Vnútromaternicové teliesko Mirena – skúsenosti. Kedy a ako sa vyberá
Nejedna žena, ktorá z každej strany počúva negatívne odozvy na hormonálnu antikoncepciu v podobe tabletiek, zvažuje iné formy antikoncepcie. Najdôležitejším faktorom pri výbere antikoncepčnej metódy je účinnosť a čo možno najmenší počet vedľajších účinkov. Dá sa povedať, že jednu z najvyšších úrovní efektivity v rámci ochrany pred neželaným tehotenstvom majú vnútromaternicové telieska, ktorých popularita neustále rastie.
Aj z uvedeného dôvodu je potrebné poukázať na rozličné formy, v ktorých sú tieto antikoncepčné prostriedky ponúkané, no tiež na ich jednotlivé výhody a nevýhody. V našom článku prinášame bližší pohľad na hormonálny variant vnútromaternicových teliesok a jeho základné črty, ktoré by mali pri výbere vhodnej antikoncepčnej metódy rozhodovať. Taktiež osvetlíme podmienky a spôsob zavedenia, resp. extrakcie vnútromaternicového telieska Mirena.
Čo treba vedieť o vnútromaternicovom teliesku Mirena?
Vnútromaternicové teliesko Mirena je antikoncepčný prostriedok v tvare písmena „T“ pozostávajúci z plastovej trubičky s menšími rozmermi. Základom telieska je valček, v ktorom je obsiahnutý postupne sa uvoľňujúci hormón gestagén, zatiaľ čo v spodnej časti antikoncepcie sa nachádzajú dve vlákna zjednodušujúce extrakciu vnútromaternicového telieska Mirena. Po zavedení sa tvarovo prispôsobuje dutine maternice, pričom každý deň vypúšťa do maternice približne 20 miligramov hormónu gestagénu.
Spomínaný hormón zabraňuje každomesačnému zhrubnutiu maternicovej výstelky, čo spôsobuje tvorbu nepriaznivého prostredia pre potenciálne uchytenie oplodneného vajíčka. Taktiež pracuje na zahustení hlienu produkovaného krčkom maternice, a tým pádom znemožňuje priechodu spermií k dozretému vajíčku. Hoci primárnou funkciou hormonálneho vnútromaternicového telieska Mirena je ochrana pred neželaným otehotnením, pomáha aj pri zjemnení menštruačného krvácania a bolestí, a preto si ho dávajú zaviesť i ženy, ktoré hľadajú riešenie zdravotných problémov súvisiacich so ženským cyklom.
Zavádzanie vnútromaternicového telieska Mirena
Keďže v prípade vnútromaternicového telieska Mirena ide o hormonálnu formu antikoncepcie, viaže sa na lekárske úkony spočívajúce nielen v samotnom zavedení telieska do maternice, ale tiež vo vyšetreniach, ktoré by mali aplikácii antikoncepcie predchádzať. Napovedajú totiž lekárovi, či je pacientka vhodným „kandidátom“ na užívanie daného antikoncepčného prostriedku. Kontroluje sa aj tvar maternice, na základe čoho sa dá stanoviť, či maternica vnútromaternicové teliesko s pevným tvarom dokáže prijať.
Pred samotným zavedením dochádza k prečisteniu krčka maternice, pričom následne lekár do pošvy vsúva praktickú plastovú trubičku s vnútromaternicovým telieskom umiestneným v jej vnútri. Trubička prechádza až do maternice pacientky, kde sa antikoncepcia zavedie. Potom sa už len vytiahne použitá plastová trubička a manuálne sa skrátia vlákna, ktoré slúžia na vytiahnutie vnútromaternicového telieska, aby prípadne nezavadzali pri pohlavnom styku. Zavedenie tejto hormonálnej antikoncepcie by nemalo byť bolestivé, no vyznačuje sa istou úrovňou nepríjemnosti. Niektorým ženám dokonca môže prísť nevoľno, a preto sa odporúča po zavedení vnútromaternicového telieska aspoň jeden deň odpočinku.
Keďže ide o hormonálny zásah do ženského tela, zavedenie vnútromaternicového telieska Mirena sa viaže na konkrétne časové obdobie v rámci menštruačného cyklu. Presnejšie ide o prvých sedem dní cyklu, a teda o menštruačné dni. Ak zavedenie prebehne v tomto časovom horizonte, žiadna ďalšia ochrana počas pohlavného styku nie je potrebná. V prípade, že sa nepodarí dodržať stanovený interval, alebo má žena nepravidelný cyklus, vnútromaternicové teliesko sa aplikuje kedykoľvek počas ženského cyklu, no ešte pred zavedením je potrebné overiť, či pacientka nie je tehotná. Taktiež sa v takejto situácii odporúča užívanie inej formy antikoncepcie aspoň po dobu siedmich dní od zavedenia.
Ako sa vyberá Mirena?
Telo by si malo od akejkoľvek formy hormonálnej antikoncepcie na istú chvíľu oddýchnuť, pričom výnimkou nie je ani vnútromaternicové teliesko Mirena. Viaže sa na päťročnú maximálnu dobu používania, počas ktorej je však možné antikoncepciu kedykoľvek vyňať. Ak sa teda žena rozhodne, že chce prejsť na inú formu antikoncepcie alebo má v pláne otehotnieť, stačí s gynekológom dohodnúť termín extrakcie.
Vnútromaternicové teliesko disponuje tenučkými vláknami, prostredníctvom ktorých lekár vytiahne antikoncepciu z maternicovej dutiny. Ak vlákenká nie je možné nahmatať, prípadne dôjde k posunu vnútromaternicového telieska hlbšie do maternice, kde lekár bez pomôcok nedočiahne, je vysoko pravdepodobné, že bude musieť vykonať chirurgický zákrok, ako napríklad rozšírenie kanála krčka maternice. Teliesko síce je dlhodobo užívateľná forma antikoncepcie, avšak ide o jednorazový prostriedok, ktorý už nie je možné po vybratí znovu použiť. To znamená, že ak žena túži po opätovnom zavedení Mireny do maternice, musí si zakúpiť nový kus.
(Ne)výhody telieska proti otehotneniu
Aj napriek tomu, že ide o hormonálnu formu antikoncepcie, vnútromaternicové teliesko prichádza s mnohými výhodami. V prvom rade ide o jeho vysokú účinnosť, ktorú zabezpečuje len jeden hormón – gestagén, a teda neobsahuje žiadnu inú zložku ako perorálne antikoncepcie s obsahom hormónu estrogénu. Okrem toho, že je efektívny v ochrane pred otehotnením, po jeho extrahovaní môže žena otehotnieť ihneď. Jedna z výhod tkvie v pozitívnych účinkoch na priebeh menštruácie, ktorá naberá pravidelnejšiu frekvenciu, pričom je tiež kratšia, krvácanie sa dostáva do normy, pričom bolesti sú taktiež zvládnuteľné.
Avšak aj napriek tomu, že dokáže chrániť ženu pred neželaným počatím už od prvého dňa používania, má jednu obrovskú nevýhodu v podobe absentujúcej ochrany proti pohlavne prenosným chorobám. Taktiež treba brať do úvahy fakt, že nie každej žene takáto forma antikoncepcie vyhovuje. Ženy môžu odrádzať komplikácie v prvých mesiacoch užívania, ktoré spočívajú v miernych bolestiach v podbruší, slabšom krvácaní či špinení kedykoľvek počas menštruačného cyklu, v niektorých prípadoch ženy pociťovali bolesti počas pohlavného styku.
Negatívom tejto antikoncepčnej metódy je jej nevhodnosť pre mladšie ženy, ktoré ešte nikdy predtým nerodili, pričom zneistiť môže niektoré ženy aj fakt, že počas používania vnútromaternicového telieska môže veľmi ľahko dôjsť k jeho posunu v rámci maternicového prostredia, čím môže dochádzať k potenciálnym komplikáciám vyžadujúcim lekársky zásah.
Vnútromaternicové teliesko Mirena a nežiaduce účinky
Okrem vyššie menovaných nevýhod je potrebné poukázať aj na vedľajšie, resp. nežiaduce účinky, ktoré prichádzajú ruka v ruke s použitím hormonálnej antikoncepcie, akou je vnútromaternicové teliesko Mirena. Kým u niektorých žien dokáže tento prostriedok napraviť nepravidelný menštruačný cyklus, u iných môže dochádzať k presne opačnému efektu. Ženský cyklus môže meniť v dôsledku užívania vnútromaternicového telieska Mirena svoje charakteristické črty, čo znamená, že ak bola žena zvyknutá na neprirodzene krátku menštruáciu, môže sa stať, že vplyvom hormónu obsiahnutého v teliesku Mirena dôjde k neobvyklému predĺženiu menštruačných dní. To isté platí aj v prípade intenzity menštruačného krvácania a bolestí, ktoré tieto dni zvyčajne sprevádzajú.
Ďalšími nežiaducimi účinkami môžu byť bolesti v chrbtovej oblasti či v podbruší, no tiež nadúvanie, citlivosť prsníkov, zápal v pošve či zmeny v konzistencii a sfarbení pošvového výtoku. Niektoré ženy môžu pociťovať bolesti hlavy, ktoré ojedinele prerastajú v migrény, pričom vylúčená nie je ani nevoľnosť, bezdôvodné naberanie na hmotnosti či objemové a kvalitatívne diferencie vlasov. V neposlednom rade sa môže stať, že vnútromaternicové teliesko Mirena, resp. hormón v ňom vyvolá v ženskom organizme alergickú reakciu prejavujúcu sa v podobe vyrážok či akné.
Vnútromaternicové teliesko Mirena – skúsenosti
Recenzie vnútromaternicového telieska Mirena sa v rámci diskusných fór rôznia, čo je vzhľadom na hormonálnu zložku, ktorá môže mať na každého rozličný vplyv, úplne prirodzené. Kým niektoré diskutujúce bojovali s priberaním, iné zopár kíl schudli. To isté platí aj pre akné, ktoré sa u mnohých žien zhoršilo. Viaceré diskutujúce však vyzdvihli pozitívny vplyv týkajúci sa zmiernenia menštruačných bolestí a intenzity krvácania. Zhodli sa, že účinok vnútromaternicového telieska Mirena je v prípade každej ženy veľmi individuálny, a preto by sa malo jeho použitie dôkladne zvážiť, pričom pomôcť môže hlavne konzultácia s lekárom.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
To, akú antikoncepčnú metódu žena používa, môže mať vplyv na jej každodenný život. Aj z tohto dôvodu je veľmi podstatné, aby ženy poznali detaily týkajúce sa každej antikoncepčnej možnosti, ktoré dnešná doba ponúka. V našom článku sme sa snažili o čo najdetailnejšie priblíženie a zhrnutie informácií o hormonálnom vnútromaternicovom teliesku Mirena, pričom zopár nadväzujúcich zaujímavostí sme vtesnali do sekcie otázok a odpovedí. Akékoľvek pripomienky, ďalšie otázky, skúsenosti či recenzie týkajúce sa rozoberanej témy sú zo strany našich čitateľov vítané. Slúži na to sekcia komentárov pod článkom.
Viaže sa na vnútromaternicové teliesko Mirena nejaká potrebná kontrola u lekára?
Ktoré vnútromaternicové teliesko je lepšie – Dana alebo Mirena?
Ako sa odvíja cena vnútromaternicového telieska od toho, či ide o užívanie v rámci lekárskeho predpisu alebo bez predpisu?
Je vnútromaternicové teliesko Mirena vhodné aj po tehotenstve a počas dojčenia?
Pridať komentár