Rakytník v tehotenstve. Hrozí mi nejaké riziko?
Bylinky v tehotenstve sú často rozoberanou témou. Mnohým potravinám by sa totiž ženy mali počas tehotenstva vyhýbať, aby neurobili zle sebe a ani dieťaťu. Nie všetko, čo je prírodné, je totiž pre telo prospešné a nie vždy majú bylinky len žiaduce účinky. Dokonca aj bylinky, ktoré sa považujú za bezpečné, by sa mali poča tehotenstva užívať len s mierou. To značí, že by ste s nimi mali počas gravidity zachádzať opatrne a konzumovať len malé množstvá liečivých rastlín. Týka sa to nielen jedla, ale aj pitného režimu. Za bezpečné sa vo väčšej či menšej miere považujú medovka, harmanček, zázvor, žihľava, púpava, fenikel, ale napríklad aj rakytník.
O rakytníku je známe, že obsahuje veľké množstvo vitamínu C, konkrétne sa v 1 bobuľke nachádza 25-násobne viac tohto vitamínu ako v citróne. Denne sa odporúča užívať 60 až 100 mg vitamínu C, čo nie je vzhľadom na to, že 100 g rakytníka ho obsahuje až 1 500 mg, veľa. Požadované denné množstvo pokryje 10 bobúľ rakytníka, avšak vzhľadom na to, že vitamín C prijíma tehotná žena aj zo stravy či tehotenských vitamínov, denne postačí bez rizika konzumovať 4-5 bobuliek.
Rakytník je obľúbený u tehotných žien, pretože priaznivo vplýva na kvalitu pleti, pomáha znižovať stres, ale aj bolesti kĺbov, telu, samozrejme, dodáva taktiež vitamíny. Nezanedbateľné sú aj jeho účinky na imunitu. I to je dôvod, prečo je častou prísadou tehotenských čajov.
Ako potvrdili viaceré tehotné ženy na fórach a v diskusiách, rakytník je veľmi zdravý a telu určite neublíži. Považujú ho za skvelú prírodnú formu vitamínu C. Odporúčajú ho pri budovaní, resp. posilnení imunity. Vhodnejší ako čaj sú čerstvé bobuľky, šťava alebo sirup, ktorý je koncentrovanejší ako šťava.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár