Poslíčkovia pred pôrodom. Ako dlho trvajú falošné kontrakcie? Celý deň aj celú noc
Hovorí vám v spojení s tehotenstvom niečo označenie poslíčkovia? Počuli ste už o pojme Braxton-Hicksove kontrakcie? V oboch prípadoch ide o synonymá a reč je o falošných kontrakciách, ktoré sa zvyknú u tehotných žien objavovať v priebehu 2. – 3. trimestra tehotenstva. Typické sú tiež pre obdobie 2 – 3 týždne pred pôrodom. Paradoxom je, že zatiaľ čo niektoré ženy poslíčkov zažívajú priebežne počas celého tehotenstva, iné sa s falošnými kontrakciami nestretnú vôbec. Ako sa prejavujú poslíčkovia? Objavujú sa poslíčkovia pred pôrodom? Čo znamenajú nepravidelné kontrakcie celý deň?
V priebehu tehotenstva sa žena stretáva s rôznymi zmenami, ktoré súvisia s jej telom a organizmom. Sto žien a sto rôznych skúseností, presne také sú tiež reakcie na to, keď majú popísať falošné kontrakcie. V praxi môže žena v tehotenstve pociťovať dva druhy kontrakcií, spomínané falošné alebo následne tie najdôležitejšie pravé – pôrodné kontrakcie. V oboch prípadoch ide o prirodzené procesy, ktoré sú počas gravidity úplne normálne. Poslíčkovia sú zvlášť pre prvorodičky veľmi mätúcim signálom a neraz ich vystrašia natoľko, že okamžite vyhľadajú lekársku pomoc. Obavy sú pochopiteľné, zvlášť, ak žena nevie, čo falošné kontrakcie môže vyvolať. Ako rozlíšiť skutočné a falošné kontrakcie? Môžu trvať poslíčkovia celú noc a sú falošné kontrakcie bolestivé?
Cvičné kontrakcie maternice – poslíčkovia
Kontrakcie sú definované ako sťahy maternicového svalstva. Samotná maternica je svalový orgán, ktorý aktívne pracuje počas celého tehotenstva. Zohráva dôležitú úlohu pri vývoji plodu a ovplyvňuje hladinu hormónov v tele. Dokonca sa oproti pôvodnej veľkosti zväčšuje až niekoľkonásobne. Jej pôvodná hmotnosť je približne 50 až 60 g. V tehotenstve dosahuje hmotnosť 900 až 1 000 g. Vnútorný priestor maternice sa z 5 až 10 ml zväčší na takmer 5 000 ml. Aj mimo tehotenstva dochádza k zmenám na maternici, napríklad počas menštruačného cyklu. Po pôrode a vylúčení placenty dochádza k zavinovaniu maternice a vracia sa do pôvodného stavu. Jej kontrakcie počas priebehu tehotenstva sú zapríčinené taktiež fyziologickými zmenami (rastom).
Úlohy falošných kontrakcií sa však od úloh pôrodných kontrakcií výrazne líšia. Hlavnou úlohou poslíčkov je, akási simulácia pravých kontrakcií, ktoré prichádzajú bezprostredne pred pôrodom a sú jedným zo spúšťačov pôrodu. Braxton-Hicksove kontrakcie pripravujú pôrodné cesty na pôrod. Ich úlohou však nie je otvárať krčok maternice, zabezpečujú len jeho skracovanie a zmäkčenie. Tehotné ženy ich môžu pociťovať tiež pri zvýšenej fyzickej námahe (upratovanie, zdvíhanie predmetov) alebo napríklad po pohlavnom styku.
Ako dlho pred pôrodom poslíčkovia prichádzajú?
Poslíčkovia sa môžu objavovať už od 2. trimestra tehotenstva. V niektorých prípadoch ich ženy zažívali priebežne už od 20. týždňa tehotenstva. Skorší výskyt je viac charakteristický u viacrodičiek. Typické sú falošné kontrakcie približne 2 – 3 týždne pred pôrodom. Práve preto niektoré rodičky poslíčkovia zaskočia a môžu nadobudnúť pocit, že ide o náznaky skutočných kontrakcií.
Ich príznaky sa však od skutočných kontrakcií výrazne líšia. Ako spomíname už vyššie, niektoré ženy ich počas tehotenstva nezažijú vôbec (zažije ich približne 10 % tehotných žien). Ich absencia rozhodne nepredstavuje problém z hľadiska ďalšieho priebehu tehotenstva či samotného pôrodu.
Ako sa prejavujú poslíčkovia – príznaky
Sú to naozaj poslíčkovia pred pôrodom? Nejde o predčasný pôrod? Vzhľadom na to, že falošné kontrakcie sa môžu objaviť niekoľko týždňov pred pôrodom a mnoho žien s nimi nemá počas tehotenstva skúsenosť, býva pre ne niekedy náročné ich odlíšiť od skutočných – pôrodných kontrakcií. Mnohé tehotné ženy, ktoré ucítia poslíčkov pred pôrodom nadobudnú pocit, že ide o skutočné kontrakcie. Máme pre vás niekoľko zásadných znakov, ktoré by vám mali pomôcť určiť, že ide o falošné kontrakcie – poslíčkov.
- Interval medzi kontrakciami je nepravidelný na rozdiel od pravých kontrakcií, ktoré prichádzajú s približne rovnakým časovým rozostupom. To znamená, že falošné kontrakcie prichádzajú vždy v odlišných časových intervaloch.
- Časový interval medzi kontrakciami sa neskracuje, ako je to pri pravých kontrakciách, kde dochádza k skracovaniu intervalov. Kontrakcie teda neprichádzajú každých 15, 10, 8 či 5 minút. K ďalším sťahom maternice môže prísť po 3, 5, 20, 40 minútach alebo o niekoľko hodín.
- Doba jednej kontrakcie má rôzne trvanie – spravidla kratšie, 10 až 15 sekúnd, no pocit sťahov môže pretrvávať aj 1 až 2 minúty. Pravá kontrakcia má dobu trvania približne 30 až 90 sekúnd.
- Celkovo môžu falošné kontrakcie trvať niekoľko hodín či dní, dôvodom je práve nepravidelnosť týchto svalových sťahov. Zväčša odznievajú do niekoľkých hodín a zvyčajne nedôjde k viac ako 4 sťahom za hodinu.
- Vyskytnúť sa môžu kedykoľvek počas dňa alebo tiež v noci – častejšie sa objavujú práve podvečer alebo počas noci po aktívnejšom dni.
- Bolestivosť a intenzita kontrakcií sú výrazne slabšie – ženy ich opisujú ako nepríjemné a nekomfortné. Typické je tvrdnutie bruška, napätie prednej brušnej steny, bolesť je skôr lokalizovaná na jednom mieste v podbrušku a často je charakterizovaná ako slabšie menštruačné kŕče.
- Žena dokáže počas falošných kontrakcií pokojne dýchať, komunikovať a pohybovať sa – nemení sa frekvencia dýchania, bolestivosť je nižšia.
- Je možné využiť možnosti na ich zmiernenie či úplný ústup.
- Poslíčkovia nie sú sprevádzaní žiadnymi inými príznakmi ukončenia tehotenstva – odtok plodovej vody, uvoľnenie hlienovej zátky, zvýšená dýchavičnosť, vystreľujúca bolesť do stehien či chrbtice.
V spojitosti s príchodom poslíčkov sa často hovorí o vplyve fyzickej námahy, zdvíhaní predmetov, no k falošným kontrakciám môže prispieť aj pohlavný styk alebo orgazmus ženy. Okrem fyzickej aktivity pri tejto príležitosti sú to aj spermie, ktoré obsahujú prostagalandín, ktorý môže sťahy maternice vyvolať.
Pomoc pri odznení falošných kontrakcií
Na rozdiel od pravých kontrakcií je výhodou, že v prípade poslíčkov existujú spôsoby, ktoré môžu ich prejavy zmierniť alebo zabezpečia ich ústup. Veľmi nápomocná môže byť teplá sprcha alebo krátky kúpeľ v teplej vode. V prípade poslíčkov by malo toto riešenie pomôcť k relaxácii maternice a ústupu sťahov. Často zaberie relaxačná poloha na ľavom boku s pokrčenými nohami, pri ktorej dôjde k uvoľneniu maternicového svalstva. Pomôcť môže taktiež pohár vlažnej vody a vyprázdnenie močového mechúra. Uľaviť môže aj magnézium – horčík. Všeobecne je dôležitý pravidelný pitný režim.
Poslíčkovia pred pôrodom (falošné kontrakcie) – skúsenosti
Poslíčkov – falošné kontrakcie vnímali ženy v diskusiách rôzne. Je tiež množstvo prípadov, ktoré s nimi nemali žiadnu skúsenosť, a to aj pri viacerých tehotenstvách. Niektoré ženy zasa zažívali poslíčkov počas tehotenstva pomerne pravidelne každý večer alebo počas noci. Ženy tiež avizujú, že poslíčkov pociťovali v skoršej fáze tehotenstva, pokojne aj od 20. týždňa tehotenstva. Typické však bolo väčšinou obdobie pár týždňov pred očakávaným termínom. Z hľadiska bolestivosti väčšinou ženy pociťovali slabšiu bolesť, ktorú prirovnávali k menštruačným kŕčom. Niektoré v diskusii uvádzali, že vnímali silné napätie v brušku alebo relatívne dlhé tvrdnutie bruška. Niektoré mamičky opisujú, že pociťovali vystreľujúcu bolesť do oblasti krížov. Väčšinou platilo, že trvanie kontrakcie bolo krátke.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Pre niektoré ženy môže byť veľmi náročné rozlíšiť skutočné a Braxton-Hicksove kontrakcie. Viete, čo sú to falošné kontrakcie? Viete, prečo vznikajú a ako ich odlíšiť od skutočných pôrodných kontrakcií? Ako ste prežívali poslíčkov vy? Budeme radi, ak sa v diskusii pod článkom podelíte o svoje skúsenosti. Boli pre vás bolestivé falošné kontrakcie? Ak máte rady a odporúčania pre ostatné mamičky, ako uľaviť od poslíčkov, budeme radi za vaše komentáre pod článkom.
Ako sa prejavujú poslíčkovia?
Môžu poslíčkovia trvať každých 5 minút?
Ako dlho pred pôrodom prichádzajú poslíčkovia?
Sú falošné kontrakcie bolestivé?
Môžu trvať poslíčkovia celý deň?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Prosim vás a pôrodne bolesti ste ako zvládli?
Lebo ja mám falošne bolesti a už si neviem predstavit horsie bolesti,tak neviem ako to prežijem
Odpovedať