Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve

Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve

Tehotenstvo je jedným z najkrajších, no zároveň najnáročnejších období v živote ženy. Vonkajšie zmeny ženského tela sú len pre okolie viditeľným zlomkom toho, čo tehotenstvo v organizme spôsobuje. Zvyšok tehotenských symptómov, ktoré prispievajú aj k spomínaným zmenám vzhľadu ženy v priebehu jednotlivých štádií gravidity, sa odohráva vo vnútri ženského tela. K takýmto príznakom nepatria len typické ranné nevoľnosti či zmeny v chutiach gravidnej ženy, ale tiež únava, pocit celkovej slabosti tela a točenie hlavy v tehotenstve.

Publikované: 12.09.2023
Aktualizované: 12.09.2023
Obsah článku:

Odpovedali sme na otázky, aké zmeny a procesy v tele ženy prispievajú k vzniku vyššie uvedených nepríjemných tehotenských symptómov, ako sa únave či točeniu hlavy preventívne vyhnúť. Pozreli sme sa aj na to, ako sa s danými ťažkosťami v čase gravidity vyrovnať.

Kedy začína únava v tehotenstve?

Únava a vyčerpanie sú neoddeliteľnou súčasťou tehotenstva. Ženské telo si totiž musí priebežne zvyknúť na nadmerné množstvo zmien, ktorými si prechádza vplyvom vzniku a vývoja nového života v jeho vnútri.

Ovplyvnené sú nielen hladiny hormónov, ale i metabolizmus ako taký. Dochádza tak k zmenám vo viacerých základných systémoch ženského organizmu, čo sa následne musí nejakým spôsobom odzrkadliť aj na fyziologickom zdraví samotnej gravidnej ženy.

Jednotlivé zmeny v tele ženy započnú už po oplodnení a uhniezdení vajíčka v maternici, takže nie je žiadnym prekvapením, že únava alebo akékoľvek iné prejavy oslabeného organizmu a nadmerne zaťaženého metabolizmu sa objavia už v prvom štádiu tehotenstva.

Kedy začína únava v tehotenstve?

Najhoršia je únava v prvom trimestri

Prvá fáza tehotenstva so sebou prináša veľké množstvo nepríjemných symptómov, s ktorými sa musí žena popasovať. Únava patrí medzi prvotné príznaky, ktoré ihneď ovládnu telo ženy a naznačia jej, že dochádza v jej tele k istým zmenám, ktoré si vyžadujú značnú pozornosť.

Ženský organizmus a jeho jednotlivé procesy sa musia postupne prispôsobiť zvýšenému výdaju energie či základných živín, čoho prirodzeným dôsledkom je práve vyčerpanie a únava v tehotenstve.

Ak totiž žena naďalej prijíma rovnaké množstvo živín ako pred tehotenstvom, telo nedostáva dostatočné množstvo potrebných látok na správnu funkciu organizmu a súčasnú podporu vývoja plodu. V tomto období tehotenstva je nutné dopriať si potrebný oddych, no tiež primerané množstvo zdravej stravy.

K únave však prispievajú aj hormonálne zmeny prebiehajúce v ženskom tele, ktorých dôsledkom sú výkyvy nálad a iné prejavy psychickej nepohody. Dostatok relaxu v akejkoľvek zdravej forme je preto podstatný nielen z fyzickej stránky, ale i z tej duševnej.

Dôležitý je spánok, oddych a zdravá strava

V rámci oddychu a relaxácie je preto vhodné dodržiavať spánkový režim a eliminovať spánkové deficity kedykoľvek je to možné. V prvom trimestri tehotenstva sa tiež neodporúča vykonávanie náročných voľnočasových aktivít, ktoré môžu potenciálne zvýšiť zaťaženie už bez tak vyčerpaného organizmu.

Slovíčko „oddych“ však netreba chápať v zmysle vylihovania v posteli. Zdravú mieru pohybu je totiž potrebné dodržiavať aj v primárnej fáze gravidity, a to najmä vo forme prechádzok v prírode, ľahkého športu či iných pohybových aktivít ideálnych pre tehotné ženy.

Samozrejme, treba myslieť na to, že v prvých týždňoch je pravdepodobnosť nechceného prerušenia tehotenstva, resp. potratu oveľa vyššia ako v neskorších štádiách. Je preto lepšie jednotlivé pohybové aktivity prediskutovať so svojím lekárom, prípadne iným odborníkom v tejto oblasti.

Únava v prvom trimestri môže tiež podmieniť zvýšenú frekvenciu a zhoršenie stavov nevoľností, takže sa odporúča implementovať čo najviac krokov, ktoré dopomôžu k zmierneniu či úplnej eliminácii týchto tehotenských príznakov.

Z hľadiska zdravej stravy by mali unavené tehotné ženy v počiatočných štádiách tehotenstva venovať pozornosť najmä zelenine a ovociu. Keďže prvý trimester je príznačný žalúdočnými ťažkosťami, ľahké jedlá prijímané často a v malom množstve sú najlepším riešením.

Dôležitý je aj príjem potravín bohatých na potrebné živiny, ako je železo. Aj táto látka totiž účinne pôsobí ako prevencia pred nadmernou únavou. Do jedálnička by mali preto tehotné ženy zaradiť hovädzie mäso, vajcia, sušené marhule, fazuľu či rôzne druhy listových zelenín.

Únava v prvom trimestri

Únavy v druhom trimestri je menej

Druhý trimester je v rámci akýchkoľvek symptómov príznačný svojou miernosťou. Tehotenské príznaky žena zanecháva v prvom trimestri a v rozmedzí 14. až 27. týždňa dochádza k tým príjemnejším chvíľam tehotenstva. Nadmerná únava z prvého trimestra síce pominie, no ešte stále je dôležité držať sa istých limitov, ktoré si žena dôsledne nastavila v prvej fáze gravidity.

Potenciálna únava v druhom trimestri tehotenstva je spájaná najmä s faktom, že v tomto období dochádza k pociťovaniu pohybov plodu, čo môže viesť k náhodnému prebúdzaniu uprostred noci práve vplyvom zvýšenej aktivity vyvíjajúceho sa bábätka. Aj napriek tomu, že sa tehotná žena v porovnaní s prvými týždňami tehotenstva cíti oveľa lepšie, netreba zbytočne zaťažovať organizmus, ktorý neprestajne prispieva k správnemu a zdravému vývoju rastúceho plodu.

Na túto skutočnosť je preto potrebné myslieť počas každej aktivity, ktorú si žena v tomto „pokojnom období“ tehotenstva naplánuje. Treba si zapamätať, že nadmerné preťaženie organizmu môže spôsobiť potenciálne komplikácie, ktorým sa chce rozhodne každá tehotná žena vyhnúť.

Návrat únavy v treťom trimestri

Únava v poslednom štádiu tehotenstva súvisí najmä s podstatnými zmenami v anatómii ženského tela. Bábätko rastie, čím sa rozširuje i jeho prirodzené prostredie v maternici, čo sa odzrkadľuje na veľkom tehotenskom brušku, s ktorým sa podstatne obmedzuje a komplikuje pohyb ženy. Niet sa teda čo čudovať, že sú tehotné ženy po niekoľkých krokoch vyčerpané a potrebujú si ihneď sadnúť. Váha navyše či zaťažovanie krížovej chrbtice presunom ťažiska v dôsledku rastúceho bruška je len zlomkom príčin, ktoré vedú k predpôrodnej únave. Únavu v treťom trimestri majú totiž na svedomí aj iné dôvody. S rastúcim bruškom súvisí obmedzený spánkový režim. Tehotné ženy majú často problém nájsť správnu a pohodlnú polohu na spánok, čím sa im zvyšuje spánkový deficit a ich telo sa vyčerpáva.

Vo vnútri tela taktiež dochádza k zmenám, ktoré gravidnú ženu zaťažujú a vyčerpávajú. Rastúce bábätko potrebuje väčší priestor na vývoj, a preto dochádza k tlačeniu na niektoré vnútorné orgány samotnej ženy.

V súvislosti s týmito tehotenskými ťažkosťami sa najviac skloňuje časté močenie, ktoré je tiež spôsobené zväčšujúcou sa maternicou. Avšak bábätko tlačí aj na iné orgány. Príkladom je bránica, ktorej zatlačenie sa prejavuje horším dýchaním tehotnej ženy. Na dýchanie a správne prúdenie krvi ženským telom si treba dávať pozor i v spánku. V treťom trimestri sa žene z dôvodu veľkého bruška ťažšie hľadá spánková poloha. No miesto pohodlia istej polohy je potrebné dávať oveľa väčší dôraz na to, aby konkrétna poloha neobmedzovala základné funkcie organizmu. Aby tehotné ženy predišli zatlačeniu veľkých ciev váhou maternice, odporúča sa spávať na ľavom boku. Prúdenie krvi sa opäť dostane do normálu a únava tela z tohto konkrétneho dôvodu nebude problémom.

Únava pred pôrodom je vplyvom veľkých zmien v tele ženy a blížiaceho príchodu dieťatka na svet úplne bežným tehotenským príznakom. Opäť tu však zavážia nielen fyziologické faktory, ale i tie duševné. Psychika väčšiny tehotných žien je v tomto období zaťažená rôznymi scenármi spojenými s pôrodom či starostlivosťou o novorodenca.

Psychickú nepohodu, ktorá sa prirodzene prejaví nielen zhoršenou náladou, ale i nespavosťou, a teda únavou, je nevyhnutné v čo najväčšej miere eliminovať. Je priam zbytočné svoju hlavu zaťažovať negatívnymi myšlienkami. Pre tehotné ženy nemajú žiadny pozitívny prínos a ešte ich aj okrádajú o potrebný spánok.

Únava v treťom trimestri

Točenie hlavy v tehotenstve

Okrem únavy zažívajú tehotné ženy aj závraty, ktoré môžu potenciálne skončiť odpadnutím. Keďže v období tehotenstva dochádza v ženskom organizme k mnohým zmenám, isté ťažkosti súvisiace s pocitmi slabosti sú úplne prirodzené.

Točenie hlavy v tehotenstve je možné pripísať nielen hormónom, ale tiež meniacemu sa metabolizmu tehotnej ženy. Keďže ženské telo musí v čase tehotenstva doručiť dostatok živín, vitamínov a kyslíka nielen sebe, ale i vyvíjajúcemu sa plodu, nároky sa zvyšujú.

Ženský organizmus vyžaduje nielen väčší prísun kyslíka, ale i zvýšenú tvorbu krvi. Objem krvi v tele ženy sa počas tehotenstva zvyšuje o 1 000 až 1 500 mililitrov. Prúdenie väčšieho množstva krvi umožňujú hormónmi rozšírené cievy. Hoci k rozrastaniu cirkulačného systému dochádza už v počiatkoch tehotenstva, organizmus gravidnej ženy na túto zmenu nereaguje ihneď. To znamená, že sa nevytvára dostatok krvi, ktorý by naplnil požadovanú objemovú mieru cievnej sústavy. Tento stav sa môže prejaviť práve točením hlavy.

Procesy súvisiace s tvorbou krvi a s prúdením kyslíka v tele vplývajú na ženu počas celej doby tehotenstva, a to v podobe meniaceho sa krvného tlaku. Najmä pre druhý trimester je príznačný jeho pokles, čo sa môže prejaviť pocitmi slabosti a točením hlavy. V treťom trimestri sa následne hodnoty krvného tlaku dostávajú do normálu, prípadne dochádza k ich zvýšeniu. Tieto zmeny však taktiež môžu viesť k pocitom, že sa krúti celý okolitý svet.

Točenie hlavy v tehotenstve

Ako sa vyhnúť celkovej slabosti v tehotenstve?

V prípade celkovej slabosti v tehotenstve zaberá najmä už vyššie spomínaná vyvážená strava, dostatočná miera oddychu, ale i pravidelný príjem tekutín potrebných pre správne fungovanie organizmu. Tieto zásady platia pre každú tehotnú ženu bez ohľadu na to, či je v prvom alebo treťom trimestri.

Chvíľkovú slabosť môže spôsobovať pokles cukru v krvi. Práve preto by mali tehotné ženy pravidelne dopĺňať energiu zdravou a vyváženou stravou. Nezaškodí však ani preventívne opatrenie vo forme vloženia malej tyčinky či sušienky na zasýtenie do kabelky. Niečo malé na rýchle doplnenie energie sa vždy zíde.

Ak má tehotná žena dlhodobo problémy so slabosťou, a to aj napriek aplikovaniu menovaných zásad, je vhodné navštíviť lekára a prekonzultovať možnú diagnózu. Mnohé tehotné ženy majú totiž v počiatkoch tehotenstva problémy s nedostatkom železa.

Lekár v takomto prípade odoberie vzorku krvi, pričom následným zistením deficitu tejto látky odporučí kvalitné doplnky stravy s obsahom železa. Tehotné ženy by mali vždy požívať výživové doplnky, ktorých vhodnosť užívania v gravidite je oficiálne schválená.

Čo funguje na závraty počas tehotenstva?

Vo všeobecnosti dochádza k točeniu hlavy najmä v prípadoch, keď sa osoba z polohy ľahu či sedu postaví príliš rýchlo. Aby sa tehotná žena vyvarovala závratov, takýto spôsob vstávania z postele či stoličky je potrebné čo najskôr zmeniť.

Neodporúča sa ani dlhé postávanie na jednom mieste, pričom tehotné ženy by sa mali vyhýbať i zle vetraným či dokonca nevetraným miestnostiam. Málo kyslíka totiž môže viesť k nedostatočnému prekrveniu mozgu, čo sa odzrkadlí formou závratov.

Dodržiavať treba aj zdravú životosprávu v podobe pravidelného stravovania a dostatočného príjmu tekutín. Aby tehotná žena nezaťažila svoj tráviaci trakt, odporúča sa jesť často v menších porciách. Kým vyššie uvedené kroky fungujú ako prevencia pred závratmi, ak k točeniu hlavy vplyvom poklesu krvného tlaku dôjde, je vhodné poznať základné zásady riešenia takéhoto problému.

Pokiaľ tehotná žena pociťuje točenie hlavy, je vhodné si ihneď ľahnúť. Ideálna poloha je s vyloženými nohami, čím sa umožní opätovné prekrvenie mozgu. Tehotná žena, u ktorej sa závrat vyskytne, musí reagovať už na prvotné náznaky takéhoto stavu. Len tak sa totiž dá zamedziť prípadnej strate rovnováhy, pádu či dokonca odpadnutiu.

Najmä počas tehotenstva v letných mesiacoch sa ženám odporúča nosiť so sebou fľašu vody a niečo malé pod zub. Platí to i mimo leta. Kamkoľvek tehotná žena ide, mala by myslieť na to, že jej telo zásobuje živinami nielen ju, ale i ďalšieho rastúceho človeka. Preto je vždy lepšie mať všetko potrebné po ruke.

Závraty v tehotenstve

Prečo tehotné ženy omdlievajú?

Točenie hlavy, ktoré spôsobuje náhly pokles krvného tlaku, môže veľmi rýchlo prerásť v úplnú stratu vedomia, resp. omdletie. Každý organizmus je iný, a preto v prípade niektorých žien sú mdloby častejšie ako u iných.

Pocit na omdletie sa prejavuje práve točením hlavy, zahmleným videním, nevoľnosťou a všeobecným pocitom slabosti. Ak ktorýkoľvek z týchto symptómov tehotná žena pociťuje, je potrebné ihneď vyhľadať miesto vhodné na zaujatie polohy sedu, prípadne ľahu s nohami zdvihnutými nad úroveň hlavy. Zatiaľ čo točenie hlavy či pocit slabosti nemusia byť pre ženu a bábätko nebezpečné, omdletie sa spája s potenciálnym pádom na tvrdší povrch, čo môže spôsobiť vznik vážnejších zranení. Tehotné ženy by sa mali vyvarovať stiesnených priestorov s nedostatkom kyslíka, ale tiež dlhšieho státia na jednom mieste.

Keďže vyššie uvedené točenie hlavy a pocity slabosti v tehotenstve sú akýmisi varovnými signálmi potenciálnych mdlôb, je vhodné dodržiavať zásady pomáhajúce v prevencii pred takouto situáciou.

Tehotné ženy by preto mali prísne dbať na svoj pitný režim, pravidelne prijímať stravu a potrebné živiny na dodanie energie. Vždy a všade by mali so sebou nosiť pitie, prípadne nejakú drobnú maškrtu na zvýšenie hladiny cukru.

Únava, točenie hlavy v tehotenstve – skúsenosti

Únava sa síce teoreticky spája najmä s prvým a tretím trimestrom, no niektoré diskutujúce ženy ju pociťovali aj v počiatočných týždňoch druhého trimestra tehotenstva. Dôležité je dopriať si dostatočné množstvo oddychu, ak je to, samozrejme, možné, a prípadne brať magnézium, ktoré v tejto oblasti dokáže pomôcť.

V súvislosti s točením hlavy a pocitom na omdletie niektoré diskutujúce poznamenali, že je lepšie chodiť všade s pripravenou fľaškou vody, pričom iné dokonca od strachu, že by mohli omdlieť niekde na ulici, radšej nikam nechodili osamote. Dodali tiež, že je potrebné sa vždy pred odchodom z domu najesť. Práve hlad je veľakrát dôvodom, prečo má organizmus tehotnej ženy nábeh na pocit slabosti a náhly pokles krvného tlaku.

Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve mamičky skúsenosti Modrykonik
Únava, slabosť a točenie hlavy v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak ste v našom článku zameranom na únavu, pocity slabosti a točenie hlavy v tehotenstve nenašli informácie, ktoré hľadáte, neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí, kde sme pokryli ďalšie aspekty tejto problematiky. V prípade, že máte ďalšie otázky k čítanému, je pre vás otvorená naša sekcia komentárov. Na všetky pripomienky sa snažíme odpovedať čo najskôr.

Z hľadiska únavy a celkového pocitu slabosti v tehotenstve sa odporúča obmedziť pobyt na slnku na kratšie časové intervaly. Organizmus sa môže totiž prehriať a vysušiť, čím klesá aj krvný tlak, čo môže viesť k pocitom slabosti a točeniu hlavy. Tehotné ženy by najmä v neskorších štádiách tehotenstva mali uprednostňovať tienisté miesta mimo priameho slnka.

Nie, v prípade tehotenských závratov nejde o vážny stav ohrozujúci zdravie či život vyvíjajúceho sa plodu. Nebezpečné môžu byť následky odpadnutia, v ktoré môžu závraty prerásť. Pri prvých náznakoch točenia hlavy v tehotenstve je potrebné vyhľadať miesto, kde si môžete sadnúť, prípadne ľahnúť. V období gravidity je tiež vhodné so sebou všade nosiť fľašku vody i niečo malé na jedenie. Rizikovou môže byť kombinácia závratov, bolestí hlavy, porúch videnia, kŕčov a opuchov. V tomto prípade môže totiž ísť o preeklampsiu či iné závažné ochorenia, ktoré si vyžadujú lekársku pomoc.

Áno, točenie hlavy v stoji zapríčiňuje pokles krvného tlaku, čo ide ruka v ruke s nedostatočným prekrvením mozgu. Točenie hlavy v polohe ľahu spôsobuje zatlačenie maternice na dolnú dutú žilu, čím sa zamedzuje riadnemu prietoku krvi z dolnej časti tela do pravej srdcovej predsiene.

Horúca voda nepredstavuje žiadne riziko pre vaše tehotenstvo, no vplyvom vysokej teploty vody sa rozťahujú cievy v tele, ktoré sú už beztak rozšírené pre hormonálne zmeny počas tehotenstva. Tak dochádza k rýchlemu poklesu krvného tlaku, čo môže viesť k pocitom slabosti a blížiaceho sa odpadnutia. Tehotné ženy sú teda veľmi citlivé na vysokú teplotu vody. To isté platí aj v prípade pobytu v akomkoľvek horúcom prostredí (nevyvetraná, vydýchaná miestnosť) alebo počas letných horúčav.


Komentáre
klara 01.Nov.2024
Ja som sa príšerne bála všetkých týchto neduhov nakoľko máme doma jedno živé dieťa a to ma potrebuje v plnej forme. Kolegyňa mi poradila zelený jačmeň a chlorellu, ktoré spolu pomáhajú k lepšej fyzickej kondícii a psychickej pohode. Samotný jačmeň pomáha od únavy cez nechutenstvo až po hormonálnu nerovnováhu a chlorella sa podieľa na prevencii vzniku tehotenskej cukrovky a vysokého krvného tlaku. Toto druhé tehotenstvo ide s Green Ways úplne super - oveľa lepšie než to prvé a nemám žiadne komplikácie. Potraviny sú dobre rozpustné v rannom smoothie takže žiadna chuť sena :D za mňa fakticky stojí za to skúsiť ich okrem iného obsahujú množstvo enzýmov, vitamínov, chlorofylu a všetkého možného čo mamička aj bábätko potrebujú

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.4%)