Podviazanie vaječníkov

Podviazanie vaječníkov – podmienky, následky, skúsenosti

Sterilizácia ženy formou podviazania vaječníkov sa na Slovensku dlhodobo zaraďuje medzi rozporuplné témy. Kým v niektorých prípadoch ide o zákrok, ktorého nevyhnutnosť podmieňuje zdravotný stav pacientky, iné ženy sa pre tento spôsob ochrany pred neželaným otehotnením rozhodujú z vlastnej vôle. Či už žena podstupuje sterilizáciu na základe odborného odporúčania, alebo si potrebu tohto chirurgického zákroku naordinuje sama, finálny verdikt ostáva v jej rukách.

Publikované: 04.11.2024
Aktualizované: 04.11.2024
Obsah článku:

Čo všetko predchádza procesu podviazania vaječníkov, ako i samotný priebeh zákroku a možné následky tohto podstatného zásahu do jednej zo základných funkcií ženského tela, si môžete prečítať v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Metódy podviazania vaječníkov

V dnešnej dobe sa nezvratná antikoncepčná metóda, a teda sterilizácia ženy podviazaním vaječníkov, vykonáva laparoskopicky. Po vykonaní minimálneho rezu do pacientkinho brucha zavádza lekár do tela laparoskopický prístroj a nástroje potrebné na prerušenie vajíčkovodu. Podviazanie vaječníkov sa v odborných kruhoch nepovažuje za presné pomenovanie tohto zákroku, pretože podväzovanie sa týka výhradne vajcovodov. Vaječníky teda ostávajú nedotknuté.

Existujú rôzne typy podviazania vaječníkov. Kým niektorí lekári uprednostňujú metódu pretnutia a zahýbania vajcovodov, iní kompletne odstraňujú určité časti vajíčkovodov. Jednou z metód podviazania vaječníkov je tiež dočasné zablokovanie vajcovodov za pomoci špeciálnych spôn, svoriek či krúžkov. Presný postup by mal lekár vopred odkomunikovať svojej pacientke, pričom dôležité je ju poučiť o možných následkoch či komplikáciách, ktoré by mohli daný chirurgický proces sprevádzať.

Metódy podviazania vaječníkov

Podmienky podviazania vaječníkov

Presné podmienky, ktoré musí splniť pacientka, ale i lekár vykonávajúci zákrok, závisia od dôvodu sterilizácie. Ako sme už v úvode zmienili, existujú zdravotné dôvody, pre ktoré gynekológovia odporúčajú pacientkam túto trvalú antikoncepčnú metódu. Ide najmä o gynekológmi odhalené zdravotné stavy, ktoré môžu v dôsledku otehotnenia ohroziť zdravie a život plodu či samotnej ženy. Takýmto rizikom oplýva vysoký počet pôrodov vykonávaných cisárskym rezom. Maternicová stena sa po viacerých chirurgických rezoch nedokáže úplne regenerovať, čo môže viesť k jej zlyhaniu v priebehu ďalšieho tehotenstva. Akékoľvek poškodenie steny maternice počas gravidity je život ohrozujúcim stavom.

V prípade, že sa žena rozhodne podstúpiť podviazanie vaječníkov z dôvodu stanovenej diagnózy, musí podpísať dokument týkajúci sa jej informovanosti o všetkých detailoch zákroku. Potvrdzujúci podpis je potrebný aj zo strany lekára a jednej ďalšej osoby dosvedčujúcej, že informovanie pacientky o zákroku prebehlo podľa zákona. Finálne rozhodnutie ženy je potvrdené podpísaním informovaného súhlasu v deň operácie. Od počiatočného informovania pacientky do vykonania sterilizácie musí uplynúť najmenej sedem dní.

Tento čas na premyslenie sa u žien, ktoré sa rozhodnú pre podviazanie vaječníkov z vlastnej vôle, podstatným spôsobom predlžuje, a to na 30 dní. Potrebujú totiž dostatočné množstvo času na to, aby zvážili pozitíva a negatíva takéhoto prevratného zákroku, ktorý nie je v ich prípade nevyhnutný. Podviazanie vaječníkov, ktoré nie je indikované zdravotným dôvodom, sa tak stáva omnoho dlhším procesom ako sterilizácia na základe lekárskeho odporúčania. Žena musí byť pri rozhodovaní, samozrejme, právne spôsobilá. V minulosti sa ženská sterilizácia povoľovala len ženám starším ako 35 rokov, ktoré porodili aspoň tri deti. Táto zastaralá podmienka už v súčasnosti neplatí.

Priebeh podviazania vaječníkov

Celému procesu sterilizácie predchádzajú patričné predoperačné vyšetrenia, pomocou ktorých si lekár utvára obraz o presnom postupe zákroku. Musí totiž vziať do úvahy akékoľvek odchýlky v krvnom tlaku či celkovom zdravotnom stave pacientky, ktoré by mohli v priebehu zákroku spôsobiť komplikácie. Po príchode pacientky do nemocnice v deň operácie podpisuje posledný informovaný súhlas. Taktiež sa vykonáva tehotenský test, aby sa mohla vylúčiť gravidita, ktorá by podviazanie vaječníkov na istý čas zmietla zo stola.

Laparoskopické podviazanie vaječníkov je veľmi rýchly zákrok, ktorý zväčša trvá približne 20 až 30 minút. Žena je však po celú dobu pod účinkami celkovej anestézie, ktorá si po operácii vyžaduje istý čas strávený pod dohľadom nemocničného personálu. Pooperačná hospitalizácia je maximálne dvojdňovou záležitosťou. Vplyvom látok obsiahnutých v anestetiku môže totiž dochádzať k vážnym alergickým reakciám. Podviazanie vaječníkov sa môže razom skomplikovať aj v podobe vzniku krvnej zrazeniny či zápalu. Potenciálne komplikácie súvisiace s vnútorným krvácaním či poškodením niektorého z okolitých orgánov taktiež nie sú vylúčené.

Podviazanie vaječníkov operácia

Koľko stojí podviazanie vaječníkov?

Cena podviazania vaječníkov závisí od dôvodu, prečo sa pacientka pre takýto zásah do svojho reprodukčného systému rozhodla. Ak ide o gynekológom stanovený zdravotný problém, poplatky za podviazanie vaječníkov a celkovú hospitalizáciu v nemocnici pokrýva zdravotná poisťovňa. V prípade, že si žena naordinuje sterilizáciu sama, musí sa pripraviť na väčšie výdavky. Takéto svojvoľné rozhodnutie totiž zdravotné poisťovne na Slovensku nepodporujú, a preto si sterilizáciu ako formu trvalej antikoncepcie musia hradiť ženy z vlastného vrecka. Suma sa pohybuje v rozmedzí 250 až 450 eur. Cena je podstatne nižšia, ak je pacientka tehotná a požiada o podviazanie vaječníkov pri pôrode cisárskym rezom. Na základe zverejnených diskusných príspevkov sa v takomto prípade za sterilizáciu platí približne 100 eur. Jednotlivé sumy závisia od konkrétnej inštitúcie, v ktorej sa podviazanie vaječníkov vykoná.

Podviazanie vaječníkov a jeho následky

Podviazanie vaječníkov sa môže istým spôsobom skomplikovať. V priebehu akejkoľvek operácie sa mení prúdenie a zrážanlivosť krvi. Práve z tohto dôvodu sú niekedy vyžadované kompresné pančuchy či užívanie antikoagulačných liekov, ktoré zamedzujú potenciálnemu vzniku krvných zrazenín. Pri podviazaní vaječníkov existuje tiež istá šanca, že po operácii dôjde k infekcii rany či zápalu močových ciest. Takáto komplikácia sa zväčša lieči za pomoci antibiotík.

Keďže reprodukčný systém je umiestnený v časti tela, ktorá je „domovom“ ďalších veľmi dôležitých ľudských orgánov, v priebehu operácie môže dôjsť k miernemu poškodeniu močového mechúra, prípadne čreva. Či už ide o narušenie orgánu, nervu alebo krvnej cievy, nehoda sa rieši ešte v priebehu samotnej operácie. V spoločnosti však okrem týchto reálnych následkov sterilizácie kolujú aj nezrovnalosti súvisiace s tehotenstvom či menštruáciou po podviazaní vaječníkov.

Podviazanie vaječníkov vs vazektómia

Podviazanie vaječníkov a menštruácia

Aj keď je množstvo ľudí presvedčených o tom, že po podviazaní vaječníkov sa zo života ženy eliminuje jej ženskosť a menštruačný cyklus, opak je pravdou. Takáto forma sterilizácie totiž žiadnym spôsobom nevplýva na funkciu vaječníkov a hormonálne hladiny ženy. To znamená, že menštruácia sa naďalej objavuje každý mesiac, a teda žena krváca rovnako ako pred vykonaním podviazania vaječníkov. Jediný rozdiel je v tom, že „púť“ vajíčka do maternice je znemožnená, a preto sa miesto vyplavenia z tela postupne vstrebe.

Podviazanie vaječníkov a tehotenstvo

Otehotnenie prirodzenou cestou je, samozrejme, vylúčené. Síce existuje istá šanca, že sa vajcovody opätovne spriechodnia, no výsledkom oplodnenia po podviazaní vaječníkov je väčšinou mimomaternicové tehotenstvo. Ak sa žena po sterilizácii rozhodne, že dieťa predsa len chce, jedinou voľbou je umelé oplodnenie IVF metódou. Tá totiž nijakým spôsobom nevyžaduje funkčnosť vajíčkovodov, a teda môže mať úspešný koniec v podobe malého prírastku do rodiny.

Podviazanie vaječníkov – skúsenosti

Veľa žien sa pre sterilizáciu rozhoduje z toho dôvodu, že viac tehotenstiev a detí by už nedokázali fyzicky, psychicky či finančne „utiahnuť“. Ide o pochopiteľné odôvodnenie, ktoré však mnohí ľudia stále nevynímajú ako opodstatnené, a preto žene odporúčajú rozličné formy hormonálnej antikoncepcie. Tie veľakrát neplnia svoju funkciu alebo škodia ženskému zdraviu. Jednou z možností, ktoré sa v diskusných fórach často rozoberajú, je mužská sterilizácia. Je lacnejšia, rýchlejšia a vyžaduje kratšie obdobie rekonvalescencie.

Bez ohľadu na to, aká príčina vedie ženy k takémuto finálnemu rozhodnutiu, diskutujúci odporúčajú, aby si to každá žena poriadne premyslela a zvážila potenciálne životné zmeny, ktoré môžu v budúcnosti nastať. V diskusii sa najviac zdôrazňovala možnosť, že si žena nájde nového partnera, ktorý by možno túžil po deťoch, avšak žena po sterilizácii mu už v tomto ohľade prirodzenou cestou nebude môcť vyhovieť.

Podviazanie vaječníkov skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V prípade, že tento článok nedisponuje informáciami, ktoré vás v súvislosti s danou témou zaujímajú, o sterilizácii ženy si môžete prečítať aj tu. Zopár zaujímavostí sme tiež vtesnali do sekcie otázok a odpovedí, pričom komentáre pod článkom sú neustále otvorené akýmkoľvek čitateľským skúsenostiam, pripomienkam či otázkam týkajúcim sa podviazania vaječníkov.

Áno, dočasné zabránenie priechodnosti vajíčkovodov je možné docieliť za pomoci založenia špeciálnych spôn či klipov na vajcovody. Lekár môže tieto prekážky kedykoľvek odstrániť, ak sa žena rozhodne otehotnieť. Ide o často vykonávanú metódu v zahraničí, ako napr. vo Francúzsku, avšak existuje isté riziko, že sa vajíčkovod úplne zablokuje, a tak sa z dočasnej sterilizácie stáva trvalá. Mladé ženy by preto mali podľa odborníkov uprednostňovať iné formy antikoncepcie, ako je perorálna hormonálna antikoncepcia, vnútromaternicové telieska či iné formy ochrany, ktoré do ich tela nezasahujú takým prevratným spôsobom.

Podviazanie vaječníkov je spôsob, akým sa zamedzí prieniku vajíčka do maternice, kde by mohlo dôjsť k stretu so spermiou. Ak neprebehne oplodnenie, nevznikne ani tehotenstvo, čo je najdôležitejším cieľom tohto zákroku. Podviazanie vaječníkov by malo byť účinné ihneď po ukončení procedúry, avšak existuje isté riziko zlyhania.

Ako iné metódy predchádzajúce náhodnému otehotneniu, tak i podviazanie vaječníkov nedisponuje 100-percentnou efektivitou. Avšak má k nej naozaj blízko. Niekedy sa však môže stať, že si spermia aj napriek podviazaným vajcovodom nájde cestu k dozretému vajíčku. Dôvodom je nedostatočné prerušenie vajíčkovodu, čo má za následok obnovu jeho funkcie. Takéto prípady sú však veľmi ojedinelé a často končia mimomaternicovým tehotenstvom, ktoré je nevyhnutné ukončiť ihneď, ako dôjde k jeho diagnostikovaniu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.8%)