Tŕpnutie rúk a nôh v tehotenstve. Čo pomáha na mravčenie?
Ženám sa neustále prízvukuje, že tehotenstvo je jedným z najkrajších období života. Áno, určitým spôsobom ide o niečo krásne a unikátne. No často sa opomína, že tehotenstvo so sebou prináša aj nevoľnosť, nechutenstvo, pocity na zvracanie, opuchy nôh, tvrdnutie bruška, problémy s trávením, pálenie záhy, bolesti hlavy, alebo prípadné hemoroidy. Počas tehotenstva sa telo ženy musí vyrovnať s množstvom zmien, menia sa reakcie metabolizmu a v organizme dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré majú vplyv na ďalšie a ďalšie procesy. Tŕpnutie rúk v tehotenstve, mravčenie v nohách či brnenie v prstoch. Tieto javy bývajú relatívne často súčasťou tehotenstva. Bolesti a tŕpnutie niekedy dokážu byť veľmi nepríjemné. Čo pomáha na tŕpnutie nôh a rúk v tehotenstve? Existuje účinná prevencia tŕpnutia prstov?
Tŕpnutie prstov na ruke, mravčenie v ľavej ruke, pravej nohe, opuchy atď. Tieto symptómy v tehotenstve majú svoje opodstatnenie. Veľmi často sa tento jav objavuje v noci alebo po zvýšenej fyzickej námahe. Žena tiež môže pociťovať slabší úchop alebo pocit necitlivosti v prstoch a zápästiach. Najčastejšie sa tieto negatívne príznaky objavujú od 2. trimestra tehotenstva. U niektorých tehotných žien sa pre zmenu neobjavia vôbec. Niekedy za týmito príznakmi môže byť syndróm karpálneho tunela, inokedy ide zasa o vplyv zmien na organizmus vo vyššom štádiu gravidity v dôsledku vývinu plodu. Hoci ide o prirodzenú súčasť tehotenstva, tehotné ženy s týmito príznakmi často bojujú. Čo robiť s mravčením v rukách? Čo pomáha na tŕpnutie rúk v tehotenstve?
Tŕpnutie rúk a mravčenie v nohách – ako vzniká?
Či už ide tŕpnutie rúk, mravčenie nôh alebo brnenie v prstoch, ide o stav, ktorý v tehotenstve súvisí predovšetkým so zmenami, ktoré sa odohrávajú v organizme tehotnej ženy. Počas gravidity v tele cirkuluje väčšie množstvo tekutín a krvi. Nadmerné množstvo tekutín, ktoré telo nespotrebuje ani nevylúči, sa počas cirkulácie dostáva k tkanivám a nervom, na ktoré následne tlačí. Práve vtedy dochádza k zmenám v citlivosti horných alebo dolných končatín. Zníženie citlivosti, mravčenie v ruke, tŕpnutie prstov na ruke alebo mravčenie v nohách môže nastávať v rôznych fázach tehotenstva, a to, kedy a za akých okolností k týmto prejavom dôjde, závisí od ďalších faktorov.
Dôležité je vedieť, v akom stave je krvný obeh ženy a ako je jej organizmus zásobený potrebnými živinami (vitamínmi a minerálmi). Okrem spomenutého hromadenia tekutín v tele tiež v tehotenstve k prepuknutiu týchto prejavov dochádza aj z dôvodu zväčšujúceho sa plodu, narastajúcej hmotnosti a vzostupu tlaku, ktorý pôsobí na dolné končatiny a chrbát.
Pozor, ak sú vyššie uvedené prejavy sprevádzané aj silnými kŕčmi, bolesťami alebo neustupujúcimi opuchmi. Prípadne je úplne obmedzená hybnosť končatín. Mohlo by ísť o zápal. Stav konzultujte s lekárom. Takisto pozor, ak sa objavia kŕče v bruchu alebo tŕpnutie v oblasti brucha a podbrušia. Môže ísť o problémy panvových orgánov. Ak do termínu pôrodu ostáva ešte čas a pociťujete kŕče v bruchu, môže ísť o predčasný pôrod alebo signál spontánneho potratu. Urýchlene kontaktujte vášho gynekológa alebo sa vyberte na pohotovosť.
Syndróm karpálneho tunela v tehotenstve
Toto ochorenie si väčšina z nás spája predovšetkým s necitlivosťou zápästia, brnením v prstoch alebo slabosťou v úchope. Primárne k tomuto preťaženiu zápästia a vzniku karpálneho tunela dochádza pri určitých činnostiach, napr. pri práci s mobilom alebo pri práci na počítači (písanie na klávesnici). Ruky sú vtedy totiž často v jednej statickej polohe, zápästie je dlhodobo namáhané. Nie je ani dostatočne prekrvované, nervy sú podráždené, čo má za následok práve riziko vzniku syndrómu karpálneho tunela s typickými príznakmi – strata citlivosti, problematický úchop, tŕpnutie, mravenčenie ruky, bolesti prstov či opuch zápästia. Bolesť dokáže byť natoľko nepríjemná, že dokáže človeka zobudiť zo spánku.
Samotný karpálny tunel sa nachádza v úzkom priechode, ktorý je limitovaný kostičkami v zápästí a väzivami. Nemá tak priestor na zväčšenie. Pôsobenie tlaku teda spôsobuje, že v karpálnom tuneli je stlačený stredný nerv, ktorý vyvoláva spomenuté príznaky. Akékoľvek anatomické zmeny (napr. zlomenina) môžu spôsobiť tlak na nerv v zápästiach. V tehotenstve je riziko vzniku karpálneho tunela vyššie pre opuchy zápästia a hromadenie tekutín okolo tkanív a nervov. Taktiež na to majú vplyv hormonálne zmeny. Opuch totiž tlačí na nervy v zápästí, čo spôsobuje časté mravčenie v ruke alebo brnenie v prstoch. So syndrómom karpálneho tunela sa v tehotenstve po 30. týždni stretáva až 40 % žien.
Kedy sa objavuje tŕpnutie nôh a mravčenie rúk
Tieto tehotenské symptómy spravidla nastupujú v druhej polovici tehotenstva, najčastejšie od 2. trimestra. Zvyčajne sa ženy s týmito prejavmi stretávajú počas noci – v spánku a pociťujú ich hlavne ráno po zobudení. Dôvodom sú často rôzne polohy rúk či nôh. Dobrým príkladom je mravčenie potom, čo si niekoľko minút či hodín hlavou ležíme na ruke (napríklad po krátkom spánku). Následne je ruka necitlivá a pociťujeme mravčenie, pretože bola priľahnutá, horšie prekrvená a tlak pôsobil na tkanivá a nervy.
Samozrejme, nie je pravidlom, že tŕpnutie nôh a rúk alebo karpálny tunel sa musia vyskytovať v tehotenstve u každej ženy. Problémy s citlivosťou sú však relatívne časté a skutočných príbehov o tom, ako si žena nedokázala zaviazať šnúrky, otvoriť fľašu minerálky alebo udržať v rukách pohár je naozaj mnoho.
Príčiny vzniku tŕpnutia nôh, rúk a brnenia v prstoch
Pri hľadaní príčin, prečo k tŕpnutiu a mravčeniu končatín dochádza, ide často o kombináciu viacerých faktorov. Niektoré z nich je možné ovplyvniť, iné jednoducho súvisia so zmenami organizmu v tehotenstve a vyhnúť sa im nemožno.
Jednou z hlavných príčin týchto prejavov je, že organizmus ženy nemá dostatočný obsah horčíka, vápnika a vitamínov v krvi. Strava v takýchto prípadoch často nie je dostatočne pestrá a výživná. Nedostatok kľúčových vitamínov a minerálov môže navyše v tehotenstve spôsobiť aj rozvoj iných ochorení a vyvolať iné komplikácie, preto zdravú a kvalitnú stravu v tehotenstve netreba podceňovať. Rovnako tak môže byť problémom nedostatočný pitný režim. Tento stav je možné ovplyvniť zmenami v režime a životnom štýle.
Druhým častým faktorom, ktorý má za následok tŕpnutie prstov na ruke, mravčenie v nohách a iné, je preťaženie končatín. Väčšie fyzické alebo opakované zaťaženie môže spôsobiť, že sa tieto negatívne faktory skôr či neskôr vyskytnú. Riziková je predovšetkým monotónna a opakujúca sa manuálna práca či nosenie ťažších bremien, kde je namáhaný úchop a pohybový aparát. Vplývať na takýto druh nepohodlia môže i nesprávna poloha pri sedení alebo ležaní. S týmto súvisí nedostatok odpočinku u tehotnej ženy. Oddych, pohodlie a relaxačné aktivity dokážu niekedy zázraky. Rovnováha tela i mysle sa síce javí ako abstrakt, no v tehotenstve dokáže čiastočne eliminovať prejavy mravčenia a tŕpnutia nôh či rúk. Režijné zmeny dokážu tieto nedostatky odstrániť.
Ovplyvniť nemožno hormonálne a fyzické zmeny, ktoré sa počas tehotenstva prirodzene dejú. S vyšším štádiom tehotenstva je plod väčší, hmotnosť vyššia a dolné končatiny, ako aj chrbtica sú namáhané omnoho viac. Plod či orgány môžu tlačiť na rôzne nervové body. Telo zadržiava čoraz viac tekutín. Tlak plodu a nadmerného množstva tekutín pôsobí na nervy v rukách i nohách. To môže mať za následok vznik karpálneho tunela, bolesť v dlaniach, tŕpnutie nôh alebo mravčenie v rukách. Tento faktor nie je možné ovplyvniť a ide o prirodzený postup tehotenstva.
Riešenie a účinná prevencia
Od spomenutých príznakov je možné si uľaviť vďaka viacerým, viac či menej účinným metódam. Úplne najlepšie je realizovať preventívne kroky, ktorými týmto prejavom možno efektívne predísť. Ďalej nájdete niekoľko spôsobov, akými sa dokážete týchto príznakov zbaviť alebo ako im predísť.
- V prípade, že sa u vás príznaky brnenia v rukách, mravčenia prstov a tŕpnutia nôh v tehotenstve objavujú, možné je, že od lekára dostanete odporúčanie na užívanie magnézia a vitamínu B.
- Vhodné je pitie minerálnej vody s obsahom horčíka (magnézia) a vápnika. Minerálnu vodu však kombinujte s pitnou vodou. Príliš veľké množstvo magnézia v tele môže zapríčiniť hypotenziu – nízky krvný tlak.
- Krvnému obehu môžete pri riešení problému s tŕpnutím rúk a nôh v tehotenstve napomôcť oplachovaním končatín pod vlažnou a teplou vodou.
- Pomôcť môže aj masáž tŕpnucich končatín, ak teda máte možnosť, poproste o túto službu partnera.
- Ak tieto prejavy vnímate napríklad po upratovaní, krájaní potravín, umývaní riadu alebo vešaní bielizne, doprajte si odpočinok a zvýšte príjem tekutín (ideálne s obsahom horčíka).
- Vyhýbajte sa nesprávnemu sedeniu alebo dlhodobému namáhaniu zápästia pri konkrétnych aktivitách. Neseďte s preloženými nohami ani v tureckom sede. Neležte si pri odpočinku na rukách.
- Účinnou prevenciou je pohyb. Prechádzky alebo menší strečing či vytriasanie rúk. Ak dlhšie sedíte v jednej polohe, postavte sa a prejdite sa, natiahnite končatiny. Podporíte tým cirkuláciu tekutín v tele a eliminujete tak tlak na nervové body.
Prípadné bolesti či bolestivé kŕče konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom. Ak žena napríklad trpí kŕčovými žilami, kŕče môžu byť bolestivejšie. Je dôležité, aby ste tento stav neignorovali a hľadali riešenie. Vo väčšine prípadov tieto prejavy odznievajú po pôrode. Ak ženu trápia tieto prejavy v období šestonedelia, stav je potrebné stále konzultovať s lekárom. Niekedy je nevyhnutné podstúpiť odborné neurologické alebo reumatologické vyšetrenia a stanoviť vhodnú terapiu.
Tŕpnutie rúk a nôh v tehotenstve – skúsenosti
Príspevky žien vo fórach a diskusiách potvrdzujú, že tŕpnutie rúk či nôh je v tehotenstve častým prejavom. Viaceré ženy tieto prejavy zaskočia, no skúsené mamičky uvádzajú, že je to bežné a netreba sa prehnane obávať. Najčastejšie ho ženy pociťujú ráno, no niektoré uvádzajú tŕpnutie končatín aj počas dňa. Niektorým ženám začali prejavy mravčenia rúk alebo tŕpnutia prstov na rukách až v priebehu druhého trimestra, no niektoré tehotné ženy sa s týmito príznakmi stretli už do 20. týždňa tehotenstva. Najčastejšie sa poradili s doktorom o užívaní magnézia a iných vitamínov. Niektoré ženy uvádzali, že kŕče v nohách boli pomerne bolestivé a pomohol im odpočinok. V niektorých prípadoch sa u mamičiek po vyšetreniach potvrdili reumatologické diagnózy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Tehotenstvo je v živote ženy obdobie, ktoré so sebou prináša obrovské množstvo zmien. Mnohé z nich žena nevníma, no potom sú tu sprievodné príznaky, ktoré si nemožno nevšimnúť. Medzi takéto symptómy patrí aj tŕpnutie nôh v tehotenstve, brnenie v prstoch alebo mravčenie v ruke. Vznik týchto javov môže mať viacero príčin. Je však relatívne bežný. Stretli ste sa počas vášho tehotenstva s tŕpnutím končatín, brnením alebo dokonca bolesťami v spojitosti s týmito javmi? Budeme radi, ak sa prostredníctvom komentárov podelíte o svoje skúsenosti. Máte účinné rady, ktoré pomôžu ostatným tehotným ženám? Svojimi radami a odporúčaniami môžete pomôcť ženám, ktoré tento problém trápi.
Čo pomáha na tŕpnutie nôh a rúk?
Kedy sa tŕpnutie rúk a brnenie v prstoch objavuje najčastejšie?
Zmizne karpálny tunel po pôrode?
Čo znamená tŕpnutie brucha a prípadné kŕče?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Môžem sa opýtať na magnesium? Gynekológ Vám odporučil Magne B6?
Tiež mi trpnú končatiny - ale mne naordinovali Magnosolv a Magnerot…na začiatku to pomáhalo ale už je to málo (aj v predchádzajúcom tehotenstve mi postupne zvyšovali dávku no trhnutie som mala skoro stále). Ja za informujem či Vám to trpnutie ozaj prestalo?
Ahoj Julka. Ja som brala tiez Magne B6. A velmi mi pomohlo. Magnerot som mala a pomihol mi na mesiac, ale vratili sa mi problemy. Potom toto Magne a mala som pokoj. Ale brala som este aj nejaky multivitamin, tam bol tiez horcik v malom mnozstve. Ale neviem ci si dobre pamatam. Ale 2 - 3 tablety denne magne b6 by mali byt ok. :)