Streptokok v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve – z čoho je, ako vzniká, príznaky a liečba

Na konci gravidity sa každej tehotnej žene robí kultivácia (výter) z pošvy a z análneho otvoru, aby sa zistila prítomnosť streptokoka. Mikroorganizmus s názvom Streptococcus agalactiae je typ baktérie, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom trakte (črevách) a v pohlavných orgánoch. U zdravých dospelých ľudí je zvyčajne neškodná, avšak u tehotných žien môže streptokok skupiny B spôsobiť infekcie močových ciest, infekciu placenty a plodovej vody, zápal a infekciu sliznice maternice (endometritída), infekciu krvného obehu (sepsa).

Publikované: 15.08.2023
Aktualizované: 15.08.2023
Obsah článku:

Streptokok sa nachádza vo vagíne mnohých zdravých žien (odhadom ide o 10 až 35 % žien). Pri pôrode môže byť prenesený na dieťa (1 z 200 detí) a spôsobiť infekciu. Kedy je streptokok v tehotenstve neškodný a kedy predstavuje problém? Ako eliminovať riziko?

Čo je streptokok v tehotenstve?

Každá tehotná žena by mala v 36. týždni tehotenstva podstúpiť vyšetrenie na prítomnosť streptokoka v pošve. Výsledok vyšetrenia je buď GBS pozitívny, alebo GBS negatívny – teda je potvrdená prítomnosť streptokoka zo skupiny B (Group B Streptococcus). Vo všeobecnosti nie je streptokok škodlivý, nerobí žene problémy, avšak pri pôrode sa môže plod prechodom pôrodnými cestami nakaziť.

V 36. týždni sa budúcej mamičke odoberie materiál pošvy na kultiváciu, výter sa robí aj z konečníka. Pokiaľ je nález pozitívny a žena nemá ťažkosti, nelieči sa hneď, pokiaľ ťažkosti má a streptokok sa nachádza v moči, je nutná okamžitá liečba.

O streptokoku nemusí žena vôbec vedieť, pretože nemusí spôsobovať žiadne problémy. U cca tretiny dospelých je prítomný v črevnom trakte, u štvrtiny žien je jeho prítomnosť bežná vo vagíne. Streptokok totiž môže, ale aj nemusí škodiť, môže aj nemusí spôsobiť kompikácie všetkým novorodencom. U tých, ktoré sa nakazia, hrozí meningitída, pneumónia alebo otrava krvi, ktoré neraz končia smrťou.

Čo je streptokok v tehotenstve?

Pozitívny streptokok v tehotenstve

Pri infekcii matky je ohrozený aj novorodenec. Príznaky ochorenia sa môžu dostaviť do niekoľkých hodín po pôrode. Infekcia sa prejaví ako zápal pľúc, zápal mozgu, otrava krvi baktériami (sepsa). Výnimočne je stav natoľko vážny, že zlyhávajú pľúca a dôležité orgány. Pri menej masívnej nákaze sa infekcia vyvinie postupne a antibiotickou liečbou sa dieťa vylieči. Riziko ochorenia a výskytu ťažkých foriem ochorenia sa znížuje práve vyšetrením ženy a jej liečbou.

Žene sa pri potvrdenej prítomnosti streptokoka v pošve podávajú vnútrožilovou liečbou, cez infúziu antibiotiká, ktoré sa dostanú aj do krvi plodu a ten je pri pôrode chránený pred infekciou na cca 80 %. Počas tehotenstva je plod chránený vakom blán, preto ho baktéria neohrozuje. Riziko je aj pri cisárskom reze, preto nejde o 100-percentné riešenie, ako sa nákaze streptokokom vyhnúť.

Streptokok v tehotenstve – príčina

Streptokoky sú anaeróbne mikroorganizmy guľovitého tvaru, ktoré sa delia na mnoho skupín. Nebezpečný je streptokok skupiny B, ktorý sa môže stať pôvodcom nebezpečných infekcií u dospelých s určitými chronickými chorobami (ochorenia pečene, diabetes), dôvod, prečo sú niektoré skupiny ohrozené viac, však nie je známy. Prenos streptokoka je možný kvapôčkami, pri bozkávaní, pohlavnom styku alebo prostedníctvom nakazených predmetov. Streptokoky skupiny B sú bežnou súčasťou organizmu, v črevnom trakte ich má 20 – 40 percent dospelej populácie, 3 % mužov ich majú v močovej trubici a približne 25 % žien vo vagíne. U niektorých ľudí sa v tele objavia nakrátko, u iných pretrvajú celý život.

Zvýšené riziko nákazou streptokokom u dospelých je v prípade ochorení poškodzujúcich imunitný systém. Z čoho vzniká streptokok v tehotenstve? Budúce mamičky s cukrovkou, tie, ktoré prekonali rakovinu alebo ochorenie pečene patria do ohrozenej skupiny. To znamená, že je vysoké riziko, že v tele už streptokok majú. K infekcii u tehotnej ženy môže dôjsť z vlastného tráviaceho traktu, prípadne prenosom na genitálie pri pohlavnom styku. Riziko nákazy pre nenarodené dieťa sa zvyšuje v prípade, že baktérie streptokokov skupiny B boli zistené v moči tehotnej ženy (bakteriúria), ak matka prekonala infekciu placentárnych tkanív a plodovej vody alebo jej predčasne odtiekla plodová voda. Vtedy sa po zistení beta-hemolytického (β-hemolytického) streptokoka v tehotenstve automaticky aplikujú antibiotiká.

Sex v tehotenstve

Streptokok v tehotenstve – príznaky

Vo väčšine prípadov sa streptokok neprejavuje. Tehotná žena s najväčšou pravdepodobnosťou o jeho prítomnosti nevie. Ak však infekcia prepukne v dospelosti, môžu streptokoky skupiny B vyvolať infekcie močových ciest, infekcie krvi (bakteriémia) i zápal pľúc. Najčastejšie však postihuje črevá, vagínu, konečník, močový mechúr alebo hrdlo.

Streptokok u novorodenca – príznaky

Deti narodené matke pozitívnej na tieto mikrooganizmy nemusia automaticky trpieť streptokokom. Ak sa dieťa infikuje, môže mať infekcia skorý alebo neskorý nástup. Pri skorom nástupe sa symptómy objavia do týždňa po narodení, pri postupnom nástupe môže ísť o interval 1 týždeň až niekoľko mesiacov. Pri skorom nástupe infekcie sa streptokok prejavuje vysokou alebo nízkou teplotou, sťaženým dýchaním a grckaním pri dýchaní, letargiou, problémami s príjmom potravy či zmenami farby kože. Pri neskorškom nástupe sa objavujú príznaky, ako teplota, sťažené dýchanie, letargia a podráždenosť, komplikácie pri prehĺtaní.

Postihnutým novorodencom hrozí väčšie riziko úmrtia alebo ireverzibilného/nezvratného postihnutia, ako napr. poškodenie zraku, sluchu, mentálna retardácia. Vyšším rizikom postihnutia streptokokovou sepsou so smrteľnými následkami sú zaťažené predovšetkým nezrelé a imunologicky postihnuté plody.

Streptokok u novorodenca

Liečba antibiotikami

Pokiaľ nejde o predčasný odtok plodovej vody, streptokoky sa liečia až tesne pred alebo počas pôrodu. Pri skoršom preliečení totiž často dochádza k opakovanej infekcii. Prítomnosť mikroorganizmov sa overuje cca 4 týždne pred riadnym pôrodom. Antibiotiká sa pri spontánnom pôrode podávajú tesne pred pôrodom alebo počas neho, vďaka čomu sa redukuje riziko prenosu na plod. Streptokok skupiny B sa zvyčajne lieči penicilínom, na ktorý má miernu alergickú reakciu (kožná vyrážka) 1 z 10 mamičiek, závažnú alergickú reakciu 1 z 10 000 mamičiek.

V prípade odtečenia plodovej vody (12+ hodín) dostáva antibiotiká aj žena, ktorá nemá potvrdeného streptokoka skupiny B v pošve. Ide o prevenciu, pretože baktéria sa môže preniesť z konečníka do pošvy a cez poškodený plodový obal až k plodu.

O výskyte β-hemolytického streptokoka musí byť informovaný pôrodník aj pediater, aby mohli v prípade nákazy novorodenca adekvátne zasiahnuť.

Streptokok v tehotenstve – skúsenosti

Podľa fór a diskusií mnohým budúcim mamičkám zistili streptokoka z kultivácie a pred a počas pôrodu im podávali antibiotiká. Pre niektoré tehuľky to bolo sklamanie, pretože so streptokokom nie je možný pôrod do vody. Ako uviedli, streptokok sa v pošve a konečníku vyskytuje bežne, pre matku nie je rizikom, len pre dieťa v čase pôrodu, preto sa robí výter. Vďaka antibiotikám je riziko nakazenia sa novorodenca veľmi nízke. Dôležité je prísť do pôrodnice skôr, aby bol dostatok času na aplikáciu ATB.

Streptokok v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Streptokok v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Streptokok v tehotenstve je pomerne bežný, zvyčajne však matku neohrozuje. Pre dieťa vzniká riziko až v čase pôrodu, inak je pred mikroorganizmom chránené vakom blán. V článku sme vám prezradili všetky dôležité informácie o príčinách a príznakoch streptokoka. Zaujíma vás ešte niečo? Chcete sa podeliť o svoje skúsenosti so streptokokom v tehotenstve? K dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Nesymptomatické nosičstvo streptokoka môže byť aktuálne v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva. Baktérie sa môžu do pošvy dostať pohlavným stykom alebo z črevného traktu (konečníka) tehotnej ženy. Antibiotiká sa pri náleze streptokoka nepodávajú hneď (iba ak je pozitívna kultivácia moču), pretože môže dôjsť k opakovanej infekcii.

Pri alergii na penicilín môže ošetrujúci lekár zvoliť napr. klindamycín alebo erytromycín. Antibiotiká by sa v ideálnom prípade mali začať podávať 4 hodiny pred pôrodom.

Treba dodržiavať zvýšenú hygienu a posilňovať svoj imunitný systém. Ak máte podozrenie na streptokoka (objavil sa u vás pri predchádzajúcom tehotenstve, patríte do rizikovej skupiny), mali by ste trvať na preventívnych steroch z pošvovej sliznice a pri prvých príznakoch prítomnosti baktérie návštíviť svojho lekára.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)