Novorodenci
Vytúžené bábätko je na svete a vám sa v hlave vynorilo množstvo otázok, na ktoré postupne hľadáte odpoveď? Najmä v prípade prvorodičiek je to úplne prirodzené. Ako sa postarať o malého človiečika? Je preňho typické štikútanie a kýchanie? Ako ho kŕmiť? Ako s ním manipulovať, aby ste mu neublížili? Prvé dni, možno aj týždne s bábätkom sa môžu zdať náročné, ak však nájdete svoj rytmus a budete s drobcom na jednej vlne, pôjde to. V našich článkoch nájdete všetky dôležité informácie o starostlivosti o novorodenca. Môžete sa zapojiť do diskusie a podeliť sa o svoje skúsenosti, pomôžete tak všetkým mamičkám, ktoré si prechádzajú tým, čím vy.
Výbava pre novorodenca – zoznam. Aká výbavička pre bábätko v zime, aká v lete
Aby nákupy potrieb pre bábätko zbytočne nezaťažili finančnú situáciu v domácnosti, je veľmi podstatné mať prehľad o tom, čo je naozaj potrebné. Pripravili sme pre vás zoznam výbavy pre bábätko.
Moorov reflex v spánku. Čo to je a kedy zmizne
Existujú typy reflexov, ktoré časom zanikajú. Nazývame ich novorodenecké, pričom prítomné sú v živote detí už od ich narodenia, čo si nemusí každý rodič nevyhnutne všimnúť. Patrí k nim aj Moorov reflex.
Kúpanie bábätka. Ako kúpať novorodenca vo vaničke – ako často, teplota vody a správne držanie
V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o kúpaní bábätka. Ako správne kúpať bábätko? Aká je ideálna teplota vody? Je vhodné používať kozmetické prípravky na kúpanie novorodenca?
Syndróm náhleho úmrtia novorodenca – do akého veku hrozí a aká je prvá pomoc
Po narodení bábätka môžu totiž rodičov postretnúť nástrahy, ktoré ich životy dokážu prevrátiť naruby. Jedným z najväčších a najobávanejších strašiakov je syndróm náhleho úmrtia novorodenca.
Balenie na široko – postup, ako baliť na široko. Pomôžu ortopedické poštolkové nohavičky
Hoci sa v dnešnej dobe balenie na široko považuje za konzervatívny prístup, pediatri neustále túto formu prevencie odchýlok vo vývoji bedrových kĺbov rodičom novorodencov odporúčajú.
Polohy na odgrgnutie bábätka alebo ako dať odgrgnúť bábätko
Odgrgnutie bábätka po kŕmení vyžaduje istý čas, trpezlivosť a správnu polohu, vďaka čomu sa dieťatko rýchlejšie a jednoduchšie dopracuje k úľave vo forme odgrgnutia. Ako na to?
Poloha tigrík – poloha na tigríka nielen na odgrgnutie novorodenca
Správna poloha vo veľkej miere ovplyvňuje vývoj bábätka. Existujú preto určité polohy, ktoré sú ideálne pre konkrétne činnosti. Jednou z nich je aj poloha na tigríka.
Polohovanie novorodenca alebo ako správne polohovať bábätko
Akým spôsobom a dokedy by sa malo bábätko polohovať? Ako táto činnosť ovplyvňuje správny vývoj dieťaťa? Aké polohy sú pre novorodenca vhodné, resp. nevhodné? Odpovede sme zhrnuli v našom článku.
Štikútka novorodenca. Ako zastaviť čkanie bábätka
Novorodenci a dojčatá čkajú častejšie ako dospelí, preto nie je prekvapenie, že sa s týmto javom stretáva mnoho mamičiek. Prečo novorodenec štikúta, ako štikútke predísť a ako ju zastaviť?
Pupočný pruh u detí. Operovať alebo nie? Hernia pupku u novorodenca
Pupočná hernia (pruh) je u novorodencov vrodeným javom. Vyskytuje sa u približne 10 až 20 % novorodencov z toho až 30 % u nedonosených detí. Je potrebné pupočný pruh operovať alebo nie?
Príznaky Downovho syndrómu u novorodenca. Podozrenie v tehotenstve je rizikom
Čo vôbec Downov syndróm je, aké sú jeho prejavy a akými testmi je ho možné včas odhaliť, sme pre vás zhrnuli v nasledujúcom článku.
Zápcha u bábätka. Tvrdá stolica po umelom mlieku
Zápcha u detí je zväčša z mlieka, pričom platí, že dojčatá prijímajúce stravu vo forme materského mlieka sú menej náchylné na takéto črevné ťažkosti. Ako si so zápchou u bábätiek poradiť?
Zrak novorodenca – ako vidia bábätká. Je škúlenie a prevracanie očí v poriadku?
Zrak je po narodení najslabšie vyvinutým zmyslom u bábätka. Na akú vzdialenosť vidí novorodenec po narodení? Ako vidí bábätko v 6. týždni? Čo znamená škúlenie novorodenca a ako sa prejavuje?
Predčasne narodené deti. Predčasný pôrod v 25. týždni môže mať následky
Pre budúcich rodičov môže byť predčasný pôrod šokujúci, stresujúci a plný obáv. Ide totiž o stav, ktorý je považovaný za rizikový. Kedy je dieťa donosené a kedy sa naopak považuje za predčasniatko?
Správne ošetrenie pupka novorodenca – ako sa oň starať. Lieh na čistenie a krvavý alebo zapálený pupok
Kedy odpadne pupočník? Ako čistiť pupok novorodenca a ako ho ošetrovať? Čo robiť, ak sa objaví krvavý alebo zapáchajúci pupok u novorodenca?
Stolica novorodenca – zelená, čierna alebo tekutá po umelom mlieku?
Ako má vyzerať normálna stolica u novorodencov, aká je správna farba a konzistencia stolice, ideálne množstvo či frekvencia stolice? Všetko podstatné o stolici novorodenca sa dozviete v článku.
Mliečna chrasta u novorodenca a starších detí. Pomôže šampón, špeciálny krém aj olivový olej
Máte podozrenie, že ste vo vlasoch alebo na hlavičke spozorovali biele až žltkastobiele šupinky? Môže ísť práve o mliečnu chrastu alebo presnejšie novorodeneckú seboreu. Ako si s ňou poradiť?
Novorodenecká žltačka – hodnoty, trvanie, liečba slnkom, fototerapia
Novorodenecká žltačka je bežným stavom, ktorý sa môže objaviť niekoľko dní po narodení – pokožka a časť očných bielok bábätka zožltnú a dieťa je ospalejšie ako zvyčajne. Kedy je dôvod na obavy?
Novorodenecké akné – červené krupicové vyrážky u novorodenca a ich liečba
Výskyt novorodeneckého akné je typický pre bábätká vo veku do 2 mesiacov, ide o prechodné kožné ochorenie, ktoré väčšinou odznie samo. Ako vyzerá novorodenecké akné a čo pomáha pri akné u novorodenca?