Spánková regresia u detí

Spánková regresia u detí – koľko trvá a ako si s ňou poradiť

S uspávaním bábätka a nastavením správnej spánkovej rutiny sa musí popasovať každý čerstvý rodič, pričom ide o najzložitejšie úlohy v tejto role. Z každej strany prichádzajú iné rady, ako správne uspať dieťa, a keď sa už rodič nazdáva, že má tento aspekt starostlivosti o potomstvo „v malíčku“, príde obdobie spánkovej regresie.

Publikované: 23.12.2024
Aktualizované: 23.12.2024
Obsah článku:

Na koľko takýchto fáz v živote dieťaťa sa treba pripraviť? Čo obnášajú? Akým spôsobom s nimi „zamávať“? Odpovede nielen na tieto otázky sa dočítate v nasledujúcom článku.

Spánková regresia a jej príčiny

V podstate ide o zhoršenie spánku a návykov s ním spojených, ktoré sa najčastejšie vyskytuje počas období výrazných zmien v živote bábätka. Výskyt spánkovej regresie u detí je charakteristický pre deti vo vekovom rozmedzí štyroch mesiacov až dvoch rokov. Keďže spánková regresia priamo nadväzuje na väčšie zmeny v tele dieťatka, často prebieha súčasne s rastovými špurtmi. Práve tie môžu regresiu spustiť. Zmeny sa viac-menej týkajú centrálnej nervovej sústavy a funkcie pohybového aparátu. U detí sa teda spánkový režim zhoršuje v dôsledku postupného nadobúdania nových schopností, ako je lozenie, chodenie či rozprávanie. Problémy so spánkom môžu spôsobiť aj situácie zasahujúce do emotívneho a psychického ponímania dieťaťa. Dokonalým príkladom je separačná úzkosť.

Spánková regresia príčiny

Koľko trvá spánková regresia u detí?

Na rozdiel od príčin, ako ochorenie, rast zubov či zmena prostredia, ktoré môžu ovplyvniť spánkový režim bábätka v rámci krátkeho časového horizontu, spánková regresia zasahuje do každodenného režimu celej rodiny približne jeden až dva týždne. Táto doba trvania sa navyše môže pokojne predĺžiť v dôsledku absencie okamžitej reakcie na problém a jeho riešenia rodičmi dieťaťa. V takých situáciách môže spánková regresia presahovať aj jeden mesiac, čo sa často odzrkadľuje na fyzickej i psychickej pohode všetkých členov domácnosti.

Príznaky spánkovej regresie u bábätka

Medzi poznávacie znaky spánkovej regresie zaraďujeme frekventované budenie sa dieťaťa počas noci, pričom často  nadobudne toľko energie, že odmieta znovu zaspať. Bábätko je totiž presvedčené o tom, že je ráno, a teda treba vstávať, aby sa mohlo konečne opäť hrať. Rodičia tiež narazia na ťažkosti s denným uspávaním. Takúto „siestu“ dieťa v spánkovej regresii úplne vymazáva zo svojej dennej rutiny. Nedostatok spánku, ktorý takýmito zmenami v spánkovom režime nastáva, sa prejaví na náladovosti bábätka, ktoré má tendenciu viac plakať.

Spánková regresia v skratke znamená, že dieťatko úplne stráca pojem o svojom navyknutom spánkovom režime. Oddelené spánkové cykly tak na isté obdobie prestanú existovať. Uvedené príznaky sa nemusia objaviť u každého dieťaťa v spánkovej regresii. U niektorých detí totiž môže dochádzať k regresii sprevádzanej jedným alebo dvomi symptómami typickými pre tieto obdobia života dieťaťa, zatiaľ čo u ďalšieho si rodičia musia istú dobu poradiť so všetkými možnými príznakmi.

Čím skôr rodičia začnú u dieťatka zavádzať určitý spánkový rituál, tým jednoduchšie sa so spánkovou regresiou vyrovnajú. Ak je dieťa naučené zaspávať bez rodičovskej asistencie, prejavy spánkovej regresie sú menej intenzívne a obdobie jeho trvania sa podstatne skracuje. Treba si však dávať pozor, aby si dieťatko počas obdobia spánkovej regresie nenavyklo na novú formu rutiny, pretože si ju môže veľmi ľahko osvojiť, čo môže spôsobovať problémy po odznení nepríjemného obdobia zhoršeného spánku.

Príznaky spánkovej regresie

Obdobia spánkovej regresie

Spánková regresia nadväzuje na pokroky v psychomotorickom vývine dieťaťa. Tento vývoj je však v prípade každého bábätka veľmi individuálny, keďže ho ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Z tohto dôvodu jednotlivé obdobia spánkovej regresie môžu u detí započať skôr alebo neskôr ako u ich rovesníkov. Napríklad spánková regresia typická pre 8-mesačné deti sa u niektorých detí objavuje už v 7. mesiaci. To isté platí aj pre zvyšné obdobia zhoršeného detského spánku.

Prvá spánková regresia

Primárne obdobie spánkovej regresie prisluhuje tretiemu až štvrtému mesiacu života dieťaťa. Ide o obdobie najintenzívnejšieho a najvýraznejšieho vývoja mozgu a celej nervovej sústavy. Zmena spánku je preto viac než logická. Spôsob, akým sa dosahuje úspešné zaspatie v spánkovej regresii, keď má dieťa 3 či 4 mesiace, predurčuje spánkový rituál nadchádzajúcich rokov. Rodičia si v tejto 3- či 4-mesačnej spánkovej regresii môžu všimnúť prevratné zmeny v spánku dieťatka. Kým predtým spávalo pokojne aj v rušnom prostredí, spánková regresia môže túto schopnosť od základov zmeniť. Cez deň spávajú bábätká menej a v noci sa častejšie zobúdzajú, čo si zo strany rodičov vyžaduje ohromnú dávku trpezlivosti.

Prvá spánková regresia

Rastový špurt v 6. mesiaci ako spúšťač spánkovej regresie

Rast dieťaťa, ktorý prebieha pol roka od narodenia, prichádza ruka v ruke so spánkovou regresiou. Dieťa v tomto veku nadobúda schopnosť prevaliť sa na bruško, pričom táto nová „zábavka“ sa môže stať rušivým elementom v čase spánku. Bábätko sa môže pri spaní dostať do nepohodlnej polohy, ktorá ho automaticky zobudí. Časté zobúdzanie sa v nočných hodinách môže dieťatko využívať aj na trénovanie spomínaného prevalenia na bruško.

Rodič by sa mal preto sústrediť na denné aktivity, ktoré by mali pozostávať z precvičovania nových motorických zručností. Takéto pohybové činnosti v priebehu dňa dokážu dieťatko vyšťaviť natoľko, že prespí celú noc. Dôležité však je, aby v čase bdenia strávilo dieťatko čo najmenej času na rukách a v kočíku. Čím viac je dieťa v pohybe počas dňa, tým menej sa bude hmýriť v noci.

Spánková regresia v 8. až 10. mesiaci života dieťaťa

Toto obdobie zhoršeného spánku je pokračovaním toho 6-mesačného, pretože je viac-menej ovplyvnené nadobúdaním nových pohybových zručností, ktoré dieťatko trénuje práve v čase, keď by malo spať. Vo veku ôsmich až desiatich mesiacov začínajú rodičia aplikovať systém dvoch denných spánkov, čoho dôsledkom môže byť odmietanie večerného spánku alebo zobúdzanie sa v príliš skorých ranných hodinách. Tento stav príznačný pre prechod na dva spánky denne s názvom „preúnava“ ešte väčšmi poukazuje na príznaky spánkovej regresie. Problém so spánkom dokáže v tomto veku narobiť i separačná úzkosť. Pri upokojovaní dieťatka si treba dávať pozor, aby si opäť nezvyklo na zaspávanie s rodičovskou asistenciou.

Spánková regresia v 8. mesiaci

12-mesačná spánková regresia

Keď deti dosiahnu svoj prvý rôčik, začínajú chodiť, pričom u niektorých sú typické aj počiatky reči. Psychomotorický vývoj beží na plné obrátky, čo ovplyvňuje aj spánkový režim. 12-mesačná spánková regresia sa prejavuje najmä intenzívnym odmietaním poobedného spánku. Rodič s požiadavkou denného spánku prestane tlačiť na dieťa a plynule prejde na režim pozostávajúci výhradne z jedného popoludňajšieho spánku.

U dieťaťa sa však v dôsledku takejto náhlej zmeny vytvorí nadmerná vyčerpanosť a únava, čo sa odzrkadlí na nálade, chuti do jedla i spánkovom režime. Dieťa totiž večer zaspí skôr, a tým pádom sa aj ráno zobúdza omnoho skôr, ako má vo zvyku. Zo strany rodiča by teda nemala ustávať nástojčivosť, čo sa týka denného spánku, pretože aj keď dieťa túto činnosť odmieta, jeho organizmus viac spánku určite ocení. V priebehu jedného až dvoch týždňov tieto príznaky pominú, a teda zavádzať väčšie zmeny v spánkovom režime je nelogické.

Ďalšia separačná úzkosť a 18-mesačná spánková regresia

Pre spánkovú regresiu v 18. mesiaci života dieťaťa sú typické atribúty podobné predošlým dvom obdobiam. Súvisí najmä s ďalšou vlnou separačnej úzkosti, ktorá môže v závislosti od reakcie rodiča významným spôsobom ovplyvniť spánkový rituál dieťaťa. V tomto veku sa dieťa naďalej vyvíja, nadobúda nové zručnosti a schopnosti, pričom najvýraznejšou z nich je práve reč. Deti v 18. mesiaci rady testujú hranice svojich rodičov, čo sa prejavuje prvým intenzívnejším obdobím odporu. Pre vzťah medzi rodičom a dieťaťom je veľmi dôležité, aby rodič zachoval pokoj a so svojím potomkom komunikoval trpezlivo. Pre toto obdobie spánkovej regresie je typické odmietanie denného spánku alebo jeho skrátenie na potrebné minimum.

18-mesačná spánková regresia

24-mesačná spánková regresia

Posledná spánková regresia nastupuje, keď má dieťa približne 2 roky. V tomto období sa časové požiadavky organizmu v rámci denného spánku menia, a preto dieťaťu bohato stačí aj jedna hodinka poobedného spánku. U dvojročných detí sa zvyknú zavádzať prvé väčšie zmeny v podobe presunu do vlastnej izby či odvykania od cumľa a plienok. Tieto podstatné kroky sa v záujme rodičov i dieťaťa odporúčajú naplánovať na iné obdobie, ktoré nebude poznačené spánkovou regresiou a potenciálnou separačnou úzkosťou.

Ako si poradiť so spánkovou regresiou?

V prvom rade si treba uvedomiť, že niečo ako spánková regresia existuje. Už len spozorovanie jednotlivých príznakov dokáže dopomôcť k účinnému a správnemu prístupu pri riešení spánkového problému. Jedným z najdôležitejších aspektov spánkovej regresie je zachovanie predspánkovej rutiny, ktorá jednak dieťa upokojí, jednak mu naznačí, že sa blíži čas spánku. Každý večer je potrebné držať sa zavedených rituálov, ktoré usmerňujú spánkový režim dieťatka.

Aby spánková regresia prebiehala miernym spôsobom, je vhodné čím skôr pristúpiť k trénovaniu dieťatka na zaspávanie bez asistencie rodiča. Ide o akési preventívne opatrenie, ktoré rodičom zabezpečí pohodovejší priebeh spánkovej regresie. Aj keď dieťa dokáže samostatne zaspávať, v období spánkovej regresie je vhodné prispôsobiť prostredie tak, aby sa v čase frekventovaného nočného zobúdzania dieťa ľahšie vrátilo do ríše snov. Pomôžu najmä zatemňovacie závesy, púšťanie bieleho šumu či jemnej muziky, pričom jednou zo zásad pre lepší spánok je tiež priaznivá izbová teplota. Hlavné je, aby sa rodičia na každé obdobie spánkovej regresie vyzbrojili dostatočnou dávkou trpezlivosti, pokoja a porozumenia. Dieťaťu totiž rozhodne neprospeje nervozita a negatívna energia, ktorú zo strany rodiča pociťuje.

Spánková regresia u detí – skúsenosti

Z názorov diskutujúcich mamičiek vyplýva, že čím lepšie si dieťatko v spánkovej regresii pospí cez deň, tým bezproblémovejší je aj nočný spánok. Opäť sa však potvrdzuje, že každý rodič si nastavuje rutinu podľa vlastných vedomostí a skúseností, takže porovnávať jednotlivé predspánkové rituály a trvanie denného či nočného spánku je úplne zbytočné. Každé dieťa je totiž iné, pričom aj priebeh spánkovej regresie môže byť diametrálne odlišný.


Spánková regresia u detí skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Spánková regresia je bežnou súčasťou života každého menšieho dieťaťa, ktorá sa môže objaviť raz, no pokojne môže robiť problémy aj viackrát v priebehu prvých dvoch rokov života bábätka. Je preto veľmi dôležité, aby si boli rodičia vedomí tohto vývojového aspektu, ktorý dokáže na niekoľko týždňov výrazným spôsobom zasahovať do každodennej rutiny a pohody v domácnosti. Ak ani najpodstatnejšie informácie zhrnuté v našom článku a zaujímavosti v sekcii otázok a odpovedí neuspokojili zvedavosť našich čitateľov, komentáre pod textom sú dostupné pre akékoľvek dodatočné pripomienky, otázky či skúsenosti súvisiace s danou témou.

Ak žiadna z rád a odporúčaní u bábätka v spánkovej regresii nezaberá, je vhodné obrátiť sa na pediatra alebo špecialistu, ktorý sa venuje práve spánkovému režimu u malých detí. Nie je hanba vyhľadať odborníka, ak zlyhávajú všetky ostatné metódy riešenia problému.

Počet období spánkovej regresie, ktorými si bábätko v priebehu svojho života prejde, sa líši od dieťaťa k dieťaťu. S istotou však môžeme konštatovať, že si každé dieťa prejde minimálne prvou veľkou spánkovou regresiou, ktorej výskyt je príznačný vo vekovom rozmedzí tretieho až štvrtého mesiaca života dieťaťa.

Príčiny ťažkostí so zaspávaním bábätka nemusia nutne súvisieť so spánkovou regresiou. Na svedomí ich môže mať aj nejaké infekčné ochorenie, rast mliečnych zubov, zmena prostredia počas dovolenky či nadmerné množstvo stimulov a ruchov v okolí bábätka. V takýchto prípadoch ide o záležitosť niekoľkých dní, ktorá pominie tak rýchlo, ako sa objavila.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.8%)