Popôrodná depresia – znaky, prejavy, príbehy. Vieme, ako dlho trvá
Tehotenstvo a materstvo. Najkrajšie, no i najkomplikovanejšie na seba nadväzujúce obdobia v živote ženy, ktoré vyžadujú nielen množstvo fyzickej sily, ale i tej mentálnej. Na duševnú stránku sa však mnohokrát zabúda, v dôsledku čoho sa môže u mnohých matiek prejaviť tzv. popôrodná depresia. Príznaky často okolie utrápenej matky pripisuje precitlivenosti spôsobenej hormonálnymi zmenami, spánkovému deficitu a obrovskému návalu zodpovedností po narodení bábätka. Je však potrebné si uvedomiť, že to nemusí nutne platiť v každom prípade, a problém môže byť oveľa väčší ako sa na prvý pohľad zdá.
- Čo to je popôrodná depresia?
- Popôrodná depresia a jej znaky
- Prečo dochádza k popôrodnej depresii?
- Ako dlho trvá popôrodná depresia?
- Vyhľadanie pomoci v prípade popôrodnej depresie
- Popôrodná depresia a jej liečba
- Popôrodná depresia alebo popôrodná psychóza
- Popôrodná depresia u mužov
- Popôrodná depresia – skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
V čom spočíva popôrodná depresia, ako dlho trvá, s akými symptómami sa žena v tomto psychickom stave stýka a aký liečebný prístup je v prípade popôrodnej depresie odporúčaný lekármi si zhrnieme v nasledujúcich odsekoch nášho článku. Prinášame však aj niekoľko zaujímavostí týkajúcich sa prejavov popôrodnej depresiu u mužov a rozdielov medzi depresiou a popôrodnou psychózou.
Čo to je popôrodná depresia?
Popôrodná depresia je jednou z tých tém, ktoré si vyžadujú množstvo pozornosti. Bagatelizovanie podstatných tém týkajúcich sa duševnej pohody a psychického zdravia sa v minulosti považovalo za akýsi národný šport, pričom v súčasnosti už možno hovoriť o istom pokroku vpred, a teda smerom k širšej osvete vo veci duševného zdravia. Do okruhu týchto tém spadá aj samotná popôrodná depresia.
Popôrodná depresia je depresívny stav mysle, do ktorej sa môže človek dostať aj rok po pôrode. Hovoriť možno o veľmi bežnom jave, s ktorým sa stretáva v priemere viac ako jedna z desiatich rodičiek. Každý prípad je však jedinečný, čo značí, že nemožno jednoznačne určiť potenciálny rozsah dopadu na život konkrétnej matky. Rozdiely medzi jednotlivými prípadmi možno badať v závažnosti i priebehu ochorenia. Kým u niektorých mamičiek môže ísť o náznaky smútku, u iných dochádza k tzv. paralyzujúcej depresii, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje každodenný výkon matky a jej pozornosť voči bábätku.
Je veľmi dôležité, aby sa príznaky popôrodnej depresie spoznali včas, pretože neriešením takejto psychickej nerovnováhy môže dochádzať k podstatnej eskalácii duševného stavu matky, čoho následkom je často fatálne ohrozenie nielen vlastného života, ale i života samotného dieťatka.
Popôrodná depresia a jej znaky
Ako v prípade iných ochorení, či už fyziologických alebo psychických, ani popôrodná depresia sa neobjaví len tak z ničoho nič. Sprevádzajú ju isté príznaky, na základe ktorých je možné túto diagnózu stanoviť. Fyzické i psychické príznaky tohto ochorenia na seba veľmi úzko nadväzujú, čo však neznamená, že sa musia nutne všetky u každej ženy s popôrodnou depresiou prejaviť.
Emočné a psychické prejavy popôrodnej depresie
Samotné slovo „depresia“ sa všeobecne spája so smútkom a skleslou náladou, čo nie je vylúčené ani v súvislosti s popôrodnou depresiou. K takýmto stavom psychickej nepohody a sklesnutosti môže dochádzať bezprostredne po pôrode, no tento symptóm sa môže prejaviť v neskoršom štádiu, a teda aj niekoľko mesiacov, niekedy dokonca až rok po pôrode. Pozor si treba dávať na tzv. obdobie baby blues a jeho rozlíšenie od popôrodnej depresie.
Baby blues nastáva takmer u každej matky hneď po pôrode a trvá maximálne dva týždne. Tento stav je úplne bežný a normálny, keďže príchodom bábätka dochádza k veľkým zmenám v živote matky a celej rodiny, pričom samotný pôrod stojí matku veľa námahy v psychickej, emocionálnej i fyzickej rovine. Baby blues a popôrodná depresia sú výrazne diferencované dĺžkou trvania psychického stavu matky. Zatiaľ čo baby blues pominie stabilizovaním hormónov v priebehu dvoch týždňov po pôrode, popôrodná depresia sa drží matky aj niekoľko mesiacov, pričom v mnohých prípadoch dochádza k jej zhoršovaniu vplyvom zanedbania a neriešenia problému.
Skleslá nálada a smútok idú ruka v ruke s neschopnosťou nachádzania potešujúcich aspektov v živote. Popôrodná depresia je práve v tomto ohľade veľmi komplexným problémom, pretože matkám neprináša radosť ani pohľad na vlastné dieťa, čo je pre mnohé matky veľmi zdrvujúcim faktom, ktorý ich psychický stav poháňa k podstatnejšiemu zhoršeniu. Aby toho nebolo málo, zbierajú sa aj iné náznaky tohto psychického ochorenia, a to najmä v podobe ťažkostí v starostlivosti o seba či samotné dieťatko.
Tento aspekt je spôsobovaný poruchou vo sfére kognitívnych funkcií, ako je rozhodovanie, pamäť a koncentrácia, čo tiež pramení v popôrodnej depresii a vedie k ďalším negatívnym emočným prejavom v podobe pocitov neschopnosti vo veci zvládania rodičovských povinností a pocitov viny. Komplikuje sa i schopnosť intímneho prepojenia, resp. citového naviazania sa na bábätko.
Matky sú vplyvom popôrodnej depresie presvedčené o tom, že sú zlými rodičmi, čo spôsobuje strach byť s vlastným bábätkom osamote. Súčasťou tohto symptómu sú často aj iracionálne myšlienky a predstavy o schopnosti ublížiť vlastnému potomkovi. Najčastejším symptómom, ktorý veľakrát vedie k bagatelizovaniu problému samotnou matkou, ale i jej okolím, je plačlivosť. Veľakrát si totiž ľudia myslia, že ide o bežné hormonálne výkyvy, a preto odignorujú ostatné sprievodné príznaky popôrodnej depresie, čo môže viesť k ich postupnej eskalácii.
Fyziologické príznaky popôrodnej depresie
Jedným z príznakov popôrodnej depresie je nedostatok energie, čo zapríčiňuje práve psychická nepohoda a množstvo pesimistických a negatívnych myšlienok navodených práve v dôsledku depresie. Vyčerpanie následne vedie k spavosti, čo však popri novorodencoch a ich spánkovom režime nie je potreba, ktorá je u matiek v prvých mesiacoch po pôrode dostatočne uspokojovaná. V niektorých prípadoch môže dochádzať aj k presnému opaku, a teda insomnii, resp. nespavosti, čo spôsobuje opäť vyčerpanosť, skleslosť a zlú náladu.
V podstate možno konštatovať, že všetky vyššie spomenuté symptómy popôrodnej depresie sú poprepletané do jedného začarovaného kruhu, z ktorého sa možno dostať len externou, no najmä odbornou pomocou. Tú z dôvodu uzavretosti pred vonkajším svetom a nezáujmu voči okoliu mnohé matky nie sú ochotné a schopné využiť.
Dlhodobé vystavenie depresii môže viesť k extrémnym zmenám v príjme stravy. Zatiaľ čo u niektorých matiek dochádza k úplnej strate apetítu, u iných sa naopak táto základná potreba rapídne zvyšuje. V oboch prípadoch ide o nezdravý životný štýl, ktorý ovplyvňuje nielen matku, ale i dieťatko. Medzi fyzické prejavy popôrodnej depresie patrí i potenie, zrýchlený pulz, dych, rýchlo bijúce srdce, tremor, tlak na hrudi a iné prejavy spájané so stresom a strachom.
Mnohé čerstvé mamičky sa v popôrodnom období stýkajú s ťažkosťami prijať viditeľné zmeny, ktorými si ich telo vplyvom tehotenstva a pôrodu prešlo, čo môže viesť k odmietaniu sexuálneho styku s partnerom. V tomto prípade sexuálny apetít ostáva nedotknutý, pričom problém je skôr v hlave ženy, konkrétne s jej vnímaním svojho sexepílu ako nedostatočného. Avšak u žien trpiacich popôrodnou depresiou dochádza k zníženiu sexuálneho apetítu na hraničné minimum, čo opäť otvára priestor pre ďalšie pesimistické myšlienky.
Prečo dochádza k popôrodnej depresii?
Presná príčina vzniku tohto psychického ochorenia s dopadmi na emočnú i fyzickú pohodu matky nie je dodnes známa, no je dokázané, že touto psychickou chorobou trpia najčastejšie matky, ktoré si už v minulosti prešli depresívnymi epizódami alebo popôrodná depresia patrí do ich rodinnej anamnézy. Podstatný vplyv na vznik a vývoj tejto choroby majú i zmeny súvisiace s príchodom dieťatka na svet. Samotný pôrod sa nesie v znamení nepredstaviteľnej záťaže na telo rodičky, pričom po pôrode dochádza k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré podstatne ovplyvňujú psychickú rovnováhu matky.
Veľký vplyv na vznik popôrodnej depresie má tlak, ktorý prichádza s narodením dieťaťa. Hlavne u prvorodičov dochádza k obrovským zmenám v životnom štýle a každodenných návykoch, pričom tlak nových povinností je dopĺňaný o mnohokrát nepotrebný a škodlivý nátlak okolia, ktoré ako keby vždy lepšie vedelo, čo dieťatko potrebuje ako samotní rodičia. Na emočnú pohodu oboch rodičov vplýva aj spánkový deficit, nedostatok individuálneho priestoru a obrovská zodpovednosť za ďalšiu osobu. Síce je pravda, že sa väčšina rodičov z dieťatka teší, no to ešte neznamená, že sa ich životy príchodom vysnívaného bábätka neprevrátili hore nohami.
Negatívny vplyv na psychickú pohodu rodičov, no častejšie matiek, majú v dnešnej dobe sociálne siete doslova preplnené fotkami ideálnych rodín, v ktorých rodičia stíhajú všetky svoje povinnosti, zopár koníčkov a popritom všetkom ešte aj dokonale vyzerajú. Tento falošný spoločenský nátlak môže u rodičov spôsobovať veľké problémy v súvislosti s pocitmi nedostatočnosti a viny, že ich život sa ani zďaleka nepodobá tomu, ktorý vidia u iných ľudí na internete.
Z hľadiska socializovania prichádzajú problémy vo veci udržiavania vzťahov s priateľmi, a to najmä s tými, ktorí ešte deti a rodinu nemajú. Pochopenie sa z ich strany voči rodičovskej situácii len málokedy nájde, čo vedie k zhoršovaniu vzťahov až kompletnému odlúčeniu od jednotlivých ľudí. Najmä u matiek chýbajúci kontakt s realitou, a teda s najbližšími priateľmi, nerátajúc mamičky na pieskoviskách a ihriskách, vedie k uzavretiu sa pred okolitým svetom a úplnému odlúčeniu sa od svojho kruhu priateľov, ktorí by ju mohli potenciálne vytiahnuť zo stereotypného kolotoča neustáleho prebaľovania, kŕmenia a uspávania bábätka.
Ako dlho trvá popôrodná depresia?
Popôrodná depresia je veľmi individuálnym ochorením, ktorého dĺžka a priebeh sa líši v závislosti od rozličných faktorov sociologického, ale i psychického charakteru. U niektorých žien môže popôrodná depresia „zmiznúť“ v rozmedzí troch až šiestich mesiacov, pričom sa z tohto psychického stavu dostanú úplne svojpomocne.
U každej štvrtej matky má popôrodná depresia vážny priebeh, z ktorého sa nedokáže dostať bez externej pomoci. Práve preto je potrebné, aby si problém matka čím skôr priznala, resp. aby si zhoršenie psychického stavu matky všimlo jej okolie, aby mohlo dôjsť k čo najrýchlejšiemu odbornému zásahu. Čím skôr dôjde k zakročeniu, tým sa znižuje pravdepodobnosť, že popôrodná depresia prerastie do paralyzujúcej depresie.
Vyhľadanie pomoci v prípade popôrodnej depresie
V momente, ako si všimnete, že niekto vo vašom okolí trpí popôrodnou depresiou, alebo si takéto zmeny začnete uvedomovať na vlastnej psychike, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Mnohokrát si človek myslí, že si dokáže s takouto duševnou ťažkosťou poradiť sám, no nikdy to nie je také jednoduché. Popôrodná depresia je veľmi seriózne psychické ochorenie, ktoré vo veľkej miere ovplyvňuje i vývoj samotného dieťatka, čo znamená, že si vyžaduje obzvlášť dôkladný a vážny prístup.
Platí totiž, že čím dlhšie konzultáciu s odborníkom odkladáte, tým vyššia je pravdepodobnosť komplikácií v samotnom priebehu neliečenej depresie. Stav, v ktorom sa matka počas popôrodnej depresie nachádza, sa považuje za iracionálny, pričom presne takéto konanie je pre toto duševné ochorenie príznačné. Ako sme už vyššie spomenuli, kognitívne funkcie, ako pamäť a rozhodovanie, nefungujú, ako by mali, čo vedie matku k pochybnému správaniu, ktoré si mnohokrát dokonca ani nepamätá.
V snahe predísť hrozným následkom v podobe nechceného ublíženia dieťaťu by mala takáto matka, resp. jej okolie čím skôr vyhľadať pomoc. Odhliadnuc od najhorších možných dôsledkov tohto psychického ochorenia, veľakrát v podobe samovražedných sklonov, je liečba popôrodnej depresie nutná aj v záujme zdravého a čo najpríjemnejšieho priebehu počiatočných fáz detského vývoja, ktoré majú podstatný vplyv na ďalší život dieťaťa. Mnohé matky, ktoré týmto ochorením trpeli, dodnes ľutujú, že nešli za odborníkom hneď ako si všimli varovné signály naznačujúce psychické ťažkosti, pretože im unikli tie najkrajšie chvíle materstva, ktoré by si mala každá matka naplno užiť.
Zhľadiska spoločenského nátlaku je úplne pochopiteľné, že matky nechcú prejaviť „slabosť“ priznaním problému takéhoto charakteru. Spoločnosť má totiž o materstve istý, veľmi pozitívny obraz, ktorého by sa mali držať všetky matky. No pravdou je, že napriek nádhernému daru v podobe bábätka, rodičovstvo prichádza s mnohými výzvami, veľkou dávkou zodpovednosti a zmenami v individuálnom i partnerskom živote.
Práve spoločnosť ženie ženy k tomu, aby svoje duševné problémy skrývali, čo vedie k radikálnemu zhoršeniu stavu popôrodnej depresie, z ktorej sa veľmi ťažko dostáva bez odbornej pomoci. Je dôležité poznamenať, že rovnako ako nie je hanba trpieť „bežnými“ depresiami, ani matky by sa nemali trápiť pocitmi zlyhania a viny pre svoju popôrodnú depresiu.
Popôrodná depresia a jej liečba
Z klinického hľadiska je možné popôrodnú depresiu liečiť dvomi spôsobmi, a to terapiami alebo medikáciou. Terapia v tomto prípade môže prebiehať buď v domácnosti, a teda domácou, laickou liečbou v podobe vyhradenia času pre seba, venovaniu sa koníčkom, oddychu na čerstvom vzduchu a zdravého životného štýlu, alebo formou odbornej terapie.
Terapeut alebo lekár mnohokrát v prípade popôrodnej depresie odporúča pravidelné zapisovanie svojich pocitov a nálad do denníka, pričom táto forma terapie pomáha matke vyrovnať sa s emóciami a pomenovať ich.
Osobnejší prístup spočíva v terapeutických sedeniach, kde samotný terapeut vďaka objektívnemu prístupu pomáha matke pochopiť vlastné pocity, nálady, príčiny a dôvody jej iracionálnych myšlienok. Na rozdiel od blízkeho okolia a priateľov, ktorí mnohokrát neúmyselne dávajú matke rady do života, terapeut nabáda matku k rozprávaniu presne mierenými otázkami, vďaka čomu je žena schopná získať nadhľad a postupne zmeniť svoj prístup k svojmu psychickému zdraviu.
Zatiaľ čo domáca liečba je vhodná pre miernu formu popôrodnej depresie, terapeutickú liečbu pod dohľadom odborníka vyžaduje už serióznejšia podoba tohto psychického ochorenia, ktorú nedokáže matka svojpomocne „udržať na uzde“.
V najhorších prípadoch, keď popôrodná depresia prerastá do radikálnej formy s nábehom na paralyzujúcu depresiu, je potrebná medikácia, a teda antidepresíva. V prípade matiek je táto metóda liečby volená v najkrajnejších situáciách, keď neinvazívne postupy zlyhávajú. Lieky (ako antidepresíva) dokážu totiž ovplyvniť množstvo aspektov materstva, a to najmä dojčenie. Dávkovanie takýchto liekov a jeho nastavenie tiež zaberie nejaký ten čas, čiže kým sa nájde správna miera dávky, je možné, že bude u matky naďalej dochádzať k behaviorálnym odchýlkam, ktoré ovplyvnia jej okolie i vzťah k zodpovednosti o dieťa.
Zapamätajte si, že za chorobu, ako je depresia, a následnú liečbu antidepresívami, sa za žiadnych okolností netreba hanbiť. Ide totiž o chorobu s viditeľnými symptómami a dopadmi, ktoré treba včas pomenovať a začať liečiť bez ohľadu na to, či to bude neinvazívne alebo prostredníctvom predpísaných liekov.
Neliečená depresia môže totiž viesť k narušeniu väzby medzi matkou a dieťatkom, pričom tento aspekt je pre správny vývoj dieťaťa veľmi dôležitý. V ďalších štádiách života môže mať dieťa problémy s učením, komunikáciou, ale i začleňovaním sa do rovesníckej komunity. Deti matiek trpiacich popôrodnou depresiou majú tiež väčší nábeh na plačlivé až agresívne správanie.
Popôrodná depresia alebo popôrodná psychóza
Aj napriek tomu, že popôrodnú depresiu považujeme za veľmi závažné psychické ochorenie, už z názvu popôrodnej psychózy vyplýva, že pôjde o duševnú chorobu ojedinelého a veľmi zákerného charakteru. Táto diagnóza sa štatisticky týka jednej až dvoch z 1 000 žien. Najčastejšie postihuje ženy s bipolárnou poruchou osobnosti alebo s inými vážnymi duševnými chorobami, ktoré sú v niektorých prípadoch dávnou minulosťou matky.
Zo symptomatického hľadiska ide o paranoju, halucinácie, extrémne výkyvy nálad a dezilúzie. Halucinácie a dezilúzie sa môžu prejaviť formou videnia a počutia vecí a hlasov, ktoré nie sú reálne. Následky popôrodnej psychózy môžu byť extrémne nebezpečné, takže je potrebné, aby sa tento psychický stav riešil ihneď privolaním rýchlej zdravotnej pomoci a hospitalizáciou matky v psychiatrickej liečebni. Veľakrát totiž tento duševný stav končí fatálnymi následkami.
Popôrodná depresia u mužov
Možno vás to prekvapí, no popôrodnou depresiou môžu trpieť i muži. Faktom je, že si ňou prechádza až 10 % nových oteckov. Najčastejšie sa do tejto skupiny zaraďujú otcovia, ktorých partnerky taktiež trpia popôrodnou depresiou. Vplyvom spoločenských názorov si muži ťažkosti duševného charakteru priznávajú ešte zriedkavejšie ako ženy, pričom práve skrývaním symptómov sa ich stav zhoršuje.
Muži majú v čase popôrodnej depresie iné príznaky ako ženy, pričom najčastejšie prevládajú behaviorálne zmeny v podobe zvýšenej agresie a vyvolávania konfliktov, utápania problémov v alkohole či liekoch. Stres a frustrácia taktiež vplýva na ich stravovacie návyky, čo vedie k výraznému schudnutiu alebo pribratiu. Strácajú tiež záujem o prácu a koníčky, pričom ľahostajnosť sa prejavuje aj v súvislosti s rodinou. Tá sa odzrkadľuje na väčšej pravdepodobnosti afér, ku ktorým sa muži s popôrodnou depresiou schyľujú.
Popôrodná depresia – skúsenosti
Diskusné fórum Modrý koník je mnohokrát nielen zdrojom dobrých rád mamičiek, ale i priestorom pre matky, ktoré sa chcú podeliť o svoje skúsenosti a trápenia. Skúsenosti s popôrodnou depresiou sú rôzne. Popôrodná depresia môže byť spôsobená traumatickým zážitkom spojeným s pôrodom. Symptómy depresie ako nespavosť a narušenie citovej väzby k dieťaťa sa môžu mamičky držať až dva roky. Mamičky uviedli, že popôrodnej depresii sa dá vyhnúť vďaka pomoci zo strany partnera a blízkej rodiny. Vyzdvihli, že je pre matku veľmi dôležité, aby mala v najcitlivejších začiatkoch materstva spoločnosť a oporu vo forme blízkeho člena rodiny.
Viacero mamičiek uviedlo, že popôrodna depresia sa môže objaviť aj niekoľko mesiacov po pôrode. Diskutujúce jej ozrejmili, že popôrodná depresia môže byť vyvolaná čímkoľvek, a teda to nemusí byť výhradne pôrodom. Doplnili taktiež, že je dôležité, aby v prípade zhoršenia psychického stavu ihneď vyhľadala pomoc, pretože popôrodná depresia nie je žiadna sranda a neradno sa s ňou zahrávať. Duševná choroba si za žiadnych okolností nevyberá a môže sa stať realitou každého z nás. Najdôležitejšie je však to, aby sa o závažnosti duševných ochorení čo najviac hovorilo, pretože len tak sa môže v spoločnosti dosiahnuť úplná eliminácia tabuizovania takýchto tém.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujímajú vás aj iné informácie v súvislosti s problematikou popôrodnej depresie a duševného zdravia matiek? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.
Ako pomôcť žene, u ktorej mám podozrenie na popôrodnú depresiu?
Čo robiť, aby som sa vyhla popôrodnej depresii?
Je v súvislosti s popôrodnou depresiou v hre aj hospitalizácia na psychiatrii?
Prečo sa o popôrodnej depresii toľko nehovorí?
Môžu na vznik popôrodnej depresie vplývať aj nejaké faktory súvisiace s fyziológiou ženy?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať