Popôrodné vložky. Sú najlepšie Chicco, Bella alebo Samu z dm?
V súvislosti s obdobím po pôrode sa najčastejšie skloňujú témy týkajúce sa prvých týždňov zvykania si na nový prírastok do rodiny či zoznamu najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné do pôrodnice nabaliť pre novorodenca. Mnohokrát sa však zabúda na samotné matky, ktoré v tomto čase zažívajú nesmierne nepríjemné a bolestivé obdobie šestonedelia. Aj preto je nevyhnutné sa povenovať veciam, ktoré sa v prvých týždňoch po pôrode považujú pre matky za esenciálne. Do tejto kategórie nevyhnutností patria aj popôrodné vložky. Tie plnia veľmi dôležitú úlohu z hľadiska hojenia i komfortu ženy po vyčerpávajúcom pôrodnom procese.
Okrem toho, aké vložky sú v očiach skúsených žien najlepšie, sa môžete v našom článku dozvedieť aj to, prečo sú tieto hygienické potreby esenciálnymi zložkami popôrodného obdobia, aké faktory by mali rozhodovať pri správnom výbere vložiek po pôrode a v rámci akého časového rozmedzia je ich nosenie obvykle najviac potrebné.
Krvácanie ako neoddeliteľná súčasť popôrodného obdobia
Popôrodné krvácanie, tiež nazývané lochia, predstavuje prirodzenú súčasť pôrodu, vďaka ktorej sa zo ženského tela vylučujú nečistoty v podobe hlienu, tkanív a krvi zo sliznice maternice. Ide o omnoho intenzívnejšie krvácanie ako pri menštruácii, pričom najsilnejšie vlny prichádzajú v prvých dňoch, a to vo forme červeného výtoku. S odstupom času sa krvácanie i sfarbenie krvi zmierňuje. Postupne si žena môže všimnúť, že sa krvavo červená farba výtoku mení v hnedastú, ružovkastú až bielu. Niektoré ženy, hlavne tie, ktoré dojčia materským mliekom, spolu s krvácaním dokonca zažívajú aj kŕče pripomínajúce tie menštruačné. Popôrodné krvácanie môže trvať štyri až šesť týždňov.
Ako vybrať správne vložky po pôrode?
Aby žena dokázala absolvovať popôrodné krvácanie v čo možno najväčšom komforte, no tiež bez obáv o pretečenie počas prvých týždňov, keď si popri starostlivosti o dieťa len málokedy ženy spomenú na vlastné potreby, je nevyhnutné mať po ruke kvalitné popôrodné vložky. Práve tie zabezpečia, aby nedochádzalo k nehodám súvisiacim s pretečením, pričom by tiež mali disponovať dostatočnou úrovňou komfortu vzhľadom na to, že sa mnohé ženy po vaginálnom pôrode zotavujú aj z nastrihnutia hrádze.
Pri výbere správnych popôrodných vložiek je veľmi dôležité sledovať hneď niekoľko parametrov. Primárne by mali byť jemné a šetrné voči citlivým partiám ženských genitálií, ktoré si počas pôrodu v mnohých prípadoch prechádzajú nastrihnutím a následným zošitím. Používané vložky by sa ideálne nemali nepríjemne šúchať o takto dotknuté časti ženského tela. Z hľadiska rekonvalescencie a prevencie infekcií by mali byť popôrodné produkty priedušné, aby udržiavali vaginálnu oblasť neustále suchú. Aj z tohto dôvodu by mali vložky po pôrode disponovať vysokou absorpciou, ktorá zaistí rýchle vsakovanie intenzívne vylučovanej krvi. Aj napriek vysokej absorpčnej úrovni by sa však mali popôrodné vložky v priebehu dňa pravidelne vymieňať.
Keďže sa žena v popôrodnom období musí starať o svojho novorodenca, potrebuje produkt, ktorý sa prispôsobí telu bez ohľadu na to, v akej polohe sa práve nachádza. Popôrodné vložky by mali byť flexibilné a ponúkať žene optimálnu oporu, čo je dosiahnuteľné najmä ideálnou šírkou a dĺžkou vložiek, pričom rolu v súvislosti s týmito parametrami často hrajú aj podporné krídelká, vďaka ktorým je možné vložku pripevniť k spodnej bielizni. Tá by mala taktiež dodávať potrebnú oporu, a to najmä dostatočnou šírkou vo vaginálnej oblasti a s vysokým pásom, ktorý sa postará o pevné uchytenie vložky.
Výhodou je, ak sú popôrodné vložky neparfumované. Ženské pohlavné ústrojenstvo je už beztak veľmi citlivé na akékoľvek mydlá a prípravky s umelo vytvorenými vôňami, ktoré dokážu rozhádzať prirodzenú rovnováhu pH v organizme. Ten totiž nevie celkom rozlíšiť, či ide o dobré alebo zlé baktérie. Po pôrode je ženské telo ešte citlivejšie ako kedykoľvek predtým, a preto je veľmi dôležité, aby sa v tomto období k hygiene pristupovalo veľmi dôsledným spôsobom. Hoci ženy mnohokrát preferujú parfumované produkty s cieľom zahaliť potenciálne pachy krvi a vaginálneho výtoku, silné vône by mohli spôsobiť nechcenú iritáciu.
Ako dlho nosiť popôrodné vložky?
Popôrodné vložky nie je potrebné nosiť po celú dobu šestonedelia či do finálnych dní popôrodného krvácania. Najprospešnejšie sú najmä v čase, keď je krvácanie najintenzívnejšie, čo predstavuje jeden, v niektorých prípadoch dokonca dva týždne po pôrode. Keď žena zaregistruje, že sa prúd vylučovanej krvi zmierňuje, je vhodné prejsť na bežné menštruačné vložky. Aj naďalej je odporúčané držať sa neparfumovaných a organických hygienických potrieb, ktoré nevyvolajú zbytočnú iritáciu.
Najlepšie popôrodné vložky
Na trhu je k dispozícii veľké množstvo popôrodných vložiek, ktoré sa líšia rozsahom absorpcie, pohodlnosťou a flexibilitou. Ideálne a najvhodnejšie sú tie organické bez použitia dráždivých látok a chemikálií, ktoré nedráždia ženské pohlavné partie a citlivú pokožku v ich okolí. Aj napriek tomu, že sú popôrodné vložky nadmieru preferované, niektoré ženy sa na prvý týždeň vyzbroja praktickými plienkami pre dospelých, pri ktorých sa nemusia obávať nehôd v podobe pretečenia.
No pre tie ženy, ktoré by rady používali po pôrode vložky, ktoré sú na popôrodné krvácanie určené, sme zhrnuli niekoľko najpredávanejších druhov popôrodných vložiek, pričom v krátkosti vyzdvihneme nielen pozitíva, ale i negatíva jednotlivých produktov. Dôležité je však poznamenať, že prípad každej ženy je veľmi individuálny, a preto je veľmi ťažké odporučiť jeden konkrétny druh popôrodných vložiek vhodný pre každú čerstvú mamičku. V tejto problematike totiž ide najmä o preferencie tej ktorej ženy a konkrétnu situáciu, v ktorej sa žena po pôrode ocitne. Zatiaľ čo niektoré ženy bojujú s nadmerne silným krvácaním a potenciálnou infekciou v dôsledku nastrihnutia hrádze, iné môžu po pár dňoch plynule prejsť na nosenie bežných menštruačných vložiek.
Popôrodné vložky s krídelkami Lansinoh
Vložky po pôrode Lansinoh možno považovať za jedny z najlepších, no zároveň najdrahších produktov v kategórii hygienických potrieb pre ženy v popôrodnom období. Značka disponuje dvomi rôznymi veľkosťami. Zatiaľ čo veľkosť L v 10-kusovom balení je určená najmä na prvé dva týždne, keď je krvácanie najsilnejšie, vložky s veľkosťou M dostupné v 12-kusovom balení sa odporúčajú v čase zmiernenia vylučovania krvi. Ide o popôrodné vložky s extrémnym satím, pričom k pozitívam patrí tiež hebkosť a vzdušnosť materiálu, z ktorého sú zhotovené.
Ich krídelká sa dajú klasifikovať ako diskutabilné, pretože v jednorazových nohavičkách môže dochádzať k ich krčeniu, v dôsledku čoho sa vložka dostáva v prednej časti do nadmerne vysokej pozície. K dispozícii sú dokonca aj zadné krídelká, ktoré sú však nazvyš, a preto by niektoré používateľky uprednostnili skôr jeden pár upevňujúcich krídeliek v strednej časti vložiek. Avšak ochrana pred pretečením a pohodlie, ktoré vložky ponúkajú, ich v rebríčku preferencií predsa len približujú k vyšším miestam. Popôrodné vložky Lansinoh sú v rámci trhu novšími adeptmi, no ich kvalita je už teraz ocenená mnohými používateľkami.
Popôrodné vložky Canpol Babies
Značka Canpol Babies sa vyznačuje vysokou absorpciou a ideálnym tvarom, pričom optimálne sú aj rozmery popôrodnej vložky. Šírka i dĺžka sú z hľadiska zábrany proti pretečeniu, diskrétnosti i flexibility v rôznych polohách viac než dostačujúce. Vonkajšia vrstva je zhotovená z mäkkého a priedušného materiálu, ktorý nedráždi citlivú pokožku, pričom vnútro tvorí gélová vrstva so schopnosťou rýchlej absorpcie vylučovanej krvi. Vlhkosť je tak udržovaná vo vnútri popôrodnej vložky a akýkoľvek zápach je neutralizovaný.
Čo sa týka správneho uchytenia, popôrodné vložky Canpol Babies disponujú samolepiacim pásikom, ktorý sa ťahá po celej dĺžke vložky, pričom má dostatočnú šírku na to, aby držal vložku stabilne na mieste. V balení je k dispozícii 10 kusov, čo môže byť vzhľadom na cenu dlhodobo neekonomické, avšak ich kvality a spokojnosť používateliek vyjadrená v recenziách rozhodne hovoria za všetko. Tieto popôrodné vložky sú vhodné na prvé dni po pôrode, keď je krvácanie u väčšiny rodičiek najintenzívnejšie.
Popôrodné vložky Chicco
Vložky po pôrode Chicco sú extrémne veľké a široké, čím sa zamedzuje akejkoľvek možnosti pretečenia. Rozmery sa tak spolu s vysokou absorpciou podieľajú na maximálnej ochrane, a to aj počas spánku. Vylučovaný výtok sa do vložky vsaje vďaka trom vrstvám, ktoré tiež dodávajú hygienickému produktu na komforte. Niektorým ženám môže prekážať extrémna dĺžka popôrodných vložiek, avšak viaceré ženy si ich v recenziách práve pre tento parameter nevedeli vynachváliť. Tieto neparfumované popôrodné vložky sú dostupné v 30-kusovom balení, čo sa z cenového aspektu oplatí omnoho viac ako iné populárne značky, avšak cena je to posledné, na čo by sa malo pri pohodlí a bezpečnej rekonvalescencii čerstvej matky po pôrode prihliadať.
Popôrodné vložky Bella
V tomto prípade ide o známu značku, ktorá na trh prináša aj rozličné druhy menštruačných vložiek. Popôrodné vložky z dielne spoločnosti Bella sú priedušné, za čo sa ženám zavďačí najmä pokožka v oblasti genitálií, ktorá je v čase po pôrode ešte náchylnejšia na infekcie. Jemnosť dodáva ženám pocit bezpečnosti, pričom je nosenie vložiek Bella vďaka udržiavaniu sucha veľmi pohodlné. Na základe internetových recenzií možno konštatovať, že ide o jeden z najkvalitnejších druhov popôrodných vložiek, ktoré sú na našom trhu ponúkané. Balené sú klasicky po 10 kusov.
Vložky po pôrode Batist
Popôrodné vložky Batist majú ideálnu dĺžku, pričom disponujú vysokou absorpciou. Povrch vynikajúco odvádza vlhkosť, čím sa ženské partie udržujú v príjemnom suchu. Niektoré ženy môže odrádzať chýbajúci fixačný pásik či krídelká, no vzhľadom na to, že rodičky niekedy vyhľadávajú práve takéto druhy popôrodných vložiek, možno hovoriť o záležitosti závisiacej od preferencií konkrétnej ženy. Pravdou je, že na internete sú na tieto vložky po pôrode veľmi pozitívne ohlasy. Čo sa týka počtu kusov vložiek v jednom balení, v tomto prípade je ich 20.
Popôrodné vložky Samu Classic
Vložky po pôrode Samu Classic sú nelepivou alternatívou dostupnou v 20-kusovom balení alebo 56-kusovom balení, ktorá je prospešná v období, keď niet času a energie na zdĺhavé vymieňanie vložky. Ich absorpčná schopnosť je na vysokej úrovni, avšak ako nevýhodu môžu niektoré ženy brať ich veľkosť. V menšom balení sa predávajú mini vložky, ktoré nie sú ani veľké, ani malé. Je to taký zlatý stred, ktorý nemusí všetkým vyhovovať, a to najmä v kombinácii so spomínaným nelepivým povrchom. Na prvé dni po pôrode ich preto mnoho žien neodporúča. Ich nedostatočná veľkosť totiž zvyšuje pravdepodobnosť pretečenia, a to hlavne v polohe ľahu. Pozitívum popôrodných vložiek dostupných v DM drogérii možno nájsť v absencii akýchkoľvek dráždivých, parfumovaných a umelých materiálov.
Nápomocné sú aj chladivé popôrodné vložky
Chladivé popôrodné vložky, ako sú napríklad tie od značky MomCare, kombinujú ľadový obklad s vložkou, čím dochádza k odvádzaniu vylučovanej krvi, ale aj uvoľneniu bolesti v oblasti ženských genitálií formou chladivej terapie. Vďaka mäkkému povrchu je zabezpečené pohodlie ženy, pričom tento atribút robí z produktu výrobok vhodný aj ako chladivý obklad na ranu po cisárskom reze. Nevýhodou je vyššia cena, ktorá sa vzťahuje na jeden kus chladivej popôrodnej vložky v balení.
Ako si vyrobiť domáce chladivé vložky po pôrode?
Na chladivú popôrodnú vložku netreba zbytočne vyhadzovať peniaze. Je totiž možné si ju podomácky vyrobiť. Potrebný je na to alobal, nočné hygienické vložky (najlepšie neparfumované), 100-percentný levanduľový esenciálny olej, 100-percentný neparfumovaný gél z aloe a výťažok z hamamelu. V prvom rade si treba rozprestrieť na rovný povrch dostatok alobalu, aby ním bolo možné v posledných krokoch postupu obaliť hygienickú vložku. Následne je potrebné rozbaliť vložku a prilepiť jej zadnú stranu o rozprestretý kus alobalu, kde ostáva plne roztvorená.
Celú plochu absorpčnej časti vložky je potrebné pokryť aloe gélom, ktorý má protizápalové a analgetické účinky, čím dochádza k zmierneniu, resp. eliminácii bolestí a potenciálnych zápalov. Každopádne však treba použiť a do vložky votrieť čistý výťažok z aloe vera bez chemických prídavkov. Potom prichádza na rad výťažok z hamamelu, ktorý pôsobí najmä na bolesti, modriny a opuchy vo vaginálnej oblasti. Taktiež zmierňuje zápal a svrbenie súvisiace s hemoroidmi. Voliteľnou ingredienciou je esenciálny olej z levandule s protizápalovými vlastnosťami, ku ktorým sa tiež pripája upokojujúci efekt v rámci stresu a úzkostných stavov.
Posledný krok spočíva v jemnom zabalení vložky nasiaknutej všetkými ingredienciami do alobalu a jej vložení do mrazničky. Chladiť by sa tam mala aspoň jednu hodinu, avšak príprava takýchto chladivých popôrodných vložiek sa odporúča už počas tehotenstva. Čo sa týka potierania hygienickej vložky vyššie uvedenými ingredienciami, je veľmi dôležité, aby sa to s nimi neprehnalo. Takéto konanie môže viesť k zníženiu absorpčnej schopnosti vložky, čím sa, logicky, znižuje aj ochrana pred pretečením. Pri použití stačí chladivú vložku nechať pár minút odstáť mimo mrazničky, aby nebola príliš studená. Následne ju treba už len rozbaliť a umiestniť do spodnej bielizne ako bežnú hygienickú vložku.
Popôrodné vložky – skúsenosti
Popôrodné vložky a ich recenzie sa v mnohých ohľadoch líšia, pretože veľa závisí od individuálnych okolností pôrodu a citlivosti ženy v popôrodnom období. Prednostne však diskutujúce ženy na fórach odporúčajú hrubé, dlhé vložky po pôrode s dobrou absorpciou. Môžete vyberať spomedzi vyššie uvedených alebo sa nechať inšpirovať mamičkami, ktoré poradili dokonca aj popôrodné vložky od značiek Tesco či DM. Z hľadiska počtu prízvukovali ženy potrebu aspoň šiestich až ôsmich balení popôrodných vložiek, pričom ďalšie balíky je možné dokúpiť podľa potreby po príchode z pôrodnice.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Popôrodné obdobie, resp. šestonedelie je rovnako dôležitá téma ako tehotenstvo či materstvo, a preto je veľmi podstatné, aby sme sa venovali rozličným aspektom spájaným s touto problematikou. Popôrodné vložky tvoria neoddeliteľnú súčasť popôrodného obdobia. Bez nich si čerstvé matky len málokedy dokážu predstaviť bezproblémové každodenné fungovanie. Aj preto sme sa rozhodli povenovať sa základným faktorom, ktoré by mali rozhodovať pri výbere správnych vložiek po pôrode, pričom sme zostavili menší zoznam najlepších a najvychválenejších druhov popôrodných vložiek. Ďalšie zaujímavé informácie nájdete v našej sekcii otázok a odpovedí, pričom akékoľvek skúsenosti, pripomienky alebo ďalšie otázky môžete smerovať do sekcie komentárov pod článkom.
Kde je možné popôrodné vložky kúpiť?
Koľko kusov vložiek po pôrode by som si mala zaobstarať?
Kedy je potrebné v súvislosti s popôrodným krvácaním navštíviť lekára?
Pridať komentár