
Novorodenecké akné – červené krupicové vyrážky u novorodenca a ich liečba
Problémy s akné sú skôr typické pre adolescentný vek alebo neskôr v dospelosti. Výskyt novorodeneckého akné je však typický pre bábätká vo veku do 2 mesiacov a globálne sa vyskytuje až u 20 % novorodencov medzi 2. až 4. týždňom od narodenia. Ide o prechodné kožné ochorenie, ktoré si spravidla nevyžaduje žiadnu špeciálnu diagnostiku ani liečbu. Novorodenecké akné väčšinou odznie samo. Čo znamená, ak má vaše bábätko akné? Ako vyzerá novorodenecké akné a čo pomáha pri akné u novorodenca?
Starostlivosť o bábätko je pre rodičov prvoradá a aj najmenšie náznaky komplikácií ich dokážu často znepokojiť. Nepekný výsyp na tvári v podobe novorodeneckého akné je jedným z dôvodov. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že ide len o prechodný stav a dojčenské akné zmizne samo. Napriek tomu je vhodné vedieť, ako vyrážky na tvári u novorodenca vyzerajú, kde sa vyskytujú či prečo vlastne vznikajú.
Čo je to novorodenecké akné?
Známe je tiež ako baby akné alebo dojčenské akné. Ide o krátkodobé – prechodné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou pupienkov na pokožke dieťaťa. Novorodenecké akné sa najčastejšie objavuje na čele, nose, lícach alebo krku bábätka. Rozšíriť sa však môže novorodenecké akné na hrudi alebo do vlasovej časti hlavy. Tvoria sa červené, belavé až krupicové vyrážky (komedóny). Najčastejšie sa novorodenecké akné vyskytuje okolo 2. až 4. týždňa, maximálne sa objavuje do veku 2 mesiacov od narodenia. U niektorých novorodencov je prítomné už pri narodení. Novorodenecké akné zvyčajne zmizne samo v priebehu niekoľkých týždňov.
Dôvody výskytu novorodeneckého akné
Prečo novorodenecké akné vzniká? Presný dôvod vzniku akné u novorodencov nie je jasný. Najpravdepodobnejším dôvodom však je vplyv hormónov. Konkrétne ide o androgény, ktoré si bábätko prevzalo od matky ešte pred pôrodom cez placentu. Reakcia organizmu sa môže prejaviť práve prostredníctvom vzniku novorodeneckého akné. Upchaté póry sa následne premenia na červené vyrážky na tvári bábätka, ktoré následne zvyknú napučať a premenia sa na krupicové vyrážky u detí. Pokožka detí je zároveň veľmi citlivá a reaguje na okolie i na všetko, s čím príde do kontaktu. Imunitný systém tak reaguje zvýšenou citlivosťou mazových žliaz, čo taktiež môže prispievať k tvorbe akné u bábätiek.
Ako vyzerá novorodenecké akné?
Ak chcete identifikovať, či ide v konkrétnom prípade skutočne o novorodenecké akné, pomôckou môže byť aj vek, keďže baby akné je typické pre deti do 2 mesiacov po narodení. Ide o malé a červené vyrážky u detí, hrbolčeky alebo pustuly, ktoré môžu mať začervenané až fialové okolie. Často bývajú vyplnené hnisom, tak ako akné u adolescentov. Preto sa zvykne hovoriť o krupicových vyrážkach u novorodenca.
A kedy zmizne novorodenecké akné? Baby akné sa môže objaviť náhle, ale taktiež sa môže vyvíjať pomaly. Najskôr sa môžu objaviť začervenané malé pupienky, ktoré neskôr zmiznú alebo sa vyplnia hnisom. Zvyčajne však zmiznú do niekoľkých týždňov. Ak máte podozrenie, že môže ísť o iné kožné ochorenie u bábätka, navštívte vášho detského lekára.
Miesta výskytu baby akné
Najčastejšie sa novorodenecké akné objavuje na rôznych častiach tváre:
- čelo,
- líca,
- nos,
- brada,
- krk.
Najhoršie je, ak sa nachádza novorodenecké akné vo vlasoch. Je totiž ľahšie ho prehliadnuť a pri umývaní môžete pokožku rozdráždiť, čo môže viesť k zvýšeniu zápalu pupienkov, ktoré sú následne červenšie. Akné sa takisto môže objaviť na hrudníku alebo chrbte bábätka.
Novorodenecké vs dojčenské akné
Novorodenecké akné a dojčenské akné sú vnímané ako jedno a to isté ochorenie. V zásade je to v poriadku. V oboch prípadoch môžeme hovoriť o totožných symptómoch i miestach výskytu. Rozdiel je však v tom, že novorodenecké akné a jeho výskyt sú typické pre prvé týždne od narodenia. Zvyčajne vymizne do 6. mesiaca. Dojčenské akné sa zvykne vyskytovať u bábätiek vo veku od 2 do 12 mesiacov. Rozdielom môžu byť tiež čierne bodky, ktoré sú skôr typickejšie pre dojčenské akné a pri novorodeneckom akné sa nevyskytujú.
Zameniť si novorodenecké akné môžete aj s potničkami, ktoré sa však nevyskytujú na tvári, ale v kožných záhyboch. Známe sú tiež tzv. mílie u detí, čo sú mierne vystúpené belavé pupienky, ktoré taktiež zmiznú samy. Zriedkavo môže akné pripomínať alergickú reakciu.
Novorodenecké akné – liečba
Vo väčšine prípadov platí, že novorodenecké akné netreba nijak špeciálne diagnostikovať ani liečiť a odznie samo. V prvom rade je teda potrebná len trpezlivosť rodičov. Zbytočné liečebné zásahy môžu spôsobiť zhoršenie kvality pokožky bábätka. Rozhodne akné nevytláčajte ani neškriabte. Na detskú pokožku nepoužívajte žiadne pleťové vody, krémy ani čistiace gély, ktoré sú určené pre dospelých. Postačuje štandardná hygiena a kúpanie bábätka. Ak už chcete k hojeniu akné dopomôcť, máme pre vás niekoľko tipov.
Čierny čaj na akné
Potierať môžete pleť zasiahnutú akné vychladeným odvarom z čierneho čaju. Čierny čaj pôsobí na pleť upokojujúco. Podobný účinok môže mať tiež čajový odvar z repíka lekárskeho. Po potretí čajom vždy utrite tvár dosucha. Pre tento účel nevyužívajte žiadne iné bylinné čajové zmesi, ktoré môžu potencionálne vyvolať alergickú reakciu.
Materské mlieko na novorodenecké akné
Niektorým mamičkám sa osvedčilo potieranie aknóznej pleti materským mliekom. Najvhodnejšie je pleť potrieť materským mliekom na noc, vtedy môže mlieko účinne pôsobiť. Odporúča sa však zo stravy vylúčiť korenené jedlá, jahody či paradajky alebo suroviny, ktoré môžu potenciálne vyvolať alergiu.
Sudokrém na novorodenecké akné
Tento osvedčený prípravok je vhodný aj na upokojenie citlivej pokožky bábätka. Potieraním novorodeneckého akné urýchlite hojenie a zároveň dieťa nebude mať tendenciu škrabať sa. Vďaka lanolínu sa tiež účinne znižuje miera zápalu pupienkov. Veľmi účinný je tiež Holtov krém na novorodenecké akné, ktorý odporúčajú aj samotní pediatri.
Vyrážky u novorodenca – návšteva lekára
Je vyhádzané bábätko aj po niekoľkých mesiacoch? Pupienky dieťa dráždia, škriabe si ich, je nespokojné, pleť je začervenaná alebo sa objavil výtok či opuch v okolí pupienkov? V takom prípade je najlepšie poradiť sa ohľadom liečby s lekárom, ktorý odporučí prípadné špeciálne krémy alebo lieky. Lekára navštívte i v prípade, že máte podozrenie, že môže ísť o kožný ekzém alebo iné hnisavé vyrážky.
Prevencia proti dojčenskému akné?
Účinná prevencia, ktorá by zabránila vzniku novorodeneckého akné, neexistuje. Vzhľadom na to, že má toto prechodné kožné ochorenie hormonálny pôvod, nie je možné bežnými procesmi predísť tomu, aby sa akné u bábätka objavilo. Výskyt novorodeneckého akné sa štatisticky vyskytuje u 20 % novorodencov.
Skúsenosti
Novorodenecké akné je podľa mamičiek síce na pohľad nepríjemné, ale pri správnej starostlivosti môže odznieť veľmi rýchlo. Účinný je podľa nich žihľavový odvar, lieh v kombinácii s indulonou (jedno ráno, druhé na noc), špeciálny krém z lekárne, ale aj Sudocrem.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Stretli ste sa u vášho dieťatka s novorodeneckým akné? Máte podozrenie, že vaše bábätko si týmto prechodným kožným ochorením prechádza? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Ak máte skúsenosti s novorodeneckým akné ú bábätka, ostatní rodičia určite ocenia vaše rady a odporúčania. Ak sa potrebujete poradiť, neváhajte a napíšte nám komentár. Radi vám pomôžeme.
Kedy zmizne novorodenecké akné?
Čo je to novorodenecké akné?
Čo pomáha pri akné na tvári bábätka?
Je novorodenecké akné spôsobené materským dojčenským mliekom?
Spôsobuje akné kupované dojčenské mlieko?
Galéria obrázkov
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať