Vankúš proti preležaniu hlavičky

Vankúš proti preležaniu hlavičky. Aké sú recenzie a skúsenosti

Počiatočné vývojové štádiá novorodeného bábätka sú v súvislosti s anatómiou príznačné mäkkosťou a poddajnosťou kostí. Týka sa to najmä jednotlivých nezrastených častí lebky, ktorých zdravý a esteticky dobre pôsobiaci vývoj závisí od zásadovej starostlivosti rodičov o bábätko. V dôsledku rôznych externých vplyvov môže totiž dochádzať k preležaniu hlavičky bábätka, a je len na rodičoch, ako sa s týmto problémom vyrovnajú. Ako prevencia takýchto deformít detskej hlávky vraj slúži vankúš proti zležaniu hlavičky. Na túto ortopedickú pomôcku však existujú mnohé protichodné názory.

Publikované: 26.09.2023
Aktualizované: 26.09.2023
Obsah článku:

Jestvujú vôbec nejaké výhody týchto vankúšov proti preležaninám detskej lebky alebo je to len marketingový ťah výrobcov, ktorý má presvedčiť nervózne mamičky o správnosti kúpy takéhoto anatomického zázraku? Aký postoj voči týmto ortopedickým pomôckam zaujali zahraničné úrady? Odpovede na tieto otázky sme zhrnuli v článku, na základe ktorého si každý čitateľ môže vytvoriť svoj vlastný názor na danú problematiku.

Podstata vankúša proti preležaniu hlavičky

Výrobcovia vankúš proti preležaniu hlavičky bábätka prevažne prezentujú ako ortopedickú pomôcku, ktorá sa nielenže osvedčí v súvislosti s prevenciou proti deformitám vyvíjajúcej sa novorodeneckej lebky, ale i komfortným spánkom bábätka. Ich používanie je vymedzené vekovým intervalom s vrchnou hranicou šiestich mesiacov.

Ortopedické vankúše pre bábätká sú na trhu k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách, no jednou špecifickou vlastnosťou, ktorá ich všetky spája, je priehlbina v strede určená na umiestnenie detskej hlávky. Takto je hlavička bábätka stabilizovaná mäkkými bokmi vankúša, čím dochádza k eliminácii tlakov medzi hlavičkou a rovnou podložkou, ktorá sa nachádza v detskej postieľke.

Zdôrazniť treba veľmi dôležitú poznámku, ktorá sa týka týchto špeciálnych anatomických vankúšov určených pre najmenších. Ležanie na vankúšiku proti preležaninám je ideálne len v polohe na chrbte. Táto pomôcka by teda mala prevažne pomáhať u bábätiek, ktoré evidentne preferujú spánok v tejto konkrétnej polohe. Anatomický vankúš pre bábätká teda zabraňuje najmä zležaniu hlavičky vzadu.

Podstata vankúša proti preležaniu hlavičky

Ortopedický vankúš pre bábätká a bezpečnosť

Výrobcovia síce vankúš proti preležaniu hlavičky propagujú ako bezpečnú pomôcku na zabránenie deformít detskej lebky, no popis tejto pomôcky môže svedčiť o opaku. Kým na jednej strane zdôrazňujú jej špecificky navrhnutý tvar zabraňujúci skĺznutiu dieťatka počas spánku, na druhej strane upozorňujú rodičov na potrebu dôkladného pozorovania bábätka pri používaní tohto vankúša. Je teda vankúš proti preležaninám ozaj bezpečný?

Úrad pre správu potravín a liečiv v Spojených štátoch amerických má v tom jasno. Ešte v prvej polovici roka 2022 prišli s vyjadrením nepodporujúcim tvrdenia o výhodách vankúša proti zležaniu hlavičky. Zdôrazňujú, že tieto ortopedické pomôcky pre novorodencov nie sú úradne schválené, a teda ich bezpečnosť a efektívnosť v prevencii alebo liečení deformít detskej lebky nie je potvrdená. Aktuálne bezpečnostné riziká výrazne prevažujú nad možnými výhodami tejto pomôcky.

Je potrebné si uvedomiť, že s istou deformáciou hlavičky sa rodí až 75 % bábätiek, pričom mnohé z nich vznikajú ešte v brušku matky alebo počas prechodu pôrodnými cestami, ktorým sa poddajná lebka dokáže ľahko prispôsobiť. Tieto miniatúrne estetické nedostatky viditeľné na hlávkach novorodencov však vo väčšine prípadov zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Ak k tomuto javu nedôjde, preležaniny je možné eliminovať inými spôsobmi, ktoré nevyžadujú zbytočné vyhadzovanie peňazí.

Ortopedický vankúš pre bábätká

Najdôležitejšie je polohovanie bábätka

Optimálnym krokom v prevencii vzniku preležanín detskej hlávky je správne a pravidelné polohovanie bábätka. V rámci spánku dieťaťa tento úkon spočíva v striedaní strán, na ktorých dieťatko spáva, a to každých 24 hodín. Ideálne je striedavé polohovanie na bokoch, pričom v tejto pozícii je nevyhnutné zamedziť akémukoľvek riziku prevrátenia dieťatka na bruško. Na bok by malo byť umiestnené pod 45-stupňovým uhlom, pričom chrbátik je potrebné podložiť perinkou, aby nedošlo k prevráteniu na chrbát.

Techniky polohovania je však potrebné aplikovať i v čase kŕmenia, nosenia na rukách či v priebehu hrania. Keď je dieťatko na rukách, malo by dochádzať k pravidelnému striedaniu strán, resp. rúk rodiča, na ktorých počas rozličných aktivít leží. Zamedzí sa tak vzniku deformít lebečných kostí dieťatka. V bdelom stave je možné umiestniť dieťa aj do polohy na brušku, avšak musí byť vždy pod dozorom.

Vankúš proti preležaniu hlavičky – skúsenosti

Vankúš proti preležaniu hlavičky na známom diskusnom portáli Modrý koník rozhodne neodporúčajú. Medzi diskutujúcimi k tejto ortopedickej pomôcke zaznelo i slovné spojenie „marketingový ťah“. Kým zopár mamičiek po niekoľkých mesiacoch používania ortopedického vankúša pre bábätká zaregistrovalo isté zmeny v deformitách lebiek ich detí, iné túto pomôcku na základe dostupných odborných názorov neodporúčajú.

V diskusii sa však vo veľkej miere vyzdvihovala podstata polohovania ako prevencie proti preležaninám detskej hlávky, ale i v zmysle riešenia tohto mnohokrát výhradne estetického nedostatku. Ak však polohovanie z určitého dôvodu nie je v prvých mesiacoch života novorodenca možné, čo vedie k vzniku deformít, riešením vážnych deformácií je lekárom predpísaná kraniálna ortéza.

Vankúš proti preležaniu hlavičky skúsenosti Modrykonik

Vankúš proti preležaniu hlavičky diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Vankúš proti preležaniu hlavičky a jeho recenzie by mali na základe nášho článku hovoriť za všetko, no v prípade, že vás zaujímajú aj iné aspekty súvisiace s preležaninami detskej hlavičky, pripravili sme si niekoľko dodatočných informácií v sekcii otázok a odpovedí. Akékoľvek iné pripomienky, vaše skúsenosti s ortopedickými vankúšmi pre bábätká či otázky smerujte do pravidelne kontrolovanej sekcie komentárov.

Vo všeobecnosti by postieľka novorodenca do šiestich mesiacov nemala obsahovať žiadne nadbytočné vankúše, prikrývky, deky či hračky. Samozrejme, ak dieťatko lepšie zaspáva so svojou obľúbenou plyšovou hračkou v ruke, tak je jej prítomnosť v postieľke nevyhnutná. Obľúbená hračka je vítaná aj v prípade, že sa bábätko snažíte za jej pomoci polohovať.

Z hľadiska syndrómu náhleho úmrtia, ku ktorému môže v spánku dôjsť v dôsledku udusenia pri ľahu na brušku alebo prevrátením sa na túto stranu, je spánok na chrbte ideálny. Avšak do úvahy treba vziať aj preležaniny, ktoré vznikajú v zadnej časti hlávky bábätka práve pre neustále ležanie na jednej strane, a teda na chrbte. Z tohto konkrétneho aspektu sa ležanie na chrbte s hlávkou otočenou smerom k plafónu rozhodne neodporúča. Primárne je preto potrebné naučiť sa dieťatko správne polohovať. Zabránite tak nielen nechceným preležaninám na detskej lebke, ale i potenciálnym úrazom.

Polohovanie vo veľkej miere závisí od stupňa vývinu svalstva a motoriky dieťatka napomáhajúceho k pohybu bez potrebnej asistencie rodiča. Ide o veľmi individuálnu vec, ktorá sa líši od bábätka k bábätku. Vo všeobecnosti sa však odporúča bábätko polohovať aspoň do piateho mesiaca od narodenia. V tomto časovom horizonte totiž väčšina novorodencov nedokáže ovládať svoj pohybový aparát natoľko, aby dochádzalo k svojpomocnému otáčaniu a výrazným pohybom. Platí to nielen pre spánkový čas, ale i stav bdelosti. Po uplynutí piatich mesiacov však v bdelom stave bábätká nadobúdajú väčšiu pohybovú aktivitu, a teda je ich polohovanie možné len v čase hlbokého spánku.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(92.4%)