Pupočná šnúra – kedy vzniká, aká je dlhá, kedy ju po pôrode odstrihnúť
Pupočná šnúra sa formuje približne v 4. týždni tehotenstva a spája placentu matky s pupkom dieťaťa. Do pôrodu slúži ako náhrada za orgány bábätka – dostáva sa k nemu okysličená krv a všetky potrebné živiny (bielkoviny, tuky, vitamíny...). Pupočník slúži i na odvádzanie odpadových látok a odkysličenej krvi. Napriek tomu, že má šnúra len pár desiatok centimetrov (priemerná dĺžka je 50 až 60 cm), dokáže zabezpečiť všetko potrebné pre správny vývoj dieťaťa.
- Pupočník dodáva dieťaťu krv a živiny
- Kedy vzniká pupočná šnúra?
- Pupočná šnúra je skrútená
- Dĺžka aj priemer sa môžu líšiť
- Začiatok a koniec pupočníka
- Dá sa zistiť omotaná pupočná šnúra?
- Nemá nervy, ale môže sa zapáliť
- Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka?
- Odstrihnutie pupočnej šnúry
- Čo je to dvojcievny pupočník?
- Pupočná šnúra ako prvá hračka
- Rôsol s obsahom kyseliny hyluronovej
- Pomáha pupočníková krv liečiť?
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Táto fyzická a emocionálna väzba medzi matkou a plodom je básnikmi často nazývaná šnúrou života. Ide o zväzok krvných ciev, ktorý sa vyvíja v počiatočných štádiách embryonálneho vývoja. Pupočník je pružná, rúrkovitá anatomická štruktúra pokrytá rôsolovitou hmotou – Whartonovo želé/želatína/rôsol. Pozreli sme sa na niekoľko faktov a zaujímavostí o tomto zázraku prírody.
Pupočník dodáva dieťaťu krv a živiny
Pupočná šnúra nie je orgán, ale orgány dieťaťa zastupuje. Funguje ako jeho záchranné lano, cez ktoré dostáva živiny a okysličenú krv a odvádza odkysličenú krv a odpadové látky. Skladá sa z jednej žily a dvoch tepien. Cez žilu dieťa ziskáva potrebné látky na život, cez tepny sa nepotrebné látky vracajú do placenty. Za jednu minútu pupočníkom pretečie cca pol litra krvi.
Kedy vzniká pupočná šnúra?
Okolo štvrtého týždňa tehotenstva vzniká zárodku primitívny pupok so základmi pupočníkových ciev v rámci takzvaného zárodočného stvolu. Embryo už má žĺtkové cievy a badateľné sú vrstvy buniek, z ktorých sa neskôr vyvinú kostra, orgány, koža či vlasy. Embryo je malé ako zrnko maku a prebieha jeho napojenie na krvný obeh matky. Tvoria sa základy pre vznik placenty, pupočnej šnúry a rozvoj orgánov bábätka. Plne vyvinutá je pupočná šnúra na konci 2. mesiaca, rastie až do pôrodu.
Pupočná šnúra je skrútená
Keďže pupočník rastie veľmi rýchlo, krúti sa do tvaru špirály, čím sa predchádza zauzleniu pupočnej šnúry. Prevažuje krútenie smerom doľava nad krútením doprava, ide o pomer 7 k 1. Len približne v 5 % ku krúteniu nedochádza vôbec.
Dĺžka aj priemer sa môžu líšiť
U donosených novorodencov je priemerná dĺžka pupočnej šnúry 50 až 60 cm, avšak môže dosahovať 30 (krátka pupočná šnúra) až 130 cm (veľmi dlhý pupočník). Dlhšia šnúra zvykne byť typická pre aktívnejšie deti (predovšetkým v 2. trimestri). Ani prikrátka, ani pridlhá šnúra nie sú výhodou. V prvom prípade sa môže pôrod skomplikovať, v druhom môže dôjsť k zamotaniu a ohrozeniu života dieťaťa. Priemer pupočnej šnúry je zvyčajne 1 až 2 cm.
Začiatok a koniec pupočníka
Jeden koniec pupočnej šnúry sa upína k placente, druhý je spojený s plodom v oblasti pupka. Pupočník sa k placente upína najčastejšie v strede, ale môže byť upnutý aj na okrajoch alebo v blanách. Placentárna membrána sa stará o to, aby sa krv mamy nemiešala s krvou bábätka a nedošlo k silnej imunitnej reakcii (rozkladu krviniek bábätka).
Dá sa zistiť omotaná pupočná šnúra?
So zamotanou šnúrou (často okolo krku) sa rodí približne tretina detí. Táto skutočnosť väčšinou neznamená problémy, tie nastávajú, ak je pupočná šnúra veľmi utiahnutá a ohrozené je správne okysličovanie bábätka. Obtočená šnúra, ohrozujúca život bábätka, sa dá identifikovať monitorovaním srdcovej aktivity dieťaťa počas pôrodu.
Nemá nervy, ale môže sa zapáliť
Vo vnútri ani na obale pupočníka sa nenachádzajú žiadne nervy, preto nemôže matka ani dieťa cítiť bolesť počas tehotenstva, pri jeho podviazaní a prestrihnutí. Bezbolestné je i schnutie a odpadnutie výbežku po pôrode. To však neznamená, že nemôže dôjsť k infekcii. S výbežkom by sa nemalo hýbať a ani ho odstraňovať nasilu, odpadne prirodzene po nejakom čase. Treba s ním manipulovať opatrne a vždy len s čistými rukami. Jeho okolie je potrebné pravidelne dezinfikovať.
Ako vyzerá pupok po odpadnutí pupočníka?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože konečný vzhľad pupka vôbec nesúvisí s tým, ako bola pupočná šnúra prestrihnutá. Po pôrode je pupočník zasvorkovaný dvoma umelohmotnými svorkami (prípadne chirurgickým vláknom) – prvá je vo vzdialenosti 2-4 cm od brucha novorodenca, druhá sa umiestňuje k placente, teda na koniec pupočnej šnúry. Odstrihne sa za prvou svorkou a pahýľ sa postupne nechá vysychať. Zvyšok pupočnej šnúry postupne černie a scvrkáva sa. Odpadne do cca 15 dní a zostane po ňom „jazvička“ – pupok.
Odstrihnutie pupočnej šnúry
Pupočná šnúra môže byť odstrihnutá hneď po pôrode, ale aj po dopulzovaní. Donedávna sa podviazanie a prestrihnutie pupočnej šnúry vykonávalo niekoľko sekúnd po pôrode, podľa novších výskumov je vhodnejšie jej prestrihnutie až minimálne po 30 – 60 sekundách po pôrode. Ešte nejaký čas po pôrode dochádza k transportu krvi, vďaka čomu sa zvýši nielen objem krvi v tele dieťa, ale aj zásoby železa.
V niektorých kultúrach sa praktikuje lotosový pôrod. V tomto prípade sa pupočník neprestriháva, zostáva spojený s bábätkom až do jeho odpadnutia. Dieťa je teda spojené s placentou ešte niekoľko dní po pôrode.
Čo je to dvojcievny pupočník?
Ide o vrodenú vývojovú chybu/anomáliu pupočníka. Normálne má pupočná šnúra dve artérie (tepny) a jednu vénu (žilu). Dôvod, prečo došlo k vyvinutiu iba jednej artérie, nie je zrejmý. Anomália sa dá zistiť pomocou USG (ultrasonograf) vyšetrenia. Množstvo detí s dvojcievnym pupočníkom sa rodí úplne zdravých, a to aj napriek vyššiemu riziku vrodených chýb srdca. Po narodení sa pri tejto anomálii odporúča realizovať podrobné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na srdce novorodenca.
Pupočná šnúra ako prvá hračka
Bábätká sú veľmi zvedavé a prejavuje sa to už v maternici. Dieťatko sa zaujíma o svoje okolie a prebádava ho. Pupočná šnúra mu slúži ako prvá hračka na spríjemnenie času stráveného v brušku. Bábätko ju ťahá, stláča, oblizuje a pevne sa jej drží.
Rôsol s obsahom kyseliny hyluronovej
Vo vnútri pupočnej šnúry sa nachádza želatínová hmota, ktorá chráni žilu a tepny pred pokrčením alebo stlačením. Whartonov rôsol obsahuje kyselinu hyaluronovú, ktorá priťahuje vodu a hydratuje, dokáže naviazať až 1000-násobok svojej váhy. Povrch pupočnej šnúry je pokrytý ochrannou membránou (amnion). Pupočník je natoľko pevný a odolný, že vydrží hmotnosť 6 kg.
Pomáha pupočníková krv liečiť?
Krv v pupočníku obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ktoré by mohli byť potenciálne nápomocné pri liečbe niektorých ochorení. Krv si môžete nechať odobrať pri pôrode po prestrihnutí pupočnej šnúry a nechať ju uložiť pre vlastnú potrebu (pre dieťa, ktorému bola odobraná, prípadne pre súrodenca) alebo ju darovať.
Účinnosťou pupočníkovej krvi sa zaoberajú rôzne klinické štúdie, výsledky jej pôsobenia však stále neboli 100-percentne potvrdené. Dokonca aj pri transplantácii kostnej drene je pupočníková krv až niekoľkou z ďalších možností. Pre nižšiu zrelosť buniek sú totiž jej účinky slabšie.
Najčastejšie otázky – FAQ
Pupočná šnúra má pre matku i dieťa obrovský význam. Dieťa cez ňu získava čerstvú krv a potrebné živiny, odvádza odpadové látky a odkysličenú krv, chráni pred zmiešaním krvi matky a dieťaťa. Zaujali vás záujimavosti o pupočníku? Chcete sa ohľadom pupočnej šnúry ešte niečo opýtať? Zapojte sa do diskusie a napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma.
Ako funguje pupočná šnúra?
Je odrezanie pupočnej šnúry bolestivé pre dieťa alebo matku?
Aké je odporúčané ošetrenie pupočnej šnúry po odrezaní?
Pupočná šnúra okolo krku – aké sú následky?
Pridať komentár