Stodal v tehotenstve? Môžem užívať tento sirup na kašeľ?
Niektoré tehotné ženy majú tendenciu častejšie ochorieť, pričom tejto náchylnosti často nahráva ďalšie školopovinné dieťa v domácnosti. U toho sa môžu počas vrcholných sezón vysoko prenosných ochorení, ako je chrípka, s najväčšou pravdepodobnosťou prejaviť symptómy konkrétnej choroby. A ako to už býva zvykom, pomaly ochorenie koluje v celej rodine, a teda sa jej nevyhne ani tehotná mamička.
Stodal ako sirup na kašeľ je bezpečný pre tehotné i dojčiace ženy. Najčastejšie sa používa na suchý kašeľ, ktorý účinne tlmí, pričom tiež dopomáha k vykašliavaniu. Patrí medzi sirupy na kašeľ postavené na báze homeopatík. Tie sa používajú pri liečení veľkého množstva rozličných chorôb, ako je nádcha, chrípka či kašeľ. Základným princípom funkcie homeopatík je boj proti ochoreniu za pomoci látky podobnej tej, čo ťažkosti so zdravotným stavom zapríčinila. Konkrétna látka dokonca prechádza procesom riedenia, v dôsledku čoho sa v samotnom zakúpenom lieku nachádza len minimálne množstvo účinnej látky. Tá má za úlohu podnietiť imunitný systém k reakcii, ktorá prinavráti organizmus do pôvodnej – zdravej – podoby.
Zatiaľ neboli vedecky dokázané žiadne negatívne dôsledky užívania lieku Stodal u tehotných žien. Bezpečnosť Stodalu v tehotenstve je tiež zaručená vďaka veľmi nízkej koncentrácii prírodnej liečivej látky. Tento faktor znemožňuje akékoľvek predávkovanie, čo sa pri iných sirupoch na kašeľ nedá vylúčiť. Aj napriek tomu je však odporúčané dodržiavať predpísané dávkovanie uvedené v príbalovom letáku sirupu na kašeľ Stodal. Vhodné je tiež pred užívaním daný liek prekonzultovať so svojím lekárom, ktorý vie s istotou pacientku informovať, či ide o naozaj bezpečné liečivo vzhľadom na doterajšiu tehotenskú anamnézu či iné zdravotné faktory.
Stodal však nemusí vždy zabrať. Každý imunitný systém a organizmus je totiž veľmi individuálny, a preto nemusí u každej tehotnej ženy zaúčinkovať jeden typ lieku. Stodal je preto vhodné kombinovať s ďalšími liečivami, no neustále sa treba zameriavať len na tie medikamenty, ktoré sú vyslovene bezpečné počas tehotenstva. Liečenie kašľa vo veľkej miere podporí kalciový sirup s dvojitým efektom. Jednak pomáha pri obnove výstelky v hrtane, ktorá je v dôsledku suchého kašľa nadmerne podráždená, jednak v tele tehotnej ženy vytvára potrebné zásoby vápnika. Okrem Stodalu a kalciového sirupu je bezpečné tiež užívať pastilky. Pomôžu tiež niektoré bylinné čaje bezpečné pre tehotné ženy, avšak pozor si treba dávať na dávkovanie.
Vo všeobecnosti je teda sirup na kašeľ Stodal považovaný za bezpečný liek v tehotenstve, avšak názory na jeho účinnosť sa mnohokrát líšia. Zatiaľ čo u niektorých žien v priebehu niekoľkých dní zabral, u iných sa ako liek na kašeľ neosvedčil, a preto sa rozhodli pre využitie iných alternatív. Treba si totiž uvedomiť, že každý organizmus funguje inak, a preto u jednej osoby Stodal môže zaúčinkovať, kdežto u druhej sa môže minúť účinku.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár