Príprava na pôrod. Predpôrodný kurz ako psychofyzická predpôrodná príprava
Pôrod je silným emocionálnym zážitkom, čo znamená, že so sebou prináša podstatnú mentálnu a fyzickú záťaž. Aj keď prijímanie rozličných informácií o pôrode prostredníctvom internetových či literárnych zdrojov môže byť v priebehu tehotenstva nápomocným, najlepšie sa na pôrod pripravíte na predpôrodnom kurze organizovanom samotnými pôrodnicami, materskými centrami či súkromnými spoločnosťami.
Ako prebieha psychofyzická príprava na pôrod, v čom spočíva táto forma prípravy, ale tiež v akom štádiu tehotenstva by ste mali začať navštevovať predpôrodné kurzy sa dočítate v nasledujúcich odsekoch nášho článku.
V čom spočíva predpôrodná príprava na pôrod?
Základy predpôrodnej prípravy spočívajú vo výbere vašim potrebám vyhovujúcej pôrodnice a následnom zaistení miesta vo zvolenej inštitúcii. Na tento aspekt je potrebné myslieť v predstihu. Veľmi významnou časťou predpôrodnej prípravy je zbalenie si tašky do pôrodnice. Ak si potrebné veci zbalíte v dostatočnom predstihu, vyhnete sa zbytočnému stresu v momente, keď sa váš pôrod naozaj spustí.
V súvislosti so všeobecnou prípravou na pôrod je nutné si stanoviť, či budete počas pôrodu požadovať epidurálnu analgéziu je tiež jednou z tém, ktoré je potrebné s partnerom prediskutovať. Tieto informácie vám môžu ponúknuť nielen webové stránky konkrétnych pôrodníc, no tiež kurzy venujúce sa príprave na pôrod.
Predpôrodné kurzy sú jedným z možných spôsobov, ako dosiahnuť zdravý a pohodový prístup k pôrodu. Organizované sú zväčša materskými centrami, ale aj samotnými pôrodnicami kliník a nemocníc či súkromnými spoločnosťami so zameraním na zdravý priebeh tehotenstva a prípravu na materstvo. Veľmi dôležitým faktorom pracujúcim v prospech ukážkového zvládnutia návalov emócií a bolestí, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou príchodu bábätiek na svet, je psychická i fyzická príprava na pôrod.
Tehotným ženám pomáha z hľadiska správneho mentálneho nastavenia fakt, že sa na takýchto kurzoch majú možnosť stretnúť s inými ženami, ktoré si prechádzajú tým, čím ony. Najdôležitejším aspektom predpôrodných kurzov je však ich informačná náplň. Budúce mamičky a ich partneri sa na predpôrodnej príprave dozvedajú množstvo podstatných informácií, ktoré môžu zužitkovať v období, keď nastane čas pôrodu.
Okrem základných faktov o pôrodoch vedenie kurzov tiež načrtáva potenciálne situácie, ku ktorým môže v priebehu pôrodu dôjsť, pričom tak zdôrazňuje potrebu byť s takýmito možnosťami uzrozumený. Z tohto hľadiska sú predpôrodné kurzy podstatné najmä pre prvorodičky.
Fyzická príprava na pôrod
Fyzická príprava na predpôrodných kurzoch pokrýva všetky fyzické aspekty, ktoré vaše telo v priebehu tehotenstva, ale i jednotlivých etáp pôrodu rozhodne ocení. V záujme perfektného zvládnutia pôrodných bolestí je prospešné absolvovať lekciu o dychových technikách. Správny spôsob dýchania počas kontrakcií zaručí relatívne zmiernenie bolestí, čím si vytvoríte dostatočnú zálohu síl na celý pôrod.
V rámci fyzickej prípravy na pôrod sa lektori tiež venujú informovaniu tehotných žien o pozitívnych a negatívnych stránkach analgetík, ako je epidurál, pričom osvetlia potenciálne situácie a okolnosti, ktoré môžu v momente zmeniť prirodzený pôrod na akútny cisársky rez.
Fyzická časť predpôrodných kurzov tiež zahŕňa cvičenia, ktoré sú zamerané na dôležité body z hľadiska zdravého priebehu tehotenstva a prípravy ženského tela na pôrodný proces. Cvičenie prebieha pod dôkladným dozorom pôrodnej asistentky. Súčasťou sú najmä cviky podporujúce krvný obeh, správne držanie tela, svalovú pružnosť, no tiež pomáhajú v boji proti typickým tehotenským bolestiam krížovej oblasti a kŕčom v nohách.
Jedným z najdôležitejších faktorov pri pôrode je panvové dno ženy, resp. svalstvo v tejto oblasti, ktoré môže počas tehotenstva oslabnúť. Pre správnu prípravu na pôrod je preto potrebné precvičovať aj túto časť tela. Masáž a cvičenie hrádze pred pôrodom je tiež podstatným aspektom z hľadiska zjednodušenia pôrodného procesu, avšak ani takáto prevencia nedokáže stopercentne zaručiť to, že počas pôrodu nedôjde k pretrhnutiu tejto oblasti ženského tela.
Existujú dokonca prípady, keď k pretrhnutiu hrádze došlo napriek pravidelnému cvičeniu a masážam, pričom ženy bez príprav obišli bez akejkoľvek ujmy. Odolnosť hrádze a okolnosti pôrodu, ktoré môžu zapríčiniť jej pretrhnutie, resp. nutné prestrihnutie, sú veľmi individuálne, preto by ste si v súvislosti s týmto aspektom pôrodu nemali robiť veľké nádeje.
Psychická predpôrodná príprava
Hoci je pravda, že si ženské telo počas pôrodu prechádza procesmi, ktoré si vyžadujú mnohokrát nadľudskú fyzickú odolnosť a silu, psychická stránka je taktiež veľmi podstatná. Faktom totiž je, že fyzická a duševná stránka ľudského zdravia sú úzko prepojené, čo znamená, že v prípade pôrodu je potrebné, aby bola žena v čo najväčšej psychickej i fyzickej pohode.
V niektorých aspektoch je psychická príprava na pôrod dokonca prednejšia ako fyzická. A to hlavne z toho dôvodu, že vo veci fyziologických problémov vám dokáže počas pôrodu vypomôcť zdravotný personál, avšak s mentálnymi ťažkosťami v podobe nervozity, obáv, stresu a pocitov neistoty si musíte poradiť samy.
Duševné zdravie je veľakrát podceňované, no pravdou je, že mentálny blok a vyčerpanie môžu podstatným spôsobom skomplikovať priebeh pôrodu. Psychickej príprave na pôrod napomáha najmä dostatočná informovanosť o jednotlivých etapách pôrodu, rôznych situáciách, ktoré môžu počas neho nastať a ich riešeniach. Ak totiž máte ucelenú predstavu o tom, do čoho idete a čo sa môže potenciálne stať, budete pristupovať k celému procesu s vnútorným pokojom a vyrovnanosťou.
Čo sa týka psychickej prípravy, vnútornú neistotu môže v budúcich rodičoch vzbudzovať aj popôrodné štádium, a teda nástup rozličných povinností súvisiacich so starostlivosťou o novorodeniatko, ako prebaľovanie, obliekanie či kúpanie. Precvičovaním základných úkonov sa zvyšuje sebavedomie oboch rodičov, no uľahčuje tiež postupnú adaptáciu na novú životnú etapu. Súčasťou prípravy na pôrod sú prednášky o materskom mlieku, jeho spustení či o rekonvalescenčnom období, v ktorom sa žena ocitá hneď po pôrode.
Kedy je čas na predpôrodný kurz?
Prihlásenie sa do kurzu prípravy na pôrod spočíva v detailnom časovom plánovaní. Takéto kurzy a jednotlivé lekcie, z ktorých sa kurz skladá, sú totiž záležitosťou viacerých mesiacov, pričom je vhodné, ak ho celý absolvujete ešte pred pôrodom. Je preto potrebné pracovať s verziou, že pôrod môže potenciálne nastať kedykoľvek pred stanoveným termínom. Z hľadiska časového horizontu je vhodné s predpôrodnou prípravou začať už okolo 16. týždňa tehotenstva. Odporúča sa začať v predstihu, aby ste mali možnosť odbúrať stres v čo najväčšej miere.
Postup predpôrodných kurzov
Vo všeobecnosti je súčasťou kurzov o príprave na pôrod cvičenie, pričom sa vykonáva pravidelne raz do týždňa, a to až do posledného štádia tehotenstva. Precvičujú sa končatiny, no tiež dôležité oblasti ako chrbtica či kríže, pričom v záujme čo najľahšieho priebehu pôrodu je potrebné pravidelné fyzické precvičenie brušných svalov a svalstva panvového dna. Tieto oblasti ženského tela sú totiž počas pôrodu najviac zaťažené.
Súčasťou cvičení sú rozličné techniky dýchania, ktoré v jednotlivých etapách pôrodu pomáhajú žene zmierniť vplyv kontrakcií. V intervale medzi 8. až 9. mesiacom tehotenstva sa do fyzickej prípravy zaraďuje aj nácvik tzv. gynekologickej polohy, pričom sa počas precvičovania lektori zameriavajú na úkony potrebné pre bezpečný príchod dieťaťa na svet. Sem patrí nielen tlačenie zo všetkých síl smerom do konečníka, ale aj požadovaná technika dýchania na zvládnutie kombinácie bolestí a tlačenia.
Inštinkt hniezdenia ako súčasť predpôrodných príprav
Odhliadnuc od predpôrodných kurzov sa predpôrodná príprava odohráva aj v domácom prostredí. Prejavuje sa približne po 30. týždni tehotenstva, keď nastupuje akýsi materinský inštinkt nazývaný „hniezdenie“. V tomto období žena pociťuje zodpovednosť za prostredie, do ktorého prinesie dieťatko z pôrodnice, čo vedie k upratovaniu príbytku, maľovaniu izieb, ale i nákupu a organizovaniu detského oblečenia, plienok a inej výbavy pre bábätká. Úplný zoznam vecí, ktoré je potrebné mať na poriadku pred príchodom dieťatka poskytujú i na samotných predpôrodných kurzoch.
Hniezdenie je úplne bežnou a prirodzenou súčasťou tehotenstva a prípravy na pôrod. Rodičia sa týmto spôsobom snažia dopriať dieťatku prostredie, v ktorom sa bude cítiť pohodlne a bezpečne. Syndróm hniezdenia a jeho výsledky majú pozitívny vplyv na mentálnu pohodu matky, ktorá má vďaka predčasnej príprave k dispozícii príjemné miesto vytvorené podľa vlastných predstáv, kde môže v pokoji dieťatko dojčiť, uspať, okúpať, prebaliť a obliecť.
Predpôrodná príprava – skúsenosti
Diskusné fóra ponúkajú náhľad do skúseností s predpôrodnou prípravou, pričom najviac rozoberaným „strašiakom“ je rozhodne natrhnutie hrádze. Zatiaľ čo niektoré vyše päť týždňov praktizovali masáž hrádze a využívali tzv. aniball, čo je balónik znižujúci riziko natrhnutia hrádze počas pôrodu, iné pili rozličné čaje a jedli ľanové semiačka. Všetky diskutujúce ženy sa zhodli v tom, že bez ohľadu na tento aspekt predpôrodnej prípravy nikdy neexistuje 100-percentná istota, že k pretrhnutiu alebo prípadnému nastrihnutiu nedôjde.
Ozrejmili však, že tento strašidelne znejúci efekt pôrodu a ani jeho následné zošívanie nie sú také strašné ako prvotne vyznievajú. Viaceré tiež zdôraznili dôležitosť psychickej pohody, pre ktorú je najpodstatnejšie predpôrodné naladenie v podobe „zvládnem to“ a „všetko pôjde tak ako má“. Kým totiž nie je v špičkovom stave vaša mentalita, ani vaše telo nemusí počas pôrodu spolupracovať podľa vašich predstáv.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Chcete o predpôrodnej príprave a kurzoch psychofyzickej prípravy na pôrod vedieť viac? V komentároch pod článkom nám môžete položiť otázky, ktoré vás zaujímajú. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.
Akú inštitúciu zvoliť pre najlepšiu predpôrodnú prípravu?
Prečo je dôležitá účasť partnera na predpôrodných kurzoch?
Ponúkajú predpôrodné kurzy v pôrodniciach širší prehľad o tom, čo ma počas pôrodu čaká?
Kto má na starosti vedenie predpôrodných kurzov?
Čo si mám zbaliť do tašky do pôrodnice?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať