Urologický čaj v tehotenstve. Je škodlivý?
Keďže celý organizmus ženy je v tehotenstve nastavený tak, aby poskytoval ochranu vyvíjajúcemu sa plodu, imunita matky má tendenciu zoslabnúť. To znamená, že tehotenstvo spôsobuje väčšiu náchylnosť na vznik infekcií a zápalov. Omnoho častejšie sa preto gravidné ženy stretávajú s problémami vylučovacej sústavy, ako je zápal močových ciest či močového mechúra. Aj napriek tomu, že urologický čaj je primárnou liečebnou metódou, po ktorej žena obvykle siahne hneď pri prvých náznakoch potenciálneho zápalu vo vylučovacej sústave, v tehotenstve sa jeho nadmerné užívanie neodporúča.
Samozrejme, že i tehotné ženy majú tendenciu voliť alternatívnu liečbu vo forme bylinných či urologických čajov, pretože užívanie niektorých liečiv a farmaceutických prípravkov je pre tehotenstvo vyslovene nebezpečné. Urologický čaj je však vhodné užívať v tehotenstve len do istej miery potrebnej na zmiernenie príznakov zápalu močových ciest, pretože jeho prehnaná konzumácia môže byť rizikom pre zdravý vývoj plodu. Taktiež platí, že by ho tehotná žena nemala začať užívať bez lekárskeho odporúčania. Tým pádom je, samozrejme, vylúčené i preventívne pitie urologického čaju.
Takisto sa neodporúča ani preventívne užívanie prípravkov z brusníc určených na liečbu zápalov vylučovacej sústavy. Tak ako urologické čaje, i lieky na báze brusnicového extraktu, majú tendenciu pôsobiť dráždivo na močový mechúr, čím tehotná žena nadobúda pocit, že zápal močových ciest naozaj má, čo ju vedie k ďalšiemu zavedeniu nepotrebnej liečby. Niekedy dokonca môže dochádzať k negatívnym vplyvom na tráviaci trakt.
Predtým, ako urologický čaj začne tehotná žena piť, mala by túto tému prekonzultovať s lekárom. Ten by však pred odobrením takejto formy liečby mal poznať celú anamnézu tehotnej ženy, a tiež lieky, ktoré žena v tom čase užíva. Urologický čaj môže byť totiž v kontraindikácii s niektorými liekmi. Urologický čaj by však vo všeobecnosti mal byť užívaný len ako doplnková liečebná metóda, pretože jeho odvodňovací účinok môže viesť k dehydratácii organizmu, čo je v tehotenstve rizikový stav.
Akýkoľvek zápal vylučovacej sústavy je v prvom rade vhodné riešiť zvýšením príjmu tekutín. Je totiž možné, že sa bakteriálna infekcia nachádza „len“ v močovej rúre, a tým pádom je potrebné zamedziť potenciálnemu presunu baktérií do močového mechúra. Bezpečné je tiež užívanie žihľavového čaju, ktorý účinkuje rovnako diureticky ako urologický čaj.
Niektoré ženy odporúčajú konzumáciu sušených brusníc alebo prípravkov z brusníc dostupných v lekárni. Užívanie akéhokoľvek liečiva je však potrebné vopred prekonzultovať s lekárom, prípadne lekárnikom. Spomedzi tekutín, ktoré by sa mali v čase zápalu močových ciest najviac piť, sú to minerálky Drobček a Lucka, alebo kvalitné brusnicové džúsy. Zvýšený príjem tekutín totiž zabezpečuje vyplavovanie škodlivých baktérií, pričom brusnicové prípravky a džúsy okysľujú moč, čím vytvárajú nepriaznivé prostredie pre ich ďalšie prežitie. Diskutujúce tiež zdôraznili, že optimálna dávka urologického čaju v tehotenstve predstavuje jeden sáčok denne.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár