V ktorom týždni tehotenstva som? Ako sa to počíta?
Najmä v prvých týždňoch tehotenstva zvykne byť výpočet jeho aktuálnej dĺžky pomerne nepresný. V tomto čase totiž ešte nie je možné vykonať merania plodu, na základe ktorých je v neskorších štádiách tehotenstva jednoduchšie tento údaj určiť. Pri rôznych metódach výpočtu týždňov tehotenstva je potrebné brať do úvahy isté odchýlky, ktoré vznikajú v dôsledku nemožného určenia presného dátumu počatia vyvíjajúceho sa plodu a iných vlastností ženského cyklu.
Najčastejšie sa týždeň tehotenstva zisťuje v závislosti od prvého dňa poslednej menštruácie pred oplodnením. Tento výpočet je možné vykonať ľahšie a presnejšie, ak si žena udržuje pravidelný prehľad o svojom cykle. Do úvahy treba vziať nielen dĺžku celého cyklu, ale aj trvanie menštruácie. Prvý deň menzesu sa totiž v rámci tejto metódy považuje za nultý deň tehotenstva. Táto forma výpočtu je do veľkej miery nepresná, keďže do výsledku sú zarátané aj týždne, keď žena ešte rozhodne nebola tehotná. Práve z tohto dôvodu sa na základe tejto metódy určuje len približný termín pôrodu, ktorý sa môže v priebehu tehotenstva kedykoľvek zmeniť.
Kým podľa predošlej metódy je možné sa dopracovať k tzv. gestačnému veku plodu, na základe dátumu oplodnenia lekári určujú fetálny vek vyvíjajúceho sa dieťatka. Ide o skutočný vek počítaný odo dňa počatia. No keďže proces oplodnenia sa odohráva mimo dohľadu ľudského oka a bez akýchkoľvek citeľných zmien v tele, presný dátum oplodnenia nie je možné spoľahlivo určiť. Ak by aj žena mala prehľad o svojom cykle, a teda by vedela stanoviť približné obdobie ovulácie, treba brať na vedomie aj isté vlastnosti mužských a ženských pohlavných buniek. Dozreté vajíčko totiž čaká na oplodnenie nanajvýš 24 hodín, kdežto spermie sú schopné v reprodukčnom systéme ženy prežiť aspoň tri dni. Kedy k ich spojeniu dôjde, závisí od ženského cyklu, pre ktorý sú typické určité odchýlky.
Najpresnejší spôsob, akým sa dá dopracovať k dĺžke tehotenstva, je ultrazvuk. Konkrétne ide o vyšetrenie CRL, a teda meranie temenno-kostrčovej vzdialenosti plodu. Vykonáva sa približne v 11. až 14. týždni gravidity a na základe tohto postupu sa dá stanoviť gestačný vek plodu. Výsledok ultrazvukového merania sa porovnáva s priemernými tabuľkovými údajmi prislúchajúcimi konkrétnym týždňom tehotenstva, resp. gestačného veku. V rámci určovania týždňa tehotenstva prostredníctvom meraní temenno-kostrčovej vzdialenosti sa počíta s približnou odchýlkou v rozmedzí troch až piatich dní.
Na výpočet týždňa tehotenstva slúžia rozličné tehotenské kalkulačky dostupné na internete, no i tieto nástroje vyžadujú od ženy prehľad o svojom menštruačnom cykle. Takéto kalkulačky totiž často vyžadujú zadanie presných údajov, ako dĺžka menštruačného cyklu či dátum začiatku poslednej menštruácie pred počatím dieťatka. Niektoré kalkulačky následne okrem týždňa tehotenstva uvedú aj približný termín pôrodu, začiatok a koniec jednotlivých trimestrov, no tiež dátumy, kedy bude možné prvýkrát zacítiť pohyby bábätka či počuť jeho srdcový tep.
Niektoré ženy podrobný prehľad o svojom menštruačnom cykle nemajú, a preto sa môže stať, že svojmu gynekológovi nadiktujú nesprávny dátum posledného menzesu pred oplodnením. Nič sa však nedeje, pretože na základe presného začiatku menštruácie sa určuje len prvý približný termín pôrodu, ktorý stráca na podstate po ultrazvukových vyšetreniach. Ak si však žena uvedomí chybné podanie informácie v dôsledku stresu, na najbližšej poradni je vhodné gynekológovi túto skutočnosť ozrejmiť.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár