Paralen v tehotenstve

Paralen v tehotenstve. Ako často môžem užívať a aké je dávkovanie

Užívanie liekov v tehotenstve je všeobecne veľmi diskutovanou témou a rok čo rok pribúdajú štúdie a výskumy, ktoré sa týkajú užívania rôznych liečiv s obsahom konkrétnych účinných látok. Medzi veľmi často diskutované medikamenty v súvislosti s užívaním liekov patrí aj Paralen a jeho účinná látka paracetamol. Vedeli ste, že viac ako 50 % tehotných žien užíva v tehotenstve lieky s obsahom paracetamolu? Hlavne v súvislosti s určitými typmi bolesti. Je užívanie Paralenu v tehotenstve nebezpečné? Je stanovené odporúčané dávkovanie? Čo hovoria štúdie a výskumy?

Publikované: 11.03.2024
Aktualizované: 11.03.2024
Obsah článku:

Užívanie Paralenu v tehotenstve je bezpečné. To hovoria odborné autority a množstvo štúdií a výskumov. Napriek konštatovaniu „bezpečné“, je dôležité vnímať aj širší kontext tohto na faktoch založeného tvrdenia. V praxi sa totiž bežne stretnete s názormi, že užívanie paracetamolu môže viesť k zmenám vo vývoji plodu, k urologickým, neurologickým alebo reprodukčným poruchám a ochoreniam. Aj toto hovoria niektoré štúdie, z ktorých sú však mnohé nepotvrdené alebo realizované na zvieratách. Kde je teda pravda? Vo všeobecnosti užívanie žiadnych liekov v tehotenstve nie je úplne žiaduce, to však neznamená, že v prípade pretrvávajúcich bolestí musí žena trpieť. Ako vyriešiť túto dilemu žien v tehotenstve a budúcich mamičiek?

Lieky v tehotenstve

Na základe známych štatistík z USA až 65 % žien v tehotenstve v nejakej miere užíva liečivá s obsahom paracetamolu. Globálne je toto číslo niekde na úrovni 50 %, pričom je predpoklad, že výsledky takýchto prieskumov môžu byť podhodnotené. Na základe známych štatistík a prieskumov tiež v odbornej verejnosti prevláda názor, že väčšina žien počas tehotenstva aspoň raz užíva lieky na lekársky predpis. Faktom však stále ostáva, že väčšina žien sa užívaniu akýchkoľvek liekov, či už na lekársky predpis alebo bez, snaží vyhnúť.

Lieky v tehotenstve sú vo všeobecnosti vnímané ako niečo škodlivé. Treba brať do úvahy, že ide o niektoré lieky, ktorých užívanie môže v tehotenstve spôsobiť vážne zdravotné problémy tehotnej žene a ohroziť aj vývoj plodu. Na druhej strane sú situácie, v ktorých je farmakologická – medikamentózna liečba nevyhnutná. O užívaní každého farmakologického preparátu by ste sa mali poradiť s odborníkom – lekárom/lekárkou.

Na trhu existuje množstvo farmakologických firiem, ktoré vyvíjajú a testujú lieky pre tehotné a vytvárajú tak adekvátne alternatívy k štandardným liečivám s rovnakým účinkom. Sú aj mnohé bežné liečivá, ktorých užívanie tehotnú ženu ani plod nijakým spôsobom neohrozujú. Podávajú sa práve preto, že sú overené a nemajú nežiaduce účinky. Zdravie matky a plodu sú vždy hlavnými prioritami pri akejkoľvek liečbe. Ktorékoľvek neliečené ochorenie je často horšie ako užitie lieku na lekársky predpis. Lekári sa takisto držia zásady, že jednotlivé lieky či účinné látky konkrétnych liečiv sa nekombinujú. V lekárskej praxi sú známe konkrétne liečivá či účinné látky, ktoré sa v tehotenstve alebo jeho konkrétnom štádiu nepodávajú, pretože majú preukázané škodlivé účinky.

Lieky v tehotenstve

Paralen v tehotenstve je bezpečný

Môžem užívať Paralen v tehotenstve? Je Paralen bezpečný pre tehotné ženy? Môžem Paralen v tehotenstve užívať na tlmenie bolesti hlavy alebo pri horúčke? Odpovede na tieto otázky sú, áno, áno a áno. V súvislosti s užívaním paracetamolu v tehotenstve, ktorý sa ako účinná látka nachádza v známych liečivách, ako Paralen, Medipyrin, Panadol, Ataralgin a iné, avšak je dôležité poznať účinky a správne dávkovanie týchto liečiv.

Paralen je v praxi dlhodobo považovaný za bezpečné analgetikum, ktoré je využívané v liečbe už dlhé desaťročia. Platí to aj pri užívaní Paralenu počas tehotenstva. Dôležité je, že sa používa na krátkodobú liečbu, počas ktorej sa dodržiava minimálna dávka a nízka frekvencia. Mechanizmus účinku paracetamolu je založený na jeho analgetických a antipyretických účinkoch, pomáha znižovať vysokú telesnú teplotu a uľavuje od bolesti hlavy, zubov, chrbta či svalov. Nemá protizápalové účinky.

V prípade, že má žena bolesti či horúčku, ktoré jej spôsobujú ťažkosti, nedarí sa ich tlmiť režimovými opatreniami (pozn. pitný režim, pokoj na lôžku, studené obklady a pod.), paracetamol je možné nasadiť ako účinný medikament. Paracetamol je vhodné užívať počas celého tehotenstva a dokonca aj počas dojčenia. Vo vedeckej obci je považovaný za veľmi bezpečné anegletikum, ktorého užívanie v tehotenstve pri adekvátnom dávkovaní doposiaľ nevykazovalo žiadne negatívne účinky. Napriek tomu nie je vhodné brať užívanie paracetamolu naľahko a siahnuť po ňom už pri náznakoch bolestí.

Vedeli ste, že pretrvávajúca, resp. neliečená horúčka môže v tehotenstve u dieťaťa v neskoršom veku zapríčiniť vznik kardiovaskulárnych problémov, spôsobiť poruchy neurálnej trubice či dokonca môže stáť za potratom? Intenzívna bolesť, ktorá nie je tlmená, môže byť pre u ženy počas tehotenstva pôvodcom vzniku úzkostí, depresií a takisto môže vyvolávať nepravidelnú srdcovú činnosť.

Odporúčané dávkovanie Paralenu v tehotenstve

Užívanie Paralenu sa neodporúča kombinovať s inými liečivami ani alkoholom. V takom prípade môže byť nebezpečný pre organizmus tehotnej ženy i plodu. Primárne môže dôjsť k vážnemu poškodeniu pečene. Samotné užívanie Paralenu v tehotenstve by malo byť krátkodobé a v minimálnej dávke, ktorá sa odporúča pre dospelého človeka.

V tehotenstve sa odporúča v prípade horúčky či bolestí dávkovanie Paralenu jednotlivo 1 – 2 tablety (1 tb. → Paralen 1000 alebo 2 tb. → Paralen 500). Ďalšie podanie je možné s odstupom 4 až 6 hodín a do maximálnej dennej dávky 4 – 8 tabliet (4 tb. → Paralen 1000 alebo 8 tb. → Paralen 500). Najvyššia jednorazová dávka je maximálne 1 g paracetamolu, teda 1 tabletka Paralen 1000 (1 g) alebo 2 tabletky Paralen 500 (0,5 g). Odporúča sa dodržiavať minimálnu dávku. Ak bolesti pretrvávajú, kontaktujte svojho gynekológa.

Paralen v tehotenstve dávkovanie

Pozor na dlhodobé užívanie paracetamolu

Prirodzene, aj v odbornej obci sa nájdu protirečiace si štúdie a výskumy, ktoré poukazujú na možné negatívne či škodlivé účinky užívania Paralenu v tehotenstve. Pozor, všetky doteraz negatívne zistenia v štúdiách, ktoré poukazujú na možnú škodlivosť paracetamolu v tehotenstve sa týkajú dlhodobého užívania po dobu viac ako 28 dní. To v praxi znamená, že užívanie veľkého množstva paracetamolu môže mať súvis s viacerými rizikami v tehotenstve. Niektoré štúdie, ktoré paracetamol vo svojich záveroch tehotným ženám neodporúčajú, sú však nepodložené alebo boli realizované na pokusných zvieratách (napr. myši či potkany) a nevychádzajú z praxe. Tieto štúdie na zvieratách, ale i na tehotných ženách majú značné nedostatky aj v tom, že nebolo možné úplne rozlíšiť, či sú poruchy vyvolané práve účinkami paracetamolu, mnohé neuvádzajú, v ktorom štádiu gravidity bol paracetamol podávaný.

Výsledky známej zahraničnej štúdie Paracetamol use druing pregnancy – a call for precautionary action publikovanej v odbornom časopise Nature Reviews Endocrinology, poukazujú na pravdepodobnosť, že paracetamol môže mať vplyv na zmeny vývoja plodu či zapríčiniť niektoré neurologické, urologické alebo reprodukčné poruchy. Súčasne aj takýto záver zdôrazňuje, že si tento základ vyžaduje detailnejší výskum a odporúčajú, aby budúce mamičky užívali paracetamol len v akútnych prípadoch, no nezakazujú ho úplne. Preukázalo sa, že riziko možných škodlivých účinkov koreluje s dlhšou dobou užívania. To len potvrdzuje, že dlhodobé a pravidelné užívanie paracetamolu môže mať negatívne účinky na plod.

Dôraz mnohé štúdie kladú práve na to, aby boli u tehotných žien presne stanovené podmienky na užívanie a optimálne dávkovanie, aby bolo možné minimalizovať či úplne vylúčiť škodlivé účinky liečiv s obsahom tejto účinnej látky.

Paracetamol a vznik ADHD u detí? Takéto uvažovanie nateraz nie je podložené žiadnymi faktami ani relevantnými štúdiami. Štúdie, ktoré sa zaoberali podávaním paracetamolu počas gravidity, boli totiž realizované na myšiach, nie na človeku. Zistenia ukazujú, že paracetamol mohol spôsobiť zníženie hladiny testosterónu u mužských jedincov a môže súvisieť aj so zmenami v správaní, motorikou či väčšou mierou aktivity u niektorých jedincov.

Paralen v tehotenstve – skúsenosti

Názory žien na užívanie paracetamolu, resp. Paralenu v tehotenstve sú rôzne. Sú mamičky, ktoré vo fórach poukazujú na to, že počas prvého trimestra žiadne lieky nie sú vhodné, pretože predstavujú riziko z hľadiska vývoja plodu. Iné mamičky avizujú, že jedna tabletka Paralenu nemá ako uškodiť, a to ani v 12. týždni. Práve počas 1. trimestra ženy často pociťujú intenzívne príznaky v podobe bolestí a hľadajú teda možnosti úľavy. Mnohé názory sú teda v tomto smere protirečiace. Iné mamičky hovoria, že Paralen je vhodný aj počas obdobia kojenia a užívanie v minimálnej dávke im schválil tiež ošetrujúci gynekológ. Niektoré ženy v prvom trimestri preferovali užívanie Ibuprofenu.

Paralen v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Užívanie Paralenu v tehotenstve je bezpečné, no je potrebné nebrať jeho užívanie na ľahkú váhu. Najdôležitejšie je, aby sa liek nestal prvou voľbou pri každom type bolesti. Vyvarovať sa jeho užívania na pravidelnej báze je prvoradé. Aký je váš názor na užívanie Paralenu v tehotenstve? Máte osobnú skúsenosť s užívaním takéhoto liečiva v tehotenstve? Pri akej príležitosti ste Paralen užívali? Radili sa o užívaní paracetamolu s vaším lekárom? Budeme radi za vaše reálne skúsenosti. Podeliť sa o svoje názory, rady, tipy a odporúčania môžete v diskusii pod článkom. Váš názor nás zaujíma.

Odporúčaná je minimálna dávka 1 – 2 tablety (1 tb. → Paralen 1000 alebo 2 tb. → Paralen 500). Ďalšie podanie je možné až s odstupom 4 až 6 hodín a do maximálnej dennej dávky 4 – 8 tabliet (4 tb. → Paralen 1000 alebo 8 tb. → Paralen 500).

Áno, užívanie Paralenu pri bolesti hlavy v tehotenstve je vhodné. Ak nepomáhajú režimové opatrenia, zvýšenie príjmu tekutín, oddych či čerstvý vzduch, odporúča sa dodržiavať minimálnu dávku, teda 1 až 2 tablety (1 tb. → Paralen 1000 alebo 2 tb. → Paralen 500).

Viaceré štúdie poukazujú na pravdepodobnosť možného výskytu chýb vo vývoji plodu v prípade, že užívanie paracetamolu trvá dlhšie ako 28 dní. To v praxi znamená, že väčšie množstvo paracetamolu v tehotenstve môže mať negatívne účinky na vývoj plodu. Mnohé štúdie tohto druhu však majú viaceré nedostatky, ktoré si vyžadujú ďalšie výskumy v tejto oblasti.

Užívanie Ibuprofenu by mala tehotná žena konzultovať so svojím lekárom. Ibuprofen je antiflogistikum a účinkuje proti horúčke i bolesti. Podávať sa môže počas 1. a 2. trimestra, no v 3. trimestri sa neodporúča ho užívať, pretože môže vplývať na srdcovú činnosť plodu. Takisto sa jeho častejšie užívanie po 28. týždni spája s možným zvýšeným krvácaním pri pôrode alebo znížením hladiny plodovej vody v pokročilom štádiu tehotenstva.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.4%)