
Prvá menštruácia po pôrode. Menzes očakávajte po šestonedelí
Počas tehotenstva sa mnohé ženy tešia z toho, že majú od menštruácie pokoj. Áno, hormonálne a fyziologické zmeny nemusia byť vždy najpríjemnejšie – ranné nevoľnosti, boľavé kríže, zápcha a nadúvanie či časté močenie sú však prirodzenou reakciou tela na zmeny, ktoré sa v ňom dejú. Hoci sa môžete počas tohto obdobia stretnúť s krvácaním a výtokom, normálna menštruácia nie je počas tehotenstva možná. Preto je dôležitá otázka, kedy po pôrode začne prvá menštruácia.
- Prvá menštruácia po pôrode najskôr po šestonedelí
- Očista tela po pôrode – lochie
- Slabá alebo silná menštruácia po pôrode?
- Ako dlho trvá menzes po pôrode?
- Uprednostnite vložky pred tampónmi
- Priebeh prvej menštruácie po pôrode (PMS)
- Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
- Prvá menštruácia po pôrode – skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Dôvodom sú predovšetkým nepríjemnosti spojené s touto každomesačnou starosťou ženy. Ako dlho teda prvá menštruácia po pôrode potrvá, bude silnejšia alebo slabšia ako pred tehotenstvom a môže žena otehotnieť aj v čase, keď po pôrode ešte nemá menštruáciu?
Prvá menštruácia po pôrode najskôr po šestonedelí
Prvá menštruácia sa zvyčajne objavuje 6 – 24 týždňov po pôrode, ale každý ženský organizmus je jedinečný, preto nemožno na otázku, kedy príde po pôrode menštruácia, odpovedať jednoznačne. Niektorým ženám nabehne rok aj viac po pôrode, niektorým hneď po šestonedelí. Dostaviť sa teda môže kedykoľvek počas dojčenia, ale aj 6 týždňov po skončení kojenia. Ak nedojčíte, menštruáciu môžete dostať 4-5 týždňov po pôrode, ale aj 3 mesiace po príchode dieťaťa na svet. Priemer je okolo 3 až 8 mesiacov po pôrode. Počas dojčenia totiž ženské telo produkuje hormón prolaktín, ktorý blokuje funkciu vaječníkov, a teda i nástup menštruácie. Opäť platí, že každé telo je iné a aj jeho hormóny môžu fungovať trochu inak. Hoci majú dojčiace ženy skúsenosti s neskorším nástupom menzesu, nájdu sa tu nejaké výnimky.
Očista tela po pôrode – lochie
Po pôrode dochádza k očiste tela, počas šestonedelia je prirodzený výtok zvaný lochia. Nezáleží na tom, či ste rodili prirodzene alebo cisárskym rezom, po pôrode krvácajú všetky ženy. Ide o výtok s obsahom krvi, hlienu a tkaniva maternice, ktorý je výsledkom hojenia a čistenia sa maternice po pôrode. Začína krátko po pôrode a zvyčajne trvá 2 až 6 týždňov, zriedkavo môže trvať dlhšie.
Farba výtoku sa počas tohto obdobia mení – zo začiatku je červený alebo hnedočervený, postupne má tmavšiu hnedú farbu a nakoniec sa jeho farba mení na jasnejšiu. Prvá menštruácia po pôrode sa zvyčajne objaví niekoľko týždňov po skončení výtoku.
Slabá alebo silná menštruácia po pôrode?
Prvá menštruácia po šestonedelí môže byť odlišná od menštruačného krvácania pred tehotenstvom. Nejedna novopečená mamička má skúsenosti s tým, že sa menzes po pôrode vrátil v plnej sile. Prvá menštruácia je často silná a bolestivá, nepríjemné kŕče sa môžu objaviť aj v prípade, že ste nimi pred tehotenstvom netrpeli. Bežne sa totiž s prvou menštruáciou vylučuje výstelka maternice a krvné zrazeniny ešte od pôrodu. Dojčiace ženy majú často veľmi ľahké krvácanie/špinenie pred prvou intenzívnou menštruáciou. Zriedkavejšie je menštruácia slabšia a bolesti v podbrušku nie sú žiadne alebo len minimálne.
Ako dlho trvá menzes po pôrode?
Menštruačné krvácanie po pôrode závisí od mnohých faktorov, napr. od doby, počas ktorej máte lochiu, a hlavne dojčenia. To má vplyv nielen na to, kedy sa menštruácie dostaví, ale aj na to, ako dlho potrvá. Spočiatku býva menštruácia nepravidelná a trvá rôzne dlho. Niekedy môže ísť o slabé špinenie počas dvoch dní, inokedy o silné krvácanie, ktoré trvá aj týždeň.
Uprednostnite vložky pred tampónmi
Mnoho mamičiek zaujíma, či je vhodnejšie používať po narodení dieťaťa vložky alebo tampóny. Odpoveď gynekológov je jednoznačná – vhodnejšie sú vložky. A to z viacerých dôvodov. Je to pohodlnejšie (predovšetkým, ak ste mali vaginálny pôrod), ale aj hygienickejšie. Pri používaní vložiek máte lepší prehľad o množstve krvi, farbe i o prípadných zrazeninách. Vložky sú lepšou voľbou aj v prípade popôrodného výtoku, vtedy tampóny nie sú vôbec prípustné.
Po výtoku a prvej menštruácii sa v prípade, že všetko prebehne v poriadku, môžete vrátiť k tampónom alebo menštruačnému kalíšku. Nezabudajte na ich pravidelnú výmenu.
Priebeh prvej menštruácie po pôrode (PMS)
Menštruačnému krvácaniu veľmi často predchádza hormonálna nerovnováha a sú s ním spojené typické telesné a psychické ťažkosti. U veľa žien sa preto pri popôrodnej menštruácii môžu objaviť s ňou spojené príznaky. Postretnúť vás môžu zmeny nálad, podráždenosť, strata sebakontroly, agresivita, úzkosť, únava, nepokoj, pokles schopnosti sústredenia sa, prejedanie, bolesti hlavy, chrbta a podbruška. Ak je to aj váš problém, PMS môžete zvládať úpravou diétneho režimu a životného štýlu. Zvýšte príjem tekutín, obmedzte pitie kávy (stačí počas menštruácie), príjem cukru a soli, ale aj červeného mäsa. Doprajte si potraviny bohaté na draslík (banány, paradajky, broskyne) a do jedálnička zaraďte ryby, biele mäso, celozrnné pečivo, špargľu, artičoky, žeruchu, petržlen, figy a datle. Pomáha pohyb na čerstvom vzduchu, nie nadmerná fyzická záťaž, maximálna hygiena a relaxácia (pravidelný spánok, relaxačná hudba, aromaterapia).
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
S gynekológom sa poraďte v prípade, že máte ťažký priebeh predmenštruačného syndrómu, ak je krvácanie veľmi silné a dlhé (trvá viac ako 7 dní) a máte veľké bolesti. Lekára vyhľadajte i v prípade, že výtok má zvláštny zápach, krvácanie je sprevádzané kŕčmi v podbrušku a teplotou.
Prvá menštruácia po pôrode – skúsenosti
O prvej menštruácii po pôrode ženy veľa diskutujú. Z ich príspevkov na fórach je zrejmé, že to, kedy príde prvá menštruácia po pôrode, je veľmi individuálne. Niektoré mamičky menzes dostali niekoľko mesiacov (mesiac aj dva) po dojčení, teda po pár mesiacoch, roku či dvoch od pôrodu, iné ešte počas dojčenia (10 týždňov aj pár mesiacov). U mamičiek, ktoré nekojili, sa menštruačné krvácanie dostavilo zvyčajne krátko po šestonedelí.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Dúfame, že ste v našom článku našli všetky informácie, ktoré ste o prvej menšturácii po pôrode hľadali. Na záver sme odpovedali na časté otázky, ktoré vás ohľadom tejto témy zaujímajú. Ak sa chcete opýtať ešte niečo, priestor máte v komentároch pod článkom. Budeme radi, ak sa v diskusii podelíte aj o svoje skúsenosti a pomôžete tak ženám, ktoré sa otázkou prvej menštruácie po pôrode zaoberajú.
Je typická nepravidelná menštruácia po pôrode?
Môžem otehotnieť, keď dojčím a nemám menštruáciu?
Prečo menštruácia neprichádza, hoci nedojčím?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Dobrý deň,
ak sa necítite po takej dlhej dobe po cisárskom reze dobre, treba to riešiť čo najskôr s Vaším gynekológom, resp. s lekárom, ktorý vás ošetroval. On pomocou vyšetrenia najskôr zistí, o čo ide.
Odpovedať