Prečo vznikajú cysty?
Cysty sú útvarmi obalenými epitelovou membránou a s dutinou naplnenou krvou, hnisavou tekutinou alebo skvapalnenými odumretými bunkami. K tvorbe cýst dochádza vplyvom cystickej degenerácie, ktorá pomenúva proces štrukturálnej zmeny existujúceho tkaniva v organizme. K zmene dochádza v momente, keď tkanivo začne z istého dôvodu chabnúť alebo sa rozpadať. Cysty sú vo všeobecnosti pseudotumormi, ktorých rast nemožno nazývať autonómnym.
Cysty sú na rozdiel od nádorov zväčša nezhubné, no ak sa zistí ich prítomnosť v tele, odporúča sa lekársky rozbor daného nálezu. Za žiadnych okolností by sa tieto útvary nemali brať na ľahkú váhu. Ak sa totiž cysta infikuje, môže v tele spôsobovať vznik zápalov. V takýchto prípadoch je nutný zákrok vo forme rozrezania a následného vyprázdnenia cysty. Niektoré cysty sa môžu dokonca zmeniť na nádor alebo byť súčasťou zhubných či nezhubných nádorov nachádzajúcich sa v ľudskom tele. Z tohto dôvodu by sa nemali cystické nálezy podceňovať.
Jednou z príčin vzniku cýst môžu byť nádory s väčšími rozmermi, v rámci ktorých vznikajú cysty. Ich tvorbu však môže mať na svedomí aj staroba tkanív, ktoré chabnú a následne sa menia v takéto útvary, no na vine môžu byť i rozličné defekty tkanivových buniek. Najčastejšou príčinou je blokáda žliaz v ktoromkoľvek orgáne ľudského tela. To znamená, že k tvorbe cýst môže dochádzať naozaj v hocakej časti organizmu. Vysoká pravdepodobnosť vzniku cýst hrozí aj v prípade väčšieho poranenia, resp. traumy, v dôsledku čoho môžu niektoré tkanivá odumierať, čím sa podporuje tvorba cystických útvarov. V takejto situácii ide viac-menej o súčasť rekonvalescencie, ktorou si ľudský organizmus prechádza.
Existujú však aj pooperačné cysty, ktoré sú výsledkom odstránenia nadmerného množstva tkaniva počas vykonávania chirurgického zákroku. Tvorba cýst môže byť niekedy dokonca reakciou na parazitickú prítomnosť v ľudskom tele. K príčinám však radíme aj vývojové poruchy, v dôsledku ktorých môže dochádzať k vzniku tzv. dermoidných cýst. Ide o kožné cysty vznikajúce vplyvom chyby počas kožného vývinu plodu. Následkom sú kožné bunky uväznené v podkoží, kde sa neskôr tvorí tekutina, a teda i samotná cysta. Známym pôvodcom ovariálnych a prsných cýst je hormonálna nerovnováha medzi prevyšujúcim estrogénom a nedostatkom hormónu progesterónu.
Niektoré cystické nálezy môžu mať pôvod v genetických ochoreniach prenášaných z pokolenia na pokolenie. Takýmto prípadom je polycystická choroba obličiek, ktorá postihuje funkciu orgánov vylučovacej sústavy. Okrem vyššie menovaných cýst však existujú aj kostné cysty či cysty kolenného menisku. O niečo špecifickejšou je Bakerova cysta, ktorá pomenúva útvar naplnený tekutinou vznikajúci v oblasti za kolenom.
V prípade niektorých druhov cýst dopomáhajú k ich odhaleniu rozličné symptómy. Kým tie mozgové sprevádzajú stavy zmätenosti, poruchy rečových či motorických schopností, u prsných cýst sú časté bolesti v dôsledku ich utláčania okolitých tkanív. Aj pre samotného pacienta je o niečo evidentnejšia prítomnosť podkožných cýst, a to „vďaka“ hmatateľným opuchom alebo hrčkám. Nie každá cysta však musí mať takéto výrazné sprievodné príznaky napomáhajúce správnej diagnostike. K nálezom cystických útvarov na vnútorných orgánoch dochádza viac-menej počas bežných lekárskych vyšetrení.
Ak dôjde k odhaleniu prítomnosti cysty v ľudskom organizme, najdôležitejším aspektom je rešpektovanie pokynov lekára vzťahujúcich sa na liečbu. Kým niektoré cysty je potrebné odstrániť chirurgicky, iným pacientom nezostáva nič iné, len čakať, kým sa cysta sama absorbuje. V takejto situácii sa potenciálny vývoj cysty pozoruje, aby sa predišlo možným komplikáciám po náhlej ruptúre cystického nálezu. Ako mnohé ženy na diskusných fórach potvrdili, dlhodobé cystické problémy postihujúce ženské reprodukčné orgány majú tendenciu zmiznúť vďaka tehotenstvu. Ide však o veľmi individuálnu záležitosť, čo znamená, že kým u jednej ženy sa hormonálna nerovnováha spôsobujúca tvorbu cýst napraví graviditou, druhá môže naďalej trpieť týmito ťažkosťami. V takom prípade je potrebné pristúpiť k iným riešeniam hormonálnej situácie v organizme ženy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár