Upchatý mliekovod

Upchatý mliekovod na bradavke – príznaky. Ako ho uvoľniť a ako masírovať

Spokojný novorodenec kŕmený výhradne materským mliekom je snom snáď každej čerstvej matky. O to lepšie, ak na strane matky i dieťatka celý tento proces prebieha bezproblémovo. Prvotné dni po pôrode však môžu byť z hľadiska zmien v ženskom tele súvisiacich s produkciou materského mlieka veľmi ťažké, a preto je dôležité sa vyzbrojiť dostatočným množstvom trpezlivosti a odhodlania. Bábätko totiž potrebuje stravu a ženské telo si prechádza nadmerne citlivým obdobím. Proces kŕmenia však môžu narušiť isté ťažkosti v prsných žľazách, ako upchatý mliekovod či mastitída, ktoré žene spôsobujú nepríjemné bolesti.

Publikované: 23.02.2024
Aktualizované: 23.02.2024
Obsah článku:

bolesťou prsníkov sa v priebehu života musí vyrovnať prevažná väčšina žien, no v čase dojčenia bábätka táto oblasť ženského tela naberá na dôležitosti, a preto ju neradno zanedbávať. Aj z tohto dôvodu je veľmi podstatné poznať základné črty, príznaky a možnosti liečenia ako upchatého mliekovodu, tak i zápalu prsníka. Tieto prsníkové problémy totiž vo veľkej miere ovplyvňujú hladký priebeh každodenného dojčenia.

Upchatý mliekovod a jeho príčiny

Zosynchronizovanie novorodencom požadovaného množstva mlieka s produkovaným objemom trvá niekoľko dní, avšak s odstupom času sa ženské telo prispôsobí potrebám dieťaťa. Niekedy však môže dochádzať k nedostatočnému vyprázdňovaniu prsníkov, čo môže zapríčiniť upchatie mliekovodu. Prebytočné mlieko totiž ostáva v mliekovode, tok mlieka sa tým zablokuje, a tak vzniká príležitosť aj pre potenciálny vznik nepríjemného zápalu. Tento problém sa najčastejšie dotýka jedného prsníka.

Príčin skrývajúcich sa za upchatím mliekovodu môže byť hneď niekoľko. V prvom rade ide najčastejšie o spomínané podpriemerné vyprázdňovanie mliekovodu, čo môže byť spôsobené problémami s prisatím dieťatka na bradavku, neúčinným satím bábätka, bolesťami bradaviek, kŕmením so zvýšeným tempom, no tiež obmedzovaním dojčiaceho času či menším dopytom dieťatka po mliečku. K upchatiu však môže dôjsť aj v dôsledku náhlych odchýlok v dojčiacom rozvrhu, ktoré najčastejšie spôsobuje obdobie prerezávania zúbkov, návratu matky späť do práce či nastavenia presných časových odstupov medzi jednotlivými kŕmeniami.

Mliekovod sa môže upchať taktiež následkom zvýšeného tlaku pôsobiaceho na prsník, čo môže byť spôsobené prstami, tesnou spodnou bielizňou či priliehavými kusmi odevu. Tento problém zvykne byť dôsledkom niektorých zápalov na báze infekcie, alergie či nejakého zranenia. Na mliečne žľazy vo veľkej miere vplýva aj celkové zdravie matky, ktoré môže byť narušené anémiou, nadbytočným stresom či všeobecne oslabeným imunitným systémom.

Upchatý mliekovod príčiny

Príznaky upchatého mliekovodu

Najvýraznejším symptómom upchatého mliekovodu je tzv. mliečny pľuzgier, ktorý má podobu bielej bodky na konci bradavky postihnutého prsníka. Vzniká v prípade, že dôjde k priamemu upchatiu mliekovodu v bradavke. Túto bodku je možné odstrániť svojpomocne, a to prepichnutím sterilnou ihlou. V pľuzgieri sa netreba zdĺhavo vŕtať. Úplne totiž postačí jemné prepichnutie a následné vytiahnutie ihly z miesta vpichu. Tento úkon je návodom na pomerne rýchly spôsob, ako uvoľniť bolesti vyžarujúce z prsníka. Práve tie sú ďalším z príznakov, ktorými sa upchatý mliekovod vyznačuje. Pred dojčením zažíva žena nesmierne bolesti, ktoré vrcholia najmä vo fáze, keď dochádza k postupnému spúšťaniu mlieka, pričom po kojení miera bolestivosti prsníka klesá.

Okrem pľuzgiera sa môže upchatý mliekovod viditeľne prejaviť aj začervenaním a opuchom prsníka. Miesto v mliekovode, kde dochádza k upchatiu, sa môže ľubovoľne pohybovať. Hoci u niektorých žien môžu tento problém sprevádzať aj mierne zvýšené teploty do 38,5 °C, okrem menovaných príznakov nejestvujú žiadne ďalšie, ktoré by jednoznačne poukazovali na nedostatočné vyprázdnenie mliekovodu. Aj z tohto dôvodu je liečba stavaná na veľmi jednoduchom princípe.

Príznaky upchatého mliekovodu

Liečba upchatého mliekovodu

Najlepšou liečbou upchatia mliekovodu je postaviť sa problému čelom a riešiť ho neprestajnou snahou zbaviť sa blokády. Je preto veľmi dôležité, aby žena aj napriek nepríjemným bolestiam a citlivosti konkrétneho prsníka neprestávala s dojčením. Práve prikladanie bábätka k prsníku v navyknutých intervaloch môže dopomôcť k úľave od bolesti a skorej eliminácii upchatia mliekovodu. Zamedzením kojenia sa môže totiž problém omnoho zhoršiť, pretože dochádza k plynulému napĺňaniu prsníka ďalším produkovaným mliečkom. Pri dojčení je potrebné dozrieť na správne prisávanie dieťatka na prsník a jeho optimálne vyprázdňovanie.

Proti bolestiam prsníkov je vhodné si povedať niečo o tom, ako masírovať túto oblasť ženského tela v prípade potreby. Efektívne je najmä jemné stláčanie a rozmasírovanie krúživými pohybmi, ktoré by mali postupovať od bradavky smerom k dvorcu, a končiť pri okrajových častiach postihnutého prsníka. Odporúčajú sa aj teplé obklady, ktorými sa súčasne môže uvoľniť mliekovod i bolesti v prsníku, ktoré sú blokádou mlieka spôsobené. Ak masáž či obklady nezaberajú podľa predstáv, je možné pristúpiť k riešeniu bolestivých stavov prostredníctvom príslušných liekov, ako ibuprofén alebo paracetamol. Ich užívanie je vhodné prekonzultovať s lekárnikom či priamo s lekárom.

Antibiotiká sa na upchatý mliekovod väčšinou nepredpisujú, pretože najúčinnejším liekom je spomínaná snaha o vyprázdnenie zablokovaného mliekovodu a dostatočné množstvo oddychu pre ubolenú mamičku. V prípade, že symptómy ani po 12 až 24 hodinách nepoľavujú, je vhodné kontaktovať lekára, ktorý môže potenciálne zvoliť liečbu pomocou antibiotík.

Mastitída

Ako vyzerá zápal prsníka?

Zápal prsníka, tiež známy pod pomenovaním mastitída, sa nemusí nevyhnutne viazať na dojčiace ženy. Vyskytnúť sa totiž môže aj u žien v očakávaní či u žien všeobecne (netehotných a nedojčiacich). Dokonca môže k zápalu prsníkovej žľazy dochádzať i v prípade opačného pohlavia či malých detí. Ide o infekciu bakteriálneho charakteru, ktorej presná príčina ostáva dodnes neidentifikovaná, no do tela sa môže dostať najmä prostredníctvom poškodených bradaviek. Tak ako pri upchatom mliekovode, aj pri zápale prsníka možno hovoriť o jednej z najzávažnejších ťažkostí, s ktorými sa môže žena počas dojčenia stretnúť.

Upchatie mliekovodu sa často zamieňa s mastitídou, a preto je veľmi dôležité poznať presné príznaky oboch zdravotných stavov súvisiacich s prsníkmi. Zatiaľ čo blokáda mliekovodu sa prejavuje v podobe bolestí a mierneho začervenania prsníka, prípadne bielym pľuzgierikom na bradavke, zápal prsnej žľazy sa nesie vo vážnejšom symptomatickom tóne. Mastitída totiž nielenže spôsobuje začervenanie a bolestivosť prsníka, ale tiež dochádza k jeho prehriatiu v dôsledku vzniknutého zápalu. Bolesť sa môže preniesť na kĺby, pričom vylúčené nie sú ani zvýšené teploty nad 38,5 °C či zimnica.

Liečba mastitídy môže zahŕňať aj antibiotiká

Liečba spočíva najčastejšie v antibiotikách na zápal prsníka, pričom aj v tomto prípade platí nevyhnutnosť neprestajného dojčenia či odsávania produkovaného materského mlieka. Zabraňuje sa tak jeho nahromadeniu, ktoré môže opäť spôsobiť ďalšie bolesti. Netreba dojčiť či mlieko odstriekavať do úplného vyprázdnenia prsníka, skôr sa odporúča dojčenie pozastaviť po naplnení potrieb dieťatka a uľavení bolestí sprevádzajúcich kojenie zo zapáleného prsníka. Ak žena rozozná jednotlivé symptómy zápalu prsníka, ktoré sa v priebehu 24 hodín nezmierňujú, a teda ani neodchádzajú, je potrebné navštíviť svojho lekára, ktorý nasadí antibiotickú liečbu.

Čo sa týka ďalších krokov v domácej terapii, na bolesti v prsníku a uvoľnenie zápalu môžu pomôcť teplé obklady, resp. udržiavanie zapáleného prsníka v teple prostredníctvom prikrývania či prikladania nahriateho vankúša, prípadne termoforu. Aj napriek tomu, že prehriaty prsník mnohé ženy láka k použitiu chladivého obkladu, tento úkon sa neodporúča, pretože môže prispieť k vzniku zbytočných komplikácií v liečbe i celkovom priebehu mastitídy. Keďže mastitída je často sprevádzaná teplotami a zimnicou, je veľmi dôležité, aby matka čo najviac oddychovala. Práve z tohto dôvodu je ideálne, ak má žena blízkych a známych, o ktorých sa v starostlivosti o dieťatko i domácnosť môže v takejto situácii oprieť.

Zápal prsníka

Upchatý mliekovod – skúsenosti

Na základe babských rád spomenutých v diskusných fórach na internete je možné konštatovať, že najlepším domácim trikom na odblokovanie upchatého mliekovodu je pomasírovanie zatvrdnutej časti postihnutého prsníka a následné odstriekanie uvoľneného mlieka. Až potom je vhodné priložiť k prsníku dieťatko, ktoré bude takto môcť spokojne ťahať mliečko aj „zozadu“. Niektoré diskutujúce tiež zdôraznili potrebu nahrievania prsníka za pomoci teplých uterákov či iných foriem teplých obkladov. Niektorým lekári odporučili znížiť príjem tekutín, vďaka čomu sa prsník nebude extrémne nalievať. V diskusiách sa spomína i kalciová masť, ktorá je vhodná na liečenie poranení bradaviek, čím sa dá zamedziť vzniku zápalu prsnej žľazy, a teda mastitídy.

Upchatý mliekovod skúsenosti Modrykonik

Upchatý mliekovod diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Dojčenie a tvorba materského mlieka je jedným z najdôležitejších aspektov materstva, a preto je veľmi dôležité pristupovať k prsníkom starostlivým a dôsledným spôsobom. Len takto je totiž možné eliminovať akékoľvek okolnosti podporujúce vznik upchatého mliekovodu či zápalu prsnej žľazy. V našom článku sme sa zamerali na jednotlivé aspekty blokády mliekovodu, pričom sme spomenuli aj charakteristické symptómy a spôsoby liečby tohto problému. Niekoľko odsekov sme venovali aj mastitíde, ktorá sa vyznačuje vážnejším priebehom a dlhšou liečbou. V nadväznosti na problematiku sme zopár zaujímavých informácií zhrnuli v sekcii otázok a odpovedí, pričom akékoľvek skúsenosti, pripomienky či otázky našich čitateľov sú ako vždy vítané v sekcii komentárov pod článkom.

Aj po vyliečení upchatého mliekovodu sa môžu dostaviť následky v podobe prirodzene zníženej produkcie materského mlieka. Rýchlu nápravu tohto problému možno dosiahnuť za pomoci zvýšenia frekvencie dojčenia či odsávania mliečka z prsníkov. Zmena v produkcii mlieka sa môže dotknúť aj celkovej konzistencie. Matka totiž môže počas odsávania miestami zaregistrovať ťahavý kus hustejšieho mlieka či určité množstvo tučného mlieka. Vyliečenie upchatého mliekovodu tiež neznamená, že bolesti okamžite pominú. Nejakú dobu ešte matka trpí istými bolesťami v oblasti prsníkov, pričom začervenanie postihnutého miesta taktiež nepominie zo dňa na deň.

Nie, upchatý mliekovod nevyžaduje liečbu za pomoci antibiotík, a preto sa nezvyknú na riešenie tohto problému predpisovať. Oveľa viac zavážia masáže a hrejivé obklady proti bolesti, pričom pomôže aj pokojový režim, dostatok oddychu a plynulé dodržiavanie pravidelného dojčenia bábätka. Antibiotiká lekár predpíše pri mastitíde.

Keďže u mnohých žien započína zápal prsnej žľazy v dôsledku poranenia prsníkov, je potrebné, aby sa pri vzniku rany na bradavke ihneď pristúpilo k liečbe, ktorou sa eliminuje vstupný bod pre bakteriálnu infekciu spôsobujúcu mastitídu. Nevyhnutná je i konštantná starostlivosť o bradavky, ktoré sú pri kojení náchylné na tvorbu zranení a trhliniek. Vhodné sú na to rozličné ošetrujúce mastičky. Dôležité je však dôsledne pristupovať aj k samotnému dojčeniu, čo znamená, že treba dávať pozor na správne prisatie bábätka na bradavku i dostatočné vyprázdnenie prsníka. Prisávanie dieťatka na prsník môže byť totiž ovplyvnené používaním cumľov a fľašiek, ktoré fungujú ako umelé náhrady matkinho prsníka. Bábätko si tieto predmety vkladá do úst iným spôsobom ako bradavku, a preto môže pri bežnom dojčení z prsníkov dochádzať k nepríjemným a bolestivým situáciám vytvárajúcim príležitosť pre vznik mastitídy.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.6%)