Pupok novorodenca

Správne ošetrenie pupka novorodenca – ako sa oň starať. Lieh na čistenie a krvavý alebo zapálený pupok

Deväť mesiacov bola pupočná šnúra dopravnou tepnou, cez ktorú sa do tela vášho bábätka dostávala krv a všetky potrebné živiny. Po pôrode bol pupočník definitívne odstrihnutý, uzatvorený svorkou a vášmu bábätku ostal v pupčeku trčať tzv. pupočný pahýľ. Na prvý pohľad sa javí pupočný pahýľ veľmi nepekne, no vedzte, že po procese hojenia ostane vášmu bábätku krásny a unikátny pupček, ako sa patrí. Kedy odpadne pupočník? Ako čistiť pupok novorodenca a ako ho ošetrovať? Čo robiť, ak sa objaví krvavý alebo zapáchajúci pupok u novorodenca?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 14.05.2024
Obsah článku:

Niektoré prvorodičky pri pohľade na ich bábätko prekvapí, že na mieste, kde obvykle býva u ľudí pupok, trčí približne 2 až 3 cm dlhý pupočný pahýľ – pupočník. Vo viacerých pôrodniciach je praxou, že odstávajúci pupočník odstránia ešte počas pobytu v nemocnici. Niekedy však pahýľ ostáva bábätku aj potom, čo si ho prinesiete domov. Netreba sa ničoho zľaknúť, ide o prirodzenú vec. Potrebná je len pravidelné čistenie, hygiena a starostlivosť, aby nedošlo k zaneseniu infekcie a následnému zápalu. Ako sa starať o pupok novorodenca správne? Je lieh na pupok novorodenca vhodný?

Pupočník novorodenca

Pupočná šnúra (pupočník) predstavovala počas tehotenstva spojenie medzi telom matky a plodom. Úlohou pupočníka, ktorý sa skladá z dvoch tepien a jednej žily, bolo plniť vyživovaciu a čistiacu funkciu. Pupočník počas tohto obdobia zásoboval plod živinami, krvoukyslíkom a odvádzal odpadové zložky. Samotná pupočná šnúra má dĺžku štandardne okolo 50 – 70 cm, no môže mať až 130 cm.

Po pôrode dochádza k prestrihnutiu pupočnej šnúry. V tom okamihu dochádza k prerušeniu všetkých funkcií pupočnej šnúry a organizmus novorodenca začína vykonávať všetky procesy nezávisle. Zaujímavé je, že pupočná šnúra nemá žiadne nervové zakončenia, preto jej prestrihnutie nespôsobuje žiadnu bolesť. Keďže dieťa bolo na organizmus matky napojené cez pupočník, malý kúsok s rozmermi približne 2 až 3 cm ostáva na mieste, kde neskôr bude mať bábätko pupok. Pupočník sa uzavrie svorkou a začína sa proces jeho hojenia.

Pupočník novorodenca

Kedy odpadne pupočník?

V pôrodnej praxi môžu nastať dva prípady. V niektorých pôrodniciach je pupočný pahýľ odstránený jednoduchým zákrokom za pomoci skalpela a začína sa teda proces čistenia a hojenia. V iných pôrodniciach zasa pahýľ pupočníka ponechávajú, aby prirodzene odpadol. Ak bol zvyšok pupočníka odrezaný, hojenie v domácich podmienkach je rýchlejšie (ak prebieha hojenie bez komplikácií), pretože rodič nemusí čakať na odpadnutie pahýľa. Pupočník zvyčajne odpadne po 5 až 10 dňoch od pôrodu. U detí s väčšou pôrodnou hmotnosťou a hrubším pupočníkom to môže byť maximálne 14 – 21 dní. Ak pupočník neodpadol ani po 3 týždňoch od pôrodu, informujte o tom pediatra.

Ako sa starať o pupok novorodenca

Pri starostlivosti o pupok novorodenca je dôležité držať sa určitých pravidiel a zásad, aby hojenie prebehlo v poriadku a neobjavili sa žiadne komplikácie. Je vhodné si uvedomiť, že potom, čo sa pupočník odstrihol na danom mieste vzniká malá rana, o ktorú je potrebné sa starať. Ranka môže mokvať, objaviť sa môže aj slabé krvácanie. Preto je čistenie a správne ošetrovanie dôležité. Absolútny základ v starostlivosti o pupok novorodenca predstavuje dôsledná hygiena.

Ako čistiť pupok novorodenca?

Štandardne stačí, ak pupočný pahýľ či samotný pupok budete umývať gázou namočenou v čistej vode. Následne miesto vysušíte bavlnenou utierkou alebo vatovým tampónom. Snažte sa o to, aby vlhkosti na mieste ostalo čo najmenej. Pupočník môže byť lepkavý a objaviť sa môže aj slabý krvavý výtok, a to aj vtedy, ak pupočný pahýľ odpadne. Pupok by ste mali čistiť aspoň dva- až štyrikrát denne. Vždy používajte pri čistení čistú gázu.

Pri kúpaní si dávajte pozor, aby rana pupočníka neprichádzala do kontaktu s mydlom či šampónmi. Vyhnite sa tomu, aby ste ranu pri kúpaní namáčali. Ak sa to nedopatrením stane, nevadí, miesto len dôkladne osušte bavlnenou utierkou alebo vatovým tampónom. Na pupočník nenanášajte žiadne mastičky, krémy ani zásypy.

Ako čistiť pupok novorodenca

Lieh na pupok novorodenca

Na čistenie je vhodné používať takisto 60-percenntný lekársky lieh. Oproti vode má tú výhodu, že ranu vysušuje a nezostávajú po ňom vlhké miesta, pretože sa prirodzene odparuje. Zároveň má lieh dezinfekčný a protizápalový účinok. Na gázový štvorček nakvapkajte pár kvapiek liehu a jemnými pohybmi vyčistíte pupočný pahýľ. K precíznejšiemu vyčisteniu môžete použiť vatové tyčinky, ktoré namočíte do liehu a vyčistíte tak okolie rany. Pahýľ pupočníka je vhodné mierne nadvihnúť a vyčistiť tak aj priestor pod ním.

Namiesto liehu je možné používať iné antiseptické prípravky vhodné na čistenie rán. Niektoré výskumy totiž poukazujú na škodlivosť alkoholu na nervový systém bábätka. V takom prípade používajte čistú vodu alebo spomenuté iné dezinfekčné prípravky vhodné na ošetrenie rán aj u novorodencov. O vhodnosti dezinfekčných prípravkov je dobré poradiť sa s detským lekárom.

Prístup vzduchu podporuje hojenie

V žiadnom prípade pupočníkovú ranu neprekrývajte gázou ani obväzom. Takisto pri prebaľovaní sa vyhýbajte tomu, aby plienka prekrývala pupočník. Jednak môže pupočník plienka pri pohybe bábätka dráždiť a jednak sa zamedzí prístupu vzduchu, ktorý je pre hojenie rany veľmi dôležitý. V opačnom prípade, ak rana nebude dýchať, môže dôjsť k mokvaniu a vzniká vyššie riziko infekcie. Snažte sa dieťaťu obliekať voľnejšie oblečenie, ktoré nebude tlačiť na bruško a pupočný pahýľ.

Prístup vzduchu k pupku

Pupok po odpadnutí pupočníka

Ako čistiť pupok po odpadnutí pupočníka? Princíp ostáva naďalej rovnaký, potom, čo odpadne pupočník, ostáva na mieste pupka malá otvorená ranka. Čistenie a udržovanie rany v suchu je dôležité pre čo najrýchlejšie hojenie. Pupok naďalej čistite liehom alebo čistou vodou aspoň 2-krát denne. Ak sa do rany náhodou dostanú nečistoty, moč alebo stolica, ranu okamžite umyte a vysušte. Použiť môžete vatovú tyčinku na ktorú si nakvapkáte lieh a veľmi jemne miesto očistíte a zároveň dezinfikujete.

Takúto starostlivosť by ste mali aplikovať, kým sa pupok nezacelí. To ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka môže byť často individuálne. Neskôr stačí len čistenie čistou vodou, postupne sa pupok začne formovať a nebude si vyžadovať žiadnu špeciálnu starostlivosť. V niektorých prípadoch sa po odpadnutí pupočníka môžu stále objaviť malé stopy po mokvaní či krvácaní, v inom prípade už objavíte len malú chrastu, ktorá postupne odpadne.

Krvavý pupok novorodenca a problematické hojenie

To, že je pupok riadne zahojený, spoznáte podľa toho, že sa neobjavuje žiadne mokvanie, prítomná nie je chrasta a pri jemnom roztiahnutí pupčeka a priložení gázy je miesto suché a bez nečistôt. Ak nemáte istotu, že rana pupčeka je zahojená, navštívte radšej svojho pediatra. Takisto, ak máte podozrenie, že hojenie neprebieha tak, ako by malo, ranka mokvá, je začervenaná alebo zapácha, rozhodne s návštevou lekára nečakajte.

Zapálený pupok alebo výtok z pupka

Ak je miesto začervenané, objavuje sa žltkastý výtok z pupka (hnis) alebo pravidelné aktívne krvácanie, ide o jasné symptómy infekcie a prebiehajúceho zápalu. Taktiež, ak pupok krváca aj po odpadnutí pupočníka. Veľmi častým príznakom je zapáchajúci pupok u novorodenca. Infekcia v pupku u novorodenca môže zapríčiniť problematické a dlhšie hojenie. Miesto je zvyčajne citlivé na dotyk a bábätko naň reaguje. Objaviť sa môžu aj horúčky vyvolané zápalom v organizme.

Mokvanie v niektorých prípadoch pretrváva dlhšie a spôsobené môže byť tvorbou nových pórov kože. Nemusí tak nutne ísť o problém. Mierne krvácanie sa môže objaviť pri hojení pahýľa alebo po jeho odpadnutí. Ak je však mokvanie prítomné dlhodobo alebo ide o aktívne krvácanie (aj potom, čo miesto utriete a objaví sa ďalšia stopa po krvi), navštívte radšej pediatra, aby bola vykonaná diagnostika a predišlo sa prípadným komplikáciám.

Hojenie pupka novorodenca

Pupočný granulóm

Zvyčajne sa objavuje krátko potom, čo pupočný pahýľ odpadne. Sprievodné môže byť mokvanie v podobe žltozelenej tekutiny a na povrch vystúpi ružovočervené mäsité tkanivo, tzv. granulóm. Zvyčajne tento jav vymizne sám v priebehu čistenia a starostlivosti o pupok novorodenca. Ak granulóm nemizne alebo naopak narastá, navštívte pediatra, ktorý zhodnotí, či je nutná terapia. Pre odstránenie tohto tkaniva sa používa dusičnan strieborný, ktorý sa na tkanivo priloží a to následne odumrie. Zvyčajne sa však tkanivo stiahne a nie je nutná intervencia lekára.

Vypuklý pupok/hernia pupka u novorodenca – skúsenosti

Počas hojenia a formovania pupka sa môže vyskytnúť jav, ktorému sa hovorí vypuklý pupok. V skutočnosti ide o herniu pupka (pruh), ktorá vzniká v jeho okolí kvôli sťahovaniu pokožky. Hernia alebo pruh je pomerne bežným vrodeným javom u novorodencov a postihuje takmer každé piate narodené bábätko. U dospelých sa pruh tvorí najčastejšie kvôli zdvíhaniu ťažkých bremien. Tento jav u novorodencov vzniká z dôvodu diastázy brušných svalov, ktoré nie sú dostatočne pevné a pupok je tak vypuklý. U väčšiny bábätiek sa pupok stiahne sám v priebehu vývinu vnútrobrušného svalstva.

V akom štádiu je hernia, môžete zistiť jednoduchým vyšetrením – pupok jemne stlačíte dolu. Ak ide nenásilne smerom nadol, je hernia mierna a v poriadku. Naopak, ak by po stlačení pupok nešiel dole a ostal napätý, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Stiahnutie vypuklého pupka môže trvať v niektorých prípadoch týždeň, no v niektorých prípadoch aj mesiace. V závislosti od veľkosti hernie. Ako uviedli mamičky v diskusiách, dopomôcť k sťahovaniu pupka môže prelepenie zahojeného pupka gázovým tampónom a antialergickou náplasťou, aby nedráždila pokožku. Operácia je nutná len v krajných prípadoch, kedy je už hernia pre bábätko bolestivá.

Vypuklý pupok novorodenca, hernia skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Pupok dieťatka možno spočiatku nemá takú podobu, ako by niektorí rodičia čakali, no vyžaduje si to svoj čas. Zároveň je potrebná dôsledná hygiena a starostlivosť o pupočný pahýľ. Aké sú vaše skúsenosti s ošetrovaním pupka u novorodenca? Objavili sa vo vašom prípade isté komplikácie? Máte nejaké rady alebo tipy na starostlivosť o pupok novorodenca? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti v diskusii pod článkom. Neváhajte a pridajte komentár, ktorým možno pomôžete ostatným rodičom.

Dôležitá je dôsledná a pravidelná hygiena. Miesto musí byť suché a musí byť zabezpečený prísun vzduchu. Pupok novorodenca neprelepujte a udržiavajte ho v čistote. Pri kúpaní sa vyhýbajte nadmernej vlhkosti a v prípade, že sa voda do rany dostane, vysušte ju vatovým tampónom alebo bavlnenou utierkou. Vyhýbajte sa kontaktu so šampónmi alebo umývacími gélmi. Na ošetrovanie nepoužívajte žiadne mastičky ani krémy. Miesto čistite sterilnou gázou, na ktorú nakvapkáte lekársky lieh alebo čistú vodu.

Pupok novorodenca môžete čistiť sterilnou gázou namočenou do čistej vody. Vhodné je tiež použiť navlhčené vatové tyčinky na precízne čistenie pupočníka a jeho okolia. V praxi sa stále na čistenie používa aj 60-percentný lekársky lieh, ktorým sa pupočník vysúša a zároveň dezinfikuje. Na miesto pri čistení príliš netlačte a pupočný pahýľ neodtrhávajte nasilu.

Ak nebol pupočník odstránený novorodencovi ešte počas pobytu v pôrodnici, pri správnej starostlivosti a hygiene odpadá zvyčajne po 5 až 10 dňoch od pôrodu. Vo výnimočných prípadoch to môže trvať 14 až 21 dní. Ak neodpadol ani po 3 týždňoch od pôrodu, navštívte detského lekára.

Stopy krvi počas hojenia pupka u novorodenca nemusia indikovať žiadne komplikácie. Je normálne, ak sa pri čistení a ošetrovaní objavia malé stopy krvácania. Komplikácie môžu nastať v prípade, ak je krvácanie aktívne a dlhodobé. V takom prípade neodkladne navštívte svojho pediatra. Krvácanie môže byť znakom infekcie a zápalu.

Nie, ošetrovanie rany pupočníka materským mliekom nie je vhodné. Pupočník sa hojí a predstavuje teda malú ranu. Materské mlieko obsahuje enzýmy a tuky, ktoré sa rozkladajú a tým pádom sú živnou pôdou pre baktérie. Vzniká tak vysoké riziko zanesenia infekcie. To môže zapríčiniť výtok z pupka, jeho začervenanie či zapáchanie.


Komentáre
Olívia Krahulecová 11.Jul.2023
Ja som pupček umývala vatovým tampónikom namáčaným výhradne v harmančekovom čaji. Vraj je vhodný aj repík. Bylinky dobre vysúšajú a zároveň vždy bol pupček čistý. Odporúča sa to aj vtedy, ak sa napríklad pupček dieťatku zapáli. Najlepšie sú odvary z čerstvých byliniek, ale ak nemáte tak pokojne aj bylinkový sáčkový čaj z lekárne.

Odpovedať

Sandrá 14.Feb.2024
Nam pahyl neodpadol Ani v 6tyzdni
Musel nam ho odstranit dal lapis tyčinku potom sa nam spravil granulom a teraz v 7tyzdni dusičnan strieborný
Moze to bábätku nejak uškodiť? Lebo vravel ze rad by sa tomu vyhol
Kazu stale liehovat
Ale teda pisete ze to moze škodiť na nervový system babatka tak ja uz neviem preco teda nie su lekari k babatkam šetrnejši? Nikto mi nic ine neodporucil

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(91.6%)