Vojtova metóda pre bábätká

Vojtova metóda pre bábätká – cviky na hlavičku, nohy a podporu lezenia + video

Rodičia, ktorých deti majú komplikácie s oneskorením motorického vývoja, indikuje sa u nich nízke svalové napätie (tonus), koordinačné nedostatky, majú problém s pohybovým aparátom alebo je u nich prítomná porucha centrálneho nervového systému, o Vojtovej metóde dosť možno počuli od lekára. Ide o špeciálnu metódu, ktorá sa využíva ako forma terapie u detí, ale aj dospelých. Cvičenie Vojtovou metódou využívajú súkromní fyzioterapeuti i profesionálne rehabilitačné centrá. U novorodencov či predčasne narodených deti sa využíva aj ako prevencia, ktorou sa predchádza v určitých prípadoch ťažkostiam v oblasti pohybu a koordinácie. Aké obsahuje Vojtova metóda cviky? Ako cvičiť s bábätkom Vojtovou metódou?

Publikované: 14.09.2023
Aktualizované: 06.11.2023
Obsah článku:

Vojtova metóda pre bábätká je v Čechách a na Slovensku, no dnes vo veľkom už aj v zahraničí, veľmi dobre známym terapeutickým postupom. Ide o osvedčený spôsob cvičenia s deťmi, ale svoje uplatnenie si nájde aj pri dospelých pacientoch. Vďaka presne určeným polohám a pohybom sa prirodzene stimuluje pohyb celého tela, pričom sa aktivizuje nervová sústava. Vďaka Vojtovej metóde sa cvikmi postupne eliminujú obmedzenia, stimuluje sa nervová sústava a vďaka tomu i pohybový aparát. V súvislosti s bábätkami sa využíva hlavne pri deťoch, kde je pozorovateľný nedostatok v koordinácii, prejavuje sa neoptimálny tonus svalov a objavujú sa limity pri pohybe bábätka. Často je určená ako prevencia predčasne narodeným deťom. Má Vojtova metóda nežiaduce účinky? Môžem tieto cviky cvičiť s dieťaťom aj doma? Je potrebné mať na Vojtovu metódu kurz?

Čo to je Vojtova metóda?

Definíciu Vojtovej metódy je možné interpretovať viacerými spôsobmi. Pre jej pochopenie ja však najlepšie poznať podstatu vývoja tejto metódy, ktorej autorom je český lekár a profesor Václav Vojta, ktorý sa špecializoval na detskú neurológiu. Iný názov pre Vojtovu metódu je metóda reflexnej lokomócie. Realizuje sa za pomoci špeciálnych cvikov, pre ktorých úspešnú realizáciu je nevyhnutná znalosť nervového systému človeka.

Následne je kľúčové za pomoci primeraného tlaku pri konkrétnej polohe a pohybe stimulovať určité zóny, ktoré vďaka nervovej sústave posielajú tieto stimuly do mozgu a spúšťajú pohybový vzorec. Motorika je v mozgu človeka geneticky zakódovaná a všetky tieto pohyby, s ktorými má daný jedinec problém, sa teda aktivujú s postupným vývojom nervovej sústavy. Riadenými cvikmi Vojtovej metódy vzniká reflexný model, budujú sa svalové reťazce, ktorým sa eliminujú chyby, nedostatky alebo obmedzenia v rámci motoriky – pohybového aparátu. V praxi je už využívaná viac ako 50 rokov, pričom sa osvedčila vo veľkom množstve prípadov a stala sa známou po celom svete. Realizuje sa nielen u bábätiek, ale dokonca u dospelých ľudí.

Cieľom vyvinutia Vojtovej metódy je tiež to, že sa efektívnym spôsobom počas terapie príde na to, aké sú u bábätka problémy v súvislosti s motorikou, svalovým tonusom či pohybovým aparátom. Vojtova metóda neobsahuje výhradne cviky na podporu lezenia, ako sa mnohí rodičia domnievajú. V rámci metódy reflexnej lokomócie ide o súbor troch hlavných cvikov, ktoré sa sústredia na komplexný pohyb jedinca a nie na lokálne obmedzenie. Jediným cvikom sa zapája celé telo, pretože motorické spoje sú prepojené. Preto je dôležité aktivovať všetky čiastkové modely a zabezpečiť tak, že sa budú stimulovať a spúšťať geneticky naprogramované pohybové vzory.

Čo je Vojtova metóda?

Prof. MUDr. Václav Vojta prežil časť svojho života v Nemecku. V Kolíne nad Rýnom pôsobil ako vedecký pracovník na ortopedickej klinike. Neskôr pôsobil ako lekár v detskom centre v Mníchove. V roku 1998 bola založená v Mníchove Medzinárodná Vojtova spoločnosť, ktorá realizuje kurzy Vojtovej metódy po celom svete – Nórsko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Poľsko, Chile, Argentína, Mexiko či dokonca Japonsko a India. Jeho metóda sa osvedčila na celosvetovej úrovni a uplatnenie si našla u súkromných fyzioterapeutov alebo v rehabilitačných centrách.

Pre koho je Vojtova metóda určená – indikácie

Indikácie, ktoré umožňujú aplikovanie tejto metódy cvikov v detskom veku, sú rôzne. Pre ich vykonávanie však vždy musí byť zrejmý dôvod. Najčastejšie ide o detských pacientov. Vojtova metóda sa v prípade, že je na to dôvod, môže cvičiť už od narodenia. Typickým príkladom sú práve predčasne narodené deti, u ktorých sa tieto cviky využívajú ako optimálna terapia a prevencia, pretože je tu predpoklad, že motorické schopnosti sú menej rozvinuté v dôsledku nedostatočného vývoja už v maternici. Môžu preto vznikať rôzne poruchy motoriky, koordinácie alebo prípady asymetrie.

Častými pacientmi sú bábätká, u ktorých lekár (pozn. neurológ) na základe diagnostiky usúdi, že majú istú koordinačnú poruchu, znížený alebo zvýšený svalový tonus, motorický vývoj je oneskorený, objavujú sa odchýlky v pohybovom prejave dieťaťa, sú skrátené svaly krku, dieťa má odchýlky pri pohybe s hlavičkou a mnoho iného. Často ide o neurologické poruchy. Tu je niekoľko indikácií, v prípade ktorých sa odporúča zvažovať využitie Vojtovej metódy.

  • Detská mozgová obrna,
  • predčasne narodené deti (pozn. je tu predpoklad, že motorický model môže zaostávať v procese dozrievania mozgu),
  • poruchy nervového systému, neurologické ochorenia,
  • asymetrické držanie hlavy, asymetria polohy nôh či rúk,
  • rázštep chrbtice,
  • skolióza,
  • svalové ochorenia,
  • torticollis v detskom veku (pozn. ide o jednostranné postihnutie hlavičky spájané s asymetrickým napätím, pri ktorom dochádza k skracovaniu svalu v dôsledku nesprávnej dlhodobej fixácie, čo znižuje pohyblivosť hlavy v úklone a pri rotácii),
  • poruchy motoriky dieťaťa,
  • poruchy koordinácia dieťaťa,
  • vrodené deformity končatín,
  • ľahká mozgová dysfunkcia,
  • stavy po úrazoch.

Profesionálni fyzioterapeuti neodporúčajú Vojtovu terapiu v prípade, že vývoj pohybového aparátu a motoriky je v poriadku. Vojtova metóda ako prevencia teda nie je určená deťom, u ktorých nie sú počas vývoja pozorované žiadne chyby alebo nedostatky. Využitie Vojtovej metódy by malo byť indikované odporúčaním lekára – odborníka. Fyzioterapeut nemôže indikovať akúkoľvek terapiu bez odporúčania lekára. Mimo Vojtovej metódy môžu byť využívané aj iné fyzioterapeutické koncepty.

Vhodná je Vojtova metóda aj pri brušnej diastáze u detí. Vďaka tejto fyzioterapeutickej metóde sa vhodne aktivuje šikmé brušné svalstvo a centrálny nervový systém. Súčasne sa teda pohybom aktivuje reflexný model vo svaloch a tým sa brušná stena spevní.

Vojtova metóda pre bábätka i dospelých

Vojtova metóda – cviky na hlavičku a celé telo

Vojtova terapia zahŕňa tri primárne cviky, resp. možno hovoriť o princípoch pohybu, polohy a primeraného tlaku na zóny, ktorými sa aktivizuje nervový systém dieťaťa. Prvým je reflexné otáčanie – centrálny nervový systém sa aktivuje z polohy na chrbte. Reflexné plazenie využíva opačný princíp. Nervová sústava sa aktivuje pri polohe na bruchu. Samozrejme, pozícia a primeraný tlak na konkrétne body sú dôležité preto, aby sa pri pohybe aktivoval ten pohybový model, ktorý je pre daný pohyb nevyhnutný. Tretí pohyb je tzv. prvá pozícia, čo je pozícia na štyroch.

Tieto samotné fázy pohybu musia nadväzovať, pretože hoci ide o veľmi jednoduché pohyby, zapájajú sa najdôležitejšie svalové vlákna. Tlakom na fascie (väzivové tkanivo) a periost (väzivový obal) vzniká prirodzená vrodená pohybová reakcia, ktorá je u človeka geneticky zakorenená. Frekvencia cvičenia je individuálna, no o malých detí sa cvičí približne 4-krát za deň. Jedno cvičenie trvá 5 až 20 minút. U starších detí sa doba cvičenia predlžuje. Ak sa problém diagnostikuje, ideálne je začať s cvičením čo najskôr. S touto terapiou je možné začať už u novorodencov. Celková dĺžka trvania terapie je individuálna v závislosti od indikácie, pohybovať sa môže od niekoľkých týždňov, mesiacov až po roky.

Tieto cviky sú často veľmi efektívne aj v prípadoch, keď majú deti problémy s dýchaním alebo prehĺtaním. Pri stimulácii určených bodov dochádza k nevedomým – samovoľným pohybom brušných svalov a bránice, pričom sa upravuje aj dýchanie. To napomáha k lepšej mentálnej aktivite, ale takisto pomáha stabilný tep pri fyzickej námahe. Účinnosť Vojtovej metódy spočíva v tom, že sa kombinujú fyziologické pohyby – polohy, dychové cvičenia, ale stimuluje sa aj nervová sústava. Vďaka tomu táto zostava cvikov zabezpečuje komplexné zapájanie celého pohybového aparátu.

Plač a Vojtova terapia

Samotná terapia, cviky ani pohyby dieťatku nespôsobujú bolesť. Hoci plač detí pri cvičení, hlavne pri prvých sériách cvikov, je typickým symptómom, nemá priamu súvislosť s prevádzaním cvikov. Mamičky sa rozhodne nemusia obávať, že by Vojtova metóda cvikov bola bolestivá. Pre bábätko ide počas cvičenia o veľmi neobvyklé zaobchádzanie. Dieťa musí vydržať v nezvyčajnej polohe, a to sa mu nejaví ako pohodlné. Pohyby a polohy sú netypické. Rozhodne však ani srdcervúci plač neznamená, že by dieťa malo z cvičenia traumu. Pri cvičení s deťmi sa často aktivujú také motorické modely, ktoré ešte v danom veku nevyužíva, no o niekoľko mesiacov bude. Po zoznámení sa s pohybmi a opakovaným cvičením sa plač vytráca.

Cvičenie Vojtovou metódou ako prevencia

Častými pacientmi, u ktorých sa Vojtova metóda využíva preventívne, sú predčasne narodené deti. Nervová sústava a motorický model môžu zaostávať za vývojom mozgu a môžu sa preto objavovať nedostatky v rámci koordinácie, hybnosti alebo motoriky. Vojtova metóda môže byť vhodná podporná liečba aj pri rôznych deformitách.

Preventívne precvičovanie v pádnych prípadoch, ktoré stanoví lekár, neurológ, ortopéd a rehabilitačný lekár, môže priaznivo podporiť ďalší vývoj dieťaťa. Je preukázané, že u dospievajúcich detí – adolescentov môže Vojtova metóda pozitívne vplývať na proces rastu. Využíva sa aj u dospelých. Najčastejšie po úrazoch alebo po mozgových príhodách. Bezdôvodné precvičovanie bez indikácií pre daný fyzioterapeutický postup nemá význam.

Vojtova metóda – cvičenie

Vojtova metóda pre bábätká – skúsenosti

Skúsenosti mamičiek s Vojtovou metódou sú veľmi pozitívne. Viaceré mamičky v diskusiách chvália postupy odborných fyzioterapeutov napríklad pri riešení diastázy Vojtovou metódou u detí alebo napríklad pri deformite prstov či chodidiel. Viaceré mamičky hovoria, že po inštrukciách od fyzioterapeuta realizovali cviky aj v domácich podmienkach. Dbajú na to, že sa musí cvičiť správne. Vojtova metóda a nežiaduce účinky? Mamičky si museli zvyknúť na srdcervúci plač, ktorý je veľmi prirodzený vzhľadom na prevedenie cvikov. Cvičenie je však bezbolestné. Viacero rodičov si pochvaľuje, že sa lepšila motorika a takisto flexibilita končatín a kĺbov. Jedna z mamičiek uvádza, že Vojtova metóda pomohla na hlavičku a hybnosť krku. Sú taktiež mamičky, ktorým sa zdá táto metóda nešetrná. Preto aplikovali napríklad cvičenia podľa Bobatha.

Vojtova metóda pre bábätká – skúsenosti Modrykonik

Vojtova metóda pre bábätká – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Počuli ste už o Vojtovej metóde, ktorej autorom je český profesor a lekár Václav Vojta, ktorý sa špecializuje na detskú neurológiu? Vojtova metóda predstavuje unikátny spôsob terapie pohybového aparátu a nervového systému, ktorý obsahuje špeciálne určené pohyby – cviky pre aktiváciu geneticky naprogramovaných pohybov u človeka. Máte skúsenosti ako rodičia s Vojtovou metódou? Potešíme sa, ak prispejete do diskusie pod článkom svojimi názormi, postrehmi a skúsenosťami, ktoré súvisia s danou problematikou.

Rozhodne nie je vhodné realizovať Vojtovu metódu svojpomocne na základe videí z internetu. Každé dieťa má iný zdravotný problém a iba odborník – terapeut dokáže stanoviť správny tlak, pohyb a polohu pre prevedenie daného cviku. Rodič sa môže cviky naučiť pozorovaním. V niektorých prípadoch môže fyzioterapeut s kurzom naučiť rodiča cvik precvičovať aj doma. Rodič sa zaučí, pričom najskôr dané cvičenia vykonáva pod dohľadom a až následne je možné cviky vykonávať svojpomocne. Spolupráca terapeuta a rodiča je v tomto smere vždy kľúčová.

Vojtova metóda je vedecky podložená fyzioterapeutická liečba. Vykonáva ju školený odborník so špecializovaným kurzom. Vojtovu metódu vám najčastejšie odporučí lekár, pričom sa môžete obrátiť na súkromných fyzioterapeutov alebo špecializované rehabilitačné pracoviská, kde sú zamestnanci školení kurzom Vojtovej metódy. Využitie tejto metódy vždy určuje lekár, resp. ide o posúdenie neurológa, ortopéda, rehabilitačného lekára.

Áno, Vojtova metóda môže pomôcť aj pri riešení brušnej diastázy u detí. Komplexnými cvikmi pri tejto fyzioterapeutickej terapii sa efektívne aktivuje bránica a svaly brušnej steny (pozn. takisto šikmé brušné svalstvo). Tým sa brušná stena spevňuje a diastáza ustupuje.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.2%)