Prvé očkovanie bábätka

Prvé očkovanie bábätka – skúsenosti, reakcie (teplota, opuch, začervenanie)

Prvé návštevy lekárov po narodení bábätka môžu v rodičoch vzbudzovať nervozitu a strach. Ide o jednu z najdôležitejších rodičovských povinností, ktoré musí dospelý človek zaradiť do svojho života na nasledujúcich 18 rokov. Súčasťou primárnych zdravotných prehliadok novorodenca sú aj prvé očkovania. Tie so sebou veľakrát prinášajú isté vedľajšie účinky, ktoré vyžadujú dôkladnú pozornosť rodičov. Kým niektoré reakcie detského organizmu sú považované za bežné, iné je potrebné skonzultovať s lekárom.

Publikované: 15.09.2023
Aktualizované: 15.09.2023
Obsah článku:

Akú starostlivosť vyžaduje dieťa po prvom očkovaní? Aké reakcie bábätka na prvé očkovanie sa považujú za normálne? Ktoré príznaky je lepšie riešiť v rámci lekárskej starostlivosti? Na tieto i ďalšie otázky ohľadom prvého očkovania nájdete odpovede v nasledujúcom článku.

Predpríprava na prvé očkovanie novorodenca

O termínoch jednotlivých očkovaní a ich odstupe je povinný informovať rodičov samotný pediater, ktorého si pre svoje bábätko vopred vybrali. Pri stanovovaní vakcinačných termínov je však potrebné, aby boli rodičia v kontakte s lekárom, a to najmä v prípade, že nastanú isté komplikácie pred dňom očkovania. Komplikáciami sa myslia zmeny v zdravotnom stave dieťatka, ako zvýšená teplota, nechutenstvo, zvracanie či iné žalúdočné ťažkosti. Aby sa rodičia takýmto nepríjemnostiam pred pevne stanoveným termínom očkovania vyhli, je potrebné pár dní pred vakcináciou obmedziť kontakt bábätka s väčšími skupinami ľudí či návštevami. Samozrejme, dieťatko netreba pre očkovanie úplne odizolovať od vonkajšieho sveta mimo domova. Stačí implementovať isté pravidlá, vďaka ktorým nedôjde k prípadnému nakazeniu zamedzujúcemu vakcinácii.

Tieto zásady by mali spočívať najmä v obmedzení návštev a cestovania do cudzích krajín. Takže prechádzky po okolí a v prírode nie je potrebné pred prvým očkovaním novorodenca vynechávať. Ak však predsa len dôjde k nejakému kontaktu s človekom prejavujúcim známky choroby alebo cestovali rodičia s dieťatkom do zahraničia, je nutné o týchto skutočnostiach oboznámiť pediatra. Lekár totiž potrebuje všetky informácie, ktoré by mohli nejakým spôsobom ovplyvniť pôsobenie vakcíny. Už hneď po príchode do ambulancie pediatra je preto zo strany rodičov dobré zhrnúť všetky aspekty zdravotného stavu ich dieťaťa. To zahŕňa nielen prípadné zmeny v zdravotnom stave či spánkovom režime bábätka za posledné dni, ale aj cesty do zahraničia či kontakt dieťaťa s kýmkoľvek, u koho sa v tej dobe vyskytovalo hocijaké akútne ochorenie. Na základe týchto informácií a zdravotného vyšetrenia následne pediater rozhodne, či je možné prvé očkovanie novorodencovi podať.

V prípade, že vakcinácia prebehne bez akýchkoľvek problémov, rodičom je odporučené pobudnúť aspoň pol hodinu v čakárni pediatra. Tento časový interval je rozhodujúci z hľadiska vzniku potenciálnej alergickej reakcie bábätka na podanú vakcínu. Keď týchto potrebných 30 minút prejde, lekár opäť dieťatko vyšetrí a v prípade absencie náznakov alergickej reakcie pošle pacienta domov. Doma by mala nasledovať dôkladná starostlivosť o dieťatko. Vplyvom očkovania sa môžu totiž začať prejavovať isté známky zhoršeného zdravotného stavu.

Predpríprava na prvé očkovanie novorodenca

Čo robiť po očkovaní?

Starostlivosť o bábätko po absolvovaní prvého očkovania je podobná ako aj v prípade očkovaní väčších detí či dospelých. Potrebné je dodržiavať režim založený na dostatočnom množstve oddychu, pričom vylúčený by mal byť nadmerný pohyb či zaťažovanie oblasti vpichu.

Je dôležité, aby bábätko neostávalo bez dozoru. Po podaní prvého očkovania je totiž zásadné, aby rodičia pozorne sledovali a spozorovali aj tú najmenšiu zmenu v zdravotnom stave svojho dieťatka. Prítomnosť blízkej osoby tiež dokáže zásadným spôsobom zmierniť nepokoj uboleného očkovaného bábätka.

Prvé očkovanie bábätka a reakcie organizmu

Najbežnejšie a do istej miery bezproblémové vedľajšie účinky prvého očkovania by mali pominúť do 24 až 48 hodín od podania vakcíny. V prípade, že si rodič všimne ich pretrvávajúce účinky, je vhodné opätovne navštíviť pediatra.

Po prvom očkovaní bábätka je teplota nevítaným, no veľmi bežným spoločníkom, ktorého sa dá zväčša zbaviť podaním liekov proti horúčke. Tie môže užiť dieťatko až v prípade, že teplota presiahne hranicu 38 °C. Horúčka po očkovaní sa zväčša ozve už vo večerných hodinách, najčastejšie do 12 hodín po podaní vakcinačnej dávky. Existujú však očkovania, po ktorých sa prvé známky zvýšenej teploty objavia až po 8 či 10 dňoch. Takýto jav je príznačný pre očkovanie MMR chrániacej dieťa pred mumpsom, osýpkami a rubeolou. Prvá dávka sa podáva v 15. mesiaci života dieťaťa. Bez ohľadu na to, v ktorej z vyššie uvedených situácií sa rodičia ocitnú, je podstatné, aby boli dieťatku dodávané potrebné živiny, resp. dostatok tekutín. U dojčených detí je tieto látky nutné, samozrejme, podať prostredníctvom materského mlieka.

Medzi bežné reakcie organizmu bábätka na prvú vakcínu je únava a nechuť do jedla. Nie je teda žiadnym prekvapením, že v tomto čase dochádza k istým problémom pri kojení. Z hľadiska matky je v tejto situácii potrebné obrniť sa dostatočnou trpezlivosťou a odhodlaním svoje dieťatko nakŕmiť, a to aj napriek tomu, že na mliečko vôbec chuť nemá.

Podanie vakcíny prichádza aj s ďalším vedľajším účinkom v rovine fyziológie, a to nepríjemnou bolesťou v mieste vpichu. Táto oblasť detského tela je po očkovaní mimoriadne citlivá a podráždená, pričom medzi viditeľné prejavy patrí najmä opuch a začervenanie.

Účinným prostriedkom na uľavenie od bolesti je aplikácia chladivých náplastí pre deti po očkovaní. Obklad sa odporúča opakovane nechať pôsobiť aspoň 20 minút, pričom následne ho treba z miesta vpichu odstrániť. Deti sú veľmi citlivé na náhle zmeny teploty, a preto je dobré túto kúru proti bolesti aplikovať s určitými prestávkami.

Podráždená nálada v dôsledku ubolenosti a zvýšenej teploty sa často prejaví formou zvýšenej frekvencie plaču. Netreba zúfať, pretože psychické i fyziologické príznaky po podaní prvého očkovania po pár dňoch pominú. Pozitívnym znamením je, že ich prítomnosť značí, že v organizme bábätka prebieha reakcia imunitného systému na vakcinačnú látku.

Prvé očkovanie bábätka a reakcie organizmu

Príznaky po prvom očkovaní vyžadujúce lekársku pomoc

Zatiaľ čo mierne zvýšená teplota po dobu jedného až dvoch dní sa považuje za normálnu reakciu detského organizmu na prvé očkovanie, pretrvávajúca horúčka nad úrovňou 40 °C je pre bábätko nebezpečná, a preto si vyžaduje okamžitú zdravotnú starostlivosť. Z hľadiska teploty je potrebné si všímať časový interval medzi podaním vakcíny a prvými známkami zvýšenej teploty. Ak horúčka nastane až po dvoch dňoch od podania dávky, môže to naznačovať vážnejší vedľajší účinok očkovania. To však neplatí v prípade, že ide o očkovania, pre ktoré je doslova príznačný oneskorený začiatok teplotných stavov (vakcína MMR).

Rodičia by taktiež mali dôsledne pozorovať miesto vpichu, ktoré môže výrazným opuchom a zahnisaním naznačovať, že ide o serióznejšiu reakciu detského organizmu na podanú vakcínu. Lekára je nutné vyhľadať aj v prípade, že dôjde k začervenaniu v oblasti podania prvého očkovania až po dvoch dňoch od termínu vakcinácie.

Medzi ďalšie príznaky vyžadujúce lekársku pomoc patrí aj obmedzená pohyblivosť a ochabnutosť končatín bábätka. Neprestajný plač trvajúci vyše tri hodiny nie je dobrým znamením, pričom podozrivý je i dlhšie ako jednu hodinu pretrvávajúci plač s vysokým tónom.

Ak si rodič všimne akékoľvek poruchy vedomia dieťatka, kŕče alebo opakované žalúdočné ťažkosti vo forme zvracania či hnačiek, je nutné o tejto situácii informovať príslušného pediatra. Samozrejme, ak k týmto príznakom dochádza mimo ordinačných hodín lekára, je ideálne navštíviť najbližšiu detskú pohotovosť.

Špecifickým prípadom je prvé očkovanie proti osýpkam, ktoré je súčasťou vyššie spomínanej vakcíny MMR. U niektorých bábätiek totiž môže dochádzať k výskytu vyrážok. Takáto reakcia imunitného systému sa však vo väčšine prípadov objavuje až s odstupom 6 až 12 dní. Vyrážky v dôsledku podania očkovania proti osýpkam sú normálne vtedy, ak majú ružovkasté sfarbenie. Tento prejav vakcíny nie je pre ostatné deti nákazlivý, a preto je bezpečné sa zdržovať vo verejných priestranstvách. Problém nastáva, ak majú vyrážky krvavočervenú farbu, pričom ich prítomnosť na pokožke bábätka pretrváva dlhšie ako tri dni. Takáto situácia si už vyžaduje lekársku pomoc.

Tú je potrebné vyhľadať v prípade akejkoľvek vakcíny, ktorá spôsobí u dieťaťa záchvaty, napuchnutie hrdla a dýchacích ciest, zrýchlený tep či bledosť pokožky. Vymenované príznaky však patria medzi veľmi zriedkavé, no zároveň nadmerne seriózne.

Príznaky po prvom očkovaní

Prvé očkovanie bábätka – skúsenosti

Väčšina skúseností s prvým očkovaním prebieha formou vystresovanej mamičky a pokojného dieťatka, ktoré ani netuší, že ho niečo prelomové čaká. Viaceré diskutujúce potvrdili, že je potrebná dôsledná komunikácia s lekármi, ktorí dokážu nervozitu rodičov novorodencov naplno pochopiť.

Niektoré ženy odporučili, aby si mamičky prvé detské očkovania podelili na rozličné termíny, čím sa vyhnú nepríjemnostiam v súvislosti so znásobenými príznakmi v dôsledku podania viacerých vakcín naraz. Do domácich zásob si však treba vopred zaobstarať chladivé náplasti a lieky proti horúčke. Dodali, že je vhodné prvé očkovania aplikovať dieťatku počas kojenia alebo v polohe ľahu na hrudi matky. Dieťa i matka sú tak pokojnejšie. Potom už len ostáva postarať sa o oteckov, ktorí dokážu byť na plač svojich detí v dôsledku bolestivého očkovania nadmerne citliví.

Prvé očkovanie bábätka skúsenosti Modrykonik

Prvé očkovanie bábätka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Prečítali ste si celý náš článok o prvom očkovaní novorodencov, no vaše otázky ostávajú nezodpovedané? Neváhajte sa pozrieť do sekcie otázok a odpovedí, v ktorej sme zhrnuli niekoľko ďalších zaujímavých aspektov súvisiacich s touto problematikou. V prípade, že ani táto časť neuspokojila vašu zvedavosť, vaše pripomienky a prípadné otázky uveďte v sekcii komentárov. Snažíme sa na ne reagovať rýchlo a pohotovo.

Aj keď pri väčšine detí je možné badať aspoň jemné zvýšenie telesnej teploty, je normálne, ak žiadne príznaky rodičia na svojom dieťati nespozorujú. Každý organizmus je iný, a preto nulová reakcia imunitného systému nemusí automaticky znamenať, že nedochádza k budovaniu obranyschopnosti voči nákazlivým ochoreniam, ako osýpky či mumps.

Áno, v prípade vakcín je možné hovoriť o istých rozdieloch v účinkoch. Príkladom je časový odstup medzi podaním očkovacej látky a prvými prejavmi vedľajších účinkov u bábätka. Kým po očkovaní proti tetanu, čiernemu kašľu či záškrtu dochádza k zvýšenej teplote a bolestiam už do 12 hodín po vakcinácii, v prípade očkovania MMR je možné hovoriť o takmer týždňovom odstupe. Konkrétnejším prípadom je napríklad vakcína proti detskej obrne, pre ktorú je niekedy príznačná bolestivosť svalov.

Nie, bábätko po prvom očkovaní sa odporúča udržiavať v pokoji, čo znamená, že by ste mali v čo najvyššej miere eliminovať akékoľvek cestovania na dlhšie trasy. Jednotlivé vakcíny sú sprevádzané vedľajšími účinkami, ktoré sa môžu značne odzrkadliť podráždenosťou, uplakanosťou a ubolenosťou dieťatka. Bežný je aj zhoršený spánok, ktorý duševnej pohode dieťatka rozhodne neprispieva. Aj preto je lepšie nechať bábätko oddychovať v známom prostredí v obklopení najbližších ľudí, a teda rodičov.

Nie, takýto jav rozhodne nie je bežný. Prvé náznaky bolesti v mieste vpichu a začervenania tejto oblasti detského tela by mali po vakcinácii nastúpiť už niekoľko hodín po podaní dávky. Ak u vášho bábätka došlo k vedľajším účinkom prvého očkovania s takým podstatným časovým odstupom, je pravdepodobné, že pôjde o vážnejšiu reakciu, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc. Bezodkladne preto kontaktujte svojho pediatra.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.2%)