- Úvod
- Príbehy
Príbehy
Stať sa v živote matkou so sebou prináša radosť a úsmevné situácie, no tiež starosti a slzy. Každá matka vníma tehotenstvo, pôrod i následné rodičovstvo inak a zažíva rôzne situácie. Sto mamičiek a sto rôznych skúseností. Život niekedy napíše príbehy, ktoré môžu byť inšpiráciou, zdrojom poučenia alebo istým varovaním. Niektoré mamičky zvládli prirodzený pôrod bravúrne, iné si zažili cisársky rez. Odlišné sú aj skúsenosti s lekármi či pôrodníckym personálom. Učenie dieťaťa na nočník, prvé príkrmy, slová alebo kroky. Akými komplikáciami si mamičky počas tejto životnej etapy prechádzajú? Príbehy mamičiek o tom, ako zvládali prvé príznaky tehotenstva, ako sa vyrovnali so stratou mlieka či ako prekonali strach z pôrodu. Ak vás zaujímajú osobné skúsenosti mamičiek s tehotenstvom, pôrodom či rodičovstvom, v skutočných príbehoch možno nájdete to, čo hľadáte. Ak ste mamička a máte zaujímavý príbeh, o ktorý sa chcete podeliť, napíšte nám a radi ho zverejníme.
Liečba popôrodnej depresie ma utvrdila v tom, že ak niekedy v mojom živote nastane situácia, keď budú antidepresíva predstavovať pomoc, bez váhania sa k nim vrátim.
Ako prvorodička som sa prirodzene pôrodu bála, ale moje hrozivé predstavy napokon boli oproti realite naozaj rozprávkové. Štyri dni vyvolávania pôrodu, vyše týždňa v nemocnici a nakoniec cisársky rez.
Tento text je výhradne môj osobný názor, v mojom okolí sa s touto témou stretávam pomerne často. S odberom pupočníkovej krvi mám skúsenosť, keď som porodila moju dcéru.
Bonding – okamih, keď mi okamžite po pôrode nahého synčeka priložili na holú hruď, prihovárala som sa mu, pričom na mne pokojne zaspal. Prečo sa na Slovensku vníma sa ako nejaký „trend“?
Sama dobre viem, že množstvo mojich kamarátok rieši otázku, či pri pôrode mať partnera alebo nie. Samozrejme, v prvom rade je to rozhodnutie budúcej mamičky a partnera.
Tento príbeh je pre všetky mamičky, ktoré majú počas dojčenia obavy z toho, že stratia mlieko. A viem, že ich nie je málo. Aj moja osobná skúsenosť hovorí za všetko.