Sóda bikarbóna v tehotenstve. Áno alebo nie?
Tehotenstvo je sprevádzané mnohými, často život komplikujúcimi, symptómami, ktoré vyžadujú dôkladné a spoľahlivé riešenia. Mnohokrát sa daný problém vyrieši sám, a to pôrodom, po ktorom mnoho tehotenských ťažkostí automaticky ustúpi. Existujú však dočasné riešenia, ktoré prinesú úľavu od bolestí a nepríjemných tehotenských príznakov, pričom medzi ne zaraďujeme okrem bezpečných bylinných čajov aj sódu bikarbónu.
Sóda bikarbóna je zložka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem výnimočných čistiacich schopností má využitie aj v liečení niektorých zdravotných ťažkostí súvisiacich s tráviacim traktom. Takéto problémy postihujú aj tehotné ženy, u ktorých užívanie vybraných liekov vzhľadom na ich stav nepripadá do úvahy. Medzi najčastejšie patrí pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje u viac ako 45 % tehotných žien. Tento tehotenský príznak započína približne od 27. týždňa tehotenstva, pričom následne pretrváva po zvyšok obdobia gravidity. Prirodzeným spôsobom pominie po pôrode.
Pálenie záhy je možné spoznať za pomoci typických príznakov, ako je kyslastá chuť v ústach podobná tej po zvracaní, časté grganie, bolesť za hrudnou kosťou či nafúknutie. U tehotných žien je tento nadmerne nepríjemný pocit zapríčinený hormonálnymi zmenami v organizme, ktoré vznikajú práve v dôsledku samotného tehotenstva. Zvýšená produkcia tehotenského hormónu progesterónu sa totiž podieľa na uvoľňovaní svalstva tehotnej ženy, pričom nechtiac dochádza aj k úľave zvierača medzi žalúdkom a pažerákom. Ten vo všeobecnosti umožňuje presun potravy a tekutín do žalúdka, avšak v uvoľnenej podobe otvára priestor pre návrat stráveného obsahu spolu so žalúdočnou kyselinou späť do pažeráka.
V neskorších štádiách tehotenstva sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku pálenia záhy, pretože čím väčší je plod, tým väčšia je maternica, ktorá následne potrebuje viac priestoru. To znamená, že dochádza k „utláčaniu“ niektorých orgánov, medzi ktoré patrí aj samotný žalúdok. Takýmto spôsobom môže tiež dochádzať k spätnému chodu strávenej potravy, čo spôsobuje spomínané pálenie záhy. Najlepším riešením je vyhnúť sa konzumácii výrobkov podporujúcich uvoľnenie pažerákového zvierača. Patria k nim tmavé varianty čokolád, rajčiny, cibuľa, cesnak, mastné, korenisté či vyprážané jedlá, no tiež citrusové plody a sladené nápoje.
Ak však predsa len pálenie záhy započalo, je možné pristúpiť k liečbe domácou „zbraňou“ – sódou bikarbónou. Primerané množstvo tejto látky je potrebné rozpustiť v pohári vody, pretože jej perorálne užívanie bez predošlého zriedenia s vodou sa neodporúča. Existujú totiž obavy, že vplyvom nerozpustenej sódy bikarbóny môže dochádzať k zadržiavaniu vody a vzniku nerovnováhy pH v organizme. Tiež sa neodporúča dlhodobé užívanie tejto účinnej látky, pretože jej neutralizačné vlastnosti vplývajúce na kyslé prostredie v ľudskom žalúdku môže viesť k produkcii väčšieho množstva žalúdočnej kyseliny, v dôsledku čoho vzniká začarovaný kruh nekonečného pálenia záhy, ktorý znepríjemňuje každodenný (i nočný) život tehotnej ženy.
Na nutné dodržanie krátkodobého užívania sódy bikarbóny upozorňujú aj mamičky prostredníctvom diskusných fór. Okrem tohto všelieku vyzdvihli účinky neutralizačných liekov, ako sú žuvacie tablety Talcid, Maalox či Gaviscon. Spomedzi babských rád súvisiacich s pálením záhy bola spomenutá konzumácia nepražených mandlí, obyčajných ryžových burizonov, no tiež minerálnej vody Fatra.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár