Prvé pohyby bábätka

Prvé pohyby bábätka. Kde a kedy cítiť prvé pohyby v brušku?

Mnohé budúce mamičky sa nevedia dočkať okamihu, kedy budú vnímať a cítiť, že v nich rastie nový život. Prvé pohyby bábätka v brušku sú preto nielen prekvapivé, ale aj radostné. V okamihu, ako žena ucíti prvé pohyby alebo kopanie bábätka, bude jednoznačné, že ultrazvuk neklamal a v jej brušku sa nachádza skutočne malý človek, ktorý sa teší na svet. Ako rozoznať pohyby bábätka? Kedy cítiť prvé pohyby v brušku? Čo znamenajú rýchle pohyby bábätka v brušku? Na všetko dôležité nájdete odpoveď v tomto článku.

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 29.05.2023
Obsah článku:

Prvé pohyby bábätka sú pre rodičov vždy významným okamihom. Keďže každé tehotenstvo má svoje špecifiká, je dôležité si uvedomiť, že inak môže tento okamih vnímať prvorodička a inak druhorodička, resp. viacnásobná mamička. Prvé slabé pohyby v tehotenstve sa odohrávajú už okolo siedmeho – ôsmeho týždňa. V deviatom týždni začína bábätko hýbať rukami, nohami a približne v jedenástom týždni už hýbe aj hlavičkou. Tieto pohyby bábätka však možno vidieť len pri vyšetrení na ultrazvuku. Plod je ešte príliš slabý na to, aby tehotná žena jeho pohyby v tomto štádiu tehotenstva zaznamenala.

Kedy cítiť prvé pohyby bábätka?

Prvé výraznejšie pohyby v brušku sa objavujú približne okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva. Nie je presne stanovené, že práve toto obdobie má byť zlomovým. Budúca rodička môže cítiť pohyby pokojne neskôr a vôbec to nemusí znamenať nič zlé. Dôležité sú pravidelné návštevy u gynekológa, ktorý vďaka ultrazvuku dokáže sledovať vývoj plodu a jeho pohyby. Postupne sa pohyby stávajú intenzívnejšie, pretože plod rastie a aj menšie pohyby môže tehotná žena pociťovať vo zvýšenej miere. Mení sa však charakter pohybov. Ženy prvorodičky majú občas problém rozoznať pohyby bábätka od peristaltiky čriev, ktorých činnosť je zvlášť v prvom trimestri veľmi výdatná.

Mamičky druhorodičky, ktoré si už tehotenstvom prešli dobre vedia, čo môžu od pohybov bábätka v brušku očakávať. Sú schopné bez problémov rozoznať pohyby bábätka od pohybu čriev. Zároveň vnímajú daný pohyb citlivejšie a dokážu tieto pohyby zaznamenať omnoho skôr ako ženy prvorodičky, pre ktoré môžu byť prvé slabé pohyby v tehotenstve mätúce a ťažko identifikovateľné. Bez problémov môžu teda pociťovať prvé pohyby už okolo 16. týždňa. Skôr môžu prvé pohyby bábätka zaznamenať aj chudé ženy s nízkou telesnou hmotnosťou. Ženy, ktoré si tehotenstvom prešli, opisujú prvé pohyby bábätka rôzne. Niektoré ich prirovnávajú k hladeniu, klopaniu, bublaniu, trepotaniu krídiel, motýlikom v bruchu, vlnobitiu či k mrveniu. Časom sa pohyby stupňujú a stávajú intenzívnejšie, a to už v ďalších týždňoch možno pokojne pomenovať aj ako kopanie bábätka.

Kedy cítiť prvé pohyby bábätka?

Necítim pohyby bábätka. Je niečo zle?

Je dôležité si uvedomiť, že aj bábätko v brušku má svoj režim a je dobré ho sledovať. Ak už citeľne zaznamenávate pohyby bábätka, všímajte si intenzitu, čas alebo počítajte počet pohybov. Aj v brušku má dieťa svoj denný rytmus, niekedy je aktívne a prevaľuje sa, kope a naopak, niekedy oddychuje a spí. Je úplne v poriadku, ak má dieťa občas aktívnejšie dni a naopak aj dni, keď „komunikuje“ menej. Spozornieť treba v prípade, ak je zmena v pohyboch veľmi radikálna.

Dôvodov, prečo zrazu cítite pohybov menej alebo sú menej intenzívne, môže byť viacero. Niekedy môže ísť o polohu bábätka, ktoré sa stále pohybuje v plodovej vode. Takisto sa môže na brušnú stenu dostať placenta a pohyby dieťatka sú teda utlmené. Úplné vymiznutie pohybov po dlhšiu dobu však netreba podceňovať a odporúča sa okamžite navštíviť gynekológa. Signálom pre komplikácie môžu byť tiež prudké až panické pohyby plodu. Dieťatko môže mať problém z dôvodu nevhodnej polohy, do ktorej sa dostalo alebo nemá dostatok kyslíka. Takisto, ak od 20. do 24. týždňa stále nezaznamenáte prvé pohyby, určite navštívte svojho lekára. Vyšetrením na ultrazvuku bude možné najlepšie diagnostikovať, o aký „problém“ či stav ide.

Čo robiť, ak sa bábätko nehýbe?

V prvom rade je dôležité hneď nepanikáriť, pretože môže ísť o fázu pokoja, kedy dieťatko spí. Vedzte, že dieťatko dokáže v brušku prespať aj 20 hodín a v niektorých fázach tehotenstva je jednoducho menej aktívne. Ako uvádzame vyššie, spozornieť treba, ak je zmena pohybov veľmi radikálna, dieťa sa dlhšiu dobu nehýbe. Ideálne je v takom prípade okamžite navštíviť gynekológa. Existujú však určité tipy, ktoré môžu pomôcť bábätko v brušku rozhýbať. Využite ich v prípade, že si nie ste istá, či je bábätko v poriadku.

  • Obmedzte pohyb, zaujmite pokojovú polohu. Dieťa sa v brušku nebude pohojdávať a pokojová poloha môže bábätko prebudiť.
  • Napite sa studenej vody.
  • Ľahnite si na ľavý bok a mierne pokrčte pravú nohu, v tejto polohe je možné dobre sledovať prípadné pohyby.
  • Pustite si hlasnejšie hudbu.
  • Komunikujte s bábätkom, prihovárajte sa mu a zapojte aj hlas budúceho otecka. Takéto podnety u bábätka môžu vyvolať činnosť.
  • Doprajte si sladký nápoj, džús alebo pár kúskov sladkého ovocia, cukor totiž dieťa v bruchu stimuluje k zvýšenej aktivite.
  • Brucho hlaďte a stimulujte miernym tlakom.

Čo robiť, ak sa bábätko nehýbe?

Sledovanie pohybov bábätka a ich frekvencia

Nie je možné normou stanoviť vhodnú frekvenciu pohybov bábätka v brušku. V mnohom závisí od bábätka, každé je totiž iné. Pohyby závisia aj od štádia tehotenstva. Je úplne normálne, že plod je raz aktívnejší a raz má stav pokoja. Takisto plod v matke reaguje na rôzne podnety, či už na zvuky, pohyby matky, polohu, v ktorej matka sedí alebo leží. Taktiež jeho aktivitu môže ovplyvniť množstvo živín, ktoré prijíma. Ak sa dieťatko pohybuje menej často, nemusí to automaticky značiť problém. Hlavne v prvom trimestri je úplne normálne, že v jeden deň pociťuje žena výraznú aktivitu bábätka a na druhý deň je frekvencia minimálna.

Je bežné, že ak je mamička v pokoji a oddychuje, bábätko je aktívne. Ak sa budúca mamička počas dňa viac pohybuje, kolísaním v plodovej vode bábätko uspáva a upokojuje ho, práve preto sú často pohyby bábätka veľmi intenzívne v noci. Fázy aktivity a pokoja sa môžu striedať každých 20 až 40 minút. Zaujímavosťou je, že aktivitu bábätka v brušku môže povzbudiť aj príjem sladkého – obsah cukru v tele matky. Povzbudiť aktivitu bábätka môžete pokojovou polohou na ľavom boku.

Žena sama vníma pohyby bábätka najlepšie, počítať je dobré všetky pohyby bábätka od tretieho trimestra. Je dobré stanoviť si určitý čas, kedy budete aktivitu dieťatka sledovať, keďže aj ono má svoj určitý denný režim. Zaujmite spomínanú polohu na ľavom boku a pokrčte pravú nohu. Všeobecne sa hovorí o minimálne desiatich pohyboch v priebehu dvoch hodín. Aj toto je spôsob, ako viete, že je bábätko v brušku v poriadku. Nejde však o žiadnu exaktnú mieru. Je dobré v prípade znepokojenia o pohyboch bábätka informovať svojho lekára a prípadne ísť na ultrazvuk.

Frekvencia pohybov bábätka

Ako rozoznať pohyby bábätka?

Prvé pohyby bábätka sú veľmi nepatrné a vníma ich len samotná tehotná žena. Napriek tomu, že na ultrazvuku už okolo 2. – 3. mesiaca môžete vidieť ako sa bábätko hýbe, nemá ešte dostatočnú silu na to, aby jeho pohyby bolo cítiť. Nie je preto výnimkou, že si mamičky pohyby bábätka často zamenia s tráviacou aktivitou. A kde cítiť prvé pohyby bábätka? Najčastejšie na prednej strane bruška alebo bočných stenách.

Zhruba okolo 5. – 7. mesiaca tehotenstva sú pohyby bábätka najintenzívnejšie, plod je už väčší a silnejší. Je to však veľmi individuálne. Bábätko je ešte malé a má okolo seba dostatok priestoru na to, aby realizovalo rôzne akrobatické kúsky či menilo polohy. Cítiť pohyby bábätka je pre väčšinu žien veľmi vzrušujúce a je vhodné sa o túto radosť podeliť aj s budúcim oteckom či kamarátkami.

Charakter pohybu sa mení aj v neskoršom štádiu tehotenstva. Pohyby plodu v tehotenstve – 3. trimester od 28. týždňa sa výraznejšie menia aj z toho dôvodu, že objem plodovej vody sa zmenšuje a väčší priestor vypĺňa samotné dieťatko. Neznamená to, že pohyby musia byť nutne častejšie a výraznejšie. Takáto zmena pohybov je postupná, a to že väčšie dieťa kope menej neznamená, že by niečo malo byť zle. Ak sa už pohne či kopne, budete to cítiť viac. Zhruba okolo 8. mesiaca sa dieťatko zvykne pretočiť hlavou nadol, čo len potvrdzuje, že jeho príchod na svet sa blíži. To, že pohyby pred pôrodom nie sú v takej vysokej intenzite nie je dôvodom na obavy. Pravidelné návštevy gynekológa sú však na mieste.

Ženy, ktoré už majú tehotenstvo za sebou alebo sú viacnásobné mamičky, si rozdiely medzi pohybmi bábätka všímajú intenzívnejšie, pretože presne vedia, čo majú očakávať. Porovnávajte si skúsenosti s inými mamičkami, no nedovoľte, aby ste boli pod tlakom alebo v strese z toho, prečo sa vo vašom prípade nedeje niečo, čo sa ostatným mamičkám dialo. Aktivita plodu i charakter pohybov sú veľmi individuálne. Na základe skúseností sú však pohyby bábätka najintenzívnejšie v noci. Cez deň totiž chôdza matky pôsobí na dieťa ako kolísanie a preto je aktivita nižšia.

Ako rozoznať pohyby bábätka

Čo značia bolestivé pohyby bábätka?

Veľmi aktívne dieťa v brušku môže mamičke niekedy spôsobiť poriadny diskomfort. Bolestivé pohyby bábätka môže každá žena vnímať inak, záleží tiež od prahu bolesti. Je prirodzené, že niektoré kopnutia bábätka do brucha či smerom k rebrám môžu spôsobovať bolesť. Plod je už väčší a silnejší. Aj pri otočení dieťatka dole hlavou okolo 8. mesiaca môžu byť kopance smerom k pľúcam miestami poriadne citeľné, napriek tomu, že intenzitu pohybov môže mamička vnímať menej. Budúca rodička by mala rozpoznať, kedy ide vyslovene o bolesť spôsobenú pohybmi bábätka a kedy ide napríklad o falošné kontrakcie alebo prípadné bolesti v podbrušku. Ak nemáte istotu, obráťte sa na svojho lekára.

Skúsenosti

Prvé pohyby bábätka sú pre budúcu mamičku radostnými okamihmi, pri ktorých môže vnímať, ako v nej rastie nový život. Podľa diskusií prvé pohyby mamičky cítia od 16.-17. tt., niekedy sa začne bábätko hýbať neskôr, až v 19.-20- tt. Podľa skúseností tehotných žien sa prvé pohyby prejavujú ako jemné ťukania zvnútra bruška, prípadne ako bublinky, ktoré sa predierajú na povrch.

Prvé pohyby bábätka diskusia Modrykonik

Prvé pohyby bábätka skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Prechádzate si aktuálne tehotenstvom a zaujímate sa o to, čo očakávať od prvých pohybov bábätka? Hľadáte informáciu o tom, kedy cítiť prvé pohyby v brušku? Budeme radi, ak nám napíšete, aké sú vaše pocity z pohybov bábätka v brušku. Máte už pôrod za sebou? Takisto nás poteší, ak nám popíšete vlastné skúsenosti týkajúce sa pohybov bábätka v brušku. Ostatným mamičkám či budúcim rodičkám môžete poskytnúť rady a tipy, ktoré s touto témou súvisia. Dajte nám vedieť v rámci diskusie pod článkom.

Prvorodičky zaznamenajú prvé pohyby zhruba okolo 20. až 22. týždňa tehotenstva. V prípade niektorých žien aj skôr. Prvé pohyby v tehotenstve môže byť pre ženy, ktoré sú tehotné po prvýkrát, náročnejšie vnímať. Často sú prvé pohyby bábätka veľmi jemné a vzhľadom na zmeny v trávení, ktoré sa v tomto období odohrávajú, si ich ženy často zamieňajú s pohybom čriev a hromadením plynov.

Vo väčšine prípadov je prvé pohyby možné zaznamenať okolo 20. až 22. týždňa tehotenstva. Ženy, ktoré už rodili, sú citlivejšie a dokážu rozoznať pohyby bábätka už okolo 16. – 17. týždňa. V 13. týždni tehotenstva je pomerne skoro na to, aby bolo možné pohyby bábätka cítiť a skôr môže ísť o nahromadené plyny alebo peristaltiku čriev.

Počas druhého tehotenstva tehotné ženy zvyčajne zaznamenajú pohyby bábätka v brušku už okolo 16. až 17. týždňa. Dôvodom je, že dokážu lepšie rozoznať pohyby bábätka a vedia, čo očakávať. Treba však počítať s tým, že aktivita dieťaťa v brušku môže byť počas každého tehotenstva iná.

Áno, naozaj sa to stáva. Dieťa sa môže napiť plodovej vody, následkom čoho môže byť čkanie, čo môže vyvolať u mamičky pocit bubliniek či mrvenia. Zároveň sa dieťatko môže hýbať a tehotná žena tak pociťuje zvýšenú aktivitu pohybu u bábätka.


Komentáre
Zuzulienka 10.Jul.2023
Môžem niektoré mamičky upokojiť že je asom prvé pohyby v jednom aj druhom tehotenstve cítila až po druhom trimestri. Prvýkrát som sa bála lebo tiež som citala že väčšinou okolo toho druhého trimestra to je...Šla som 23 týždni na gyndu a lekár povedal ze všetko v poriadku, že malému sa asi príliš hýbať nechce, zretelne som pohyby cítila 26 týždni a v druhom tehotenstve podobný scenár a podobný termín pohybov tak sa toho netreba hneď báť.

Odpovedať

Sandy 19.Jul.2023
Ja som bola prvorodička a prvé pohyby som cítila už okolo 16. týždňa. Manžel mi neveril ani svokra, ale ja som vedela, že toto maternica, plyny ani nejaké trávanie nie sú. Potvrdil to o týždeň aj ultrazvuk. :)

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92%)