Potničky

Potničky u bábätka (novorodenca) a malých detí

Okrem všakovakých chorôb sprevádzaných vyrážkami, ktoré môžu deti v priebehu života postretnúť, existujú ďalšie ťažkosti, ktorým možno predísť len menšími preventívnymi opatreniami. Aby bolo možné takéto predčasné kroky zaviesť do každodenného života, je potrebné, aby mali rodičia aký-taký prehľad o všetkých okolnostiach, ktoré môžu viesť ku kožným prejavom. Nestačí poznať len základné infekčné ochorenia kože, pretože detičky sa najčastejšie stretávajú práve s tými primárne neškodlivými, ako sú napríklad potničky.

Publikované: 06.05.2024
Aktualizované: 06.05.2024
Obsah článku:

Existuje niekoľko rozličných spôsobov, ako sa vyhnúť vzniku potničiek, no v prípade, že sa už u dieťaťa objavia, netreba zbytočne stresovať. V našom článku totiž prinášame zopár rád, ako potničky bez problémov prekonať, pričom nevynecháme ani základnú charakteristiku, ktorá dopomôže rodičom v domácom diagnostikovaní kožného problému.

Čo sú to potničky?

Kožný prejav menom potničky vzniká v dôsledku prehriatia organizmu, a to najmä v miestach, kde dochádza k najväčšiemu treniu medzi oblečením a pokožkou. U novorodencov a malých bábätiek sa vyskytujú častejšie, a to hlavne pre nedostatočne vybudovaný systém termoregulácie v ich tele. Hoci počas teplých až horúcich dní dochádza k poteniu v oveľa väčšej miere ako v zime, potničky sa neviažu výhradne na letné mesiace. V zime sú ľudia nútení brániť sa pred chladom vrstvením oblečenia, čo ešte väčšmi platí pre deti. Rodičia sa u svojho potomstva riadia pravidlom, ktoré vyžaduje dieťaťu obliecť o jednu odevnú vrstvu viac ako má na sebe dospelý človek.

Prehriatie v dôsledku vyšších teplôt vonkajšieho prostredia, horúčok alebo hrubého vrstvenia oblečenia neumožňujúceho dostatočné vetranie vedie organizmus k produkcii nadmerného množstva potu, ktorý nedokážu potné žľazy spracúvať, a tým pádom dochádza k upchatiu ich vývodov. Nahromadený pot, ktorý sa nemôže dostať na povrch tela, presakuje do podkožného tkaniva v okolí upchatých potných žliaz, čo zapríčiňuje dráždenie najväčšieho orgánu ľudského tela – kože. Tento nepriaznivý vplyv na pokožku sa viditeľne prejavuje vznikom potničiek.

Čo sú to potničky?

Ako vyzerajú potničky?

Potničky sa prejavujú formou vyrážok, ktoré je možné rozoznať od iných kožných prejavov vďaka začervenanej škvrne plnej malých červených vyrážok. Tie sa neskôr menia na pupence naplnené čírou tekutinou. Tento kožný prejav je, rovnako ako v prípade ovčích kiahní, sprevádzaný začervenaním v postihnutej oblasti, miernymi opuchmi a miestami neúnosným svrbením. U napučaných čírych pľuzgierikov dochádza v priebehu pár dní k prasknutiu. Po uschnutí miest predtým posiatych potničkami nastáva proces odlupovania pokožky a následné hojenie.

Celý priebeh potničiek trvá približne dva až tri dni, pričom nehrozí žiadny infekčný prenos tejto nevinnej reakcie kože na nadmerné teplo a vlhko, ktorému bolo vystavené. U detí vznikajú potničky najmä na krku, rukách, no tiež na hrudníku, v podpazuší a v plienkovej oblasti. Bábätká však môžu mať potničky aj na tvári. Čo sa týka dospelých ľudí, potničky sa najčastejšie nachádzajú na tele v miestach, kde dochádza k najväčšej miere trenia medzi pokožkou a odevom, resp. medzi jednotlivými kožnými záhybmi. Potničky preto vznikajú na bruchu, ale tiež na vnútornej strane stehien a v podpazuší.

Potničky na krku

Ako ošetrovať potničky?

Keďže potničky u bábätka, ani u väčších detí nie sú sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou a s ňou súvisiacou nespavosťou či nervozitou, starostlivosť si teda vyžadujú len samotné vyrážky. Jedným z najdôležitejších faktorov v hojení potničiek je tvorba ideálneho prostredia v podobe dobre vetraného a chladného priestorunosenie voľného oblečenia, ktoré umožňuje pokožke s potničkami dýchať. Vďaka týmto opatreniam sa dá predísť ďalšiemu nadmernému poteniu. Hoci podstatné je aj dodržiavanie pitného režimu. Dostatok čistej vody totiž dokáže v súvislosti s akýmikoľvek kožnými prejavmi robiť zázraky.

Najväčším činiteľom v prípade potničiek, ktorý by mohol človeku akejkoľvek vekovej kategórie prekážať, je miestami neznesiteľné svrbenie. Tomuto príznaku sa treba venovať najmä u detí, ktoré ešte nedokážu odolať prípadnému poškriabaniu. Takýto úkon totiž spôsobuje narušenie ochrannej vrstvy pokožky, čo môže viesť k zaneseniu otvorenej ranky baktériami, ktoré v tele spôsobujú vznik bakteriálnej infekcie vyžadujúcej liečbu antibiotikami. Čo teda zaberá na potničky u novorodenca či malých detí, aby sa predišlo vyššie opísanému scenáru?

Najúčinnejším prostriedkom na zmiernenie svrbenia sú krémy a gély na báze antihistaminík, prípadne u ovčích kiahní často využívaný hypermangánový kúpeľ. Na svrbenie môže pomôcť aj kúpeľ s ovsenými vločkami. Čo sa týka citlivých miest u bábätiek, ako je napríklad zadoček, ktorý je nonstop pokrytý plienkami, je vhodné aplikovať hojivé odvary z byliniek, pričom najpoužívanejší je harmanček, repík či dubová kôra. Bylinky sa odporúča na pokožku prikladať aj pomocou obkladov.

Vždy je potrebné poriadne telo dieťaťa osušiť, aby nedochádzalo k hromadeniu vlhkosti v postihnutých miestach. Aj z tohto dôvodu si potničky, rovnako ako plienková dermatitída, vyžadujú častejšiu výmenu plienok. Liečebný proces je potrebné započať čím skôr, aby sa zabránilo prerasteniu potničiek v nepríjemný ekzém. Taktiež je vhodné zdržať sa používania akýchkoľvek parfumovaných kozmetických a hygienických prípravkov, ktoré by mohli pokožku ešte viac iritovať.

Ako vyzerajú potničky?

Prevencia voči potničkám u detí

Väčšina preventívnych opatrení fungujúcich v zabránení vzniku potničiek je tiež súčasťou liečebných procesov po odhalení výskytu potničiek na pokožke dieťaťa. Primárne ide o spôsob, akým je dieťatko obliekané. Oblečenie a jeho vrstvy by mali vždy odzrkadľovať stav vonkajšieho počasia. Ak je vonku teplo, bábätko je potrebné obliecť do voľnejšieho ľanového alebo bavlneného odevu, ktorý udržuje pokožku vetranú a odvádza prebytočnú vlhkosť. Syntetické oblečenie totiž robí s vlhkosťou presný opak, a tým pádom vystavuje dieťa neustálemu treniu nepríjemne vlhkým materiálom o jeho citlivú pokožku, čo vedie k prehriatiu spôsobujúcemu vznik potničiek.

Oblečenie je potrebné meniť zakaždým, keď sa dieťatko spotí. Na rovnakom princípe funguje aj prebaľovanie v letnom období. Je potrebné ho vykonávať častejšie, pričom dôležité je aj ošetrenie a osušenie prevlhnutej pokožky pred použitím novej plienky. Tieto aspekty týkajúce sa bábätiek sa vzťahujú i na zimné mesiace. Vtedy je potrebné prihliadať na optimálne vrstvenie oblečenia. Vždy je lepšie, ak má dieťa miesto jednej hrubej vrstvy na sebe niekoľko tenkých vrstiev, ktoré sa dajú priebežne vyzliekať, aby sa predišlo prípadnému prepoteniu po nasadnutí do vyhriateho auta alebo vstupe do vykúrených vnútorných priestorov.

Miestnosti v príbytku by mali byť vždy dobre vetrané, aby sa vo vnútri nehromadil teplý vzduch a vlhkosť, pričom optimálnou teplotou je v priebehu dňa 21 až 24 °C, kdežto v noci by izbová teplota nemala presahovať 18 °C. Počas spánku dieťaťa by sa v postieľkach nemali nachádzať podložky z igelitu, keďže tento materiál v sebe drží všetku vlhkosť, ktorá môže na detskú pokožku pôsobiť dráždivo. Dôležité je tiež zabrániť tomu, aby bola detská pokožka vystavovaná vlhkosti po kúpaní. Vždy je potrebné dieťatko poriadne osušiť, pričom je vhodné pred oblečením pyžamka nechať detskú pokožku pár minút vetrať. U detí je ešte väčšia dôležitosť prikladaná na dodržiavanie základnej hygieny. Keď sa dieťa nadmerne spotí, je potrebné citlivú pokožku ošetriť kúpeľom, aby sa predišlo nadmernému pôsobeniu nahromadeného potu a olejov.

Prevencia voči potničkám u detí

Potničky u detí – skúsenosti

Čo sa týka skúseností diskutujúcich s potničkami, vo väčšine prípadov prevládala v otázke liečebných metód vetranie detskej pokožky. Akýkoľvek krém na potničky, ako Sudocrem či Fenistil, odporúčali mamičky až keď sa dieťatko začne škriabať. Ak bábätko svrbenie nepociťuje, stačí pokožku nechať častejšie vetrať a zbytočne nenatierať krémami. V niektorých prípadoch lekári predpisujú masti na báze kortikosteroidov, avšak tieto prípravky by nemali prichádzať do kontaktu so slnečným žiarením. Aj preto sa odporúča potierať pokožku takýmto krémom vo veľmi tenkej vrstve, a to najmä podvečer.

Potničky u detí skúsenosti Modrykonik

Potničky u detí diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Snáď každý vie, že starostlivosti o pokožku je potrebné sa venovať celý život. Platí to aj pre detskú pokožku, ktorá je spočiatku života dieťatka extrémne citlivá a náchylná na kožné prejavy v podobe ekzémov či iných vyrážok, ako sú napríklad potničky. Na túto problematiku sme nahliadli z niekoľkých rozličných aspektov, vrátane prevencie a liečebného postupu. Ďalšie zaujímavosti týkajúce sa potničiek nájdu naši čitatelia v sekcii otázok a odpovedí, pričom v prípade akýchkoľvek iných pripomienok, otázok či príhod s potničkami sú k dispozícii komentáre pod článkom.

Áno, potničky sa síce častejšie vyskytujú u malých detí, ktorých pokožka je omnoho citlivejšia z dôvodu nedostatočnej funkcie termoregulácie organizmu, no dospelí ľudia nie sú v súvislosti s týmto kožným prejavom výnimkou. Už len fakt, že dospelí ľudia často vykonávajú omnoho viac fyzicky náročných aktivít v letnom období ako deti, ktorým sa v nadmernom pohybe spojenom s potením zabraňuje, otvára priestor na vznik potničiek či kožných zaparenín.

Podstata liečby potničiek je u detí i dospelých rovnaká. Spočíva totiž v ochladení organizmu a zbavení sa nadbytočného potu, ktorý zaťažuje telo človeka. U dospelých je možné ochladenie tela docieliť studenou sprchou alebo kúpeľom, kdežto u detí sa takáto forma liečby z imunitného hľadiska neodporúča. Kým u detí je potrebné navrstviť oblečenie, aby neprechladlo, no následne vyzliekať jednotlivé vrstvy ako prevencia voči nadmernému poteniu, u dospelých je vhodné voliť menej vrstvený spôsob obliekania. Aplikovanie hojivých krémov či bylinných obkladov na zmiernenie svrbenia je súčasťou liečby u dospelých i detí, pričom to isté platí aj pre dodržiavanie hygienických zásad z hľadiska nepoužívania parfumovaných mydiel a riadneho osušenia pokožky po umytí.

Pokiaľ potničky pretrvávajú dlhšie ako tri dni, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Môže sa totiž stať, že dôjde k narušeniu detskej pokožky vplyvom poškriabania potničiek, čím sa môže do organizmu dostať bakteriálna infekcia. Takýto stav si už vyžaduje antibiotickú liečbu, ktorá sa viaže na lekársky predpis. Lekára je potrebné kontaktovať aj v prípade, že potničky sprevádza nadmerné pálenie či bolesti v postihnutých miestach. Lekára je potrebné navštíviť tiež vtedy, ak nemáte stopercentnú istotu, že ide u vášho dieťaťa o potničky.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.6%)