Reflux u novorodencov alebo keď bábätko vracia zrazené mlieko
S vývojom novorodenca a starostlivosťou oň súvisí mnoho ťažkostí, s ktorými sa musí popasovať samotné bábätko i rodičia. Otázkami ohľadom prebaľovania, uspávania, dojčenia či kŕmenia dieťatka umelým mliekom sa zaoberajú myšlienky nejedného nastávajúceho rodiča, a potom sa objaví reflux. Častý, no obávaný jav, ktorý treba dostať čím skôr pod kontrolu.
Čo vôbec reflux je, akými príznakmi sa vyznačuje, čo ho spôsobuje, ale aj komplikácie, ktoré môže u novorodenca reflux vyvolať, sa dozviete v našom článku. Pripravili sme si tiež niekoľko praktických rád a liečebných postupov, vďaka ktorým je možné výskyt refluxu obmedziť na minimum.
Čo je reflux u novorodencov?
Aj keď sa reflux najčastejšie vyskytuje u predčasne narodených bábätiek, podľa štatistických údajov ním trpí viac ako polovica novorodencov do troch mesiacov. Ide o prácu brušnej steny a žalúdočných svalov novorodenca s cieľom zbaviť sa nadbytočnej potravy, ktorá sa po kŕmení dostala do žalúdka. Reflux je akási svojvoľná reakcia organizmu podobná grckaniu, avšak zväčša neškodná. Zvracanie v dôsledku žalúdočnej virózy či inej ťažkosti tráviaceho traktu je krátkodobý a intenzívny stav, ktorý sa vyznačuje silným prúdom skonzumovanej potravy. Tá zakaždým opustí telo cez ústny otvor. Reflux je naopak jav, pri ktorom sa potrava samovoľne vracia späť minimálne trikrát denne po dobu troch týždňov.
Reflux, na rozdiel od zvracania, spôsobuje pomalé vytekanie prebytočného obsahu žalúdka z úst, pričom niekedy sa skonzumovaná potrava dostane len po pažerák. V takomto prípade možno hovoriť o tichom, resp. skrytom refluxe u novorodenca. Tichý reflux u dojčiat má príznaky v podobe pálenia záhy a nadväzujúcich prejavov nespokojnosti, ak je bábätko položené ihneď po dokŕmení. V polohe ľahu totiž stúpa miera bolestivosti vyžarujúca z pažeráka.
Príčiny vzniku refluxu
Na vzniku refluxu sa podieľa hneď niekoľko faktorov. V prvom rade ide o príjem nadmerného množstva potravy, ktoré sa postupne dostáva do malého žalúdka novorodenca. Tento orgán totiž v počiatkoch života dieťaťa disponuje objemom 20 až 30 mililitrov, ktorý prostredníctvom refluxu limituje dávku prijatého jedla. Príčinou refluxu môže byť tiež vzduch, ktorý sa do tráviaceho traktu môže dostať počas kŕmenia. Takto prehltnutý vzduch ešte väčšmi zaťažuje žalúdok bábätka. To znamená, že refluxom sa organizmus novorodenca zbavuje nielen nadbytočnej potravy, ale aj vzduchu v žalúdku.
Celý proces, ktorým sa reflux vyznačuje, umožňuje jedna základná vlastnosť novorodeneckého tráviaceho traktu, a to neúplná vyvinutosť pažerákového zvierača. Po dobu niekoľkých mesiacov po narodení bábätka je zvierač mierne pootvorený, čo uľahčuje spätný chod skonzumovanej potravy, prehltnutého vzduchu a žalúdočných kyselín. Príčinou refluxu však môže byť aj nesprávne polohovanie dieťaťa počas kŕmenia alebo položenie novorodenca na chrbátik bezprostredne po dojedení. Za refluxom sa v niektorých prípadoch skrývajú aj rozličné problémy neurologického či dýchacieho aparátu, pričom vylúčené nie sú ani potravinové intolerancie či alergie. Organizmus bábätka môže formou refluxu reagovať na bielkoviny v kravskom mlieku, ktoré nedokáže zatiaľ spracovať. Na vine zvykne byť aj genetika.
Reflux u novorodenca a jeho príznaky
Prvotné prejavy refluxu u novorodenca majú podobu návratu skonzumovanej potravy späť do pažeráka či do úst dieťatka, čo v dôsledku žalúdočných kyselín vyvoláva u bábätka pálenie záhy. Bolestivosť v tejto oblasti tela môže u novorodenca vyvolať nepokoj, náladovosť, podráždenie, zvýšenú plačlivosť a nechutenstvo. K výrazným symptómom refluxu sa tým pádom pridružuje odmietanie potravy. Jedným z charakteristických príznakov a zároveň i následkov refluxu je kyslastý zápach vychádzajúci z úst dieťatka. Spôsobuje ho kyslý obsah žalúdka, ktorý sa dostáva von z tela prostredníctvom ústneho otvoru.
Spätný chod potravy cez tráviacu sústavu u novorodenca pôsobí dráždivo nielen na pažerák, ale aj na zvyšok traktu, a preto môže dochádzať k vzniku kašľa. Ak sa reflux opakuje príliš často, následky sa odzrkadlia na hmotnosti dieťaťa. Hodnota na váhe stúpa u novorodenca trpiaceho refluxom veľmi mierne alebo takmer vôbec. Vo vážnejších prípadoch môže hmotnosť dojčaťa nadobúdať i klesavú tendenciu. Práve z tohto dôvodu je potrebné u novorodenca s prejavmi refluxu venovať veľkú pozornosť práve váhe a jej prípadným výkyvom. Bez ohľadu na to, v akej miere sa príznaky refluxu u dieťaťa vyskytujú, odporúčame ho vziať na lekárske vyšetrenie.
Kedy zmizne reflux u bábätka?
Reflux fyziologického typu je problémom, ktorý sa dotýka prvých mesiacov života dieťaťa. V priebehu prvých 10 mesiacov po pôrode sa totiž tráviaca sústava novorodenca postupne vyvíja do formy, v ktorej je už pažerákový zvierač dostatočne silný a uzatvorený na to, aby udržal žalúdočné kyseliny „na uzde“. Príznaky fyziologického refluxu by teda mali po správnosti postupne vymiznúť. V prípade, že reflux nepominie ani do 18. mesiaca života bábätka, príznaky má pravdepodobne na svedomí patologický reflux, ktorému tiež prináleží pomenovanie „refluxová choroba“.
Čo pomáha na reflux u novorodenca?
Reflux u novorodenca je možné eliminovať rozličnými špeciálnymi prípravkami, medzi ktorými sa nájdu možnosti pre dojčené i nedojčené bábätká. Liečbu refluxu produktmi, ktoré konkretizujeme v ďalšom odseku, je vhodné aplikovať v kombinácii s opatreniami nápomocnými v prevencii refluxu.
Liečba refluxu u novorodenca
Pre nedojčené bábätká s refluxom sú na trhu k dispozícii špeciálne antirefluxné typy mlieka. Toto riešenie je vhodné prekonzultovať s pediatrom, ktorý by mohol mať o dostupných produktoch väčší prehľad. U dojčených detí sa odporúča prípravok Nutrilon, ktorý je možné primiešať do materského mlieka. Zloženie účinne zahusťuje obsah žalúdka, čím znižuje pravdepodobnosť refluxu. Liečba refluxu u novorodenca si niekedy vyžaduje užívanie antirefluxného sirupu Gastrotuss Baby. Tieto kvapky na reflux pre bábätko je možné podávať už od narodenia, a to po každom kŕmení.
Opatrenia na zmiernenie prejavov refluxu
Z hľadiska zmiernenia príznakov je vhodné zaviesť určité zmeny týkajúce sa dojčenia. V prvom rade by sa nemalo dojčiť z nadmerne preplnených prsníkov, ktoré vedú dieťatko k hltavému spôsobu príjmu potravy. Vhodné je dojčiť v rámci častejších intervalov, pričom bábätko by malo prijímať menšie dávky mlieka. Tak sa zabráni preplneniu žalúdka. Dôležitá je tiež voľba optimálnej dojčiacej pozície. Najvhodnejšie je dojča kŕmiť posediačky, keďže týmto spôsobom je znížená pravdepodobnosť spätného chodu skonzumovanej potravy.
Odgrgnutie je tiež jedným zo základných pilierov kojenia, ktoré ešte väčšmi naberá na váhe u detičiek s refluxom. Takýmto spôsobom sa totiž organizmus zbavuje prehltnutého vzduchu s minimálnou časťou materského mlieka. Eliminuje sa tak potreba žalúdka zbaviť sa nadbytku potravy. Ďalším krokom k zamedzeniu vzniku refluxu po dokŕmení je ponechanie bábätka vo zvislej pozícii uľahčujúcej odgrgnutie, a to aspoň po dobu 20 minút. Refluxu je možné tiež zabrániť prispôsobením postieľky tak, aby sa novorodenec neocitol na chrbte a mal hlavičku vyššie ako zvyšok tela. V tejto polohe sa reflux objavuje omnoho častejšie. Ak je postieľka vybavená konštrukciou umožňujúcou pridvihnutie matraca, stačí ho pred uložením dieťatka nastaviť do náklonu. Alternatívou je antirefluxný vankúš, ktorým sa podoprie hlavička bábätka.
Možné komplikácie dojčenského refluxu
Aj napriek tomu, že reflux u novorodenca je veľmi častým problémom, ktorý má jednoduché riešenia, v niektorých prípadoch môže dochádzať k vzniku komplikácií. Najčastejšie sa týkajú dýchacej sústavy, do ktorej sa pri refluxe môže dostať obsah žalúdka. Spôsobuje tak problémy v podobe chrápania, silného kašľa, dusenia či chvíľkového vynechania nádychu v spánku. Vylúčená nie je ani astma, prípadne časté zápaly pľúc či priedušiek. Infekcia sa môže objaviť aj v pažeráku, čím sa obmedzuje funkcia tohto orgánu. Zápal môže tiež postihnúť oblasť stredného ucha. Organizmus bábätka s refluxom produkuje viac slín ako obvykle, pričom protismerný presun žalúdočných kyselín do úst vplýva aj na kvalitu zúbkov. V porovnaní s rovesníkmi sa dieťa s refluxom ocitá vývojovo pozadu.
Návšteva lekára je prvoradá
Ak sa u dieťaťa vyskytnú náznaky refluxu, je vhodné zájsť za lekárom, aby sa potvrdil fyziologický pôvod tohto javu. Pediater zisťuje závažnosť refluxu, na základe čoho rozhoduje o ďalších krokoch. Niekedy môže mamičku s bábätkom poslať na ultrazvukové vyšetrenie, do ambulancie detského chirurga či gastroenterológa. V zriedkavých prípadoch sa pristupuje ku kontrole pH v pažeráka alebo endoskopii, pričom obe vyšetrenia sa vykonávajú v rámci hospitalizačného pobytu v nemocnici.
Lekár reflux u bábätka často len prešetrí a poskytne rodičom cenné rady, vďaka ktorým je možné reflux eliminovať v pohodlí domova. Ide najmä o poučenia týkajúce sa zmien v kŕmení či polohovaní bábätka po jedle. Takéto rady sú nápomocné nielen pri riešení dočasného, resp. fyziologického refluxu, ale aj toho dlhodobého.
Reflux u novorodenca – skúsenosti
Reflux u novorodenca je často rozoberaný aj na známom webovom portáli Modrý koník. Mnohé mamičky mali ťažkosti so zvládaním refluxu kvôli nemocničnému personálu, ktorý nedbal na odgrgnutie bábätka po dokŕmení. Diskutujúce odporúčajú najmä prípravok Nutrilon, pričom prízvukujú, že po jedle dieťatko ukladáme do postieľky až po uplynutí 20 minút. Kým niektoré skúsené mamičky vyzdvihli pozitíva nakloneného matraca v postieľke, iné tvrdili, že sa takéto riešenie refluxu nemusí páčiť každému bábätku. Bez ohľadu na to, ako dlho novorodenec trpí refluxom, prvoradá by mala byť návšteva pediatra, ktorý zhodnotí závažnosť tohto javu.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Ťažkosti súvisiace s kŕmením novorodencov sú neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o malých potomkov. Ani reflux postihujúci polovicu novorodencov do veku troch mesiacov nie je výnimkou. Náš článok slúži na zhrnutie všetkých dôležitých informácií týkajúcich sa refluxu, pričom sme nezabudli ani na menovanie niekoľkých riešení tohto tráviaceho problému u novorodencov. Ďalšie zaujímavosti sú uvedené v sekcii otázok a odpovedí. Akékoľvek ďalšie pripomienky, skúsenosti s refluxom či nezodpovedané otázky sú vítané v komentároch pod článkom.
Môže reflux spôsobiť syndróm náhleho úmrtia novorodenca?
Aké príznaky má patologický reflux u novorodenca?
Ako si pripraviť ryžový odvar na elimináciu tichého refluxu?
Pridať komentár