Tehotenstvo po týždňoch
Tehotenstvo v živote ženy patrí nepochybne k tým najkrajším obdobiam. Samozrejme, prináša so sebou množstvo zmien, s ktorými sa musí ženský organizmus vyrovnať. To, ako vzniká nový život, je samo osebe zázrak, no mnohé budúce mamičky zaujíma to, ako prebieha tehotenstvo týždeň po týždni, aké zmeny ich čakajú, na čo si musia dávať pozor, ale hlavne to, ako sa v brušku vyvíja samotné bábätko. Koľko týždňov trvá tehotenstvo? Štandardne trvá tehotenstvo 40 týždňov (10 lunárnych mesiacov) a rozdeľuje sa na tri trimestre. Táto rubrika ponúka prehľadný a podrobný pohľad na postupný vývoj tehotenstva od jeho začiatku až po plných 40 týždňov a pôrod. Nájdete tu všetko od zmien v organizme matky cez výskyt príznakov tehotenstva až po vývoj plodu po týždňoch. Dozviete sa, ako sa z oplodneného vajíčka a miliónov buniek stane vaše vytúžené bábätko. Ak už tehotná ste alebo tehotenstvo ešte len plánujete v tejto rubrike sa môžete pozrieť, čo sa bude diať s vaším telom a bábätkom.
Prvý trimester tehotenstva (1. – 13. týždeň)
Možno vás prekvapí, že prvé týždne tehotenstva, 2. – 3. týždeň, vlastne ešte žena tehotná nie je. V prvých týždňoch sa bude všetko točiť okolo ovulácie, oplodnenia a uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici. Až následne možno začať hovoriť o začiatku gravidity. Postupne začnú pribúdať prvé príznaky tehotenstva. U niektorých žien sú príznaky tehotenstva v úvode silnejšie u iných slabšie. Hormonálna aktivita sa mení, a to najmä hladina hormónu hCG (humánny chorionický gonadotropín), ktorý sa testuje vo veľmi raných tehotenských testoch. Hormóny výrazne vplývajú aj na psychiku ženy.
V prvých týždňoch sa vytvárajú základné orgány a sústavy. V 6. týždni tehotenstva ultrazvuk môže zachytiť tlkot srdiečka, v 8. týždni tehotenstva dokonca prvé pohyby embrya. Tie ešte žena necíti. V prvom trimestri sa tehotná žena obvykle prihlási na prvú prenatálnu návštevu u lekára alebo pôrodníka. Počas tejto návštevy sa vykonajú rôzne testy, vrátane krvných testov na stanovenie hladiny hormónu hCG a iných markerov tehotenstva. Žena sa tiež dozvie predpokladaný termín pôrodu. Zmeny na tele ešte nie sú také viditeľné. Prvý trimester tehotenstva je kľúčovým obdobím pre zdravý vývoj plodu. Ide zároveň o najrizikovejšie týždne tehotenstva.
Druhý trimester tehotenstva (14. – 26. týždeň)
Po náročnom prvom trimestri môžu tehotné ženy začať cítiť väčšiu energiu a menej nevoľnosti. Pre mnohé ženy sa ranná nevoľnosť z prvého trimestra zmierni alebo úplne zmizne. S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva začne bruško rásť, a tým sa objavuje jasné vizuálne znak tehotenstva. Veľkosť bruška v druhom trimestri ešte nie je taká veľká, aby ženu obmedzovalo. Žena začína výraznejšie priberať na váhe. V druhom trimestri mnohé ženy začínajú pociťovať prvé pohyby bábätka. Najčastejšie okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva. Počas druhého trimestra sa môžu vykonávať detailné ultrazvukové vyšetrenia – 3D ultrazvuk či dokonca 4D ultrazvuk.
V niektorých prípadoch sa v druhom trimestri môžu vykonávať ďalšie prenatálne testy, ako napríklad amniocentéza alebo vyšetrenie na tehotenskú cukrovku. Nastáva výrazný rast v dĺžke a hmotnosti plodu, dochádza k ďalšiemu rozvoju orgánov a systémov. Orgány ako srdce, pľúca, obličky a pečeň sa stále zdokonaľujú a prechádzajú závažnými vývojovými zmenami. Rozvíja sa aj nervový systém a zmysly plodu, ako zrak, sluch a hmat. Plod začína trénovať svoje dýchanie tým, že vstrebáva a vylučuje plodovú vodu.
Tretí trimester tehotenstva (27. – 40. týždeň)
Obdobie od 28. do 40. týždňa tehotenstva a zahŕňa posledné týždne pred pôrodom. Je to obdobie veľkých zmien a prípravy na príchod nového člena rodiny. Tehotenské bruško matky sa stále zväčšuje a môže byť pomerne veľké. Rastúci plod vytlačuje orgány matky a môže spôsobiť nepohodlie. V tomto období maternica začína kontrahovať v pravidelných intervaloch, čo sú Braxton-Hicksove kontrakcie. Ide o falošné kontrakcie, ktoré pripravujú pôrodné cesty na pôrod. Objaviť sa môžu už v priebehu 2. trimestra. Pokračuje nárast hmotnosti súvisiaci s veľkosťou plodu. V treťom trimestri je dôležité začať aktívne prípravy na pôrod. Matka by si mala zvoliť pôrodnú kliniku, pôrodného lekára a oboznámiť sa s možnosťami pôrodu. Ideálna je predpôrodná príprava, tréning dýchania a neuškodí ani nenáročné cvičenie v tehotenstve.
V posledných týždňoch tretieho trimestra matka môže cítiť, že je pripravená na pôrod. Počítať musí aj s odchýlkou predpokladaného termínu pôrodu, plus-mínus dva týždne. Počítajte aj s tým, že dĺžka tehotenstva sa môže predĺžiť – potermínová gravidita. Plod stále rastie, ale jeho rast nie je taký rýchly ako v predchádzajúcich trimestroch. Z dôvodu obmedzeného priestoru v maternici sú pohyby obvykle menej intenzívne a nepravidelné. V treťom trimestri plod vyvíja a zdokonaľuje svoje pľúca. Plod môže reagovať na zvuky zvonka, vrátane hlasu matky a iných zvukov. Jeho oči sa stále vyvíjajú a môže reagovať na svetlo tým, že sa pohybuje v maternici. V posledných týždňoch tretieho trimestra sa plod pripravuje na pôrod a začína meniť polohu – otáčať sa.

40. týždeň tehotenstva – pohyby, bolesti, tvrdnutie brucha a pôrod

39. týždeň tehotenstva – výtok, tvrdnutie brucha a bolesti. Aký je to mesiac?

38. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, výtok, bolesť v podbrušku, pocity a pohyby

37. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, tvrdnutie brucha, bolesť v podbrušku a pocity

36. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, váha plodu a pohyby. Aký je to mesiac?

35. týždeň tehotenstva – video, bolesti, priberanie a pohyby bábätka

34. týždeň tehotenstva – pohyby, predčasný pôrod, priberanie a bolesti

33. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, priberanie a pohyby. Čo znamená tvrdnutie brucha?

32. týždeň tehotenstva – pohyby, váha dieťaťa, vyšetrenie a príprava na pôrod

31. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku

30. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu, bolesti a pohyby v brušku

29. týždeň tehotenstva – pohyby, váha bábätka a veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

28. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby a priberanie. Hrozí predčasný pôrod?

27. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, priberanie, pohyby a veľkosť bruška

26. týždeň tehotenstva – priberanie, veľkosť plodu a tvrdnutie brucha

25. týždeň tehotenstva – tvrdnutie brucha, pohyby, priberanie a predčasný pôrod

24. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby bábätka, ultrazvuk a video

23. týždeň tehotenstva – priberanie, pohyby, ultrazvuk a veľkosť bruška

22. týždeň tehotenstva – pohyby, váha, priberanie a ultrazvuk

21. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

20. týždeň tehotenstva – bruško, morfologický ultrazvuk, pohyby plodu a video

19. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk. Čo ak necítim pohyby bábätka?

18. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, priberanie a ultrazvuk

17. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby, bolesti v podbrušku a priberanie

16. týždeň tehotenstva – pohlavie, pohyby, ultrazvuk + video

15. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, ultrazvuk a bruško. Ktorý je to mesiac?

14. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, bruško a ultrazvuk

13. týždeň tehotenstva – pohlavie, riziká, ultrazvuk a veľkosť plodu

12. týždeň tehotenstva – ktorý je to mesiac? Veľkosť plodu, ultrazvuk a pohlavie bábätka

11. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

10. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, príznaky, veľkosť bruška a bolesti v podbrušku

9. týždeň tehotenstva – príznaky, veľkosť bruška, ultrazvuk a veľkosť plodu

8. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, bruško, príznaky. Čakám dvojičky?

7. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesti v podbrušku, veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

6. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, príznaky, bruško. Čas na ultrazvuk?

5. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, bruško, bolesti v podbrušku a veľkosť plodu

4. týždeň tehotenstva – príznaky, ultrazvuk, bolesti v podbrušku, hCG

3. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesť v podbrušku a veľkosť plodu

2. týždeň tehotenstva – príznaky, bruško, veľkosť plodu. Ísť na ultrazvuk?
