Obklad na uzliny na krku. Pomáha octanová masť alebo octový obklad?
Opuch krčných lymfatických uzlín patrí medzi prvotné a najčastejšie príznaky respiračných ochorení. Uzliny totiž slúžia ako také „hlásiče“ narušenia ľudského imunitného systému. Práve z tohto dôvodu zvykne byť kontrola stavu lymfatických uzlín prvým krokom pediatrov a všeobecných lekárov pri vyšetrení pacienta. Takýto opuch krku môže byť veľmi nepríjemný a dlhodobý. Pretrvávať môže aj štyri týždne. Je preto veľmi dôležité poznať spôsoby, ako bolesť a citlivosť opuchnutých krčných uzlín zmierniť.
V našom článku sa dočítate nielen o príčinách a dôvodoch, prečo k zväčšeniu lymfatických uzlín dochádza, ale taktiež o doplnkových formách liečby opuchnutých uzlín na krku, ktoré majú najčastejšie formu octanových mastí a účinných termoterapeutických obkladov na uzliny.
Lymfatické uzliny a opuchnutý krk
Opuchnutie krku v dôsledku zväčšených lymfatických uzlín je prirodzenou reakciou ľudskej imunity na problém, ktorý sa vyskytol v organizme. Lymfatickej sústave totiž v rámci imunitného systému prináleží ochranná funkcia. Túto úlohu si plní prostredníctvom filtrovania telovej tekutiny – lymfy – od choroboplodných zárodkov či rakovinotvorných buniek. Na starosti má nielen ich filtráciu, ale aj zneškodnenie. Zväčšenie lymfatických uzlín je v podstate výsledkom procesu filtrovania cudzorodých mikroorganizmov, počas ktorého sa zvyšuje prietok krvi v cievach.
V prednej i zadnej oblasti krku sa nachádza približne 300 povrchových lymfatických uzlín, ktoré je možné pri ich zväčšení ľahko nahmatať. U detí sú lymfatické uzliny bežne hmatateľné, aj keď nie sú vo svojej zväčšenej podobe. Týka sa to výhradne obdobia od narodenia do 8. až 12. roku života. V puberte totiž dochádza k ich premene na formu dospelých uzlín, ktoré už nie je možné v prirodzenej podobe nahmatať. Detské krčné uzliny dosahujú veľkosť do dvoch centimetrov, pričom podozrivou sa stáva zväčšenie nad hranicu tri centimetre.
Príčiny vzniku opuchu krku
Opuch uzlín na krku, ktorý sa vyznačuje ich citlivosťou a bolestivosťou, najčastejšie spôsobujú patogény v respiračnom systéme vyvolávajúce virózy a bakteriálne infekcie. Prítomnosť vírusu v tele sa opuchom krku prejavuje najmä pri chorobách, ako mononukleóza, osýpky či rubeola. Mononukleóza sa považuje za vysoko infekčnú chorobu, ktorá sa veľmi ľahko rozširuje v kolektívoch detí a mladých ľudí. Výskyt rubeoly a osýpok je menej pravdepodobný, keďže sa na ne viaže povinná vakcinácia. Zväčšenie mandlí a bolestivé uzliny sú príznačné i pre angínu, ktorú spôsobujú baktérie, konkrétne streptokoky.
Opuchnuté uzliny však môžu byť prvotným symptómom signalizujúcim prítomnosť zápalu v tele. S krčnými lymfatickými uzlinami súvisia najmä zápaly ústnej dutiny či zubov. Spomedzi vážnejších príčin opuchu krku je potrebné zmieniť tuberkulózu a záškrt. Týmto ochoreniam sa však dá účinne vyhnúť za pomoci vakcinačných prostriedkov. Iróniou je, že opuch krku sa zaraďuje medzi vedľajšie účinky niektorých očkovaní. Rovnakým spôsobom môže k zdureniu uzlín na krku dôjsť aj vplyvom liekov. Ide zväčša o antibiotiká, ako alopurinol, atenolol, fenytoín či izoniazid.
Zväčšené lymfatické uzliny môžu vznikať taktiež v dôsledku parazitických ochorení. Napríklad toxoplazmóza, ktorú môžu na človeka preniesť najobľúbenejšie domáce zvieratá, sa prejavuje práve opuchom uzlín. Toto ochorenie je obzvlášť nebezpečné v tehotenstve. S chrípkou či angínou si môže človek spliesť boreliózu, a teda parazitickú chorobu prenášanú kliešťami. Má totiž veľmi podobné príznaky. K veľmi vážnym dôvodom zväčšenia lymfatických uzlín patria tiež pohlavne prenosné choroby, menovite syfilis a infekcia HIV. Obe ochorenia sa prejavujú chrípkovými symptómami, a tým pádom i opuchom uzlín.
Opuchnuté uzliny na krku a liečba
Liečba opuchnutých uzlín na krku sa odvíja od konkrétnej príčiny ich zväčšenia. Infekcie bakteriálneho pôvodu sa liečia antibiotikami, na virózy sú najúčinnejšie antivirotiká, pričom proti zápalovým ochoreniam sa predpisujú kortikosteroidy. Hlavná časť liečebného postupu sa síce nezameriava priamo na opuch krku, avšak existujú určité spôsoby, ako zabezpečiť úľavu od bolestivosti a citlivosti uzlín bez ohľadu na diagnostikovaný zdravotný problém. Účinné sú najmä rôzne formy obkladov na uzliny, pričom nápomocná zvykne byť aj octanová masť.
Aký obklad na uzliny?
Lokálna termoterapia vo forme obkladov je v prípade opuchu uzlín veľmi obľúbenou formou doplnkovej liečby. Chvíľkovú úľavu od bolesti dokáže zabezpečiť aj vlhký teplý obklad na lymfatické uzliny. Obklad je možné namáčať nielen v teplej vode, ale aj v liečivých bylinných odvaroch zo šalvie, nechtíka, repíka či harmančeka. Pozor si treba dávať na vhodnosť ich vonkajšieho užívania v období tehotenstva. Veľkou výhodou takýchto obkladov je, že zaberajú aspoň do momentu, kým nezačnú pôsobiť lieky proti bolesti. Podobný účinok má i suchý teplý obklad na uzliny.
Špecifickým obkladom na zväčšené uzliny je tzv. Priessnitzov obklad pozostávajúci z troch častí, ktorého hlavná časť sa namáča v studenej vode. Takto namočená látka sa prikladá na miesto opuchu na krku, pričom na pevne priľnutú vrstvu je potrebné priložiť suchý igelit, ktorý obklad zabezpečuje z hľadiska úniku chladu a vlhkosti. Dvojité vrstvenie ostáva už len zavŕšiť omotaním suchej šatky, šálu či uteráku okolo krku. Priessnitzov obklad je potrebné nechať účinkovať aspoň tri hodiny. Medzi jednotlivými opakovanými zábalmi treba dodržať trojhodinové prestávky, počas ktorých krk ostáva neprekrytý.
Účinný obklad na opuchnuté uzliny na krku je možné zhotoviť aj za použitia ricínového oleja. Olej treba najprv vmasírovať do kože v mieste, kde došlo k zväčšeniu lymfatických uzlín. Na tú istú časť krku stačí už len priložiť kus látky vopred namočeného v horúcej vode. Obklad ostáva aplikovaný na koži po dobu piatich až desiatich minút. Po uplynutí stanoveného času treba pokožku dôkladne očistiť. Obkladovú kúru je vhodné opakovať dvakrát denne, a to až do spozorovania určitého zlepšenia stavu lymfatických uzlín.
Octanová masť na uzliny
Antibiotickú či antivirotickú liečbu je vhodné dopĺňať natieraním krku octanovou masťou. Prípravky na báze octanovej masti totiž disponujú protizápalovými účinkami, ktoré pozitívne pôsobia na opuchy a zmiernenie bolestí. Vonkajšie užívanie octanovej masti by však malo slúžiť len ako doplnková či podporná liečba vnútorných zápalov a opuchov. Masť na uzliny je potrebné naniesť na opuchnutý krk a následne previazať vodovzdorným obväzom. Octový obklad je potrebné nechať účinkovať po dobu niekoľkých hodín, pričom aplikáciu masti na miesto opuchu opakujeme jeden- až trikrát denne.
Okrem octanovej masti pomôže tiež masáž lymfatických uzlín, príjem veľkého množstva tekutín, pokojový režim a lieky proti bolesti. Najdôležitejšie je však o opuchnutom krku informovať lekára, ktorý na základe symptómov a stanovenia príčiny zväčšenia uzlín nastaví liečebný postup. Rozličné obklady a mastičky síce dokážu byť nápomocné, no výlučné užívanie týchto foriem liečby ešte nikdy nikomu nedopomohlo k úplnému vyzdraveniu.
Liečba opuchnutých lymfatických uzlín – skúsenosti
S bolestivými krčnými uzlinami sa stretol snáď každý človek, ktorý aspoň raz zažil silnú angínu či inú infekciu bakteriálneho alebo vírusového charakteru. Podľa rád z diskusných príspevkov je najlepšou „zbraňou“ na zmiernenie bolestí vzniknutých v dôsledku zväčšených uzlín práve octanová masť. Podľa niektorých diskutujúcich by mal účinkovať aj akýsi zemiakový zábal krku, na ktorého prípravu je potrebné uvariť a podusiť zopár zemiakov. Následne stačí rozložiť teplé zemiaky na fóliu, zabaliť ich do nej a priložiť ku krku. Potom už len obviazať plienkou alebo iným väčším kusom látky. Zemiakový zábal je možné prihriať aj dva- či trikrát. Podľa skúseností ide o efektívny spôsob boja s angínou a s ňou spojenými bolesťami krčných uzlín.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Lymfatická sústava je veľkou súčasťou ľudskej imunity, ktorú je potrebné chrániť a liečiť ihneď ako formou opuchu informuje o prítomnosti problému v tele človeka. Aké formy obkladov na opuch na krku je možné v domácom prostredí využiť, a aké výhody má octanová masť, si môžete prečítať v našom článku. Ďalšie dodatočné zaujímavosti súvisiace s danou témou sme zhrnuli v sekcii otázok a odpovedí, pričom akékoľvek pripomienky, skúsenosti a tipy na účinné obklady na zväčšené lymfatické uzliny sú vítané v komentároch pod článkom.
Kedy by mal opuch lymfatických uzlín viesť k návšteve lekára?
V čom spočíva lekárske vyšetrenie zväčšených lymfatických uzlín?
Je to dobré znamenie, ak ma nebolia zväčšené uzliny?
Môže zväčšenie lymfatických uzlín naznačovať prítomnosť nádoru v tele?
Pridať komentár