Vysadenie antikoncepcie – aký je postup?
Príčina užívania antikoncepcie zväčša tkvie v chránenom pohlavnom styku, pri ktorom sa riziko vzniku neželaného tehotenstva minimalizuje. V takomto prípade si môže žena vyberať spomedzi hormonálnych, bariérových, ale i naturálnych foriem antikoncepcie. Avšak niekedy rozhodnutie ovplyvňujú zdravotné problémy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou či výkyvmi v ženskom cykle. Ťažkosti s hormonálnym nastavením tela je možné riešiť výhradne metódami na báze hormónov. Ich vysadenie je však omnoho komplikovanejším procesom ako v prípade bariérových či naturálnych foriem antikoncepcie.
Hormonálna antikoncepcia vo forme tabliet, podkožného implantátu či vnútromaternicového telieska, totiž v tele ženy narobí obrovské zmeny, z ktorých sa po vysadení len veľmi ťažko spamätáva. Syntetické hormóny obsiahnuté v konkrétnom druhu antikoncepcie majú značný dopad nielen v počiatkoch užívania, ale aj po vysadení. Aj z tohto dôvodu ich nemožno z ničoho nič prestať užívať v momente, keď sa tak žena rozhodne, čo je pri bariérových metódach bežný postup.
Postup vysadenia populárnej perorálnej antikoncepcie spočíva v dobratí načatého cyklu. Menzes sa takýmto spôsobom dostaví do niekoľkých dní, pretože užívanie hormonálnej antikoncepcie vo forme tabletiek je v podstate nastavené podľa menštruačného cyklu konkrétnej ženy. Príchod prvej menštruácie od vysadenia antikoncepcie je veľmi individuálny, a preto treba rátať s určitými odchýlkami. Viac-menej však tento aspekt závisí od dĺžky doby užívania tabletiek a fázy cyklu, v ktorom žena prestane antikoncepciu brať. Vysadenie akejkoľvek formy antikoncepcie, najmä tej na báze hormónov, sa odporúča prekonzultovať so svojím gynekológom.
Kým perorálna forma hormonálnej antikoncepcie nevyžaduje priamy zásah gynekológa, to isté nemožno tvrdiť o vnútromaternicovom teliesku či podkožnom implantáte. Tieto dve formy ochrany pred neželaným tehotenstvom sa totiž viažu na pomoc odborníka, a to v rámci procesu zavedenia i vysadenia. Keďže ide o antikoncepčné prostriedky fyzicky zavádzané do vnútra ženského tela, v ktorom sa následne uvoľňujú jednotlivé dávky syntetických hormónov, gynekologický zákrok je nevyhnutnosťou. Amatérske pokusy o odstránenie týchto foriem antikoncepcie rozhodne neodporúčame. Najmä v súvislosti s vnútromaternicovým telieskom môže totiž dôjsť k nechcenému zraneniu vnútorných častí reprodukčných orgánov.
Injekčná antikoncepcia sa viaže na vopred dohodnuté dni aplikácie injekcií u lekára, čiže v prípade rozhodnutia o vysadení tejto ochrannej metódy stačí zrušiť nadchádzajúce termíny. Treba však rátať s intenzívnymi následkami, ktoré sú spôsobené náhlym pozastavením prísunu obrovských dávok hormónov obsiahnutých v jednotlivých injekciách. Vyradenie akejkoľvek hormonálnej antikoncepcie je v prvých dňoch či týždňoch sprevádzané hlavne odchýlkami v menštruačnom cykle, výkyvmi nálad, bolesťami hlavy, nevoľnosťou a fluktuáciou telesnej váhy. Iróniou je, že tieto javy a zmeny v zdravotnom stave ženy je možné spozorovať aj počas užívania hormonálnej antikoncepcie.
To, že sa ženské telo po vysadení antikoncepcie dalo úplne do poriadku, je signalizované príchodom menštruácie. Niekedy ide o dlhodobý proces, v priebehu ktorého sa zo ženského tela postupne vyplavujú dávky syntetických hormónov. Na základe skúseností niektorých diskutujúcich je možné telu dopomôcť, aby sa dostalo späť do starých koľají, užívaním vitamínov C, D a E, pričom účinná je aj kyselina listová. Vitamíny je vraj potrebné dopĺňať i počas samotného užívania antikoncepcie, pretože syntetické hormóny ich v podstate „zožierajú“. Iné diskutujúce však s týmto tvrdením nesúhlasili, lebo sa zo strany gynekológov stretli s názorom, že stačí antikoncepciu vysadiť a počkať, kým sa telo s touto zmenou vyrovná bez akejkoľvek formy pomoci.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár