Mária z Plaveckej akadémie: Plávanie s bábätkom slúži aj na budovanie silnejšieho vzťahu medzi rodičom a dieťaťom
Plávanie s bábätkom má množstvo výhod nielen pre samotné deti, ale aj pre rodičov. Zlepšuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom, ale taktiež zlepšuje imunitu a psychomotorický vývoj dieťaťa, rozvíja aj jeho socializačné schopnosti. S bábätkom nemusí plávať len mamička, plavecký kurz je vhodný i pre oteckov. Plávať môžu všetci malí drobci, a to aj v prípade, že by sa bábätko zo začiatku bálo vody.
- Aké sú najväčšie výhody plávania s bábätkom?
- Aký je prínos tejto aktivity pre dieťa a aký pre rodiča?
- Kedy začať s bábätkom plávať?
- Môžu na kurzy chodiť aj oteckovia?
- Je plávanie s bábätkom časovo náročné? Ako dlho trvá kurz a ako často sa pláva?
- Ako plávanie bábätiek prebieha?
- Čo všetko si so sebou treba na plávanie priniesť?
- Stretli ste sa už s tým, že by sa bábätko bálo vody a nemohlo plavecký kurz absolvovať?
- Čo robiť, ak sa dieťaťu na prvej hodine plávanie nezapáči?
- Je plávanie s bábätkami vhodné pre všetkých drobcov?
- Aký je rituál po plávaní – v čom spočíva starostlivosť o detskú pokožku?
- Je vhodné plávanie s bábätkom v slanej vode?
- Je kurz pre rodiča finančne náročný? Do čoho všetkého musí investovať?
- Diskusia
Metodička Mária Afanasevová z Plaveckej akadémie nám v rozhovore prezradila, kedy je najvhodnejšie s dieťatkom začať plávať, ako takéto plávanie prebieha či čo robiť, ak sa bábätko bojí vody. V nasledujúcom rozhovore sa o plávaní s bábätkami dozviete všetky podstatné informácie.
Aké sú najväčšie výhody plávania s bábätkom?
K najväčším pozitívam sa radí: odstránenie strachu z vody; vznik dobrého vzťahu medzi rodičom, dieťaťom a vodným prostredím; podpora psychomotorického vývoja dieťaťa; rozvoj imunity; socializácia.
Aký je prínos tejto aktivity pre dieťa a aký pre rodiča?
V krátkosti: budovanie silnejšieho vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Rodič sa naučí správne manipulovať so svojím dieťaťom. Pre dieťa je to podpora psychomotorického vývoja, rozvoj imunity, socializácia, masáž pokožky, viac možností pohybu atď.
Kedy začať s bábätkom plávať?
Kurzy pre bábätká sú otvorené pre vekovú kategóriu od 3 mesiacov do 3 rokov. Odporúčame začínať čo najskôr, aby ste nepremeškali príležitosť plávať s dieťaťom, ktoré nemá krízu alebo strach.
Môžu na kurzy chodiť aj oteckovia?
Plávať s bábätkom môžu ako mamičky, tak aj oteckovia. Je to úžasná šanca dať svojmu partnerovi čas pre seba. Môže si dať kávičku a pozerať, ako krásne plávate pod dohľadom skúsených inštruktorov.
Je plávanie s bábätkom časovo náročné? Ako dlho trvá kurz a ako často sa pláva?
Podľa vekovej kategórie, prevádzky a času majú rodičia možnosť vybrať si termín, ktorý im viac vyhovuje. Lekcia trvá 60 minút.
Ako plávanie bábätiek prebieha?
Hodina plávania pozostáva z/zo:
- sprchovania (2-3 min.),
- adaptačnej periódy – nástup do bazéna, čas sa pozdraviť s ostatnými rodičmi; pozrieť hračky; poprechádzať sa po priestore a zoznámiť sa s vodou (8 min.),
- vodnej časti tréningu s trénerkou/trénerom (od 30 do 40 min.),
- sprchovania (2-3 min.),
- saunovania – ide o dobrovoľnú aktivitu (3 – 5 min.).
Pri vodnej časti tréningu tréner/trénerka nastúpi do bazéna s bábikou, na ktorej bude ukazovať úchopy a správnu manipuláciu. Každé cvičenie robí spolu s hudobným sprievodom (spievajú tréner/trénerka a rodičia).
Cvičenia sú podľa psychomotorickeho vývoja dieťaťa prispôsobené konkrétnej vekovej kategórie. Počas tréningu prebieha aj kontrolované ponorenie detí (na aktivitu dohliada tréner/trénerka).
Čo všetko si so sebou treba na plávanie priniesť?
Pre dieťa je potrebné priniesť neoprénovú plienku (dá sa kúpiť v Plaveckej akadémii), uterák a suchú, jednorazovú plienku na prezlečenie po plávaní (napr. Pampers a pod.), sprchový gél, šampón, resp. sprchovú penu, telové mlieko/krém, servítky, vatové tyčinky do uší – tie máme k dispozícii na prevádzkach PA.
Rodičia by mali so sebou mať plavky, uterák, plaveckú čiapku (je povinná z hygienických dôvodov), okuliare na plávanie – sú dobrovoľne, avšak odporúčame, aby ich rodičia pri ponorení mali. Zvyšné veci sú rovnaké ako pri bábätku, a teda sprchový gél, šampón, prípadne sprchová pena, telové mlieko/krém, servítky, vatové tyčinky do uší.
Stretli ste sa už s tým, že by sa bábätko bálo vody a nemohlo plavecký kurz absolvovať?
Áno, samozrejme, reakcia na nový priestor, cudzích ľudí, trénera/trénerku, deti, vodu môže byť rôzna. Ale dá sa to prekonať komfortným/spokojným prístupom rodičia. Na adaptáciu detičiek potrebujete mať dostatok trpezlivosti a pochopiť ich potreby. Nestretli sme sa s tým, že by bábätko nemohlo plavecký kurz dokončiť. Je to o čase, ktorý potrebuje dieťa na adaptáciu. Jediný dôvod, prečo by bábätko nemohlo plavecký kurz absolvovať, je zákaz návštevy bazéna od lekára.
Čo robiť, ak sa dieťaťu na prvej hodine plávanie nezapáči?
Aby sa dieťaťu na prvej hodine páčilo, je potrebné, aby bolo vyspané/najedené. Je nutné počúvať/vnímať trénera/trénerku, s dieťatkom jemne a láskavo komunikovať a manipulovať, nerobiť aktivity určené pre pokročilých plavcov, spomaliť. Keď bude spokojný a šťastný rodič, bude spokojné a šťastné dieťa. Nič netreba robiť nasilu, v prípade silnej únavy je možné ukončiť lekciu skôr. Ak sa dieťaťu na hodine niečo nepáči, treba zistiť príčinu a odstrániť ju/zmeniť prístup. Od trénera/trénerky si môžu rodičia vypýtať odporúčanie na riešenie daného problému.
Je plávanie s bábätkami vhodné pre všetkých drobcov?
S dovolením lekára je plávanie vhodné pre všetkých drobcov. Pediatra sa na to stačí opýtať na preventívnej prehliadke s bábätkom. Netreba písomné potvrdenie od lekára.
Aký je rituál po plávaní – v čom spočíva starostlivosť o detskú pokožku?
Po plávaní rodičia s deťmi môžu navštíviť saunu. Teplota v saune je prispôsobená pobytu detí – teplota je približne 51 – 53 stupňov Celzia. Pred obliekaniam môže rodič nakrémovať dieťa produktami firmy Bupi, ktoré sú určené špeciálne pre deti, a spraviť ľahkú masáž pokožky.
Je vhodné plávanie s bábätkom v slanej vode?
Plávanie v slanej vode priaznivo pôsobí na pokožku, dýchací a nervový systém. Slaná voda prirodzene obsahuje antibakteriálne a protiplesňové látky.
Je kurz pre rodiča finančne náročný? Do čoho všetkého musí investovať?
Cena za kurz v našich centrách je adekvátna. Je potrebné si zakúpiť čiapku a okuliare pre rodiča (môže ich používať na striedačku s manželom/manželkou). Plavky a uterák rodičia už majú. Jediné, čo treba, sú neoprénové plavky/plienka – ktorá je na neobmedzený počet použití. Avšak vhodná je len dovtedy, kým dieťatku sedí veľkosť. Frekvencia kupovania väčšej veľkosti je v závislosti od toho, ako rýchlo rastie. Hlavná investícia rodičov je ich čas.
Metodičke Márii Afanasevovej z Plaveckej akadémie ďakujeme za rozhovor. Ak máte ďalšie otázky ohľadom plávania s bábätkami, na príslušnom webe môžete pracovníkov Plaveckej akadémie priamo kontaktovať.
Pridať komentár