Ryžový odvar na hnačku. Pomáha? Ako pripraviť?
Či už ide o hnačku spôsobenú niektorou zložkou potravy, alebo virózovú hnačku, najdôležitejšie je, aby sa čím skôr pristúpilo k liečbe. Táto tráviaca porucha totiž vedie k strate vody a minerálov potrebných pre zdravie a správnu funkciu organizmu. Najmä u menších detí sa dehydratácia vyvíja omnoho rýchlejšie ako u dospelých osôb, a tým pádom má aj nebezpečnejšie následky. Aj z tohto dôvodu je náležitá nielen úprava jedálnička, no tiež neustály prísun potrebných živín.
Mlieko, menovite kravské, patrí medzi prvé základné zložky potravy, ktoré lekári odporučia vyradiť z denného jedálnička dieťaťa trpiaceho hnačkou. Takýto druh mlieka totiž extrémne zaťažuje tráviaci trakt, čím zhoršuje stav ochorenia. V prípade dojčaťa, ktoré prijíma potravu najmä v podobe materského mlieka, je nutné, aby sa požívaniu niektorých potravín vyhýbala aj samotná matka. U dojčiat zvyčajne dochádza k hnačkám až vo veku vhodného na zavádzanie prvých príkrmov. Materské mlieko totiž obsahuje výhradne živiny, ktoré dokáže dojčenský organizmus bez akýchkoľvek problémov spracovať a absorbovať.
V čase hnačky je zaužívaným diétnym a hydratačným jedlom ryžový odvar. Množstvo jednotlivých surovín použitých na jeho prípravu závisí od veľkosti dávky, ktorú plánuje rodič pre dieťa uvariť. Recept na ryžový odvar spočíva v prepláchnutí a následnom uvarení dvoch polievkových lyžíc (približne 50 gramov) ryže v dvoch litroch minerálnej dojčenskej vody. Odvar by sa mal variť približne 90 minút, pričom následne je potrebné odvar precediť a vzniknutú ryžovú tekutinu doplniť do jedného litra prevarenou dojčenskou vodou. Ak ide o staršie prikrmované dieťa, zvyšnú ryžu je možné dochutiť a podávať ju zvlášť, avšak ryžovým odvarom je vzniknutá precedená zmes bez ryže. Chorému dieťatku sa podáva buď lyžičkou, alebo prostredníctvom fľašky.
Dojčatám sa ryžový odvar podáva pred každým dojčením. Bábätko by malo prijať aspoň dve až tri lyžice uvareného odvaru z ryže. U detí zvyknutých na príkrmy, je možné vyskúšať aj mrkvový odvar, ktorého príprava pozostáva z očistenia a nakrájania 250 gramov mrkvy, a následného polhodinového varenia v jednom litri dojčenskej vody. Potom už len ostáva zeleninu rozmixovať, precediť a doliať prevarenú dojčenskú vodu, aby vzniklo aspoň pol litra mrkvového odvaru.
Potrava i tekutiny by sa mali dieťaťu s hnačkou podávať v menších dávkach v rámci častejších intervalov. Väčšie množstvá môžu podráždiť žalúdok, čo vyvoláva zvracanie. Staršie deti, ktoré už prijímajú aj inú potravu ako len materské či umelé mlieko, by z diétneho hľadiska nemali prijímať tuky a mliečne výrobky. Prednosť by mali dostávať diétne sucháre, banány, koreňová zelenina ako mrkva či tekvica, pričom spomedzi tekutín sú počas hnačky prijateľné slabšie nearomatické čierne čaje či nesladené nesýtené minerálky. Ak diétnu stravu a tekutiny dieťa dlhodobo odmieta, je čas na liečbu pod lekárskym dohľadom, a teda návštevu pohotovosti, resp. nemocnice, kde sú chorému dieťaťu podané živiny v podobe infúzie.
V ideálnom prípade hnačka ustúpi do dvoch až troch dní. Ak rodičia zaregistrujú zmenu v konzistencii stolice, je možné podávať ryžový odvar riedený materským, resp. umelým mliečkom. Počas nasledujúcich dní je potrebné neustále dorovnávať pomer medzi týmito dvomi jedlami, a to až do chvíle, kým nebude dieťatko pripravené na príjem čistého, ničím neriedeného mlieka. Čím skôr dôjde k opätovnému prechodu na pôvodnú stravu vo forme materského mlieka, tým menšia je pravdepodobnosť, že u mamičky dôjde k úplnej zástave produkcie mlieka.
Zo skúseností mamičiek vyplýva, že lekári zvyknú deťom rôzneho veku predpísať ryžový odvar, ale tiež prípravok Smecta či Hylak. Pri oboch liečivách je však potrebné brať do úvahy vek chorého dieťaťa. V niektorých prípadoch totiž môžu lieky zhoršiť prejavy ochorenia, a tým pádom i predĺžiť ich trvanie. Ak u dieťaťa pretrváva hnačka jeden až dva dni bez akejkoľvek viditeľnej zmeny, je potrebné ihneď navštíviť lekára, ktorý nasadí príslušnú liečbu. Pridruženie iných príznakov, ako je zvýšená teplota, bolesti hlavy, krv či hlien v stolici, je tiež signálom, že je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár