Povinné a nepovinné očkovania detí na Slovensku
Zdravie dieťaťa by malo byť v živote každého rodiča jasnou prioritou. Kým niektorým civilizačným ochoreniam nie je možné predísť nejakým fixným spôsobom, nákaze inými prenosnými chorobami sa dá preventívne zamedziť prostredníctvom pravidelného očkovania. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uvádza presný zoznam očkovaní novorodencov, ktoré by mali do určitého veku povinne absolvovať všetky bábätká. Existuje však i súhrn vakcín, ktoré sú pre deti na Slovensku odporúčané.
Proti ktorým prenosným ochoreniam sú povinné očkovania na Slovensku, aké vakcíny pre deti fungujú na princípe odporúčania, kedy je potrebné dieťa priniesť na jednotlivé očkovania a v akých časových intervaloch by sa mala podávať ďalšia dávka tej ktorej vakcíny si môžete prečítať v našom článku venujúcom sa tejto dôležitej problematike.
Dôležitosť očkovania novorodencov a detí
Aj napriek tomu, že sa v dnešnej dobe internetu a rýchleho informačného toku človek stretáva s množstvom konšpirácií a kampaní zameraných proti očkovaniam, je dôležité podotknúť, že práve vakcinácie zbavili väčšinu ľudstva fatálnych následkov v dôsledku ochorení, ktoré dnes považujeme za bežné.
Na jednej strane je pravda, že jednotlivé očkovania prichádzajú s určitými vedľajšími účinkami a reakciami detského organizmu, no vážne následky vakcín sú extrémne zriedkavé, a preto je v tejto problematike vhodné počúvať lekárov a príslušných odborníkov.
Očkovanie funguje na princípe vytvorenia imunity človeka voči určitému ochoreniu. Očkovacia látka preto musí obsahovať antigén, voči ktorému si telo postupne vytvára protilátky. Ľudský organizmus si tento ochranný proces zapamätá a pri strete s konkrétnym ochorením aktivuje svoju obranyschopnosť.
Cieľom pravidelného očkovania je v čo najväčšej miere eliminovať výskyt prenosných chorôb, pričom vakcinácia neslúži len pre dobro jednotlivca, ale i civilizácie ako celku. Čím viac ľudí bude chránených voči prenosným ochoreniam, tým menšia je pravdepodobnosť vzniku lokálnych či celosvetových epidémií.
Potrebné je poznamenať, že očkovanie nemusí úplne zamedziť prenosu konkrétnej choroby na zaočkované dieťa. Vakcinácia a telom vytvorené protilátky však zabránia vážnejšiemu priebehu ochorenia, a teda sa s ním popasuje lepšie ako v prípade nezaočkovaného dieťatka.
Povinné očkovanie detí
Ako sme už vyššie spomenuli, existujú určité očkovania, ktoré sú v rámci slovenských vyhlášok charakterizované ako povinné. V prípade jednotlivých detských očkovaní je stanovené i vekové rozmedzie, v ktorom by mali byť vakcinačné dávky deťom podané. Na Slovensku máme vyhradených celkovo 10 povinných očkovaní.
Záškrt, tetanus a čierny kašeľ
Povinnosť očkovania proti tetanu, čiernemu kašľu a záškrtu je pevne daná zákonom, pričom u detí je podmienená tvorba protilátok voči všetkým trom prenosným ochoreniam vo forme jednej vakcíny. Ak by v dôsledku nejakého ochorenia dieťaťa alebo inej kontraindikácie nebolo možné niektorú z očkovacích látok bábätku podať, riešením je kombinácia zvyšných dvoch očkovaní alebo podanie každej vakcíny zvlášť.
Kým bakteriálne ochorenie menom záškrt sa na území našej krajiny priam nevyskytuje, tetanus môže ľahko napadnúť nezaočkovaný organizmus v dôsledku i toho najmenšieho poranenia cudzím predmetom. Protitetanovku podávajú lekári aj v prípade, že je dieťa pohryznuté potenciálne neočkovaným zvieraťom.
Obe vyššie uvedené ochorenia sa považujú za vysoko infekčné, no čierny kašeľ je špecifický svojím zameraním na nákazu novorodencov, dojčiat a malých detí. Aby bábätko predišlo zdravotným problémom vznikajúcim v dôsledku týchto troch nesmierne nákazlivých chorôb, je potrebné, aby bolo prvýkrát zaočkované už po dosiahnutí 10. týždňa života.
Povinné očkovanie detí proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu však vyžaduje ďalšie dve dávky, a to po dovŕšení 5. a 11. mesiaca života bábätka. Ďalšie očkovanie detí následne prebieha v 5. roku života. Tento proces je známy ako preočkovanie, ktoré musí touto vakcínou dieťa absolvovať aj v 12 rokoch.
Očkovanie proti žltačke typu B
Výskyt žltačky je príznačný najmä pre krajiny, ktoré nemajú stanovené štandardy hygieny. To však neznamená, že sa proti tomuto ochoreniu nemusí človek chrániť vakcínou. U detí sa prvé povinné očkovanie proti žltačke podáva 10 týždňov po narodení.
Keďže sa termíny podávania všetkých troch dávok tejto vakcíny zhodujú s povinným očkovaním detí proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu, slovenské zdravotníctvo umožňuje kombináciu týchto očkovacích látok.
V rámci jedného termínu môže byť teda bábätku podaných niekoľko rozličných očkovaní naraz. Nevýhoda takéhoto prístupu k vakcinácii novorodenca sa prejaví v súvislosti s reakciami detského organizmu na podané očkovacie látky.
V takomto prípade totiž nie je možné s istotou určiť, ktorá vakcína spôsobuje konkrétnu reakciu. Všetko závisí od rozhodnutia rodiča a zhodnotenia tejto možnosti príslušným pediatrom. Najdôležitejšie totiž je, aby dieťa jednotlivé povinné očkovania podstúpilo.
Vakcína na prevenciu detskej obrny
Príznaky detskej obrny sa vyskytujú len veľmi zriedkavo, a preto je rozhodne lepším riešením sa tomuto vážnemu ochoreniu kompletne vyhnúť. Zaručuje to zákonom dané povinné očkovanie proti nákazlivej chorobe, ktorej následky zahŕňajú rozličné miery ochrnutia až smrť.
Prvá dávka by mala byť na základe zavedeného systematického očkovania dieťaťu podaná v 9. týždni života, pričom druhá a tretia dávka sa zhodujú s vakcínami proti vyššie spomínaným ochoreniam. Následné preočkovania musí dieťa absolvovať v 5 a 12 rokoch.
MMR vakcína alebo očkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole
Priebeh osýpok, mumpsu i rubeoly je bez účinných protilátok prítomných v organizme dieťaťa veľmi ťažký. Zákon preto rodičom a lekárom ukladá povinnosť očkovania bábätka v časovom rozmedzí 14. až 17. mesiaca života dieťaťa, pričom následne je pre dieťa táto trojzložková očkovacia látka povinným očkovaním v 4 rokoch.
Vyhnúť sa tak dá možným lokálnym epidémiám osýpok, ktoré niekoľkokrát vypukli aj v niektorých regiónoch Slovenska. Požiadavky na kolektívnu imunitu v rámci tejto vakcíny nie sú na našom území spĺňané už zopár rokov. Vyplýva to z úrovne zaočkovanosti, ktorá klesla pod 95 percent.
Očkovanie proti hemofilovým a pneumokokovým invazívnym infekciám
Vakcinácia proti vírusmi vyvolávanej influenze a bakteriálnemu ochoreniu so streptokokovým pôvodcom sa deťom podáva v troch dávkach, a to v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života dieťaťa.
V súvislosti s povinným očkovaním detí proti pneumokokovým ochoreniam má rodič na výber spomedzi dvoch typov vakcíny. Kým jedna chráni dieťatko pred 10 typmi pneumokoka, druhá vytvára obranyschopnosť bábätka pred 13 rozličnými pneumokokmi.
Rozdiel medzi nimi je však badateľný najmä z aspektu financií. Jednoduchšiu verziu očkovania preplácajú v plnej sume zdravotné poisťovne, pričom proti 13 typom pneumokoka ochráni dieťa vakcína vyžadujúca istý doplatok.
Nepovinné očkovanie detí
Podanie odporúčaných očkovaní závisí predovšetkým od rozhodnutia rodičov a posúdenia lekára. Až na základe ich vzájomnej dohody a súladu veku dieťaťa s pevne stanovenými termínmi rozličných očkovaní zaznamenanými v očkovacom kalendári je možné dieťaťu podať vakcínu.
Medzi nepovinné očkovania detí sa na území Slovenska zaraďujú napríklad vakcíny proti kliešťovej encefalitíde a žltačke typu A, ktorých podanie je vhodné po dovŕšení prvého roku života bábätka. Dávkovanie sa pri rozličných vakcínach proti žltačke typu A, samozrejme, líši, no vo všeobecnosti sú to zväčša dve až tri dávky. Kliešťová encefalitída si vyžaduje tri dávky očkovania a následnú jednu dávku na preočkovanie v pravidelnom trojročnom či päťročnom intervale, a to v závislosti od vybranej vakcíny.
Od deviatich mesiacov, prípadne jedného roka dieťaťa je odporúčané očkovanie proti ovčím kiahňam. V rámci tejto vakcíny existuje tiež širší výber, pričom sú zväčša potrebné aspoň dve dávky.
Šesť až osem mesiacov od narodenia bábätka je vhodné porozmýšľať aj nad absolvovaním očkovania proti chrípke či rotavírusovým ochoreniam. Kým pri prvom sa z aspektu dávkovania berie ohľad na vek a predchádzajúce vakcinácie dieťaťa, proti rotavírusovým chorobám sú zväčša podávané dve až tri dávky.
V skorších štádiách života novorodenca (od dvoch mesiacov) môžu rodičia zvážiť odporúčané očkovanie na prevenciu meningokokových infekcií. Aj v tomto prípade platí závislosť počtu dávok od zvoleného typu vakcíny.
Medzi nepovinné očkovanie detí patrí taktiež vakcína proti HPV, a teda ľudskému papilomavírusu. Toto infekčné ochorenie sa zväčša prenáša priamym kontaktom s nakazeným, najčastejšie pohlavným stykom. V pubertálnom veku dieťaťa je preto vhodné pouvažovať aj nad touto možnosťou.
Detské očkovania a zdravotné poistenie
Hoci v prípade povinných očkovaní detí dochádza k plnému pokrytiu poplatkov za vakcináciu, všetky zdravotné poisťovne majú právo určiť si mieru pokrytia jednotlivých dávok očkovaní, ktoré sa radia medzi odporúčané.
Tieto doplatky z vrecka rodičov sa môžu líšiť aj na základe veku dieťaťa. To znamená, že ak ide o preočkovanie v pubertálnom veku, niektoré zdravotné poisťovne nepokrývajú celú cenu vakcíny. Očkovanie proti chrípke však patrí medzi nepovinné očkovania, ktoré zdravotné poisťovne hradia v plnej výške bez ohľadu na typ očkovacej látky.
Môže matka očkovanie dieťaťa odmietnuť?
Odmietnutie povinných očkovaní detí sa čoraz väčšmi stáva akýmsi trendom. Vo svojej podstate je odmietnutie očkovania bábätka zo strany rodičov možné, no z hľadiska zdravia štátu a imunity obyvateľstva takéto konanie nie je ideálnym riešením.
Jednotlivé regionálne úrady dohliadajúce na verejné zdravie sa v pravidelných intervaloch informujú o zaočkovanosti detí v danej lokalite, pričom po zistení odmietnutia vakcíny dochádza k procesu, ktorý spočíva v opätovnom informovaní rodičov o dôležitosti plošného očkovania detí.
Ak nedôjde k náprave zaočkovanosti konkrétneho dieťaťa, úrady majú právo uložiť rodičom pokutu, ktorej výška sa môže líšiť v závislosti od regionálnej príslušnosti.
Povinné a nepovinné očkovanie – skúsenosti
Téma týkajúca sa vakcinácie detí je na diskusných fórach veľmi často rozoberaná, pričom príznačné sú aj ostré výmeny názorov v dôsledku polarizácie spoločnosti. Týkajú sa nielen skúseností s prvým očkovaním bábätka, ale aj odmietnutia očkovania. Kým niektoré diskutujúce matky podporujú odmietnutie MMR vakcíny, iné nemajú pochopenie pre takéto radikálne rozhodnutie.
Mnohé však vyzdvihujú dôležitosť kolektívnej imunity, vďaka ktorej je možné eliminovať potenciálne epidémie. Taktiež prízvukujú, že v dôsledku veľkého počtu nezaočkovaných detí môžu byť ohrozené aj ich ratolesti, ktoré povinnú vakcináciu proti prenosným ochoreniam absolvovali.
V súvislosti s ochorením rubeoly jedna diskutujúca podotkla, že by mali ženy nepodporujúce toto očkovanie v budúcnosti včas informovať svoje dcéry o ich nezaočkovaní proti tejto chorobe. Pri nákaze tehotnej ženy touto chorobou totiž môže dochádzať k nepríjemným komplikáciám, ktoré v niektorých prípadoch končia potratom.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Ak ste sa po prečítaní nášho článku o povinných a odporúčaných očkovaniach detí nedopracovali k informáciám, ktoré ste hľadali, neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí. Obsahuje niekoľko ďalších zaujímavých aspektov týkajúcich sa danej témy. Akékoľvek ďalšie pripomienky či otázky z vašej strany smerujte do sekcie komentárov. Snažíme sa na ne odpovedať čo najskôr.
Je potrebné dodržať vekový limit pri očkovaní?
Aké sú pravdepodobné reakcie na očkovanie v 3. mesiaci?
Sú na trhu k dispozícii rozličné vakcíny proti jednému ochoreniu?
Je očkovanie proti tuberkulóze (TBC) ešte stále považované za odporúčané?
Pridať komentár