Samočistenie po potrate. Ako prebieha?
V prípade spontánneho potratu je reč o fáze ukončenia tehotenstva prirodzeným spôsobom, keď gravidita netrvala dlhšie ako 20 týždňov. Spontánny potrat – abortus sa prejavuje typickými príznakmi, ako silné krvácanie, intenzívna bolesť brucha – kŕče, bolesť vystreľujúca do chrbta a dlhšie špinenie.
Čím v skoršej fáze potrat prebehne, tým je krvácanie menej intenzívne. Aj preto si ho môžu ženy ľahšie zameniť so silnejšou menštruáciou. Ak však tehotenstvo trvá dlhšie a dôjde k spontánnemu potratu, maternica sa bude snažiť vyčistiť a bude dochádzať k intenzívnejšiemu krvácaniu. Vypudený nebude len samotný plod, ale takisto budú viditeľné krvné zrazeniny a tiež placentárne a embryonálne tkanivo. Výtok tak bude hrudkovitý. Samočistenie po potrate prebieha zvyčajne tak, že výtok je v počiatkoch potratu veľmi silný, pričom postupne po niekoľkých dňoch slabne. Intenzívne sú aj bolesti v podbruší. Ženám sa odporúča na tlmenie bolesti užívanie Flectoru alebo Novalginu. Samočistenie a špinenie však môže prebiehať aj mesiac, v niektorých prípadoch dokonca až 6 týždňov.
Ak je krvácanie príliš silné viac ako 10 dní, mali by ste navštíviť svojho lekára. Ustúpiť by postupne mali aj silné kŕče v podbruší. V prípade, že sa maternica nedokáže vyčistiť dostatočne sama, pristúpiť je potrebné k chirurgickému vyčisteniu za pomoci kyretáže. Ak totiž potrat nie je úplný, hrozí infekcia maternice a vznik zápalu. Ku kyretáži sa často pristupuje aj pri zamlčanom potrate. Zákrok sa vykonáva väčšinou v lokálnej anestézii a je možné ho vykonať ambulantne. Čistenie sa vykonáva preventívne aj pri niektorých typoch samovoľného potratu. Čistenie kyretážou diagnostikuje lekár vyšetrením pošvy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár