Oxytocín

Oxytocín na vyvolanie pôrodu – čo to je, skúsenosti a nežiaduce účinky

Prirodzene spustený a prebiehajúci pôrod bez nevyhnutnej potreby použitia akýchkoľvek syntetických medikamentov je snom snáď každej tehotnej ženy, ktorá má možnosť rodiť naturálnym spôsobom. Do tejto kategórie pôrodných pomocníkov vo forme liečiv nepatria len látky na znecitlivenie v prípade neznesiteľných kontrakčných bolestí, ako epidurálka, ale aj tie, ktoré by mali maternici dopomôcť k zrýchleniu priebehu pôrodného procesu. Takým je hormón oxytocín existujúci v dvoch rozličných formách.

Publikované: 13.05.2024
Aktualizované: 13.05.2024
Obsah článku:

Poznatkami o oxytocíne disponuje spoločnosť už od 50. rokov minulého storočia, no len málokto tuší, aký vplyv má tento hormón na ľudský život. V článku sa dozviete nielen to, akým spôsobom ovplyvňuje tento tzv. hormón lásky pôrodný proces či z akého dôvodu sa počas pôrodu rodičke podáva, ale aj to, aké formy oxytocínu poznáme a v čom sa líšia.

Čo je oxytocín?

Oxytocín je ľudský hormón, ktorý vzniká v mozgovej časti hypotalamus a následne sa presúva do podmozgovej žľazy, a teda hypofýzy. Z tejto endokrinnej žľazy, ktorá oxytocín uskladňuje, sa prostredníctvom nervových vzruchov dostáva ďalej do krvného obehu. Okrem prívlastku „hormón lásky“ prislúcha oxytocínu najmä úloha pri vyvolávaní pôrodu. Tento hormón je totiž zodpovedný za vyvolanie pravidelných sťahov maternice, čo znamená, že podmieňuje vznik kontrakcií pomáhajúcich pri pôrode dieťaťa. Oxytocín pri pôrode stanovuje intenzitu a frekvenciu jednotlivých kontrakcií.

Vplyv oxytocínu však nekončí pôrodom dieťaťa. Dopomáha totiž aj pri poslednom štádiu pôrodu, a to pri vylúčení placenty a opätovnom zavinutí maternice. Hladina tohto hormónu tiež stúpa pri prvom kontakte matky s novorodencom i v čase dojčenia, keď zabezpečuje jednoduchší prietok materského mlieka mliečnymi žľazami.

Čo je oxytocín?

Vyvolanie pôrodu oxytocínom

Okrem prirodzenej formy oxytocínu, ktorá sa tvorí v ľudskom hypotalame, existuje aj umelá, resp. syntetická forma využívaná v modernom zdravotníctve s názvom pitocín. Vznik pitocínu má na svedomí biochemik Vincent du Vigneaud z USA, ktorý po odhalení štruktúry prirodzeného oxytocínu v 50. rokoch 20. storočia prišiel so syntetickou formou tohto ľudského hormónu, za čo si vyslúžil Nobelovu cenu. Oxytocín v tejto syntetickej forme našiel využitie v pôrodníctve, kde slúži na urýchlenie alebo vyvolanie pôrodu. Robí sa tak v prípade prenášania tehotenstva po stanovenom termíne pôrodu, no tiež v situáciách, keď sa bábätko dostáva do nebezpečenstva v dôsledku tehotenských komplikácií.

Syntetický oxytocín je možné do tela dostať prostredníctvom žily, svalu alebo vo forme nosového spreja. V zdravotníctve sa však najčastejšie využíva práve vnútrožilové podanie oxytocínu, a to aj v situáciách, ktoré takýto krok nevyžadujú. Keďže počas pôrodu dochádza k produkcii prirodzeného oxytocínu, ktorý podmieňuje vznik kontrakcií, zavedenie umelého oxytocínu môže veľmi ľahko vyvolať nežiaduce účinky v podobe intenzívnejších, frekventovanejších a dlhších sťahov maternice. Medzi nimi nedochádza k takmer žiadnym pauzám potrebným na uvoľnenie rodičky, čo vedie k rapídnejšiemu vyčerpaniu v čase prirodzeného pôrodu. Aj z tohto dôvodu je možné podanie pitocínu pri pôrode odmietnuť. Treba o tom však vopred informovať personál.

Aj napriek tomu, že podávanie umelého oxytocínu nemusí vždy rodičke prospieť, môže prinášať aj niekoľko pozitív. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž odporúča podávanie istého množstva syntetického oxytocínu, a to v zmysle preventívneho opatrenia vzťahujúceho sa na popôrodné krvácanie. Tento popôrodný faktor totiž zapríčiňuje veľký počet úmrtí rodičiek, pričom by sa mu dalo zabrániť práve podaním oxytocínu počas pôrodu placenty. Odlúčenie placenty totiž zanecháva v maternici veľkú ranu s otvorenými krvácajúcimi cievami. Podaním oxytocínu je možné docieliť rýchlejšiu kontrakciu maternice, čím dôjde k stiahnutiu svalových vláken a krvácajúcich ciev, a tým pádom sa zabráni strate väčšieho množstva krvi.

Vyvolanie pôrodu oxytocínom

Prírodný oxytocín verzus pitocín

Najväčším rozdielom medzi oxytocínom a pitocínom je ich forma. Kým oxytocín je prirodzeným ľudským hormónom, ktorý je produkovaný v mozgu a je vyplavovaný do krvného obehu, pitocín predstavuje umelo vytvorenú podobu oxytocínu. Oxytocín produkovaný v tele účinkuje ihneď a nárazovým spôsobom, zatiaľ čo pitocín je potrebné mechanicky a priebežne dostávať do tela rodičky. Pôrod je syntetickým oxytocínom vyvolaný až v momente, keď krček maternice nadobudne dostatočne zrelý stav.

Čo sa týka pôrodu, prirodzený oxytocín sa začína tvoriť v tele rodičky súčasne s endorfínmi, ktoré zabezpečujú tlmenie bolestí, kdežto pitocín touto vlastnosťou nedisponuje. To znamená, že sa rodička musí pripraviť na bolestivé kontrakcie, ktoré možno utíšiť až podaním látok na znecitlivenie určitej oblasti tela, ako je epidurál. Pitocín tiež prináša isté riziká, ako skoré odlúčenie placenty či ruptúra maternice. Syntetický oxytocín tiež znižuje prietok krvi v maternici rodičky, čím klesá množstvo kyslíku prenášaného do pľúc dieťatka. Po podaní pitocínu je preto veľmi dôležité monitorovať základné životné funkcie plodu i matky.

Oxytocín – skúsenosti

V súvislosti s oxytocínom je na diskusných fórach Modrý koník veľké množstvo protichodných názorov. Kým niektoré rodičky mali šťastie a syntetický oxytocín im zrýchlil pôrod bez akýchkoľvek vedľajších účinkov v podobe intenzívnych kontrakčných bolestí, iné diskutujúce poznamenali, že pôrod bol na nevydržanie. Prízvukovali tiež, že je veľmi zložité bolesti po podaní oxytocínu predýchať, pretože sa eliminuje prestávka medzi jednotlivými kontrakciami. Niekoľko mamičiek odporučilo pýtajúcej, aby si v prípade podania oxytocínu zabezpečila aj dávku epidurálky, aby dokázala bojovať s extrémnymi bolesťami, ktoré u nej pravdepodobne vplyvom pitocínu nastanú.

Oxytocín – skúsenosti Modrykonik

Oxytocín – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Pôrod je krásnou a jedinečnou udalosťou v živote ženy. Ak si, samozrejme, odmyslíme všetku tú bolesť a komplikácie, ktoré môžu potenciálne v priebehu tohto procesu nastať. Nie vždy však pôrod postupuje podľa plánu, pričom v takýchto prípadoch množstvo lekárov v našich pôrodniciach pristupuje k podaniu syntetického oxytocínu na urýchlenie alebo vyvolanie pôrodu. Ide o veľmi komplexnú látku, ktorú je potrebné pochopiť na rozličných úrovniach. Aj z tohto dôvodu vznikol náš článok s dôležitými informáciami o oxytocíne používanom pri pôrodoch. Niektoré zaujímavosti je možné nájsť v sekcii otázok a odpovedí, pričom čitateľské skúsenosti či pripomienky je možné smerovať do príslušnej časti pod článkom, a teda do komentárov.

Najprirodzenejším spôsobom, akým je možné docieliť zvýšenie produkcie oxytocínu v ľudskom tele, je častý fyzický kontakt. Nemusí ísť o bezprostredný kontakt dlhodobého charakteru, postačí aj letmé pohladenie či krátkodobý dotyk medzi partnermi. Stimulovanejšou formou fyzického kontaktu, ktorá prospieva tvorbe prirodzeného oxytocínu v tele človeka, je masáž. Samozrejme, produkciu oxytocínu a iných prospešných hormónov v tele najlepšie povzbudzuje sexuálna aktivita. Dá sa však konštatovať, že najvyššiu mieru oxytocínu v organizme môže žena dosiahnuť počas tehotenstva, a to nielen počas jeho trvania, ale aj počas pôrodu, pri vytváraní vzťahu so svojím dieťatkom či dojčení.

Oxytocín sa na vyvolanie pôrodu odporúča najmä ženám trpiacim preeklampsiou, čo predstavuje vážny stav súvisiaci s vysokým krvným tlakom. Oxytocín je tiež podávaný rodičkám s cukrovkou. K podaniu syntetického hormónu pristupujú lekári aj v prípade, že sa u ženy objavia náznaky predčasných ruptúr plodových obalov. Najčastejšie sa však „hormón šťastia“ v syntetickej podobe aplikuje, keď nedochádza k potrebnej aktivite maternice v predpokladanom termíne pôrodu. Taktiež má využitie v poslednom štádiu pôrodného procesu, a to v čase rodenia placenty, keď nielenže popoháňa jej prirodzené odstránenie z tela, ale tiež dopomáha v predchádzaní vzniku popôrodných krvných zrazenín.

Áno, podanie oxytocínu sa neodporúča rodičkám s alergickou alebo inou senzitívnou reakciou na oxytocín. Taktiež by sa však nemal používať, ak to situácia nevyžaduje. Lekár by mal okolnosti zhodnotiť a na základe nich rozhodnúť o aplikácii oxytocínu. Ak pôrod prebieha bez problémov a kontrakcie maternice prichádzajú pravidelne ako majú, oxytocín nie je potrebný, pretože by mohol znásobiť kontrakčné bolesti, ktorými si rodička už beztak prechádza. Je veľmi dôležité, aby sa počas pôrodu kontrolovala poloha bábätka v pôrodných cestách. V prípade, že sa plod nachádza v polohe, ktorá by mohla byť životu nebezpečná a riziková, oxytocín sa na zrýchlenie pôrodu nesmie podávať. Mohol by totiž situáciu podstatným spôsobom zhoršiť.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91.8%)