Pomáha tonik na vyvolanie potratu?

Pomáha tonik na vyvolanie potratu?

Publikované: 06.12.2023
Aktualizované: 06.12.2023

Tehotenstvo ako také je veľmi citlivé obdobie života ženy, v jej organizme dochádza k mnohým zmenám. Tie často vyžadujú istú úpravu životného štýlu a každodenných návykov s cieľom čo najlepšieho priebehu tehotenstva a donosenia zdravého dieťatka. Už od nepamäti sa v spoločnosti šírili viaceré informácie ohľadom škodlivých jedál, byliniek či zlozvykov, ktoré by mohli spôsobiť tehotenské komplikácie končiace predčasným pôrodom, ba dokonca potratom. Medzi takéto bylinky patrí šalvia, rebríček, rozmarín, aloe či zázvor. U mnohých sa však uvádza, že je ich použitie a požívanie prijateľné v prípade, že si žena dá pozor na ich množstvo. To isté platí aj pre niektoré druhy jedál či tekutín.

Podobné názory sa v spoločnosti šíria aj o toniku (tonicu). Bublinkový nápoj obsahuje látku s názvom chinín. Na jeho prítomnosť sú ľudia upozorňovaní aj na štítku nápojov, v ktorých je táto zložka obsiahnutá. Hoci väčšina spoločnosti chinín a jeho možné účinky vôbec nerieši, existujú jednotlivci a určité kategórie ľudí, ktorých by mali zaujímať. Takouto skupinou sú aj tehotné ženy.

Mnohí možno netušia, že chinín je horkou látkou kryštalického charakteru, ktorý sa získava extrahovaním z kôry chinínovníka lekárskeho. Chinín má aj liečivé účinky využívané pri liečbe malárie. V našich zemepisných šírkach sa však využíva najmä ako ochucovadlo do tonikov a horkých citronád. Ako to je pri väčšine zložiek, aj chinín je do nápojov pridávaný v obmedzenom množstve. Na citlivých, prípadne alergických jednotlivcov by sa mohol nadmerný príjem chinínu prejaviť v podobe hučania v ušiach, porúch videnia, zmätenosti a kožných podliatinách.

Pre tehotné ženy je prijateľné obmedzené množstvo toniku, čo predstavuje menej ako liter chinínového nápoja denne. Väčšia koncentrácia chinínu v tele ženy by sa mohla dostať do placenty, kde by potenciálne mohla negatívne vplývať na plod v podobe poškodenia sluchu či vzniku chinínového návyku. Podľa niektorých zdrojov existujú totiž isté vedecké správy o abstinenčných príznakoch u novorodencov matiek, ktoré počas tehotenstva vypili viac ako liter toniku denne. Lekári zaregistrovali u bábätiek triašky, pričom chinín bol objavený aj vo vzorke moču odobratého od čerstvo narodeného dieťaťa. O dva mesiace neskôr však tieto príznaky pominuli.

Účinky chinínu na vyvolanie potratu či pôrodu sú diskutabilné, pretože je vzhľadom na pomalú absorpciu pri perorálnom požívaní ťažké odsledovať ozajstnú účinnosť látky. Každopádne však možno konštatovať, že chinín patrí k potravinovým, resp. nápojovým zložkám, na ktorých prijímané množstvo si treba dávať pozor. Inak by totiž jeho prítomnosť v nápojoch nebola viditeľne zvýraznená na etikete formou upozornenia oslovujúceho tehotné ženy.

Na základe praktických skúseností s tonikom počas tehotenstva, ktoré sú prezentované na diskusných fórach, je očividné, že dodnes kolujú v spoločnosti rozličné názory na príjem chinínu v podobe toniku. Väčšina žien však práve z tohto dôvodu počas tehotenstva úplne eliminovala chinínové nápoje zo svojho života, pričom vyzdvihujú najmä prítomnosť smerodajného upozornenia pre tehotné ženy na etiketách fliaš toniku.

Pomáha tonic na vyvolanie potratu? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93.2%)