6. mesiaca to rozhodne platí. Hoci mu stále patrí status dojčaťa, 6-mesačné dieťa je už vnímavým a chápavým členom rodiny.
Z bábätka sa v 5 mesiacoch stáva dieťa, ktoré aktívne vyhľadáva spoločnosť a reaguje na všetky podnety. Čo má vedieť 5-mesačné bábätko alebo čo by malo dokázať a musí už naozaj vedieť sedieť?
V priebehu 16 týždňov dieťa narástlo a má ešte väčšiu chuť sledovať všetko, čo sa deje okolo neho. Jeho snahou je viac komunikovať, mumlanie nahrádza živé džavotanie a aktívny smiech.
3-mesačné bábätko už začína prejavovať svoju vôľu, interaguje s okolím intenzívnejšie, dlhšie bdie a výraznejšie zmeny nastávajú aj v psychomotorickom vývoji dojčaťa. Čo všetko dokáže?
U 2-mesačného dieťaťa dochádza k ďalším pokrokom, ktoré bábätko definujú. Meniť sa budú spánkové návyky, správanie a obohatia sa komunikačné nástroje malého drobca. Čo má vedieť 2-mesačné bábätko?
Z vášho novorodeniatka bude týždeň čo týždeň nový človiečik a všetky jeho pokroky sa budú odohrávať priamo pred vašimi očami. Ako vníma bábätko mamu a čo dokáže 1-mesačné bábätko?