Rozdiel medzi PMS a tehotenstvom? V čom sa líšia prejavy?

Rozdiel medzi PMS a tehotenstvom? V čom sa líšia prejavy?

Publikované: 07.08.2024
Aktualizované: 07.08.2024

PMS, resp. predmenštruačný syndróm a tehotenstvo sú z hľadiska prvotných symptómov mnohokrát nerozlíšiteľné. Najväčšiu výhodu majú ženy, ktoré si udržiavajú pravidelný prehľad o svojom cykle, vďaka čomu ich žiadna zmena nezaskočí. Ženský cyklus však môže byť mnohokrát zradný a nepravidelný, pričom v takomto prípade môže dochádzať k vzniku prekvapení menšieho alebo viac prevratného charakteru. Aj z tohto dôvodu je vhodné poznať svoje telo a sledovať náznaky, ktoré v istých detailoch odlišujú PMS od skorého štádia tehotenstva.

Najviac mätúce je vaginálne krvácanie alebo jemné špinenie, ktoré môže žene napovedať, že ide o PMS, pričom pokojne môže byť v hre aj tehotenstvo. V období šiestich až dvanástich dní od počatia sa totiž takýmto spôsobom prejavuje uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternicovej stene. Takéto implantačné krvácanie sa obvykle ukazuje v podobe červených škvŕn alebo hnedastého špinenia. Aby bolo možné tehotenstvo od PMS odlíšiť, je potrebné sledovať intenzitu krvácania. V dôsledku implantačného procesu oplodneného vajíčka sa v rannej gravidite tiež vyskytujú kŕče v podbruší, ktoré sú pre PMS príznačné v časovom horizonte 24 až 48 hodín pred spustením krvácania.

U niektorých žien sa môže vyskytnúť citlivosť a bolesť pŕs. Predmenštruačné obdobie je možné od tehotenstva rozlíšiť tak, že sledujeme dobu trvania tohto symptómu. Zatiaľ čo v prípade PMS citlivosť oblasti poprsia do niekoľkých dní pominie, najčastejšie do začiatku menštruácie, v tehotenstve tento príznak pretrváva a postupne naberá na intenzite.

Takisto ako v prípade precitlivených pŕs, aj v súvislosti so symptómom konštantných pocitov únavy je potrebné sledovať, či daný symptóm pretrváva dlhšiu dobu. V čase menštruácie sa množstvo energie, ktorým ženský organizmus disponuje, zväčša vracia na pôvodnú úroveň, kdežto v tehotenstve je tento príznak typický pre celý prvý trimester. Príčinou je zvýšená hladina hormónu progesterónu, no tiež rapídne zmeny v tele ženy a zvyšujúca sa záťaž na organizmus. S únavou súvisí aj bolesť hlavy či závraty. V prípade PMS možno opäť hovoriť o dočasnom príznaku, ktorý príchodom menštruácie zväčša pominie. Tehotenstvo je však touto skupinou symptómov poznačené dlhodobo. Má to na svedomí zmena krvného tlaku z dôvodu zvýšených nárokov na množstvo produkovanej krvi a funkciu krvných ciev.

Dočasný charakter pri PMS, no dlhodobý v prípade tehotenstva, majú aj náhle výkyvy nálad a zhoršený stav pleti. Oba symptómy sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami v ženskom tele. Miera emocionálnej vypätosti v dôsledku PMS sa v priebehu pár dní zníži, čo sa nedá povedať o tehotenských náladových vlnách. Čo sa týka akné, menštruačné zvyčajne príde a odíde, kdežto tehotenské akné tvrdohlavo znepríjemňuje život ženy aj niekoľko týždňov. Spôsobené je zväčšením mazových žliaz, ktoré prechádzajú zmenou v dôsledku zvyšujúcej sa hladiny hormónov v tele tehotnej ženy.

Ako pre tehotenstvo, tak i pre menštruáciu je charakteristická nadmerná chuť do jedla, ale taktiež nechutenstvo. PMS spôsobuje najmä chuť na sladkosti či iné nezdravé druhy potravín, čomu sa dá vďaka silnej vôli odolať. Tehotenstvo však žene neumožní prekonať nadmernú túžbu po určitom jedle, až kým danú potrebu neuspokojí. Ranná gravidita je tiež príznačná nevoľnosťou, citlivosťou na určité pachy a novovytvorenou averziou voči určitým potravinám a jedlám, pričom toto všetko často podnecuje reakciu tela v podobe zvracania. Predmenštruačné obdobie môže byť u niektorých žien poznačené pocitmi nevoľnosti, no len zriedkakedy končia vyvrátením obsahu žalúdka.

Zažívacie ťažkosti v podobe zápchy či hnačky sú typické pre oba stavy ženského tela, no opäť platí, že pri PMS pominú do niekoľkých dní, pričom problémy tráviaceho traktu v skorom štádiu tehotenstva pretrvávajú dlhšiu dobu. Následne sa vracajú v období, keď maternica klesá a vyvíja tlak na črevá a žalúdok. Niektoré ženy si tiež môžu tehotenstvo zamieňať za PMS pre nafúknuté bruško, ktoré je pre menštruačný cyklus príznačné z dôvodu nadmerného zadržiavania tekutín v organizme. Zase však treba prihliadať na to, či tento príznak pretrváva dlhšiu dobu. Ak áno, môže ísť o tehotenstvo, ktoré takýmto spôsobom mení ženské telo v dôsledku zvýšenej hladiny hormónu progesterónu.

Existujú aj príznaky, ktoré sú pre tieto dva stavy ženského tela úplne jedinečné. Predmenštruačné obdobie je často sprevádzané bolesťami chrbta, kĺbov a svalstva. Ranné tehotenstvo ženy zväčša spoznajú omeškaným menzesom, čo vzhľadom na možnosť nepravidelného cyklu ešte nemusí nič znamenať. Typický je aj unikátny pocit, že je niečo v tele ženy inak ako doteraz.symptómom skorého štádia gravidity možno priradiť aj kovovú pachuť v ústach, nespavosť či upchatý nos. V prípade, že si žena kontroluje bazálnu teplotu, tehotenstvo by malo spôsobovať jej neklesajúcu tendenciu. Je dôležité poznamenať, že každé ženské telo je iné, a preto je najspoľahlivejším spôsobom odlíšenia tehotenstva od PMS práve tehotenský test.

Rozdiel medzi PMS a tehotenstvom? V čom sa líšia prejavy? skúsenosti Modrykonik

Rozdiel medzi PMS a tehotenstvom? V čom sa líšia prejavy? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)